Zeetijdingenk f 8,00 a 8,50 JÊ. dvertentiën Voor den hear rcgtür-commissaris te hebben ondergaan zijn to Nijmegen jn den namiddag van don 25 November in verzekerde bewaring gesteld 4 personen als verdacht van zich to hebben schuldig gemaakt aan man slag op den ambtenaar P. II. Slaverman, en gewelddadige verwonding van dcszelfs ambtgenoot J. D. Wichman, in den avond van den 13, in de nabijheid dier stad'gepleegd. Door middel van het leleskoop is den 22 Novëmbcr op het observatorium te Parijsehne komeetmet zeer duidelijke kern nabij de ster Gamma in het sterrenbeeld van den Orion, ontdekt. In den nacht tusschen den 27 en 28 November heeft te 's Hertogenboschten huize van den weled. beer II. de Jóngeen bru tale en zeer stoute diefstal plaats gehad. Naar voorloopig gezegd wordt, 'moet er voor meer dan f 8000 aan waafdc ontvreemd zijn. Uil Utrecht wordt het volgende gemeld: «Alhier heeft zich eene vereeniging gevormd waarvan de leden zijn de heeron Ackersdyck bo^gfeeraar Broers-, advokaat Linleloo de Geer, kantonregter te Maarsen van Uoytema, substituut advokaat-fiseaa] bij het hoog mili tair geregtshofRuebfector in de sterrekunde Hora Sicc'ama griffier hij het hoog militair geregtshofc'n Vreedehoogleeraar, dio zich ten doel hebben gesteld Bijdragen uit te geven tot de kennis der Nederlandsche en Vreemde koloniën bijzonder de vrijlating der slaven. Db weinige bekendheid der Nederlanders met hunne overzeescho be zittingen werkt uiterst nadeelig zoowel voor die bezittingen zelve als voor de Nederlanders die uit dezelve reeds zooveel voordeel he'hhen gelrokken en nog trekken. De vereeniging stelt zich ten doei de kennis der koloniale belangen in het rijk te verspreiden en be- loöft van dio onderneming een uitgebreid nutvooral in opzigt tot ■den legenwoordigen toestand des vaderlands." Tn den avond van don 24 November vervoegde zich bij de huisvrouw van een' scheepslimmermansktiechtmutsenmaokster van beroep wo nende tegenover de helling builen de Tolstoegpoortte Utrecht cene onbekende vrouwnaar gissing oud 30 jaren met eonen schou dermantel om en eene plooimuts ophebbende een kind op den arm. Na óver de bestelling eener muts te hebben gehandeld, Ver- zo'cht zij aan cerstgeinelde eeii oogenblik het kind te willen houden en haar het secreet aan te wijzen. Op de voldoening aan dat ver zoek begaf zij zich naar gemelde plaatsin een nabijgelegen steegje van waar zij echter tot heden niet is wedergekomen om het kind terug te halen zonder dat tot dusverre iets omtrent haar of de be trekkingen van het kind is ontdekt. Het kind is van het vrouwelijk geslacht, naar gissing Ongeveer 6 maanden oud, helder doch armoe dig gekleed hebbende eenen luijer aan gemerkt E. H. De heer L. te Kortrijk welke daar algemeen hekend ishad cene nieuwe wijze uilgevonden om Waren binnen te smokkelen hij komt aan het tolkantoor met zijne kabriolet de geëmployeerden zeggen herri zeer beleefdelijk dat zij order hebben om zijn rijtuig te onderzoeken niet alleen maar zelfs vrijheid verkregen hebben om het geheel uit elkander to nemen ten einde de kleinste bergplaats te kunnen ontdekken de heer L. geeft zijne toeslemming aan alles aan de wielert gekomen, ontdoet men die van de ijzeren banden; tot hiertoe ging altes goed maar toen men zich gereed maakte om de rartden door te zagen, kan hij het niet langer uitstaan: «ik ben Verraden roept hij en in een oogenblik eenige schroeven los ma kendeopent zich het wiel in twee deelen en eene menigte kanten en tulles vallen op den grond, Dij de stad Kilija in Besarabiëii hadden twee Joden het ongeluk in den Donau te storten. Niemand wilde met gevaar van zijn leven hen redden toen een knaap Wassiljow genaamd in den stroom Sprong de reeds zinkende Joden naar hoven haalde en tot aan den Oever bragt. Hier verlieten hem zijne krachten en hij zoude met de anderen verdronken zijn zoo het niet eenen burger uit de stad géiukt was hem en een der Joden te redden. De andere Jood verdronk. De keizer van Rusland hiervan onderrigt heeft dien burger de gouden redding-medaille geschonken en aan den knaap vergund Op kosten van de kroon in, het gymnasium geplaatst te worden. Als een bewijs van moed en tegenwoordigheid van geest der neder landsche marine en in het bijzonder die in Oost-Indiën dient het volgende: Onder de schepenwelke onlangs eene expeditie tegen de zeeroo iers in Oost-Indiën hebben ondernomenen waarvan de uitslag be reids door onderscheidene nieuwsbladen is medegedeeld bevond zich 7n' M." stoomschip de Ileklagekommarideerd door den kapt.-luit.- ter-zee Coertzen. De bemanning van dat stoomschip geraakte slaags in of hij de Straat-Balk, met eene menigte rooverspraauwenspoedig werden eenige daarvan in den grond geboordterwijl de overige afdeinsden men dacht zich van dezelve ontslagen toen na eenige beraadslagingen zoo het scheende roovers hunne bij zich aan boord hebbende vrouwen om het ieven hragtcn en in zee wierpen vast besloten hebbende te overwinnen of te sterven. In nog grooteren getale kwamen de roovers nu opzettenniettegenstaande het vernie lend vuur door dc batterijen van het stoomschip tegen hen geopend was, enterden zij aan boord van het stoomschip, alwaar een bloedig handgevecht plaats vondhetwelk naar alle waarschijnlijkheid als hebbende de roovers de overmagtten nadeele van het stoomschip cn do bemanning zoude zijn uitgevallen de Ilekla prijs geweest en de bemanning in slavernij vervoerd of over de kling gejaar I zoude zijn geworden bad niet de kommandantbij moed tegenwoordig heid van geest parende, den inval gekregen, om gebruik te maken van de brandspuit cn het kookende water der machine onder de roovers te spuiten. Deze als zijnde geheel naaktzochten nu on der vervaarlijk geschreeuw, verbrand en geblakerd hun heil in de vlugt, waardoor de kommandant, die noch van zijn geschut, noch kiein geweer iets had kunnen gebruiken in de gelegenheid werd ge steld met zijne stukken de vernieling dezer vlugtende roovers en praauwen te voltooijen. Wanneer men eenigzins hekend is met den staat dezer zeeroovers en hunne vaartuigen behoeft het niet betwijfeld te worden dat zoo het ongeluk gewild had, dat Z.r M.s stoomschip ware genomen, deze roovers in magt zouden hebben gewonnen en de toekomst voor de kustbevaarders en koopvaardijschepen zeer ontrustend zoude zijn geworden. Dc geschiedenis levert ons van Hollands zeehelden meer dergelijke daden'; dezelve zijn steeds getrouwelijk opgeteekend. Waarom zou dan de bovenstaande niet vermeld mogen worden? Wat de waarheid dezer daadzaak betreftzij is aan steller dezes door een geloofwaardig persoon medegedeeld die tijdeus het gebeurde op Java was. ('s Gravenhaagsche Nieuwsbode.) De verregaande onzedelijkheid, die in veie der zoogenaamde straat gezangen heerscht, begint ook in sommige andere landen de aandacht meer en meer tot zich te trekkenen op ernstige maatregelen tot fnuiking van dit kwaad bedacht te maken Een geacht antwerpsch dagblad weidde voor eenige dagen over dit onderwerp uit, verhaalt hoe de policie te Bordeaux, op last der stedelijke autoriteiten, een 6tal orgeldraaijersdie hoogst onzedelijke deunen uitventten, in hech tenis heeft doen nemenen hoe de.Iaalstelijk te Parijs uitgekomen volks-almanak zich teregt aan het drukken van zoodanige liederen ergert, die van daar naar alle fransche steden en dorpen verzonden worden, om er, als bij voorkeur op zon- en feestdagen, door het volk gezongen te worden; waarop het bedoeld blad onder andoren', de volgende aanmerkingen laat volgen: «Meer dan eens zijn ook onze ooren door coupletten getroffen gewor den wier walgelijke platheid dé gemeenheid dér denkbeelden slechts te tastbarer maakte. En weet gij wie het waren die deze coupletten zongen, of liever uitbrulden? Troepen jonge meisjes, van 15 tot 20 jarenof troepen kinderen, van naauwelijks 8 tot 12 jaren. En deze zijn dan de zeden welke men ondér het volk wortel faat schie ten de schandelijkheden die de policie veroorlooft- zij die zoo ijverig is wanneer het er op aankomt processen-verbaal te rigieh tegen iemand die in den schouwburg gefloten heeft. '»Maar, zal mén vragen, kan de policie het volk dan beletten liederen te ieérenen die to zingen wanneer het ze geleerd heeft? Zéker niet. Maar wat zij beletten kan is de gelegenheid door welke die aan bet Voik verschaft wordt het is dén openbaren ve&oopon markt- en feestdagen van die liederenwaarin het niets dan bederf voor het hart kan vindenwat zij beletten kan is dat de liedjeszan gers deze Schandelijkheden voor de oogen der menigte uitstallen en haar die tot verdooving toe voorzingen alvorens zo to verkoopen. »De slechte straatdeunen hebben welligt meer kwaad gesticht dan men .zich verbeeldt, én wij achten het meer dan tijd dat dit schan daal ophoude. Het is onmogelijk, indien de zedelijkheid der lagere volksklasse de autoriteiten ter harte gaatdat zij deze zedelijke pest vergunt hare verwoestingen verder uit te breiden." (Rolt. Cour.) ZIERIKZEE den 30 November. Bij koninklijk besluit van den 27 dezer zijn onder anderen lot burgemeesters in de hierna ge melde gemeenten der provincie Zeeland te? vervulling van de vaca tureswelke, door de gewone aftreding met den 2 Jantiarij 1844 zullen komen te ontstaan hij continuatie benoemdals van Bom- menede en Blooisde heer J. Isebree Moensvan Dreischor do heer J. Moolenburgh; van Öuwerkerk de heer J. Bevelander; van Brou wershaven, de heer C. Lopse Hocke van Scherpenisse en Weslkerfie de heer J. Was; van Bruinisse, de heer M. van de SloipeMz. eri Van Burgh en Westenschouwen de heer J. deKaler. BROUWERSHAVEN den 30 November. Binnengekomen: de schepen Clarendon kapt. J. B. Grant van Soerabaya Maesekapt. J. Lawson van Huil Satnüel én Sara, kapt. R. Rohisson van Sun- derlarid alle drie naqr Rotterdam en Rourp. kapt. J. Wharton van Glasgow haar Dordrecht; en uitgezeild: het schip Glory kapt. W. Sterry van Koningsbergen naar Antwerpen onlangs ais hijlegger binnengekomen. De brik Rrenda kapt. J. Stephen isna gelost te lleblien tiaar Zierikzee opgezeild om te repareren. PRIJZEN dek EFFECTEN te AMSTERDAM. Woensdag den 29 November 1843. Nederlanden 2'/. pC. Werk. Schuld 5 Amort. Syndikaat 4'/2 pC. Handel-Maatschappij 4'/, Oost-Indiën 5 Rdsland, Hope en Comp. 5 Spanje Negot. 1834 bij Ardoin 5 Oostenrijk, Bij Goll. en Comp. 5 Negot. Metaliek 5 gebleven. 5313/ié pC. 997, 937, 133 99 1077, 217.. ïoov, 1087, MIDDENPRIJZEN van de volgende ARTIKELEN te ZIERIKZEE van den 30 November 1843. üe Ned. Mudde. N. dito 1843 Zomer-dito Ordinaire dito Rogge 1843 Winler-Gerst Zomer- dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito 8,00 a 8,50 - 6,50 li 7,50 - 0,00 a 0,00 - 6,00 a 6,50 - 5,00 - 4,20 a - 3,80 a 4,10 - 2,10 a 2,20 - 4,00 a - 5,00 a S,40 1,40 2d 7,50 3,00 a 9,00 Graauwe Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad ï)e Ned. Mudde. - 5,20 a 6,00 - 5,00 a 5,50 - 0,00 a 0,00 - 0,00 a 0,00 0,00 a 0,00 Baap-Olie te Zierikzee, f -38,00 p.v. Palent-Olie -41,00 Lijn-Olie - 38,00 Raapkoeken f00,00 de .1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 F. TABARD, van Gendwoonachtig le Middelburg, heeft de eer het geëerde publiek te beriglen dat zij van den 4 tot den 13 dezer zal zijn uitgepakt bij den Hoer J. Swarts met een zeer mooi Assortiment Parijssche WINTER-HOEDEN Fluweel en Satijn alsook MUTSEN en allerlei soorten van nieuwe MODE- ARTIKELEN.^ Rij de GÏBROËDERS ABRAHAMS, te Middelburg is van <S de pers gekomen en alom verzonden het 3d0 stuk van het HANDBOEK der PRACTISCHE GENEESKUNDE door Jh.' B. de Jonge, Med. Doctor en Hoogleeraar te Middelburg gr. 8vo prijs4, Van de drie stukken in één Boekdeelbehandelende de leer def Koortsen en Ontstekingen is de prijs 8,30. te z1e1ukzee f bij de wed, a, de vos en zoon, stads drukkers,

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 2