ZIERIKZEESCHE VRIJDAG a.o 1843e COURANT. 17 NOVEMBER. mm Besturen en Administratien Nieuwslij dingen f r a n r r 13 k. Gemengde bitten- en binnenlandsche berigten. «.O 92. WAARSCHUWING. DtTRGEMÈESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZÈË. Gezien het dwangbeveldoor den heer Ontvanger der Directe Be-r lastingeri alhier opgemaakt legen de ten achteren zijnde belasting- Schuldigen, voor de verschenen termijnen op het Patentregtover het loopfi'nde dienstjaar. Gelét op het besluit van Zijne Excellentie den heer Staatsraad Gouverneur dézer Provincie van den 21 Maart 1836 Provinciaal- blad ti." 35.) Waarschuwen dé vermeide belastingschuldigen dat de Ontvanger hert overeenkomstig de wet moet vervólgen zelfs door beslag én verkoop hunner goederen en manen hen mitsdien dringend aan óm, döor èëné onverwijlde voldoening van het door hen verschuldigde, zich van de kosten van vervolging alsnog te bevrijden. Zürikaeéden 15 November 1843. Burgemeester en Wethouders voornöetrid DË CRANË vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. j. P. KROEF. AANBESTEDING op bét HUIS van ARREST té Zierilczeè Zaturdag den 25 November 1843, 's middags ten twaalf ure onder nadere approbatie van Êenigé geringe HERSTELLINGEN én VER NIEUWINGEN benevens het gewoon jaartijkSch ONDERHOUD van af 1." October 1843 tot ultimo December 1844, aaii hetzelve Huis te verrigten zijnde het Bestek en de Voorwaarden twéé dagen ,le voren bij den Cipier te bezigtigen. Zierikzeeden 17 November 1843. Hel Collégie van Regenten Over het Huis van Arrest voorn.11 DE CRANE Ter ofdonharitie van hetzelve P. PAÜLÜS, Lid en Secretaris. PASIJS, dén 12 November. Héden is dé vólgende telegrafische depêche uit Madrid ontvangen, van den 8 dezer: ((Heden hebbed de beide wetgevende ligchamen inde zaal van hét congres vefeenigd het ontwerp wegens de meerderjarigheid der koningin aangenomen. «De koningin zal overmorgen, VoOrdézé beide in de zaal van dért senaat vereenigde ligchamen den eed afleggen." Een aanslag tot moord heeft den 6 te Madrid tegen dén generaal Narvaez plaats gehad. Zéven schoten zijn achtereenvolgendein de zelfde straat maar op verschillende punten op zijn rijtuig gerigt op een oogenblik dat hij zidh naar dén schouwburg begaf. Door de 3 laatste schoten is zijn adjudant en eett persoon dié naast hem gezeten was, gekwetst geworden. De generaal is niet getroffen én is onmiddelijk daarna in den schouwburg verschenen waar Hare Majesteit zich bevond. Men is er niet in geslaagd óm de moordenaars te vatten. De troepen van Prim hebben den 9 Girona bezet, NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 15 November. Zoowel Z. M. de koning als Z. M. koning Willem Frederik, graaf van Nassau, hebben op nieuw een Vorstelijk blijk van hunne milddadigheid gegeven door bet toezenden van aanzienlijke giften voor de op te rigtene Yereeniging voor Zie kenverpleging te Amsterdam; terwijl het Z. K. H. den prins vari Oranje goedgunstig heeft behaagd, daarin voor 10 aandeelen jaarlijks deel te nemen, De gouverneur van het hertogdom Limbtirg zal op den 2 De cember aanstaande, te Maastricht, in het openbaar aanhestederihet levéren én plaatsen van gegoten ijzeren en hardsteenen palen benoo- digd op de grenslijn welke het koningrijk der Nederlanden van dat van België afscheidt. Men verneemt dat de tweede kamer der staten-generaal den' 21 deïer hare werkzaamheden zal hervatten en dat haar van rege ringswege zulten wórden aangeboden 1." ontwerpen van wet tot Vaststelling der drie hoofdstukken van de staatsbegrooting welke door de kamer ofilangs zijn afgestemd 2." ontwerp tot wettelijke regeling van den achterstand voor 1840; 3." ontwerp tot regeling of opheffing Van de rijks fondsen 4." ontwerp tot voorziening in de behoeften der schatkist zóo wat aangaat den gewonen dienst over 1844 en 1845, als wat betreft de tekorten van 1840 én vroeger, en die Van 1841, 1842 en 1843 terwijl eerst later, na het behandelen en afdoen dér vorenstaande ontwerpen zullen worden aangeboden voor- drügten Van wet tot het te gelde maken der belgische inschrijvingen en betrekkelijk eene conversie van dê renten der schuldbrieven van den staat. De prijzen van het vervoer van koopmansgoedlangs den ijzeren weg van Antwerpen naar Pruissenzijn thans zoodanig gesteld, dat. Wen' berekent dat zij al .de kosten daaroedep begrepen lager zullen zijn dan de vrachtprijzen voor góederenwelke te waiter den Rijn worden Opgevoerd. Het koopvaardij-fregat Macassarhetwelk, met eene rijks equipage, eene handelsreis naar Oost-tndie onderneemtismet bel gische voortbrengselen geladén van Antwerpen de Schelde afgezakt eti met eén gunstige wind naar zee gezeild. in 1837 heeft het gemeente bestuur van Oirschot premieu uitgeloofd aan diegenen die het beste en meeste vlas zouden ter markt brengen Wet dat gunstig gevolg, dat se dert jaarlijks meer eri weer wierd ter markt gebragtén op de jaarmarkt Van den 7 dezer ruim 90 karren met 14,400 nederlandsche pondeh zijü aangevoerd Welke op eene geringe hoeveelheid na verkocht werden. Öp de jl. maandag te Gorinchem plaats gehad hebbende paardenmarkt zijn, haar gissingruim 1100 paarden aangebragt; terwijl de goedé waar vrij geldig was ch gewillig koopers vond aangezien er franscbë kooplieden Waren dienaar mén wilvoor het leger iri Aigerie aanköo- pen deden. Mén Schat hét getal der op de S.-Maartens- of grooto bees tenmarkt aangebragtë runderen op ruim 32Ö0 waarvan het vette vfe8 zeer góéd prijs gehouden heeft en ook wel gewild was. Door het hof van Zuid-Holland is C. van der Luytoud 21 jaren wonende te Vtéar- dingen schuldig verklaard aan hel moedwillig toebrengen van slagen aait Zijnen wettigen vader, en veroordeeld, Uit hoofde van zeer bijzondere gunstige omstandigheden tot eene correctionele gevangenis Van 2 ja- reh. De Overijsselsche Courahi vermeldtdat er te Giethoorn een koe is geslagt, met 140 ponden binnenvet. De Yereeniging tot het bezoe ken der Armen binnen Middelburg heeft den 13 dezer van een' onbe kende edne gift ontvangen van f 30Ö benevens lOÖ mudden aardappe len. Door de Yereëniging lót hël vei'schaifen van werk aan Ambachts lieden té Ahnsterdam is mét den aanvang dezer week bereids een begin gewaakt Wet bet gevolg géven aan baar menschlievend doei. Eenigé werklieden hebben deb liun aangewezen arbeid begonnfen. - Aldaar heeft dihgsdag plaats gehad de viering van het 25jar.ig bestaan der Ne derlandsche Israëlitische Godsdienstige Armenscholen. Men schrijft uit Amsterdam van II. zondag; «Heden voormiddag ten 11 ure, ontstond er brand in de woning van Levie Kwietzerin den Naauwen Gang, in de Joden Iïouttuinënhoven n.° 77, Ver moedelijk Veroorzaakt door hét vuurvattén der kleedCren vaii eeti 27ajarig kind hetwelk in een' kindelstbel waarin vuur vvaS geplaatstwas alleen gelaten; het kind is dün ook geheel verbrand eti iiiéts dan eeti vormlooze klomp vah hetzelve gevonden. De brand heeft echter overi- -gens geene schade aangerigt én is spoedig gebluscbt." Uit Nijmegen meldt men van dei! 14 dezér het Volgende: «Gis teren avond omstreeks 8 ure Werden even builen onze stad aart den Graafschén wég nabij bet Ilatersche pad twee cortimièseri der belastingen gestationeerd le Wijcheh welke zich in surveillancë bevonden op het onverwachtst door eén aantal schijnbaar met knuppels gewapende personen aangerarid én moorddadig geslagen zonder dat zij niettegenstaande zij gewapend Waren iets tot ver wering konden bijbrengen. Dë duisternis belettede bui) eënen der aanranders te helkennen of te zien. Nadat een der cómmiesen met name J. D. Wiechtnantijdelijk buitengéwooti Commies dér 4ÏC kl. Cenigen tijd later met behulp vari andere personen in dé stad ge bragt was, bleek het dal deze zoodanig wSS mishandeld dat huiteri verscheiden kneuzingen zijn regle'r arm was gebróken terwijl bij nadere bewerkstelligde nasporing de tweede cotrimies der 24° kl. P. H. Staverman, ter plaatse van hét misdrijf, dood gevonden Werd. Naar de stad gevoerd is hij bevonden döo'r eenort slag tegen een der slapen van het hoofd doodélijk getroffen te zijn. Van de daders is lot nog toe niéts ontdekt. De verslagens laat eerie ziekelijke we duwe en twee kinderen na. De Provinciale Vriésche Courant, - dezer dagen een artikel mede- deelende wegens de onkunde, zedeloosheid en dierlijkheid, waariri de talrijke heidebewoners op de grenzen vari Vriesland alsnog ver zonken zijn met name dié welke zich ophouden in ëene kolonie nabij Surhuisterveen alwaar noch kérk noch school riocÜ eenig onderwijs hoegenaamd gevonden wördt - voegt daarbij dë navol gende opmerking «Men vindt in onzé provincie Weer plaatseri waar men Wel is waar zeer goéde zelfs fraaije en ruiffie schoolgebouwen aantreft maar die döör de kinderen véri den zoógenaamdéh gêmeenen man Weinig of niet worden bezocht, uit hoofde' men dé Onderwijzers met de invordering der schoolpenningen blijft belasten en or geene, of altoos hier en daar slechts geringe fondsen bestaan waaruit men de kosten van schoolgeld en schoolbëhoéften kan vinden. Dé goed on- derboudene én Wel irigorigle schöolgebouweri slaan dan voor het grootste gedeelte van hot jaar glootendeëls ledig men vindt in do Compagnie, té Haülefwijk én tö Appelscha minstens 100 kinderen,' tüsschen de 5' en-12 jaren die nimmer dé school hébben bezocht; en nimmer eenig onderwijs hébben genoten en hoeveel jonge men- schen tréft men in die veenkoloniën niet aan die lezen rioch schrij ven kunncri 1 Daarenboven' vindt men in die plaatsen nog Wel 100 kinderen i die het géheele jaar door geene 16 wekeri onderwijs ge nieten. Wélk e'ene treurige gesteldheid vari zaken té dien'opzigte. Is het niet te bejammeren dat de kinderéri van het arme veenvolk welker huisselijke opvoeding töo armhartig is in zulk eenen ellerr- digen toestand opgröeijen f Hoevéél heeft niet de gemee'ne' man hier in de provincie Groningeri vooruit! »Op het Nieuwè Stadskanaal, eene gelijke veenkolonie als de' genoemde, vindt men thans twee scholen, rjic.'dén meesten tijd yan het jaar geregeld worden' bezocht daar wordt geen. kind tüsschen de 5 en 12 jaren gevonden hetwelk niet dë 'sch'ból bezoektévenzoo is

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1