89. A.° 1843. 7 NOVEMBER. Sesturen en Jldministralien. ZIERK.ZEESGHE DINGSDAG //7>t COURANT. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dei Stad Z1ER1KZEE Ontvangen hebbende eene circulaire van Zijne Excellentie den heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincievan den 26 October jl. Provinciaalblad n.° 106,) nopens het weren van in omloop zijnde vreemde koperen Muntspeciën. Waarschuwen hij deze de In- en Opgezetenen tegen den verboden omloop van vreemde munten en in het bijzonder van zoogenaamde Belgische centen zijnde stiikkëïï van twee centimes die eene mindere waarde hebben dan de Nederlandsche centen en waardoor alZoo het Rijk de Gemeenten en Ingezetenen groofelijks worden benadeeld onder te kennen geving dat voorschreven munten geen wettigen koers heb ben noch in het Rijk gangbaar zijn en mitsdien aan alle publieke kaSslcn rhóelen wórden uitgeschoten en afgewezen terwijl niemand kiin vér'pjigt worden dezelve in betaling aSn te nomen en de hoeren Ontvangers Zijn uilgenoodigd om de bedoelde munten bij aanbieding te weigeren. ZicHhieeden 2 Novonrtber 1843. Burgemeester en Weihouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KRORF. DUITSCHLAND. FRANKFORT, den 31 October. Het onlangs verspreide berigt dat de oostenrijksche regering, terzake van de oproerige bewegingen in de pauselijke staten zich genoopt bad gezien om een leger-korps derwaarts te zenden en dat reeds 4000 man aldaar waren binnen gerukt, Wórdt thans als onwaar t"gengPS'pfCikcii. Hetzelve is waarschijn lijk zijnen oorsprong hieraan verschuldigd dat de hertog van Modena de oostenrijksche regeling had laten verzoeken dat eene oostenrijk sche divisie aan de najaars-oeftiningen der modenesche troepen deel mogt nemen voornamelijk met oogmerk om in liet groot proeven te nemen met de nieuwe door den oostenrijkschen kolonel llirar/o uitgevondene vliegende bruggen. Ter voldoening aan dat verzoek, heeft Ccn oosteiirijksch korps van 6000 man van onderscheidene wape nen den 26 September op den linker-oever van. dc Pohij Brescello en Yiauana post gevat, alwaar, in tegenwoordigheid der leden van het hertogelijk gezin van Modena, alsmede van den aartshertog Pre derik van Oostenrijk en den veldmaarschalk Radctzkytwee vliegende bruggen ter lengte van 850 metersover dc heide armen der rivier zijn geslagen. Den volgenden dag is het oostenrijksche korps over deze brug in Modena binnengerukt en heeft hetzelve aldaar onder bevel van den hertog von Modena, verscheidene manoeuvres verrigt. Een paar dagen laicr zijn de oostenrijksche troepen naar hunne vorige standplaatsen teruggekeerd en de door hen opgeslagene bruggen weder afgebroken. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 5 November. Z. M. heefthij bestuit van den 27 October tot militie-commissaris in de provincie Zeeland benoemd den majoor J. du Puyvan het 2"° regemenl infanterie. Door Z. M. is, bij besluit van den 23 October jl. n.° 40, Vergund het bestaan te Arnhem (provincie Gelderland) van eene Christelijke afgescheidene gemeente bestuurd volgens de bepalingen van het reglement der Christelijke afgescheidene gemeente te Utrecht. Z. M. Willem Prederikgraaf van Nassau, van wien gezegd was dat hij den winter in deze residentie zou doorbrengen is voor nemens nog een uitstap naar Berlijn te doen, en binnen weinige dagen te vertrekken. Men gelooft echter niet dat het verblijf van Z. M. in die pruissische residentiestad van langen duur zal wezen maar dat hóógstdonzclven weldra herwaarts terug zal keeren. Prins Alexander der Nederlanden heeft jl. maandag te Londen een groot diner in Mivartshótel gegeven en is dingsdag naar Wind sor vertrokken werwaarts do koningin Z. K. II, had doen noodigen. Z. Keizerlijke II. de grootvorst Michaël van Rusland is II. vrijdag avond van zijne reis van Engeland in deze residentie teruggekomen en heeft zijn intrek in het paleis van HH. KK. HH. den erf-groot- herlog en de erf-groothortogin van Saksen-Weimar-Eisenach in het Voorhoutgenomen. Door z. exc. den minister van marine is ter konnis van allo Zeevarendon en daarbij belanghebbenden gebragtdat het, op het zuidelijkst gedeelte van don zeedijk van Uorsselen nieuw opgerigte oeverlicht geplaatst aan den vooruitstekenden hoek van den dijk, in het o. n. o. van den toren van de Hoofdplaat en in het n. w. '/s w. van dén toreïi Van Ellewoiltsdijk per miswijzend kompas met den avond van den 12 dezer voor het eerst en vervolgens geregeld alle avonden zal Worden ontstoken en gedurende den nacht brandende gehouden zullende hetzelve een stilstaand helder wit licht aanbieden. Onlangs zijn de controleurs en ontvangers der belastingen en accijnsen uilgenoodigd om aan de schatters van het slagtvee in hunne contróles en ontvangsten hij elke geschikte gelegenheid hunne, ver- pliglingen te herinneren tot het schatten van het slagtvee op deszeifs wezentlijke waarde, en om zooveel mogelijk toe te zien en te letten of wel zoodanig geschat wordtzullende bij ontdekking dat oenig slagtvee-schalter heeft gehandeld tegen de voorschriften van art. 6 zijner instructie, gearresteerd bij resolutie van den 6 October 1823, n.° 2, alsdan dadelijk diens ontslag en vervanging moeion worden voorgedragen. Bij arrest van den boognn raad, van den 31 October, is, in strijd met de conclusion van den procureur-generaal, verworpen dn voorziening in cassatieingesteld door Pelronella Hahetztegen een arrest van het hof van Limburg waarbij zij ter zake vau kindermoord is veroordeeld tol de straffe des doods. - Rij de commissie te Werkendam voor de gemeenten Hardinx- veld en Werkendam zijn ten behoeve der noodlijdende nagelalen 8 weduwen en 26 kinderen met 4 hoog bejaarde ouders der on- gelukkigen die onlangs nabij Hardinxveld met de veerschuit omge slagen en hun graf in do golven gevonden hebben onder anderen eene gift ontvangen van Z. M. den koning van f 500 en eene van Z. M. kohing Willem Prederik, graaf van Nassau, van f 400. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGT EN. Men zegtdat de kolossale belgische stoompaket Rritish Queen, welke thans, behalve de renten van het kapitaal hetwelk tot aankoop is gebe zigd eene aanzienlijke Som tot onderhoud vorderteerlang iii het open haar zal Worden verkocht. De goederen-verzending uit Belgie naar Aken en Keulen is zoo sterk, dat het bestuur van den belgischen rijn spoorweg zich gedrongen heeft gezien de dienst der vrachttreinon van den 2 November af, op vijf treinen daags Van Yerviers naar hier te stel len. Re eerste wagentrein op den 1 dezer van Antwerpen naar Keu len vertrokken bestond uit 80 wagens allen geheel beladen en, on der anderen 1200 kisten suiker inhoudende, In den vroegen morgen van den 30 October is de postkar rijdende van Haarlem naar den Hel der', in de gemeente Koedijk van den rijweg afgeraakt en in hel Groot Noord-Hollandsch-Kanaal gestort, met het ongelukkig gevolg, dat de postiljon, genaamd Gerril Mams, verdronken is. Een met denzelven reizende passagier is gered doch het paard is mede omgekomeneh de paketten en brieven welke met de kar uit het water zijn gehaald zijn aan den Helder, eenige uren later dan gewoonlijk, doornat aangeko men. Men heeft de tijding ontvangen dat Sarragossa zich den 27 Oc tober aan de nieuwe spaansche regering onderworpen heeft. Tc Girona duurt het vuur voort; de toren van S.l-Jean is vernield en eene batterij onder de overblijfsels bedolven. In ons laatstvorig nummer is gewag gemaakt van een vreemdeling, die in Dnitschland reeds onderscheiden opligtingen door middel van valscbe wissels bewerkstelligd had en voot wiens overkomst herwaarts men beducht was. Uit de belgische bladen blijktdat hij te Brussel bereids in hechtenis is genomen. Den 25 October heeft men te Londen eenen buitengemeen hoogen vloed gehad. Dc Theems is geheel uil hare oevers gezwollen geweest met roden was men ernstig beducht dat het water in den Tunnel zou doordringen eu dien zou doen enderloopen. Men heeft sterke verkistingen moeten ma ken om het water fegen te houden. Op don 13 dezer zullen te Haarlem 111 en te's Magc circa 80 overcomplete paarden van de rege- menlen dragonders worden verkocht. Een dor frankforten dagbladen behelst een breedvoerig betoog, ter bestrijding van dein den laatsten lijd weder met veel bitterheid hervatte uitvallen van dc duilsche dag bladen tegen dn handelspolitiek van Nederland. Daarin wordt tevens beloogd dal ook na do opening van den duitsch-belgischen spoor weg Antwerpen gcene haven voor Dnitschland kan worden. Met genoegen bespeurt men dat het aantal der landverhuizers uit Groot* Rrittannion aan het afnemen is. Gedurende hot jaar 1842 toch heeft hun getal 128,344 beloopen terwijl het gedurende dé zes eerste maanden van liet tegenwoordig jaar slechts even 38,090 bedragen heeft. Den 30 der vorige maand is te Amsterdam een kind vart 3 jaren hetwelk door zijne moedor met een buurkind van 5 jaren alleen was gelaten door hel vlam vatten der kleederen zoodanig over het geheele lijf gebrand dat hel twee uren later aan de gevolgen daarvan is overleden. Al we derom een droevig maar doorslaand bewijs van het groote nut der be waarscholen. De bestuurders der belgische kolonie te Guatimaia heb ben officieel doen hekend maken dat dc toestand der kolonisten niets to wensrhen overig (flat en dal geen hunner tot dusver eonig nadeel van het klimaat heeft ondervonden. Onderscheidene belangrijke werkzaam* heden zoo als hct.bouweii v,In huizen het aanleggen van wegen enz., waren in het korte tijdsverloop van den 20 Mei tot den 7 September reeds tot stand gebragt, Te Parijs zal van gouvêrnementswegein do aanstaande maand December worden aanbesteed de levering van ruim 11 ïnillioenen kilo-rammen tabak, ten behoeve der regie. De napo- litaansche regering heeft goedgevonden om het eiland Lampedosa het welk tot dusver is aangemerkt als van Maltha afhankelijk te zijn en waar van de engeische vlag steeds heeft gewaaid door eene militaire magt to doen bezetten, ten einde hetzelve (ot verblijf van veroordeelde misdadi gers le doen strekken. In den loon van de maand September zijn aldaar 400 man troepen ontscheept en is de'engeische vlag door de napolilaan- sche verwisseld. Op den 16 dezer zal dn sociëteit lot aanmoediging van de verbetering van hel paardenras in Nederland te Zandvoort aan besteden Het aardewerk voor bet maken van een renperk met eenen weg ter benadering in do duinvalleien die ten zuiden van den zant- voortschen straatweg zijn gelegen. NB. Buitenlanders worden niet als arbeiders toegelaten. HaarlCour.) Ten gevolge van de nieuwe be palingen nopens den doorvoer van vee ziel men gedurig te Antwerpen

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1