Zee t ijding en A. dvertentiën. het in de Wilp en te Zevenhuizen. Wordt hel dan ook bij ons niet meer dan tijd dat men den armen veenioerker zijne kinderen helpt opvoeden dat men hem eenige vergoeding schenkt voor zijnen ruwen en zwaren arbeid 1 Worden door zijne noeste vlijt in het koude gure jaargetijde onze soms verkleumde leden verwarmd het is do pligt der meer gegoeden om de, harten zijner kinderen door on derwijs en opvoeding te helpen verwarmen om ze op te leiden voor godsdienst en deugd." Naauwelijks zijn er 18 maanden na den grooten brandwelke ruim een vierde van Hamburg vernielde verloopen en nu herrijst reeds een aanzienlijk gedeelte uit de asch. Voor zooverre men heeft kunnen nagaan waren er met het einde der vorige maand reeds 500 nieuwe gebouwen en woningen deels geheel deels bijkans voltooid deels aangevangen. Hiervan waren 116 huizen reeds bewoond 175 zouden spoedig bewoonbaar zijn 57 waren onder dak en 58 in aanbouw. Met genoegen merkt men op dat het meereodeel dezer huizen met veel smaak gebouwd is zoodat de stad door den onge- lukkigen brand zeer veel in fraaiheid zal gewonnen hebben. Nog trekt het de aandacht, dat de meeste buizen drie tot vier verdiepinT geo hoog zijn hetgeen vroeger niet plaats bad en dal het gevolg zal hebben dat voortaan de huizen even als in andere groote sleden door meerdere gezinnen zullen bewoond worden terwijl vóór den brand doorgaans elk gezin een afzonderlijk huis bezat. Het gouvernement van Mecklenburg-Schwerin heeft onlangs twee wetten uitgevaardigd welke ten doel hebben bet tegengaan van het misbruik van sterken drank. De verkoopers zijn gehouden elke daad die tegen de wet strijdt en in dronkenschap begaan is openbaar te maken of aan te klagen op verbeurte van 5 rijksdaalders. Degene die in dronkenschap de algemeene orde stoort zal de twee eerste malen gestraft worden met eene gevangenis van 3 tot 8 dagen en in geval van herhaling tot 4 weken. Naar omstandigheden kan dezelve verzwaard worden en veranderd in eene ligchamelijke straf. De auto riteiten zijn verpligt aan diegenen die verslaafd zijn aan den drank het bezoeken der koffijhuizen en kroegen te verbieden in allen ge valle de eigenaars van dezelve er van te verwittigen zoodat deze alsdan er voor verantwoordelijk worden en bij overtreding eene boete zullen betalen van 5 tot 10 rijksdaalders. Bij overtreding wordt de boete en gevangenisstraf ook toegepast op diegenen welke sterken drank halen voor degenen die er aan over gegeven zijn. Koffijhuishouders en andere verkoopers van drank mogen niet tappen voor personen die dronken binnen komen op eene boete van 5 tol 10 rijksdaalders. Door eene tweede wet is bet getal verkoopers van sterken drank bepaald geworden. Jl. vrijdag ochtend is weder een ongeluk op den spoorweg, die langs den regler-oever der Seine naar Versailles loopttusschen Cheuille en Sèvres gebeurd. De locomotief is uit bet spoor geraakt, naar zeggen van een ooggetuige, doordien kwaadwilligen sleenen op de rails gelegd hadden. Dit rijtuig de tender en verscheidene wag gons zijn uit het spoor en onderstboven een der waggons zelfs in brand geraakt. Daar zij echter thans nietgelijk den 8 Mei 1842 gesloten warenhebben de reizigers zich kunnen bergen. Niemand van dezen is om het leven gekomen, maar een conducteur, Chevalel geheelen is in het gasthuis la Versailleswaarheen men hem gebragt had, overleden. Een 66jarig passagier, wien een heen en dij ver brijzeld isweigert dezelve te later, afzetten. Uit Alexandrie (Egypte) wordt van den 25 October het volgende gemeld: «Heden hebben wij den eersten dag van den bairam na de 30 vastendagen (ramazan). Om de natie in haar waar karakter te leeren kennen is de ramazan de beste leermeester. Het vasten der Russen en Grieken voor Paschen is gestreng en in een ruw klimaat waar men voedzame spijzen noodig beeftnadeelig voor de gezondheid maar het niets in vergelijking met den ramazan wan neer de Muzelman gedurende 30 dagen van 4 ure des morgens tot des avonds 5 of 6 ure geen enkelen droppel water mag gebruiken. Zöodra het kanonschot den ondergang der zon verkondigd heeftwordt in ieder huis het eerst naar de waterkruik gegrepen en bij de rijken vervolgens pijpen en koöij en dan het eten voorgediend. Gedurende den geheelen nacht wordt gejubeld en voor 4 ure des morgens nog een maal genomen om zich eerst dan te bed te leggen. Ambte naren kooplieden en vooral do arme klassen moeten echter met zonneu-opgang weder aan het werk en het is le verwonderen hoe deze menschen gedurende zulk eeue lange tijdruimte vermoeidheid honger en dorst verduren zonder dat een grooter aantal ziekte- of sterfgevallen in de stad voorkomt. De Arabieren zijn over het alge meen minder godsdienstig dan de Turken hun ontbreken bijna alle goede eigenschappen der laatsten vooral do eerlijkheid en reinheid terwijl zij alle ondeugden bezitten welke aan de ooslersche Joden worden toegeschreven met wier karakter zij veel overeenkomst heb ben. Slechts gedurende den ramazan worden zjj voor 4 weken trouwe Muselmannen verrigten geregeld de wasschingen, en gebeden en onthouden zich van het drinken van wijn en brandewijn hetgeen anders vrij algemeen bij ben is. Geen vrouw mag in de moskee binnen treden geen enkele ziet men gedurende de daartoe bestemde uren bidden. Iedere knaap ook de armste leert lezen en schrijven maar zelfs deze weldaad is voor de vrouwen en dochters der Muzel mannen verboden. In de lagere klassen houden de vrouwen zich met den huisselijken arbeid bezig en moeten ook buiten 's buis voor het onderhoud zorgen door het verkoopen van brood groenten enz. De rijke vrouwen of zij welke tot de harems behooren doen niets en hebben volstrekt geene andere zorgen dan in hun toilet onder elkander uit te munten om den gemeenschappelijken beer te behagen." Men schrijft uit Paramaribo van den 29 September «Wij ver nemen met genoegen dat na opname van de gronden der districten Coppename Saramacca en Para het z. exc. den heer gouverneur- generaal in overeenstemming met den weleerw. heer J. H'. Betting behaagd heeft de keus der plaats tot eene proef van kolonisatie met Europeanen te bepalen tot den post Groningen en deszelfs omtrek en dat de noodige bevelen zijn uitgevaardigd om behalve andere maatregelen tot bevordering van het plan een aantal van 36 koppen slaven van 's lands houtvelling ter beschikking te stellen van boven- genoemden predikant ten einde onder de leiding van eenen be kwamen directeurhet terrein beschikbaar te maken ter opname van de eerst uit te komen 50 europesche buisgezinnen. »Wij hopen dat, dit besluit met de beste uitkomsten bekroond en het drooge jaargetijde met ijver benuttigd moge worden om die voorbereidende werkzaamheden te volvoeren welke de strekking kunnen hebben om de plaats der vestiging aan de eerste behoeften der nieuwe kolonisten te doen beantwoorden en hun de gelegenheid te verschaffen omzonder oponthoud den arbeid aan te vangen waarvan do beste vruchten worden verwacht. Daartoe scheuke de Hemel zijnen besten zegen VLISSINGENden 14 November. Gisterenavond tusschen 8 a 9 ure verzamelde zich eene talrijke menigte voor het huis bewoond door de wed. Doensen, op de oude makkt alhier uit welk huis men onder scheidene maleu de kreet van moord! moord! vernam. De kanton- regter hiervan onderrigtbegaf zich derwaartsen vond na met geweld in huis gekomen te zijn gemelde weduwe op eene bovenkamer levenloos liggen. Nog in dienzelfden avond zijn 2 vrouwen mede in genoemd huis woonachtig als vermoedelijke daders van dit feit, naar het kanton naal huis van bewaring alhier gebragt. Heden morgen begon de justi tie een ijverig onderzoek in deze zaak. Ten 3 ure des namiddags zijn genoemde vrouwen naar bet huis van arrest te Middelburg gevankelijk overgebragt. COLIJNSPLAATden 9 November. De avond van gisteren was voor het Noord-Bevelandsche departement der maatschappij lot Nut mn 't Algemeen een ware feestavond. Gedurende den storm welke den 13 Januarij dezes jaars met hevigheid op deze kust woedde hadden Willem van Gilslzoon van den veerman van hier op Zierikzee, benevens Marinus Merizonl'ieler Linde, Karei NeelisseAdriaan Schippers, Gillis van den Berge, alle varensgezellen en Jasper Gellïsse de Rijke, dijkwerker, alle hier woonachtig in eene opene hoogaars aan genoemden veerman be- hoorendeen bestuurd door eerstgemelden zich in zee begeven naar een in het zoogenoemde Engelsche gat tusschen deze plaats en den zierikzeeschen wal aan den grond zittend schip om zoo mogelijk drie daarop aanwezige personen die in doodsnood verkeerden te redden. Schoon het gevaar van hun eigen leven daarbij te verliezen groot washebben zij echter met alle volharding het uiterste gewaagd om hun ede! doel te bereiken en daarvan niet afgezien voor dat het onmogelijke der redding niet meer twijfelachtig was zoodat zij niet dan met inspanning van ongeloofelijke kracht hun eigen leven hebben kunnen redden terwijl zij aanmerkelijke schade aan het vaartuig leden. Op voordragt van bestuurders van dit departement heeft genoemde maatschappij deze edele mannen van hare goedkeuring willen docri blijken, door hunne pogingen te beloonen. Aan van Gilstreeds eenmaal wegens soortgelijke daad met vereerend getuigschrift zil veren medaille en geld bekroond werd een dergelijk getuigschrift zilveren medaille en f 25 toegekendaan elk der overigen de bronzen medaille en f 10. De uitreiking derzelve bad gisteren avond alhier op pleglige wijze plaats door den voorzitter des departements d.» P. J. Lnndsknegt predikant te Wissenkerkedie, in eene treffende toespraak, hunne edele daad herinnerde hun den verdienden lof toezwaaide en hen aanspoorde om bij onverhoopt voorkomende gelegenheid op den zelfden weg voort te gaan terwijl door den secretaris d.s J. J. Snouck Hurgronjepredikant te Colijnsplaateenige, op deze gelegenheid toepasselijke dichtregelen werden uitgesproken. De plegtigheid werd opgeluisterd door eenige dames, die een op zettelijk voor deze gelgenheid door den heer J. L. van der Moer ver vaardigd lied zongen. Hetzelve was op muzijk gebragt door den heer Overman, van Zierikzee, die het departement daarenboven aan zich verpligttedoor het gezang met piano-muzijk te begeleiden. De plegtigheid werd door eene talrijke schare bijgewoond en zal lang bewaard blijven in het geheugen van dit departementdat eerst in het verleden jaar werd opgerigt. ZIERIKZEE, den 14 November. Heden is alhier binnengekomen: het engelscli brikschip Lowland Lass, kapt. R. Taylor van New castle, laatst van Ylissingenmet steenkolen voor deze stad. PRIJZEN der EFFECTEN tb AMSTERDAM, Woensdag den 15 November 1843 Nederlanden, 2'/i pC. Werk. Schuld 5 Ainort. Syndikaat 4l/i pC, Handel-Maatschappij 41/, Rusland, Spanje Oostenrijk Oost-Indien 5 Hope en Comp. 5 Negot. 1834 bij Ardoin 5 Bij Goll. en Comp. 5 Negot. Metaliek 5 gebleven* 5i'7..pC. 100'/, 94'/» 133 947,, 1077, 20,7„ MIDDENPRUZEN van de volobnde ARTIKELEN te ZIERIKZEE, van den 16 November 1843. O. Tarwe 18"/, N. dito 1843. Zomer-dito Ordinaire dito Rogge 1843 Winter-Gerst Zomer- dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito De Ned. Mudde. I 8,00 a 6,50 a 0,00 a 6 ,00 a 5,00 a 4.10a 4,00 a 2,20 a 4,00 Èt 6,00 a 7,00 a 8,50 8,00 0,00 6,50 5,50 4,40 4,20 2,40 4,50 7,00 9,00 Graauwe Erwten f Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Ned. Mudde. 8,00 9,00 6,00 a 6,25 5,00 h 5,80 9,00 a 11,00 7,00 a 10,00 3,00 h 6,00 Raap-Olie te Zierikzee, f 3. ,00 p, v Patent-Olie -41,00 Lijn-OIi.e - - 38,00 Raapkoeken f00,00 de 1040 stuks Lijnkoeken -00,00 VIT DE HAND TE HUUR, om dadelijk te aanvaarden, eene BROODBAKKERIJ staande aan de Marktle Brou wershaven te bevragen ten Kantore van den Notaris van der Halen aldaar. te zierikzee bij de wed. A. de vos en zoon, stads deckkers.

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 2