Zeetijdingen. Advertentiën. uit Hollandzoowel met stoomschepen als met zeilvaarluigeh veel hoornvee aankomen hetwelk naar Frankrijk bestemd is. Als iels bijzonders in de tcgenwoordigo omstandigheden meldt men dat sedert eenigcn tijd op uitdrukkelijk bevel van den paus, dagelijks in het vati- caan te Rome eene mis gevierd wordt, waarbij men Daniël O'Connell in de bescherming des Hemels aanbeveelt. Volgens de berigten uit Du blin van den 30 October bleef het daar bij het oude toerustingen der regering aan de eene zijde; aanspraken van O'Connell, ten voordcele der wettelijke scheiding, aan den anderen kant. Op Allerheiligendag ongeveer ten 12 ure des middagsterwijl do groote klok der kerk Notre Dame te Parijs geluid werd is plotseling de klepel losgegaan. Die enorme ijzermassa heeft in haren val drio verdiepingen doorboord en is eerst op de derde verdieping blijven rusten. Drie personen zijn daarbij gekwetst geraakt. Een dcrzclve de klokkenluider is aan het hoofd door een stuk hout gekwetst en dadelijk naar hel gasthuis vervoerd. De commissie tot verschaffing van arbeid aan behoeftige werklieden, te Amsterdam beeft bcrigtdat de ter harer beschikking gestelde gelden thans bedragen cene som van f 51,730,97'/!. Uit Katwijk wordt gemeld, dat, inden nacht tusschen den 27 en den 28 Octobereene der bommen van den scheveningschcn reeder Aalbert de Mos, door eene engelscbo sloep overzeild is geworden cn dat gezegde bomnadat de bemanning niet zonder gevaar door stuurman Klaas van Duyn, voerende de bom n." 11 van de Kalwijkscho Maatschappij, gered was geworden gezonken is. Omtrent Esparlero leest men sedert eenigen tijd in de dagbladen niets zoodat hij zijno dagen in groote afzondering schijnt to slijten. Het volgende wordt uit ITarlingen van den 28 October geschreven «Het kofschip Wemelinc Kranenborgkapitein K. K. Ktersden 22 dezer van hier uitgezeild en beladen met dakpannen is tusschen maandag en dingsdag nacht nabij het eiland Terschelling vergaan twee man der equipage, benevens de loods, hebben zich op eene in de nabijheid aanwezig zijnde loodsboot begeven en hierdoor hun leven gered, terwijl 5, waaronder de kapitein welke hot schip toen nog niet wilden verlaten, eene prooi der golven zijn geworden, nadat zij getracht hadden hun leven in eene bootwelke echter omgeslagen werd, te redden. Onlangs werd hij de herstelling van het oude slot do Burghausen in Opper-Boijcren cene merkwaardige vond gedaan. Men ontdekte een geheel bedolven kelder, cn daarin eenen voorraad graan, welke daar, blijkens eene schriftelijke nota, in het jaar 1395 gebragt was, om verborgen te blijven. Brood uit graan hetwelk nog in de 14d° eeuw geoogst is, zal wel een.gebak eenig in zijne soort zijn. Het graan is slechts weinig in smaak verschillend van ander oud koren het meel daarvan is donker van kleur even als het daaruit gebakken brood, hoewel het zeer goed eetbaar is. Den 15 dezer, na de namiddag-godsdienst, had, in de raadkamer der stedelijke regering van Dresdeneene algemecne vergadering plaats van helonder het opperloozigt van II. K. H. de prinses Maria Augusta van Saksenopgerigte verein tot zedelijke verbetering der dienstboden. Gezegde H. K. H. was bij deze vergadering tegen woordig. Bij die gelegenheid werden 25 premiënter waarde van 12 rlhlrs. ieder, aan even zoo vele vrouwelijke en mannelijke dienst boden uitgereikt, van welke gebleken was dat zij, gedurende 18 jaren en meer, sommigen in hetzelfde huisgezin, onbesproken haddon ge diend. Te gelijk werd openlijk loffelijke melding gemaakt van deze, alsook van 89 andere dienstboden die deze onderscheiding, door veel jarige trouwe diensten verdienden en op volgende premiën aanspraak hadden bij voortdurend goed gedrag. Nog werden aan diegenen die 15 cn meer jaren met eere gediend hadden, getuigschriften uit gereikt, waarna deze feestelijkheid, op gelijke wijze als zij geopend ismet eene toepasselijke rede gesloten werd. In het zoo noordelijk gelegene Koerland heeft de baron FölJcerzahm die zich zeer sterk met de zijdeteelt bezig houdt in den loop van dezen zomer ondervonden dat eene menigte eijeren van zijde-wormen dio uil het venster in den tuin gevallen waren aldaar ondanks het aanhoudend koude en natte weder uitgekomen zijn. Schoon men zelfs gedurende dien tijd meermalen nachtvorsten gehad had vond men drie weken naderhand de bloemstruiken met rupsen bedekt welke men voor zijde-wormen herkende opzamelde en zoo gezond en tierig bevond als de dieren dezer soort die met de meeste zorg op gekweekt worden. Een nieuw bewijs dat eene warme luchtstreek tot de zijdeteelt niet noodwendig vereischt wordt. In den loop van dezen zomer is te Jassy, in Moldavië, een israëli- tisch meisje van 4'/2 jaren vermist, en na een lang vruchteloos on derzoek heeft men eindelijk bevonden dat dit kind van de straat heimelijk opgcligtin een klooster verborgen en door den doop in do Oostersche kerk opgenomen was. Vermits het kind op het ver zoek der moeder aan deze niet teruggegeven werd en hetzelve een onderdaan van Pruissen was, heeft de pruissischc consul -generaalde heer Neigebaurzich de zaak aangetrokken, en van het moklaviscbe bewind do uitlevering van het kind gevorderd doch op zijne her haalde nota's steeds een weigerend antwoord bekomen. In haar laat ste antwoord aan den consul-generaal gedagteekend 3 October ver klaart do moldaviscbe regeringdat de doop van het kind wederreg- telijk geschied is, en dat de geestelijke, welke denzelven toegediend heeft, daarvoor gestraft zal worden; - maar dat het kind niet terug gegeven kan worden, omdat het te voorzien is, dat hetzelve dan weder het Joodsche geloof zou aannemen en dit lot nadeel van de in het land heerschende godsdienst zou strekken - dat dit ook aan leiding zou geven tot misnoegen onder de bevolkingte meeromdat de Israëliten reeds zeer in aantal toenemen en voor de bevolking scha delijk worden; - dat, voor het overige, het kind, wanneer het eenmaal tot jaren van onderscheid zal zijn gekomen vrij zal wezen in deszelfs keus van godsdienst. Naar men meldt baart deze zaak onder de talrijke lsracliten in Moldavië geone geringe spanning en hoopt men dat het pruissische kabinet zich dezelve verder zal aan trekken. In de Javasclie Couranten leest men onder anderen het volgende «Van de in 1840 door het gouvernement, als eene proeve, naar Java gezondene kameelen zijn verscheidene gestorven aan eene ont steking der lever waaraan deze lastdieren zoo algemeen schijnen onderworpen te wezendat men de hoop opgeeftom dezelve op Java te naturaliseren. »Op Amboina heerschlen volgens berigten tot den 12 Mei Ioo- pende steeds min of meer hevige koortsen waarvan vele menschen het slagtoffer werden. Ook op Saparoea was het niet beter gesteld. «Volgens het to Manilla uitkomend nieuwsblad Semenario Filipino, van den 30 April jl. was de gezondheid der bevolking aldaar ern stig bedreigd geworden door de cholera morbus. In de stad Manilla en voorsteden telde men onder de slagtoffers dezer ziekte don Rafael Saigadoopperbevelhebber van het dragonder-regement van Luzon, zoomede den alcade don Mariano Benito. Van af den 20 tot en met den 27 April hadden 226 sterfgevallen plaats gehad terwijl alleen op den 26 52 personen overleden waren. «Aan de spoedige en wijze maatregelen door het geneeskundig be stuur en den gouverneur-generaal Oraa genomen zooals het allcr- wego bekend maken en aanplakken van de aan to wenden doelma tigste voorbehoed- en geneesmiddelen tegen deze vreesselijke ziekte is het toe te schrijven dat haar verderfclijko voortgang gelukkig is gestuit. In de eerste plaats was voorgeschreven om zich van het eten van vruchten to onthouden en om ten einde den aanval der ziekte voor te komenzich in flanel en andere wollen stoffen te kleeden." ZIERIKZEEden 5 November. Heden is van hier uitgezeild bet cngelsch brikschip Arscnalh, kapt. W. Barfield naar Sunderland, met ballast. BROUWERSHAVEN den 6 November. Binnengekomen de sche pen Lucie, kapt. J. van der Schaft, van Batavia, en Madison, kapt. J. Foster, van Virginiebeido naar Rotterdam, zijnde deze laatste bereids buitenom naar deszelfs bestemming vertrokken en uitgezeild het schip Royal Saxon, kapt. J. Lodge, van Brouwershaven naar Londen. Bevallen van een' ZooN en eèno Dochter C. H. BOUMAN Echtgenoot van Zierikzee A. J. KOOLE Gz. don 7 November 1843. TE KOOP een zwart MERRIE-PAARD zeer geschikt voor den Landbouw; te bevragen aan de Houtloodsen. VERKOOPINGop Woensdag den 15 November 's morgens ten 10 ure, aan de Sleepkaai te Zierikzee, ten overstaan van den Notaris M.' J. J. ERMERINS, van een aanzienlijke partij AFBRAAK, bestaando in Kozijnen, Ramen, Deuren, Vensters, Ruitenribben Declcn Sparren Latten enz. De Notaris M.r C. van der LEK de CLERCQ zalop - Donderdag den 16 November aanstaandedes morgens ten 11 ure, bij de Schuur, behoord hebbende aan H. GlLJAM, in de Kookindcrstraat alhier publiek presenteren te verkoopen Zeven WERKPAARDEN waaronder twee bruine Merrie's van 5 jaren zeer geschikt voor gemengd gebruik een KAPCHAIS op veeren een open DITO een SPEELWAGEN op riemen twee BOEREWAGENS een nieuwe WINDMOLEN voorts BAKSLE- DEN SLEPERSPLOEGENEGGEN en meer andere BOUW GEREEDSCHAPPEN eindelijk een aanzienlijke partij 1IOOI en hetgeen verder zal worden te voorschijn gebragt. De Notaris M.' .1. J. ERMERINS zal ten verzoeke van den Heer Tu. BROUWER qq,, op Donderdag den 16 November 1843, 's namiddags ten 3 ure, ten Huizo van A. Pau- eusse te Zierikzee, presenteren te verkoopen Een SLAGTHUIS en ERVE staande en gelegen aan de westzijde van den He.-n te Zierikzee, wijk A, n.° 53, kadaster sectio A, n." 884. Bij de Uitgevers dozes, Wed. A. de VOS en ZOON-, zijn te bekomen alle soorten van ALMANAKKEN voor het jaar 1844, alsmede nieuwe KINDER-PRENTEBOEKEN geschikt voor S.'-Nicoiaas- en Nieuwejaars-geschenken eu zoogenaamde Engelsche POELSPELLEN op gekleurd papier gedrukt en opgeplakt a 70 cents cn op wil 50 cents. Nog is bij hen gedrukt en te bekomen I.° DE ZEEUWSCHE DUINVREUGDbevattende moer dan 150 uitgezochte en op verschillende gelegenheden toepasselijke nieuwo Gezelschaps-Liederenop bost papier 50 cents en op ordinair 40 cents. II.» DE SCHIJNDEUGD OP HET TWEEDE SCHAVOTbe helzende de laatste Levensbijzonderheden van wijlen den beruchlen Deugniet JOHAN CATO KAMERLING, of ABRAHAM MAG- GAR1S tweede uitgavemet portreta 50 cents (in plaats van f 1,80). Tevens verzoeken zij vriendelijk diegenen welke cenige verande ringen in de NAMEN- en AMBTENWIJZER voor het District Zie rikzee mogten willen maken dezelve vóór den 25 November aanstaande te willen opgeven als wanneer met het drukken een aanvang zal worden gemaakt. te zierikzee bij de wed. a. de vos en zoon, stads drukkers.,

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 2