"Uit een algemeen verslag wegens het Instituut 'voor Doofstommen 'te 'Groningen gedaan in de jaarlijksche vergadering van contribuerende leden op den 28 Julij dezes jaarsblijktdat bet afgeloopen school jaar zich bijzonder gekenmerkt beeft door eenen rustigen stillen én doeltreffenden voortgang op den weg, welke leiden moét tot de be vordering van bet geluk der doofstomme jeugd die m deze welda dige stichting grootendeels 'vergoeding kan vinden voor datgene wat de'natuur baar onthield. Op één depaTtement na dat van Thamen en Uithoorn zijn alle departementen des instituuts in stand gebleven terwijl in vele der- zelve de directeuren de belangen van hetzelve met verdubbelden ijver hebben behartigd en het instituut zich verheugen mag in ecne aan winst van 140 leden en 0 donateurs. Het getal kweekelingen bedroeg 163 tijdens het doen van dit jaarlijks vërslag hetwelk met de navolgende zinsneden wordt gesloten «Hiermede vermeenen wij, medeleden' voor ditmaal, weder onze taak te hebben volbragt. Wij vertrouwen dat dit ons verslag bij u lieden de overtuiging zal hebben teweeggebragt van betgeen wij ï>ij den aanvang van dit berigt zeiden dat namelijk deze jaarkring Tuistig, stil en doeltreffend is ten einde gebragt." «De voorzienigheid geve, en dit smeeken wij ootmoedig dat dus danige staat van zakén nog lang mag voortduren tot heil onzer weldadige instelling van welke nog Onlangs openlijk gezegd is da,t zij beschouwd mag worden ais «een sieraad vaii het geheele vaderland ■en een parel aak Gróriïagens sledekroon." Deze -instelling zij u iieder welwillendheid brj voortduring ten hartelijkste aanbevolen 1" In den afgeloopen zomer heeft men te Alphen in Zuid-Holland aan dé halzen van drie dit 'jaar uitgebroeido ooijevaars, bandjes be vestigd met kleine koperen plaatjeswaarop de naam der gemeente en bet jaartal van 1843 warén gegraveerd. Op den 10 Augustus -heeft men die jonge vogels nog aldaar gezien, doch na dien tijd niet meer terwijl het nest 7 a '8 dagen daarna ook door de oude Vogels is verlaten. In de eerste dagen van de maand September heeft de heer burgemeester der gemeente Alphen 'een brief uit Rocquefort bij Mobt-de-Marsan departement de's Landesin Frankrijk 25 uren benoorden do spaan'scho grenzenontvangeninhoudendedat een dezer jonge ooijevaars reeds den 13 Augustus in die geniee'nte is ge scholen geworden. Uit Londen wordt gemeld: «Het is bekend, boe een eenvoudig werkman uit de' buurt van New-Ca'stle aan de Tyne toevallig ont dekte dat er bij uitstrooming van stoom ontwikkeling van electrici- 'tcit plaats heeft. Onlangs zijn daaromtrent op eene ontzagwekkende 'schaal proeVen genomen door den beer Armstrongdie reeds lang zich met dat onderzoek 'onledig hieldeen ooggetuige meldt er van betgeno volgt De Zóogehoenide 's'too'm-électriseermachine bevond zich op de binnenplaats van 'de villa buiten New-Castledoor'den heer Armstrong bewoond. Zij bestond uit eenen groolen stoom-cylinder die onge veer 16Ö. gallons (727 hed. kan.) water konde houden, van onderen in aanraking met éen hevig vuurwaarvan de trek door eenen be- b'ó'órlijk'è schoorsteen bevorderd werd; zes dikke glazen poolen maakte de isolering uit. Zestig kleppen te gelijk gaven eenen uittógt aan den stoom tusschen welken en de wanden der kleppen men gezorgd de wrijving zoo groot mogelijk te doen zijn waarop dadelijk zoowel do geheele cylinder als de stoomwolk daarboven meer dan enkel blij ken gaven van el'e'ctricitéit. Yah den cylinder zeiven trok de heer Armstrong stroomen ruim 22 engelsche duimen labg, vergezeld van 'een vervaarlijk geweld. Niemand dorst zich aan eenen Schok daarvan blootstellen. De berigtgever waagde bet, op het isoleerbankje staande, zijne eene band op te houden in de stoomwolk, met dat gevolg dat er blaauw en purperkleurige stralen van electriciteit tér lengte vari 6 engelsche duimen in zijne vihgereh voeren. Toen hij met den an deren hand zijnen buurman aanraakte. Sloeg deze 'op den grond neder, en hij zelf ondervond eenen vréesselijken schok in zijne schouders. Verdere proefnemingen op de magneetnaald en van ontleding van stoffen slaagden alle volkomen. Deze toestel is bestemd voor de po lytechnische iristelling te Londeh." De te Berlijn uitkomende Vossische Zeitung behelst, onder de rubriek Keulen, van den 28 September, bet volgende berigt«Een gewezen rijnlandscbe artillerie—officier op welken de verdenking rustdat hij ha zijn afscheid genomen te hebben in het jaar 1830 OnZe artillerie- geheimen aan eene vreemde oorlogsmagt heeft willen verraden, is, tijdens hij onlangs bier aanwezig wasgevangen genomen en een geregtelijk onderzoek over hem aanbangig gemaakt. Sedert het jaar, waarin hij zijn afscheid nam heeft hij bij vreerilde vorsten dienst gezocht., is op velerlei wijs Afrika en de aziatiscbe staten doortogen te Labore als ook te Kabul aangesteld geweesten heeft zich bier door eene naauwkeurige kennis van den toestand der zaken in Azie en Afrika verschaft. In den laatsten tijd hield bij zich aan hét egyp- tische bof op en moet ook voornemens geweest zijn daarheen terug te keeren. Vele der hier aanwezige officieren hopen, dat de reeds door zijne wederwaardigheden zoo hard gestrafte zwerver genade vin den moge en gelooven dat, bijaldien hij weder in de dienst zijns va derlands opgenomen wierdzijne veelvuldige ervarenis voor hetzelve niet zonder nut zou wezen. De vergereisde man moet ondertusschen ten gevolge van inspanninglijden en ongewone levenswijsdoor de booze huidziekte aangetast zijn die onder den naam van elephantiasis bekend is." De graafwerken die te Orleansvilie in Algerieten behoeve dér fransche nederzetting aldaar worden gedaan hebben tot eene belang rijke ontdekking geleid. Alen heeft er namelijkeenB aloude Christen kerk hervonden. Het in den gevel van het gebouw staande opschrift Iaat hieromtrent niet den minsten twijfel, het luid aldus: Hic requiescit sanclaè Memoriae pater noster Reparalus Episcopus Qui fecit in sacerdolium Annos VIII menses XI ei Nos precessit in pace Die undecima II. A. L. A. G. Pr. Ov. An. CCCC. XXX et sexla. Dat is: «Hier rust onze vader de bisschop Reparaiusheiliger gedachtenissedie 8 jaren en 11 maanden het priesterschap beeft hekleed gehad, en die ons den lld" dag der calender van Augustus van het jaar 436 van de geboorte van Jems Christus, in den vrede Gods is voorgegaan." bn da op va O! vo Ef *W( Do öpdelvingén Worden onder töezigt van den bisschop voortgezet,j f Men leest in dé Delflsche CourantNog iéts over het hroeijen rati het hooi. In onze courant van dingsdag den 3 October II.n.° 79 komt een berigt voor dat men in vele streken van Duitschland (vroeger is het door mij opgegeven ook in Rusland plaats te hebben) het gras in grofcte 'hoopen op het veld zet en na tot :ee.h zekeren graad .gebroeid te hebben uitspreid! als waniieer bet spoedig droogt en men éen smakelijk hooi verkrijgt, dat, behoorlijk ingeoogst niet meer vatbaar is om door broeijing brand te veroorzaken. Als bijdrage biervan k.3n ik niet nalaten Ie vermelden bet volgende, door d.r C, Sprengel opgegeven als een middel om -gras i« den herfst zelfs nog bij gunstige omstandigheden in Novemher, schielijk tot hooi te maken; hetwelk door dien beroemden geleerde, na eigen proefneming, als 'doelmatig is aanbevolen en verstrekt om het opgegevene in de cou- rant van den 3 October, ter wegneming van het bedoelde gevaar le 'bevestigen. D.r Sprengel "zegt 'letterlijk 'liet volgende Alóg't het voorkomen, dat men in October, ja zelfs in November, gras tot hooi te maken had dan doet men Wel', 'öm hetzelve', zoodra het gemaaid is in groote hoopen (van 4 tot 5 voer) te pakken en goed vast le treden. Nadat het zoo 2 tot 3 dagen gestaan heeft is het inwendig zoo heet dat men de hand er niet in kan houden ziet bruin en heeft 'ëenen zoeten naar honig öf mout zweemenden reuk. Alsdan neemt men hét buitenste nog, groene gras Weg en zet het op nieuwe hoopen opdat het zich insgelijks Verhitte terwijl men het doorbroeide ter drooging uit elkander spreidt. Dit is dan hij helder weder in '5 lot 6 uren zoo droog da't het gérustelijk binnen gebragt kan worden. Ik heb, zegt Sprengel, zoo even (9 October) de hier beschreven hooibereiding aangewend en kan dezelve als doelmatig ■geriistelijk aanbevelen. V. Al." DE DRIE KNAPEN. Ei wil Sirenenzang toch nimmermeer betrouwen, 6 Mensch! en op geen wuft geluk uu> grootheid bouwer. Toen mijn weg mij voor eenige dagen over het Carousselpiein het Iiek der Tuilerlen (le Parijs) vóorbijbragtzag ik aan den voet der trappen die naar den vleugel Alarsan leiden, een jong, in het zwart gekleed kind. Mannelijke en Vrouwelijke bedienden, eveneens inden rouw, omringden hetzelve en sloegen al zijne bewegingen met op merkzaamheid gade. Het was een knaap van omtrent 5 jaren blond blozend frisch en 'gezónd. Hij speelde nu eens met een bal dan met ander speelgoed doch schéélt bovenal in het hante're'ri Van eetio kleine houtzaag veel behagen te vinden. De Voorbijgangers bleVen Voor het traliehek staan en zagen door hetzelve naar den knaap én zijn spel. De een fluisterde den ander toe: «Dat is dé kroonprins de 'graaf van Parijs, 'eens Zal hij ko ning der Franschen worden." Daar rezen herinneringen bij mij op. Voor 30 jaren op hetzelfde plein, op dezelfde plaats zag ik een aridéren knaap; hij klapte inde kleine hariden en huppelde vrolijk rond bij het zien van den schitte renden 'staf Van officieren én ruiters die zijns vaders rijtuig om stuwde. Tot vermaak van dezen knaap, had men lót zijne pleizie'r- ridjes makke melkwitte .geiten 'a'fgeriglmen scande 'ze VoW zijne kleine koets, die reeds door zijrié toekomstige kamerheeren de zonen 'dergenen die in de vertrekken zijns Védcrs als zoodanig-de dienst verriglten gevolgd werd. Als men hem zoo in zijn klein met gouden bijen versierd rijtuig zag voorhij snellen, fluisterde men 'elkander bewonderend toe: «Dat. is de koning van Rome, dat is de zoon Van Napoleon!" En vol hoop voegde de FranScliniari er bij: «eens zal hij keizer der FranScheh worden!" 't Is nu 14 jaren geleden, dat,, ook op dezelfde plaats, een derde knaap uit de vensters van het paveljoen Alarsan het voorhij marcheren der koninklijke gardé aanzag. Hij wierp dén vanen en den soldalen kushandjes toe; hij verlustigde zich met het geluid der trommen en fluiten na te Bootsen. Bij het zien van dezen derden knaap zeide men tót elkander«Dat is het kind der Voorzienigheid, dat is de êorin vaii den herlög van Bcrry.de hertog 'Van Bordeaux: eens zal hij koning van Frankrijk worden." En thans, thans, Waar zijn zé, aan wie men zulk eene schitterende toekomst vootspeldè? Dé een rust, een lijk, in den keizerlijken grafkelder te VVeehen. De ander doolt als balling rortd zonder magt, zonder troon. Dé derde draagt den rouw óver zijnen vader die den troon nog nader stond dan hij zelfén nögtans in het stof werd geslingerd toen alles hem de glansrijkste toekomst scheen te beloven. Wat is mensbhelijké grootheid Haagsche Nieuwsbode.) JLdvertentiëiic Bevallen van eene D'ocuteuJ. C. HÓOGENBOOAI gé- liefde Echtgenoot van Nookdwelle j. HÖOGENBOOM Mz. defi 16 October 1843. Ak/emeerie én bijzondere kennisgeving. Bij J. .OCHTAJA'N zijn voor de 1Ö1"'0 K. N. Loterij tè' bekomen Hcele "eri Gedeelten van LOTEN, in Koop ert Huur, Prijs-Courant. De trekking der eerste Klasse begint óp Maandag den 6 November 1843. Iemand eeii zwart VAARSJE vermissende mét een witte kop alsmede onder aan den buik eri beneden aan de pooteri wit atlressere zich hij L. DALEBOUT iii de Schelphoek onder de Gemeente Haamstede. De Notaris J. de KATER Ni. zal ten verzoeke vaii zijnen principaal op Alaandag den 30 October 1843 de's middags ten 12 ure, vóór de le veilen percèelen in het openhaar presenteren te vBrkoopen 1.° Flen WOONHUIS, ERVE en Gevolgen, staande en gelegen te Zierikzee, op den hoek van het PaardeStraatjo over de Sleepkade aan de noordzijde van de Oudé Haven sectie A n.° 583. 2.° Een TIMMERWÏNKELERVE en Gevolgen, Staande én gé- legen aldaar, in het PaardeStraatjesectie A, n." 589; en 3:° Eene HOUTLOODS ERVE en Gevolgen staande en gelegen als voren sectie A n.° 590. Zijnde voorschreven perceélen inmiddels uit de Hand te Koop. Nadere informatie» te bekomen ten Kantore van voorn. Notaris. TE ZIERIKZEE BIJ DE WED. A. DE YOS EN ZOON, STADS DRUKKERS. he< bes Pr mei de. 'die de

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 2