Nieuwstijdingen Zeetijdingen. Jldvertentiën. De beialing der contributie zal gedurende de eerste maand van elk jaar, of tijdons de aanneming tot bet lidmaatschap moeten plaats heb ben terwijl de zoodanigen die zonder voldoende redenen hierin achter lijk blijven, van dcrzelver lidmaatschap vervallen kunnen worden verklaard. 5.,.j01(jt bewijs dqr voldane con.tribulip zal tevens tot dat van het lid maatschap verstrekken terwijl hpt vertoon van hetzelve den toegang zal verleenen tot de algemeene bijeenkomsten der maatschappij. 6. Bijzondere giften of donaliën zullen met welgevallen worden aangenomen en daarvan eervolle melding worden gemaakt. 7. Tot honoraire leden kurföcn worden benoemd zoodanige verdien stelijke mannen buiten de provincie welke door derzelver erkende kunde aan den landbouw bevorderlijk zijn. 8. De leden zullen alleen bevoegd zijn om mede te dingen naar de door de maatschappij uil te lovene premiën en zijn hiervan alleen uit gezonderd de zoodanigen aan wie dezelve worden toegekend voor inge- zondcne werktuigen alsmede de arbeidende en dienstbare personen wanneer voor derzelver verdiensten belooningen worden verleend. derde hoofbdeel. Het bestuur der. maatschappij. 9. Dc maatschappij zal bestaan uit een hoofdbestuur te Middelburg en uit twaalf afdeelingen welke in de onderscheidene sectiën van land bouw in de provincie zullen gevestigd worden, als: twee in Walcheren, twee in Zujd-Beveland een in Noord-Beveland een in Schouwen een in Duiveiand een in Thólen twee in het 4d0 en twee in het district van Zeeland. Het hoofdbestuur zal zijn zamengesteld uit een president en uit de voorzittersen een der leden van elk der twaalf afdeelingen daartoe gecommitteerd eenen algemeenen secretaris en eenen penningmeester. 10. Dc president der maatschappij zal voor den tijd van 3 jaren door gecommitteerden der 12 afdeelingen de algemeene vergadering uit makende bij 9 vermeld bij meerderheid van stemmen worden be noemd de algemeene secretaris en penningmeester zullen op dezelfde wijze, doch voor eenen onbepaalden tijd worden aangesteld. 11. De deelgenooten der maatschappij in elke sectic van landbouw zullen uit derzelver midden verkiezen de leden, benevens den president, welke het bestuur der afdeeling zullen uitmaken. Het getal der leden zal dal van 12 niet kunnen te boven gaan waaronder begrepen zijn de secretaris en penningmeester welke uit de leden van elke afdeeling zullen moeten verkozen worden doch stemhebbende leden blijven. Elk dezer afdeelingen maakt in derzelver sectie een afzonderlijk bestuur uiten ver kiest naar aanleiding van de bepaling bij 10 door derzelver gecom mitteerden bij de algemeene vergadering, den voorzitter der maatschappij, benevens den algemeenen secretaris en penningmeester. Het vervoly en slot in het volgend nummer NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 18 November. Men verzekert, dat bij het departement en in de gehecie administratie der financiën weldra eene groote vereenvoudiging en bezuiniging zal plaats hebben dat een vrij aanzienlijk getal ambtenaren op pensioen gesteld worden en uitvallen zal en dat het bekend maken van een en ander dagelijks te gemoet gezien kan worden. Ook op het hoofdstuk van marine zou eene vrij aanzienlijke be sparing plaats hebben. Onder anderen zou zegt men bet etablisse ment te Helvoetsluis voor, het grootste gedeelte worden afgeschaft. Naar men verneemt heeft Z. M. ten gevolge der noodzake lijkheid om door vereenvoudiging der werkzaamheden de onkosten der instandhouding van het kadaster te verminderen bij hoogstdes- zelfs besluit van den 9 dezer n.° 69 bepaald dat met 1 Januarij aanstaande de provinciale bewaring van het kadaster zullen zijn op geheven en dat al de daartoe betrekkelijke schrifturen leggers enz. overgebragt moeten worden bij de betrokkene hypotheekbewaarders en door dezen bijgehoudenterwijl verder is vastgesteld dat geene dubbelden van die stukken behoeven aangehouden te worden. Naar men verneemt is door Z. M. dezer dagen octrooi verleend aan den heer E. Bruynste Amsterdam op de uitvinding om wateren naar willekeur te doen wijken zonder toevlugt te nemen tot ver spillendede scheepvaart belemmerende afdammingen en uitgravingen der moddermolens om droogvoets zonder duikgewaad op den bodem van een vloed te dalen om gezonken voorwerpen op te visschen uitdiepingen vergravingen en fonderingen onder water daar te stel len om zand- en modderbanken en klippen te verzetten alsmede om op die wijze sluizen aan te leggen en te herstellen voorts om gronden te bedekken tegen het doordringen van water om stroomen te verleggen of af te leiden het schoon en zuiver houden van grach ten ondiepten in stroomen op te ruimen en het Pampus voor diep gaande schepen bevaarbaar te maken. Den 14 is het te 's Hertogenbosch in garnizoen liggende 9d° regement infanterie op de esplanade of het plein ontbonden hetwelk bij de l"ta, 2de en 8"° regementen zal worden ingedeeld. Op dienzelfden dag is ook te Bergen-op-Zoom het Ï0d° rege ment infanterie ontbonden. De afzonderlijke bataljons, waaruit het zelve onder den naam van afdeeling werd zamengesteldhadden gedeel telijk reeds bij Waterloo gestreden om Neêrlands onafhankelijkheid te bandhaven. Na eenen langdurigen vrede zag zich dit zoo geheel Noord- Nederlandsch nationale korps op het onverwachts tegen Belgie's hoofd stad aangevoerd en stortte er in September 1830 zijn bloed voor de reglen van het dierbare vaderland. Ruim 2 jaren bleef bet op Ant- werpens citadel vervolgens ingeslotenen hielp in December 1832 manmoedig deze sterkte verdedigen. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. DestadWexiö, in Zweden, is den 31 October door eenen hevigen brand grootendeels in de asch gelegd. De prachtige domkerk en slechts een vijfde deel der huizen zijn ge,red. Aan de poolsche grenzen loopen geruchten omtrent het bijeentrekken van een russisch observatie-korps aan de turksche grenzen. Te Mannheim is den 10 dezer de eerste sleepstoomboot regtstreeks van Antwerpen aangekomen. Dezelve was den 28 October van laatstgenoemde stad vertrokken en had eene lading van 28 last. De britsche regering heeft de onafhankelijkheid der Saud- wichs-Eilanden bepaaldelijk erkend. Het schijnt dat zij daartoe ge noopt is geworden uit vrees voor moeijelijkheden met de Yereenigde- Staten van Nöord-Amerikawelke kwalijk zouden hebben geduld, dat die eilanden, op den duuronder het oppergezag van Groot-Britlanniën bleven. Men meldt, dat thans in Frankrijk 299 vrijmetselaars-loges bestaan die den hertog Decazes als haren opperhoofd erkennen en dat het aantal loges in de verdere oorden des werelds op 2980 moet worden begroot. De koning van Beijeren beeft bekend gemaakt, dat jaarlijks in deszelfs staten eer^e, .col lepte op Palmzondag zal plaats,hebben ten be hoeve van de wachters van (iet Heilige graf te Jeruzalem (Franciscaner monniken). Het besluit van de belgische regeringbetreffende het op nieuw verleenen van vermindering van inkomende reglen aan duitsche voortbrengselen, beeft in Frankrijk een' zeer ongunstigen indruk ge maakt. De koningin van Spanje, Isabella IIheeft den 10 dezer voor de beide vereenigde kamers haren eed afgelegd. Een der fransche natuurkundigen de heer Petit, die door het bestuur van het museum te Parijs naar Abyssinie gezonden was, heeft op eene ellendige wijs zijn le ven verloren. Eene krokodil heeft hem bij het overtrekken van een der takken van den Blaauwen-Nijlgevat en naar de diepte weggqvoerd. In de stad'Uranaten zuiden van Nissa is de turksche bevolking in op stand geraakt en beeft de Christenen aangetast, hunne vrouwen geschon den en geschaakt, hunne kerken geplunderd enïn brand gestoken. De russische gezant heeft voor deze buitensporigheden voldoening gevor derd. De hertog van Bordeaux die vroeger voornemens was zich on middellijk naar Londen te begeven, zal thans, nu hij vernomen heeft dat zijn neef, den hertog van Nemours, zich aan het londensche hof bevindt dij. gezoek nog eenigen tijd uitstellen en intusschen andere merkwaardig- héu en dos lands bezoeken. Het regtsgeding van den beer D. O'Connell en zijne medebeschuldigden wordt te Dublin dagelijks met ijver voort gezeten alle zittingen worden door hem getrouwelijk bijgewoond. In de koninklijke munt te Parijs is eene zeer schoone medaille geslagen tot herinnering aan het bezoek van koningin Victoria. ZIËRIKZEE den 20 November. Heden is alhier binnengekomen: de engelsche brik Arsenathkapt. W. Barfieldvan Sunderland met steenkolen voor deze stad. BROUWERSHAVENden 20 November. Binnengekomen dé' schepen Palmyra, kapt. R. Daniël, van Batavia, Bréndakapt. J. Stephen van Grangemouth beide naar Botterdam (de laatste is lek en moet lossen,) Gowerkapt. J. Hodge van Londen, Cale kapt. J. Henderson, van Grangemouth, beide naar Dordrecht Svanoénkapt. J. Ellerhusen van Riga naar Schiedam, Harmonie, kapt. H. A. Douwes van Dieppe naar Delfsbaven en als bijlegger Glory, kapt. W. Sterry van Koningsbergen naar Antwerpón. Heden beviel, zeer voorspoedig van eene welgeschapene Docn- ter, LENA KOOMANEchtgenoot van Brouwershaven den 15 November 1843. M. van der WEEL. Het Zoontje ons den 7 dezer maand geborenwerd ons heden door den dood ontnomen. H. A. van ADRICHEM. zleriezee, E. van ADEICIIEM, den 19 November 1843. geb. Schuurbkque Boeije. De ondergeteekende maakt ^an zijne geëerde Stad- en Land- genooten bekend, dat bij zich met zijne AFFAIRE alhier heeft gevestigd, bestaande in het ZADEL- en TÜ1GMAKEN en in alles wat tot en in dit vak behoord v naar de laatste smaak; woont in de Poststraat, wijk C n.° 75; beveelt zich in ieders gunst en belooft eene prompte en civile bediening. 1'. PHAFF. D. N. TORRES, Tandmeester van Amsterdam, zal den 27, 28 en 29 dezer maand te spreken of te ontbieden zijn over alle gebreken in den Mond ten Huize van den Bakker But aan de Kraan. VIT DE IIAND TE KOOP: ruim 2 Bunders allerbest KÖOBNLAND, gelegen bij Lapscbeure, alsmede een nel en sterk WOONHUIS, met ERVE en PAKHUIS, staande op de Oude Haven dezer Stadte bevragen bij den Hèer P. J. Loewer alhier. De Notaris C. J. van-der HALEN, als daartoe gecommit- teerd bij dispositie der Arrondisseinents Begtbank te Zierikzee, zal ten verzoeke zijner principalen, op Maandag den 27 November 1843, des voormiddags ten 10 ure, ten huize van Dirk Borren- damme te Brouwershavenpubliek presenteren te verkoopen 1.» 2 Bunders 45 Roeden 40 Ellen BOUWLAND, onder Duiven- dijkeop de Noord Heernisse, sectie E, n.os 41, 45 en 46; grondlasten f 7,34; polderlasten f 33,37. Verpacht tot den 11 November 1851 om 112,42 jaarlijks. 2." 3 Bunders 54 Roeden 90 Ellen BOUW- en WEILAND aldaar, sectie F, n.os 227, 228 en 212, genaamd dc Duiven- dijksche Blok en Padweijegrondlasten f 15,24; polderlasten f 48,27. Verpacht tot den 11 November 1852, om f 161,80 jaarlijks. 3." 16 Roeden 25 Ellen BOOMGAARD, binnen Brouwershaven, sectie C, n.° 221 grondlasten f 1,48; vrij van polderlasten. Verpacht tot en met 1848, om f 44,60 jaarlijks. Voorts zonder Begterlijke magtiging. 4.° Een twee en dertigste AANDEEL in de OOST-BINNEN- MEESTOOF en Gevolge te Brouwershaven. 5." 3 Boeden 60 Ellen TUIN, gelegen bij het Kerkhof, to Brouwershaven, sectie C, n.° 216; grondlasten f-,34; vrij van polderlasten. Alles bij Biljetten breeder omschreven en nadere informatiën ten Kantore van bovengemelden Notaris. te' zierikzee bij de wed. A. de vos en zoon, stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 2