Zeetijdingen. A dveftentiën Jen naar wensch uit. Men verneemt, dat de opening van den spoor- weg naar Amsterdam op den 6 December, 's konings verjaardag be paald is, als wanneer Z. M. de koning waarschijnlijk de plegtige opening met zijne tegenwoordigheid zal vereeren" GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. "Volgens berigten uit Rome van den 27 September door een franscb blad medegedeeld zou een geneesheer, een groot oproermaker en door gebrek aan geld tot vertwijfeling gebragt tot twee keeren toe getracht hebben om tot den paus door te dringen met het klaarblijkelijke plan om dezen te vermoorden doch zou hem zulks mislukt en hij in hechtenis genomen zijn. Volgens de jongste telling bedroeg de bevolking van Frankrijk 34,494,875 zielen, en is sedert het jaar 1700 nagenoeg ver dubbeld. Alseenemerkwaardige bijzonderheid wordt, ter verbetering van een vroeger berigt uit Dokkum gemeld dat in den tuin van den heer J. P. Helder aldaar eene hortensia aanwezig is, die dit jaar versierd is geweest met eene menigte scboone bloerriefi', welke bij naaüwkeurige telling gebleken zijn een getal van 929 te bobben bedragen. Het pruissisch blad de Stiria meldtdat voor eeriige dagen een lammergier het tweejarig kind eener boerin op eenen akker bij Weiz heeft geroofd. Nadat hij het kind eenige honderd passeri had weggevoerd zette hij zich neder om het te verslinden en had het reeds gedood toen de toesnellende landlieden llem zijne prooi ontjoegen. De na den opstand van den 15 September afgezette grieksche ministers zijn alle in voorloopige bal lingschap gezonden. De sterfte van het vee op de weide te Deventer gaal op eene betreurenswaardige wijze voort. Op den 12 dezer waren reeds 152 beesten aldaar aan de longziekte overleden en nog waren er 40 zieken. Van de aangetaste runderen waren tot dusverre slechts 23 genezen. In den laatsteri storm die op de engelscho kust gewoed heeft zijn alleen in de baai van Bridlington 150 schepen met zeeschade binnengeloopen. Uit S'alermo heeft men berigten van den 28 Sep tember, volgens welke zich aldaar negen rooversbenden bevinden als 4 in de nabijheid van die hoofdstad eene bij Messina eene bij Nicona enz. Er ging geen dag voorbij, of er werden menschen aangevallen beroofd of vermoord. Deze benden op Siciliën zijn zoo talrijk dat de gendar men geen lust hebben dezelve aan te vallen. In de laatste Weken zijn ettelijke engelsche oorlogsvaartuigen van buitenlandsche reizen terug gekomen. De zich daarop bevindende zeelieden ten getale van nage noeg 4000, zijn alle afbetaald en huiswaarts gezonden. Den 3 dezer is te Triest een vrij hevige schok van aardbeving gevoeld zijnde de tweede sedert drie weken. Op beide dagen zijn ook in Daimatie schokken be speurd. Men brengt daarmede in verband de uitbarsting van een vuur- spuwenden berg op het eiland Meledanabij Ragusa. Dedriespaan- sche steden Barcelona, Saragossa en Girona blijven zich steeds gewelddadig verzetten tegen de thans heerschende orde van zaken daar te lande. Bij Girona wordt hevig gestreden en veel bloed gestort. Genoemde drie plaatsen zijn steeds naauw omsingeld. De hertog van Bordeaux is dezer dagen uit Hamburg te Huil aangekomen en heeft zich naar Schot land begeven. Men houdt zich te Parijs veel bezigen de franscho regering schijnt zelfs eenigzins bezorgd ter zake van het verblijf des hertogs in Engeland. De namen der verdronkenen voor Hardinxveld zijn: 1 y. de Ridder, Numan J. Quack, T. den Breeden, P. van den Heuvel A. de Koning K, van DrielD. de KooiD. PollersA. Potters en Prevdst; zijnde de veerman met 2 knechts, 7 Werkendammers, alle poldergasten en de laatste een kleermaker uit Utrecht. Zij laten te zamen 25 kinderen navan welke dé veerman alleen aGht. Eene voorstelling jl. dingsdag avond door de tooneel-directie in den grooten schouwburg te Amsterdam gegeven ten behoeve van de kas der Vereeni- ging tot het verschaffen van werk aan ambachtsliedenheeft zuiver op- gebragt f 560. Door het Nederlandsch Bijbelgenootschap zijn in het vorige jaar uitgedeeld 16,371 Bijbels en N, Testamenten, zijnde 3800 meer dan in het jaar te voren. De beruchte generaal Daine isin 74jarigen ouderdomte Charleroi overleden. Rij het in ons vorige medegedeeld berigtwegens de schipbreuk en redding der 5 personen, in de nabijheid van Ter Hcydc kan men uit eene goede bron voegen dat directeuren der Zuid-Hol- landsche Maatschappij tot redding van Schipbreukelingen dadelijk besloten hebben op voordragt van den edel achtbaren heer J. Droog- leever Fortuyn, burgemeester van Monster c. a. die zich goedgun stig met het oppertoezigt der redmiddelen te Ter Heyde belastaan de verschillende personen welke aan deze redding deel hebben ge nomen belooningen in evenredigheid hunner edele daden to doen uitreiken; alsmede den pruissischen graaf d' Orioïïavoor zijne huiten- gewone en belanglooze pogingen eene goudeft medaille te vereeren. Van Benschop (provincie Utrecht) verneemt men dat op II. woens dag, de gewone jaarlijksche najaars beestenmarkt aldaar heeft plaats gehad; - dat, niettegenstaande zoo in die omstreken als elders in ons vaderland, buitengewoon veel vee opgekocht en buiten 's lands vervoerd is geworden het getal ter markt gebragte wederom ruim 500 heeft bedragen en dat men naar genoegen heeft kunnen verkoopen. Als de oorzaak van het opgegevene groote getal vee Wordt toegeschre ven 1.° de zoo spoedig ingevallene en aanhoudende regens; 2.° het verbazend getal muizen hetwelk zich gedurende dezen zomer in het land heeft opgehouden en 3." dat dit ongedierte zich thans in zoo eene ontzaggelijke menigte in de hooibergen bevindt, dat er, dagen achteréén meer dan honderd stuks is gevangen geworden - en dus op het voeder van zoodanig grooten invloed is, dat vele beesten ter verkoop zijn aangeboden. Uit Leeuwarden meldt men van den 15 dezer het volgende «Eer gisteren avond is boven deze streken een allergeweldigst onweder vergezeld van storm en hagel losgebarsten. De bliksem die schier aanhoudend de lucht doorkliefde is op verscheidene plaatsen inge slagen. In het dorp Pietersbierum zijn de kerk en eene landbouwers- schuur getroffen en afgebrand. In de gemeente S.'-Jacobi-parochie hebben twee boerenplaatsen hetzelfde lot ondergaan. In eene andere schuur, in dat zelfde dorp, is de bliksem mede ingeslagen, doch de bewoners hebben den brand kunnen blusschen. Men meende dat daar ook de kerktoren die van een afleider voorzien is getroffen was doch in denzelven is geene schade aangerigt daarentegen heeft men bevonden dat in den muur der kerk van hoven tot beneden cène scheur is ontslaan. Te Sexbierum heeft de bliksem een molen getroffen doch de daardoor veroorzaakte brand terstond ontdekt zijnde is spoedig gebluscht. Voorts heeft men op het Bildt in de Wadden een brandend schip gezien vermoedelijk eene door den bliksem getroffen turftjalk. Dit vaartuig hetwelk geene hulp kon erlangenzal naar alle waarschijnlijkheid eene prooi der vlammen zijn geworden en de zich daarop bevindende personen in het vuur of het water zijn omgekomen." In de Groningsche Courant leest men «Een pereboom wiens echte naam hier niet bekend is, maar in de wandeling Take Ooms peer genoemd wordt, staande achter de behuizing, toebehoorende aan den schoolonderwijzer Scht/htta, op; dé Leek;, bewoond door den VleesclihouWer Aptrooi', tè GrOri'ingen heeft in T840 ruim veertien, in 1842 bijna tienen den 12 October 1843 ruirn twaalf nederlandsche' mudden peren opgeleverd terwijl door den harden wind eenige dagen te voren eerie groote menigte zijn afgewaaid die bij deze maat niet gere kend zijn." (Te Goes heeft eens een appelboom,23-mudden opgeleverd.) Men heeft tijding van het welgelukken van eene expeditie ,"fhe in het voorjaar is beraamd geworden tegen de zeeroovers, welke den Indischen Archipel onveilig maken. Deze expeditie is onder de be velen gesteld geworden van den-kapitein-luitenant Coertxenen is den 18 Xunij op Makasser teruggekomen, na een aantal rooversvaartuigen te hebben verbrand, 40 menschen uit slavernij te hebben verlost, 40 stukken geschut te hebben veroverd en nog 6 bodems te hebben vermeesterd. Dit berigt is op nieuw de meest voldoende wederleg ging van do beschuldiging, dezer dagen in het engelsche dagblad de Glohe voorkomende, als of de nederlandsche regering haren pligt ver zuimdemet hare rijke oost-indische bezittingen niet behoorlijk van de zeeroovers te zuiveren. MIDDELBURGden 16 October. Onder goedkeuring van hel ste delijk bestuur zijn met medewerking van de gezamenlijke gesubsidi eerde armbesturen en van een aantal achtingswaardige ingezetenen dézer stad, alhier ingesteld wijk-commissiënwier leden zich voor stellen de armen .geregeld in hunne woningen te bezoeken ten einde, door eene orimiddelijke aanraking met hen, hunnen toestand en hunne wezenlijke behoeften van nabij te leeren' kennen en hun zooveel mo gelijk de behulpzame hand te bieden. ZIERIKZËË den 20 October. Op laatstleden dingsdag werden in de bijeenkomst van de te dezer stede gevestigde Afdeeling der Maatschappij: Tot Nut van 't Algemeenaan Leendèrt Keuters, arbei der binnen deze stad die op den 19 December des afgeloopen jaars een dienstmeisje, met name Willemina IVestenhruggedat in den vroegen morgen van dien dag aan de Nieuwe Haven was in het water geraakt en op het punt was van te verdrinken met gevaar van zijn leven gered had de door het hoofdbestuur dier maatschappij aan denzelven toegekende eereblijken bestaande in eene bronzen medaille en eene gift van f 7plegtstatig uitgereikt bij welke gele genheid door den voorzitter, den heer mA. Moens van Blooiseene ter gelegenheid passende redevoering werd voorgedragen over den invloed der menschlievendheid op het maatschappelijk geluk, die voor afgegaan en afgewisseld werd door gezangen van een dertigtal kinde ren van de Stads Armenschool alhier, die, onder de leiding van den verdienstelijken hoofd-onderwijzor Douw van der Krap, de door dezen daartoe vervaardigde coupletten onder geleide van eenige muzijk- instrumenten aanhieven hij den aanvang ter eere der maatschappij daarna tot lof der menschenliefdeen vervolgens hunne hulde aan den redder toehragten nadat de spreker aan dezen de vorengemelde eereblijken onder het uiten eener doelmatige toespraak had uitgereikt. Ten slotte sprak de secretaris, de heer m.r Beman, een dicht stuk uit, ten opschrift hebbende: Natuur en Kunstgenot, waarna het zangkoor deze plegtigheid beslootdoor het aanheffen van eenige coupletten uit het volkslied- van den dichter Tollens. ZIERIKZEE den 23 October. Het hij den vuurtoren van Schou wen gestrande schip waarvan in ons vorig nummer melding is ge maakt is de engelsche schooner Betsey's, kapt. J. Baynevan Rot terdam met hallast naar Grangemouth. De equipage is behouden gebleven. Het schip kon niet afgebrogtmaar zal op den 25' dezer publiek verkocht worden zie advertentie). BROUWERSHAVEN, den 23 October. Binnengekomen de'sche pen Java, kapt. H. Hógers, van Bótavia naar Rotterdam, Nautilus, kapt. .1. Bawken van Swansea en Scotsman, kapt. A. Medius van Grangemouth beide naar Dordrecht. M A G A Z IJ N van Engelsche Sciiotsciie en Fransche MANUFACTUREN. JOHN J'AMES, te Botterdam, 's'lage en Dordrecht, gepresenteerd door A. de Vries heeft de eer het publiek bekend te maken dat hij alhier is gearri veerd met een aanzienlijk Assortiment MANUFACTUREN en MODE ARTIKELEN voor het tegenwoordig saizoentot zeer lage en ongehoorde prijzen bestaande in: Gros Raijé Ombrée van1,40 s/4 Gros Raije Glacé van 85 cents, 4/t Gedrukte Mousselin de Loine van' 35 cents', C'husan Cfiiné van 60 cents, Palmerines van 40 r cent'sGewerkt Orleans van 65 centsEffen Orleans van 37'/, cents, s/4 Zwart Merinós van 37cents, */4 Zwart Merinos van 60 cents, Tafelkleeden van f 1,10, Oost-Indische Foulards van 1.20, Zijdé Fichus van 80 cents. Alles ook in hoogere prijzen. Voorts nog een partij Thibet Cachemire en Zijden Omslagdoeken Effen en Gewérkte Zijde, Madras, Gedrukte '/4 en e/4 Katoenen zoowel Frn'iiScheZwitsersch'e als Engelsche Handschoenen Heeren Dassen en nog méefdere Artikelen te vee! om allen te kunnen noemen. Na zich in de gunst gerecommandeerd te hebben, verzoekt hij, dat men zich van zijne prompte en civile bediening overtuige. Uitgepakt voor den tijd van acht dagen in het Logement van Zee land, hij J. Swarts te Zierikzee. ,-y J ai De Notaris J. de KATER Nz. zalop Woensdag deii 25 October 1843 des morgens ten 9 ure, onder Haamstede, om kontant geld veilen en verkoopen Een SCHEEPS-ROMPstaand en loopend WANT, ZEILEN, RONDHOUT ANKERS KABELS KETTINGEN en verderen SCHEEPS-INVENTARIS afkomstig van het op den 18 October jl. op de kust van Schouwen gestrand Schoonerschip Betsey's; alles leggende op het Strand nabij en op de Hofstede van de Weduwe Jan Blom onder Haamslede. te zierikzee bij de wed. a. db vos en zoon, stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 2