ZIERKZEESCHE Jk«/ COURANT, DINGSDAG As 1843, 28 NOVEMBER. Besturen en Administration. Nieuwstijdingen. N.o 95. BEKENDMAKING. De CENTRALE DIRECTIE van SCHOUWEN, BURGH en WEST- LAND maakt door deze bekend, dat eenc buitengewone Polderver gadering zal gehouden worden op Donderdag den 30 November 1843 des voormiddags om elf ure, in 's Landskamer te Zierikzee, en tot het bijwonen dier vergadering worden opgeroepen de stemgeregtigde Inge landen van do Polders van Schouwen en Zttülcr-Nieuwland. Do stemgeregtigde Ingelanden van den Polder van Schouiocn zijn alle Manspersonen voor wien éón jaar voor de stemming 4 Bunders 16 Roeden cn 80 Ellen (oude. 10 Gemeten) het volle Dijkgesehot betalende op deszelfs naam of die zijner Huisvrouw bekend stonden. Te Zieriltzeedon 10 November 1843. De Centrale Directie voornoemd, TROMP vt. Ter ordonnantie van dezelve, DE JONGE. NEDERLANDEN. 'S GRAVENHAGE den 23 November. Heden morgen ten 6 ure is Z. M. de koning uil deze residentie naar Tilburg'vertrokken. Bij Z.r M.s besluit van den 21 dezer zijn, onder dankbetuiging voor de langdurigebelangrijke en getrouwe diensten door hen bewe zen,-de vice-admirnnls C. J. Wollerbeek, jonkh.' A. C. TwentA. W. de Man en P. Ziervogelen de schout-bij-nacht F. G. Courier dit Dubikarlmet den laatslen December aanstaande eervol uit liet vaste korps zee-oflicicren afgevoerd onder toekenning van pensioen cn met vergunning, om de uniform der active zee-ollicieren te mogen blijven dragen. In de zitting van de tweede kamer der staten-gcneraal van heden zijn ingekomen de volgende ontwerpen van wel 1.° Drie ontwerpen lot vaststelling der drio hoofdstukkon van do staatsbegrooting voor 1844 en 1845. welke vroeger de goedkeuring der kamer niet hebben mogen verwerven, als: a, het tweede hoofd stuk hooge kollegiön van staat en 'skonings kabinet; b, het achtste hoofdstuk, marine, en c, het negende hoofdstuk, financiën, dat is het departement en de administration. 2." Ontwerp van wet omtrent de aflossing en intrekking van schuld over 1843. 3.° Ontwerp van wet houdende overschrijving voor wegen in Vries land en Groningen. 4.° Ontwerp van wet tot vaststelling eener begrooting der kosten voor de droogmaking van het Haarlemmer-Meer. 5." Vijf ontwerpen tot wijziging van het eerste boek van het wet boek van strafregt. 6." Ontwerp houdende bepalingen nopens de regeling der invoering van het welhoek van strafregt En 7." Ontwerpen van wet betrekkelijk het tarief van juslitie- kosten in burgerlijke zaken voor zooveel de advokaten en prokureurs betreft. De voorgestelde veranderingen in het eerste boek van het wetboek van strafregt zijn voornamelijk het gevolg van het besluit der rege ring, om, hij de inrigtiug der strafgevangenissen, aan het pennsyl- vanische stelsel van eenzame opsluiting de voorkeur te geven, liet aannemen van dit stelsel heeft het veranderen van een aantal bepa lingen van het genoemde lsLo boek met het gevangenisstelsel in ver hand slaande, noodzakelijk gemaakt. Op het hoofdstuk voor marine zijn verscheidene belangrijke bezui nigingen voorgedragen. Men spreekt van eene aanmerkelijke vereen voudiging bij het etablissement vaij Helvoetsluis, en van verschil lende pensioneringen bij het korps der hoofd- en mindere officieren der marine. Onder de verschillende plannen welke volgens sommigen door het gouvernement tot dekking der bekende tekorten zouden worden voorgesteld noemt men als zeer waarschijnlijk eene belasting op de bezittingen en wel van een en twee vijfden percent. Men voegt er bij dat de bezoldigingen der ambtenaren onder deze belasting ook zouden begrepen zijn in dier voege namelijk dat die bezoldigingen respectivclijk met zeven zouden worden vermenigvuldigd en de hierdoor te verkrijgen som als kapitaal aangenomen. Volgens diezelfde ge ruchten wil men dat de gelegenheid opengesteld zou worden om zich van deze belasting te vrijwaren door deel le nemen in eene door het gouvernement uit te schrijven negotiatie tegen pari cn tegen den interest van 3 percent. Het spreekt van zelf, dat men het boven staande slechts als gerucht mededeelt welks meerdere of mindere waar schijnlijkheid echter spoedig zal blijken. Z. exc. de minister van justitie, ad interim medo belast met do function van minister van financiën, gelet hebbende op Z.' M.s be sluit van den 13 dezer, n.° 14, houdende opheffing, met den laat slen December aanslaande van de agentschappen van 's rijks schatkist te Eindhoven, Leiden, Brielie, Haarlem, Goes, Amersfoort en De venter tol dusverre gevestigd geweest, heeft allo houders van assigna tion of andere aanwijzingen op de kas van de agenten van 's rijks schatkist ter genoemde plaatsen, hetzij in hunne tegenwoordige, hetzij in hunne voormalige betrekking van agenten van den algemee- non rijks kassier afgegevenverwittigddatna den 31 December eerstkomende, die assignation en verdere aanwijzingen niet meer zul len kunnen worden voldaan lor plaatse hunner aanvankelijke betaal- baarsfeilingmaar aangeboden zullen moeten worden ten kantore der agenten van 's rijks schatkistte 's Hertogenbosch die afgegeven op Eindhoven, 's Gravenhage die op Leiden Rotterdam die op Brielie, Amsterdam die op Haarlem Middelburg die op Goes Utrecht dio op Amersfoort, en Zwolle die op Deventer. Zijnde de bedoelde houders voorts uilgenoodigd en aangemaand om ter voorkoming van de moeite en kosten welke voor hen uit deze veranderde betaalbaar stelling zouden kunnen ontspruiten zorg te dragen dat de onder hunne berusting zich bevindende assignation enz. vóór bet einde van hot loopend jaar nog ter voldoening worden aangeboden bij die agent schappen welke met den 1 Januarj eerstkomende opgeheven worden. Van wege z. exc. den minister van justitie, ad interim mede belast met de functiën van minister van financiën, is bekend gemaakt, dat de middelprijzen der inlandsche granen, voor het geheele rijk, over het tijdyak van den 20 October jl. tot cn met den 19 dezer, por mud zijn geweest, tarwe ƒ7,61 rogge 5,26'/2 boekweit f 5,10, gerst 4,21 haver 2,50 en ongepelde spelt 2,97'/» en dat de regten op den invoer voor de maand December eerstkomende zijn ge steld per mud als volgt tarwe en gepelde spelt 1rogge 50 c. boekweit 50 c. gerst en mout 50 c. haver 1 en ongepelde spelt 75 c. - zijnde de uitvoer van alle deze producten vrij. GEMENGDE BUITEN- EN B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. IJit Poler. schrijft men dat in den laatsten tijd eenige aanzienlijke Is raëliten daar te lande tot de Christelijke godsdienst zijn overgegaan ten gevolge van de jongste besluiten des keizers omtrent de militaire dienst- pligtigheid van de joodscbe bevolking. Uit opgemaakte staten blijkt hetdat de stad Parijs jaarlijks in het onderhoud van tusschen 20- en 25,000 vondelingen verlaten kinderen en weezen te voorzien heeft, van welke ieder jaar tusschen de 3- en 4000 sterven. ln Antwerpen zijn hollandsche en pruissische ijzeren vrachtschepen door stoomslepers voortgetrokken aangekomen ten einde koopmansgoederen den Rijn op te brengen. Bij de ongenoegzaamheid van de middelen van den ijzeren weg en het verval der andere middelen van vervoerhebben deze vaar tuigen dadelijk vracht erlangd. Men heeft te Brussel eene werkplaats ontdekt van valsche munters, en ook eenig gereedschap in beslag geno men maar geenen der schuldigen kunnen betrappen. Naar men uit Odessa verneemtzou Rusland besloten hebben ook in het volgende jaar slechts defensief tegen de Circassiërs te oorlogen. Meest alle brieven uit Ierland spreken thans van de seinvuren welke men des avonds en nachts op onderscheiden plaatsen des lands ziet ontsteken cn die voor blijken van heimelijke onwettige verhindtenisscn gehouden worden. De beide doopsgezinde gemeenten te Zaandam hebben 11. zondag avond in het kerkgebouw genaamd hetnieuwe Huishet drie-honderdjarig be staan van eene Doopsgezinde gemeente te dier plaatse plegtig gevierd. Van den 1 Januarij tot den 1.5 dezer hebben niot minder dan 12,000 fransche werklieden vrijpassen naar Algerio aangevraagd en ontvangen. Naar men uit Douvres schrijftheeft men dezer dagen duidelijk in do nabijheid dier engelscbe haven een' walvisch gezien. De engclsche dag bladen melden, dat dezer dagen tusschen het bewind van Groot-Brittan- niën en dat der Nederlanden eene overeenkomstbetreffende de posterij, gesloten iswaarbij wederkeerig eene belangrijke vermindering van het briefport is vastgesteld. Barcelona beeft den 19 dezer gecapituleerd; de troepen zijn er den volgenden dag binnengerukt. Ten gevolge der overgave van Barcelona hebben de opstandelingen thans nergens in Spanje eeDige magt van aanbelang bijeen buiten die, waarmede de ge neraal Amelller het fort van Figueras, in het noorden van Katalouio bezet houdt. UitLeeuwarden schrijft men van den 23 dezer: «Wij vernemen met smartdat zich in deze provincie weder een voorbeeld heeft opgedaan van vergiftiging. Weder eene vergiftiging, zoo men zegt, van de eeno echtgenoot jegens den anderen. Naar luid van ons toegezonden be- rigtcnis dezer dagen een arbeider onder Boornbergum door zijne buisvrouw onthaald op eencn dikken koekcn weinige uren daarna gestorven onder verschijnselen die altezins aan do werking van het arsenicum doen denken. De regter van instructie en de ambtenaar van het openbaar ministerie hebben zichzoo men zegtnaa'r de plaats van het voorval begeven, en na voorloopig onderzoek, het lijk des mans en 2 doode kippen dievan zijn uithraaksel etende dade lijk zijn gestorven medegenomen. Wij zullen op deze zaak zoo zij Waar mogt bevonden wordenlater terug komen." De vlissingsche loodsboot n.° 6 gevoerd door schipper L. van der Eyckheeft den 20 dezer op de hoogte van Ostende ontdekt een pleitscheepje met de vlag van top waarnaar zij oogenblikkelijk toe- hield doch alvorens het te kunnen bereiken zonk bet vaartuig en was men alzoo buiten de mogelijkheid om eenigo hulp ter redding le kunnen aanbieden. Nader komende ontdekte men een jongeling van bet scheepsvolk die zich aan de riemen vastgeklemd en alzoo drijvende gehouden had na door de jol van gemelde loodsboot op-

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1