ZIERIRZEESCIIE N.» 96. 'D VRIJDAG A,° 1843. COURANT. 1 DECEMBER. Besturen en Administration. zangschool. Nieuwstijdingen BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE door den heer C. T., L. Dïeterich Stads Muzijk-Onderwijzer aangezocht om eene door hem te openen Zangschool hij het publiek aan te bevelen voldoen gaarne aan dat verlangen en prijzen mits dien deze onderneming waarvan zich hij gewenschten bijval een goed gevolg laat verwachten met volle ruimte aan bij alle kunstminnaren Welke aan de bevordering der schoone zangkunst gelieven mede te werken Qt deelneming waaraan eene lijst bij de Ingezetenen zal rondgaan. Zierikzee, den 30 November 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. F R A N K R IJ K. PARIJS den 25 November. Uit Algerie zijn er tijdingen dat den 11 November generaal Tempoure, te Malah 40 uren zuidwaarts van Mascara hc.t legerkamp van den kalifa Sidi-E'mharak-Ben-Allah den tweeden persoon in rang en aanbelang na Abd-el-Kaderver rast zijne magt verslagen hemzelven en 400 der zijnen gedood en 300 gevangen genomen heeft. Een ministerieel blad vangt zijne rodenering over de onderwer ping van Barcelona dus aan «De stad Barcelona heeft zich onderworpen. Alzoo mag men de gisting, die den val van Espartero was opgevolgd, als nagenoeg bedaard aanmerken. Voor het oogenblik althans zal de meerderjarig- verklaring der koningin de bevrediging van Spanje ten gevolge hebben. Men moet bovendien erkennen dat de opstand ditmaal geringen bijval onder het volk of het leger gevonden heeft. De militaire en burger lijke overheden hebben over het algemeen hunnen pligt gedaan en die vreesSelijke pronunciamentosdie wij Spanje zoo dikwijls als een ontbrandenden kruidloop hebben zien doorstroomen zijn bij gebrek aan voedsel van zelf uitgedoofd. «Is dit het eerste Voorteeken van een nieuw tijdvak? Heeft Spanje, hetzij door vermoeijenishetzij door vooruitgang in zeden en denkbeelden, een einde gemaakt aan die onvruchtbare worstelin gen, welke het uitputten zonder het ééne vrijheid meer te schenken? Begrijpt het dat zijne politieke omwenteling voleindigd is? In don Carlos heeft het het oude despotismüs overwonnen in Espartero de mi litaire dictatuur, de republikeinsche regeringloosheid is te Barcelona versmoord in 10 jaren tijds heeft dat edel en ongelukkig land al de gestalten der crisissen van omwenteling doorgeloopen. Het heeft, om zoo te spreken zijne omwentelingen van 1789 en 1830 gelijk tijdig gehad. «Ja (dus vervolgt de redenering iets later) de vrijheid is thans eene besliste zaak in Spanje. Maar, wat het niet heeft zijn geldmiddelen, is eene geregelde administratie is eene waakzame en zuivere justitie. Wat het niet heeft is een landbouw, met de vruchtbaarheid van zijnen grond overeenkomstig eene nijverheid die zijne natuurlijke rijkdom men vruchtbaar maaktwegen van gemeenschapeene marine in één woorddie geheele zedelijke en stoffelijke beschavingzonder" welke de vrijheid slechts een klank is. Van die zijde blijft alles nog te doen. De Spanjaarden hebben geen verlicht despotismüs gewild dat zij zich dan de door hen veroverde instellingen waardig maken dat hunne staatslieden de ijdele twisten laten varen om zich met den wezenlijken vooruitgang bezig te houden 1 Spanje zal eerst dan be vredigd zijn wanneer hetmet de instellingenook de zeden van ons tijdvak bezit." NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 29 November. Z. M. de koning is eer gisteren morgen, van hoogstdeszelfs reis naar Tilburg, in deze resi dentie teruggekeerd. Zaturdag voormiddag ten 10'/2 ure heWt Z. M. een uilstapje van Tilburg naar 's Hertogenbosch gedaan, alwaar boogstdezelve incognito, in eene roeiboot, de buiten-vestingwerken en te voet de wallen de nieuw gebouwde en thans afgewerkte kruid- kelders met de hoogste belangstelling en naauwkeurigheid'in oogen- schouw heeft genomen. Ten 2% ure is Z. M. weder te Tilburg teruggekeerd. R)i besluit van den 20 dezer, n.° 34, heeft Z. M. goedgevon den, zijne hoogheid den luitenant-generaal hertog van Saksen-Weimar eervol te ontslaan van de betrekking van bevelhebber der onlangs opgehevene 2de divisie infanterie onder dankbetuiging tevens voor de veelvuldigegewigtige en goede diensten door hem in die betrek king bewezen. Bij koninklijk besluit van den 13 dezer zijn tot agenten van 's rijks schatkist in de provincie Zeeland definitief benoemd: te Mid delburg, de heer A. W. Mirandolle te Zierikzee, jonkh.' J. Schuur- beque Boeijete Sas-van-Gend do heer m.' J. P. Fokker. Bij Zijner Majesteits besluit van den 21 dezer zijn vastgesteld de intrekkingen of verminderingen welke, van 1 Januarij aanstaande, zullen belmoren te worden toegepast op de toelagen en pensioenen genoten wordende door personen geressorteerd hebbende onder het departement van binuenlandsche zaken. Naar men verneemt, heeft Z. M.bij besluit van den 10 dezer, n.° 48, eene nieuwe organisatie en inrigtingswijs in de in het rijk thans bestaande militaire zieken-etablissementen gearresteerd en wel in dier voege dat de thans aanwezige militaire ziekenzalen van af den 1 Januarij 1844 zullen gerekend zijn te vervallen en' worden vervangen door garnizoens hospitalen welke allen voor 's rijks rekening zullen worden beheerd. De rijks vee-arts J A. llinze, in Overijssel bij arrest van bet provinciaal geregtsbofin dato 30 Augustus 11. schuldig verklaard zijnde aan liet plegen van valschheid in twee geschriften van koop handel en dientengevolge verklaard eerloos en veroordeeld tot een confinement in een rasp- of tuchthuis voor den tijd van 5 jarenin eene boete van f 50 en in de kosten der procedureheeft het depar tement van binnenlandscho zaken na hiervan te hebben kennis be komen en tevens te zijn onderrigtdat de door genoemde vee-arts gedane voorziening in cassatie tegen het bedoelde arrest door den Imogen raad der Nederlanden bij gewijsde van den 14 dezer is afgewezen hem van de lijst der van regeringswege erkende vee-artsen geschrapt. Naar men verneemtheeft de heer van Dam van Issell afstand gedaan van het traktement en de toelage, door hem als heraut van wapenen van het koningrijk der Nederlanden tot dusverre genoten. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De belgische minister van financiën heeft voorgesteldom de neder- landsche munt van 25, 10 en 5 centen buiten omloop te stellen. Aan het vervangen van het gouden nederlandsche geld Schijnt nog niet te worden gedacht. Men verhaaltdat de koningin van Engeland zich tegen het einde van dit saizoen naar Berlijn zou begeventen einde een tegenbezoek aan den koning van Pruissen te brengen. Indien de om standigheden hiertoe gunstig waren zou H. M. alsdan van Berlijn over Parijs naar Londen terugkeeren. De geruchten willen dat hierna Z. M. koning Lodewijk Philips zich naar Londen zou begeven. Aan den Helder ligt gereed om in zee te steken de Phcenix kapitein J. F. Visser hebbende aan boord den nieuwen bisschop Niewindtmet een geestelijk gezelschap van priesters en nonnenalle naar Curasao bestemd. Tot welk eene hoogte de speculatiegeest is geklommen om koopers naar de winkels te lokken blijkt weder door de aan alle hoeken der straten van Berlijn vastgehechte aankondigingen, op welke met groote letters te lezen staatOm schulden te betalen Een achtenswaardig handels huis hetwelk deszelfs val zeer nabij isziet zich genoodzaaktten einde het tot dusverre genoten krediet eh goeden naam niet te verzwakken eenige kisten met goede lijnwaden nog aanzienlijk beneden de helft van den fabrijksprijs te verkoopen enz." De gevangenis tot afgezonderde opsluiting, die Ie Parijs gebouwd wordt, zal meer dan 1100 veroordeelden kunnen bevatten. Door de onderscheidene Tegeringen van Italië wordt een geschrift opgespoord hetwelk te Londen gedrukt isen door geheel Italië wordt verspreid. Hetzelve heeft ten doelom dat land in opstand te brengen. Het aantal der zoogenaamde legitimisten welke zich uit Parijs naar Engeland begeven, om den hertog van Bordeaux aldaar te lande te bezoeker., vermeerdert dagelijks, en in de afgeloopene week zijn meer dan 1000 passen naar dat rijk aangevraagd. Uit officiële opga ven blijkt dat de bevolking der gevangenissen in Nederland op het einde van 1842 was als volgt: In 6 groote strafgevangenissen: criminele veroordeelden 2012, correctioneel 1054, tezamen 3066; in 12 buizen van burgerlijke en militaire verzekeringcrimineel veroordeelden 115 correctioneel 650 te zamen 765en in 23 huizen van arrestcorrecti oneel veroordeelden 251 geheel totaal 4082 gevangenen. Eene to Dublin gehoudene kollekte ten behoeve van de repealzaak beeft alleen op eenen dag eene som van 4059 p. st. (bijna f 50,000) opgebragt. De van Java ontvangen berigten vermelden de Voortdurende sterfte onder de in 1840 derwaarts gezonden 40 kameelen. Ofschoon er sedert hunne aankomst15 zoodanige lastdieren geboren zijn, bedroeg het getal der gestorvene echter reeds 37 zoodat er nog slechts 18 aanwezig Waren. Men meldt uit Opper-Silezie van den 16 November dat daar sedert eenige dagen en dus vroeger dan gewoonlijk eene buitengewoon groota hoeveelheid sneeuw gevallen is zoodat daar alles verscheidene ellen onder dezelve bedolven ligt en de sleden overal de wagens vervangen hebben. Het Karpotische gebergte was reeds in bet laatst van September met sneeuw bedekt. De Wijsselstroom in Pruissen was den 20 Novem ber, over deszelfs geheele breedte, met drijlijs bedektmen dacht dat de rivier zich weldra zou vastzetten. De overtogt is des avonds, zelfs met schuiten geslaakt Volgens opgaven omtrent de Roomsch-Katho- lijke eerediensl in Belgiezijn er thans 1 aartsbisschop, 5 bisschoppen en 4498 pastoors, knpellanen en vicarissen. Te Brussel is eene overeen komst gesloten tusschen het gouvernementen den beeldhouwer E. Simo- nisten doel hebbende om op eene der markten dier stad het beeld van Godfried van Bouillon, te paard van florentijnsch brons, op te rig- ten. Dit beeld zal binnen 4 jaren gereed en geplaatst moeten zijn, In Ierland worden de toebereidselen tot verdediging, van den kant der engelsche regeringmet verdubbelden ijver voortgezet. De barrakken to Dublin zijn in sterken staat van tegenweer gesteld op de groote binnen meren van Ierland zullen gewapende stoomschepen post vatten, en het getal der troepen neemt nog dagelijks toe. Het branden van seinvuren op de hoogten blijft, van den anderen kant, voortduren, en de vreed zame inwoners niet weinig verontrusten. Na een langdurig verhoor

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1