Zeetijdingen, A dvertentiën 'Vffhgcnen ook in de overige italiaanschè staten schijnt de opstand hand 'óver hand tofe tc nemen. Uit officiële bronnen verneemt men dat de Heilige Vader bijstand van Oostenrijk heeft verzocht en dat er reeds 5-of 'GOGO man het kerkelijk grondgebied zijn binnengerukt. DCzer dagen is to Parijs gearresteerd geworden een beambte bij de administratie der posterijen, dio beschuldigd is van onderscheiden brieven te bobben ver duisterd en 'zich de daarin gesl'ótcnö waar dén te bobben toegeëigend. Op liet oogenblik zijner avrestatio bad bij jiiist twee bankbiljetten uit twee naar Toulon bestemdo brieven geligt. Het is te hopen dat ook weder dit voorbeeld do afzondors van brieven zal afschrikken van het in sluiten van waarden zonder zich door behoorlijke aanteekening te doen 'waarborgen. Het gerucht wil dat koning Lódewijk Filips voorne mens zoude zijn koningin Victoria 'aanstaande jaar éene contra-visite te Vnaken. Maandag jl. is te Dublin het nieuwe gebouw tot'vergadering Vier unic-verbrckers onder den naarn van Huis dér Verzoeninggeopend. De groole zaalwelke omtrent 400 menschen bevatten kan was opge propt vol. Vooreerst zal ér slechts éénmaal daags een regtstreeksch vervoer van Brussel naar Keulen plaats hebben. De afstand wordt in 11 uren afgelegd. Do hoogste vracht is 00 tr. 50 c.de minste 9 fr. *75 c. Men heeft voorloopigo berigton van den belgischen consul te Singapore, den heer A. Moxhetdie in het begin dètes jaars een logt Goor Java heeft gedaan en vervolgens naar China is vertrokken om handelsbetrekkingen aan te knoopen. Men stelt zich van deze zending veel goeds voor. Men leest in de Amsterdamsche Courant de volgende waarschuwing tr Zeker vreemdeling vermoedelijk Zwitser van geboorte zou iiaar. men verneemtin cenige plaatsen van Duitschlohd zich belangrijke isemmdtr hebben verschaft door middel van valsche wissels die zeer kunstig zijn nagemaakt Sn waartoe hij naar men wil echte wissel brieven zou koopen. Deze persoon die gedurig eenen anderen naam aanneemt en welken men vermoedt dat zich ook naar de Nederlanden zal begeven is vart middelbaren ouderdom redelijk groot van postuur hoeft bruin haaf en eene wrat op bet voorhoofd boven den neus hij draagt gewoonlijk Oen bril snuift sterk en mist eenigo tandon in den mond." Gedurende tien algeloopon zomer is met ijver gearbeid aan dé inrigting van bet stoomgemaal hetwelk bij Sparendam wordt ge sticht en dat gedurende en na hét droogmaken van het Haarlem- hicr-Meef moet dienen ooi bij hoogen waterstand en ongunstige winden het overtollige water uit Rijnlands boezem, op te molen en in het Ij uit te stoften. Hetzelve zal beslaan uit 10 schepraderen hik ter breedte van ruim 21/» ned. el 5 ter wederzijde wélke door middel vari stoomkracht in beweging zullen worden gehouden met gekoppelde assen om de werking naar gelang der behoefte te regelen. Het gebouw is bijna voltooid. De 4 stoomketels zijn reeds gelegd gelijk ook de liggende stoomcilinder. Aan de dijken van den boven- boeZcm wordt gearbeid en men vleit zich voor Julij van hot vol gende jaar eëno proefmaiing te zullen kunnen doen. Uit Leeuwarden hebben wij omirent het lot van do turfljalk woike hij gclrigenlicid van het ónwéder van den 13 iri de Wadden brandende tvas gezien gunstiger berigten ontvangen. De mast van hot schip is werkelijk door den bliksem getroffen en in brand gestoken, en daarna orilc de bovenlaSt aangedaan. Door de gunstige ligging van liet schipten aanzien van den winden doör dë welberadenheid tn inspanning van den schipper met zijn gezin is bet tuig niet be schadigd en de brandende hovcnlast dadelijk in zee geworpenwaar door de verdere brand van het schip is voorgekomen. Do schipper kon daarna des anderen daags morgens onder zeil gaan en is behou den in Holland aangekomen. De hertog van Nassau is een zeer dreigend levensgevaar ontkomen. Gedurende een hevigen storm wilde bij met een klein jagtvan Bicberich naar Ringen overstekon en zelf het roer besturen. Midden in den Rijn sloeg het scheepje om maar dé hertog bezat tegen woordigheid van geest genoeg om den mast te grijpen en dus te midden der goiven de hulp af te wachten Welke de schippers van Rudesheim hem weldra bragtcn. Gelukkig was hét schrikverwekkend voorval door de groot-hertogin Elizabeth bruid van den hertog Uit de vensters van haar hótel te Ringen niet gezien en heeft de moedige maar meermalen wat al to roekelooze vorst geene nadeelige gevolgen van zijn in het water storten ondervonden. De jongste stormen hebben langs de engclsche kusten talloozé ongë- Jukken veroorzaakt. De havenswelke het meest hebben geleden zijn die aan de noord- en oostzijdemen vreest dat meer dan 40 kustvaardersalleen op dat gedeelte der kustvergaan zijnwant sedert de vorige week beeft men niets van dezelve vernomen. De meeste zullen met derzelver bemanning te gronde zijn gegaan gedu rende den verschfikkeiijken nacht van maandag op dingsdagzonder dat iemand in staat is geweest hulp aan te brengen. Ook verschei den groole schepen zijn geheel of gedeeltelijk verbrijzeld. Men kent den ganschen omvang der ramp nog nietmaar het is ongelukkig al 4e zeker, dat zij het leven heeft gekost van eene menigte zeevaarders. Uit Bergen (in Noorwegen) van den 2 dezer wordt het volgende treffend geval gemeldhetwelk aldaar eene algemeene deelneming hoeft verwekt: Zaturdag den 16 September 11. vervoegde zich do heer N. T. Wold, tolbeambte te Borgen, bij hot bureau van policie, verklarende, dat Rem eén stuk linnen en een hemd met de voorletters van zijn naam gemerkt, was ontstolen er bijvoegende dat hij meende zeker te zijn dat deze voorwerpen hem waren ontvreemd door eene jonge naaister met name Elise Marie Widt, tevens zijn verlangen te kennen gevende dat er een onderzoek in hare woning zoude plaats hebben. Het Hoofd der policie, na den heer Wold scherp ondervraagd te hebben naar al de omstandigheden waardoor zijn vermoeden op deze persoon was gevallen, zond twee agenten derwaarts, ten einde naar dezen diefstal é'ndcfzoek te doen. De agenten in het nederig verblijf van Elise komende waren niet genoodzaakt uitvoerig onderzoek te doen daar hot eerste hetwelk hunne aandacht trok een paket linnen wasdat op eene commode was nedcrgclegd na onderzoek bleek bun dat dit paket werkelijk uit het door den heer Wold aangeduidde hemd en stukken linnen bestond. Zij vroegen do jonge dochter boe zij aan deze goederen gekomen was. Haar antwoord was, dat een haar onbekend handwerksman deze goederen daags te voren bad gebragtmet verzoek van liet linnen een hemd gelijk aan bet daarbij gevoegde te maken. Voor wien? vraagde een der agenten. - Voor een zweedsch kapitein, wiens schip in de haven lag. - Welk kapitein en welk schip? - Dit weet ik niet' doch men heeft inij gezegd dat het werk geen groote haast had. Dezè onbepaalde antwoorden van Elise versterkten de agenten vap policie in hot denkbeeld dat deze voorwerpen wezenlijk door haar waren gestolen zij word dan ook dadelijk gearresteerd en'ondanks haar schreijen en smeckeu naar de gevangenis gebragt. Dit had plaats ten 2 ure des namiddags; ten Sure, toen dezelfde agenten in de cel kwamen alwaar Elise was opgesloten om haar voor den regter van instructie te brengen, vonden zij slechts een lijk; de jonge dochter had zich met haren zijden halsdoek aan de ijzeren stangen van het kruisraam verhangen. Óp de tafel waren met de punt eenér speld deze woorden geschreven «Ik ben onschuldig en neem God tot getuige; dóch ik kan de openbare schande, die mij is aangedaan niet overleven." De regter Van instructie liet hierop het riaauwheurigst onderzoek tot inlichting dezer zaak doen, en vernam weldra, dat de vrouw van den heer Wold, die Elise had aangeklaagd Sedert lang had getracht haar te benadeelen en haar reeds twee malen voor iemand van een slecht gedrag had willen doen houden. Dientengevolge deed gemelde regter vrouw Wold arresteren, welke, in acht verhooren die zij bij tus'scheriruimten van 24 uren ondergingvolhield dat Voormelde goederen bij haar waren gestolen en niémand anders dan Elise hier aan schuldig kon zijn. Reeds had de regter betel tot invrijheidstelling van vrouw Wold gegeven toen door toeval werd ontdekt dat de twee gestolerio yoor- werpen bij Elise waren bezorgd door een küipersknecht genaariid Sonimeri dal deze aan zijrie vrienden had gezegd, dat vrouw Wold hein in 't geheim had belast dezelve namens eeri zweedsch kapitein, doch zonder hem te n'domen, aan Elise ter hand te stellen. Iri tegen woordigheid van dezen man verhoord eindigde vrouw Wold mét té bekennen dat dit waarheid was, én dat zij haren ma'n had overge haald om do jonge naaistertegeri wélke zij eeri geweldige haat had opgevat, vnlschelijk te beschuldigen. Ook de heer Wold werd gear resteerd en beide echtgonooten wachtën ml rechtvaardige straf voor hunnen laster, welke zoo noodlottige gevolgen hóeft gehad. Elise Marie Widt, die slechts 17 jaren óud was, wordt algemeen betreurd. Op haar 14d0 jaar béide hare ouders verloren hebbendé, was zij verpligl door baridën-arbeid in haar onderhoud tc voorzien alsook in dat vari haren bróèdér die Slechts 8 jaren lelt. ZIËRIKZEE den 27 October. Binnengekomen het engelseh brik schip Arsenath, kapt. W. Barfieldvan Sunderland niet steenkolen Voor deze stad. BROUWERSHAVEN deri 30 October. Binnengekomen bet schip Botterdam, kapt. P. Vis, en uitgezeild; het schip Java, kapt. H. Ho gers beide van Batavia naar Rotterdam alsmede de onlangs als bij leggers binnengekomen schepen Prinses Marianne, kapt. J. A, Scott naar Batavia Betseykapt.' T. Bruce naar New-GaslleSie Zwii- tinge, kapt. P. H. Ahrens naar de Oost-Zee, alle drie van,Rotter dam Sabinakapt. 1'. ToddWilliam en Charles,kapt. W. Wid- dicombé, beide naar Swansea, en de Hoop, kapt. 1'. J. Gust, naar Grangemouth, de drie laatste van Dordrecht. Heden riademiddag ten vijf ure werd door Gods goedheid cn Vaderlijken bijstand verlost van eenen Zoon mijno dierbaarste Vrouw C. GAANDERSE. ZoNNEMAIRE den 28 October 1843. J. C. M: VERTON. Eenige kennisgeving De ontfergeleekende geeft bij deze aan zijne geëerde beguh- slig'ers te kennen datdoor oponthoud van liet ongunstige Weder bij aan zijne vroegere advertentie niet heeft kunnen voldoen, maar alsnu in den loop van de aanstaande week in lossing zal zijn met beste Brabandsohe SGHAAL- en MAATKOLEN a f 24 per Hoed of 10 Mud, A. VERDOORN Bz. De .Notaris J. de KATER Nz,zal namens zijnen princi- paal, op Woensdag den 1 November 1843, 's voormiddags ten 10 ure, onder Haamstedeveiien en verkoopen Een SCHEEPS-RO,MP met de d aarbij voorhanden zijnde MASTEN staand WANT, ANKER en KABELKETTING, afkomstig van het öp den 18 Octobei' jl. op de kust van Schouwen gestrande Scbooner- scbip Betsey's, liggende op het Strand, nabij de Hofstede vari dé Wed. Jan Bloiioftdér Haamslede. De Notaris MA C. van der LEK de CLËRCQ zalop den 0 November 1843, des middags ten 12 ure, aan de Balie, te Ziérihzteten verzoeke vari zijnen principaal, publiek presenteren te verkoopen een aanzienlijke partij vet RUNDVEE. BOÈKVEBKOOPING. Op Maandag deh 20 November 1843 en volgende dagen zulien doof den Boekhandelaar J. van de YELDË OLIVIER, te Zierikzeeten huize in de S.'-Anthonijstraat wijk C, n.6 78, worden vorkocht, ten Overstaan' van deri Notaris M.' J. J. ERMÈRINS drié fraaijo Verzamelingen van go'éd geconditioneerde en vele onopengesnedene BOEKEN in allé vakken cri van beroemde Schrijversbenevens MuzijltKaarten, Platen, Liefhebberijen en Boekenkast, bijeengebragt door onderscheidene Liefhebbers, en waarvan de Catalogus a tien centen te bekomen is. Voorts is bij denzelven Boekdrukker en Handelaar van de pers ge komen en verkrijgbaar l." REGLEMENT öp de, BROODZETTING a 20 centen. II.0 ALMANAK voor 1844, in verschillende formaten. III.0 S.'-NIKOLAAS- en NIEUWJAARS-BOEKGESCHENKENenz, Bij P. de LOOZE zijn verkrijgbaarALMANAKKEN en JAARBOEKJES voor 1844; alsmede Zeeuwschc Kantoor- Almanakken, voor de laag gestelde Prijzen van 5, 10 15 en 20 Cents. te zierikzee bij de wed. a. de vos en zoon, stads drukkers,

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 2