ZIERÏRZEESCHE COURANT. N.° 83. DINGSDAG A.° 1843. 17 OCTOBER. Besturen en Administration. Nieuwslij d illy e n INSPECTIE op de VLOEDPLANKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Gezien art. 40 van het Reglement van Policie, in verband tot de art. 8 en 9 van dat op de Vloedplanken voor deze Stad. Hebben goedgevonden te bepalen Dat op aanstaanden Vrijdag den 20 dezer maand, des middags, eene algemeene Schouwing zal geschieden zoo op de Vloedplanken van de Stad als der Ingezetenen. Wordende een ieder bij deze aan zijne verpligling herinnerd om de Vloedplanken alsdan gereed en in orde gesteld te honden op straf van de bepaalde boete door de nalatigen te verbeuren. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze in de Stads Cou rant worden geplaatst en omgeroepen terwijl zulks aan den Com missaris van Policie tot handhaving zal worden medegedeeld. Gedaanten Raadhuize der Stad Zierihzeeden 13 October 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd NELEMANS, Wethouder, L. P., Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen ter kennis van de belanghebbende houders van Stads Effecten dat de Commissie lot amortisatie der Stedelijke gevestigde Schulden od Woensdag den 23 dezer maanddes middagsin eene der zalen van het Raadhuis, zal overgaan tot de jaarlijksche uilloting van Obligation welke zullen kunnen afgelost en vernietigd worden volgens het beslaande plan, met.uitnoodiging aan iederen houder van Effecten op de Stad om bij die uitloting des verkiezende tegen woordig te zijn. Zierihzee, don 13 Oclober 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd NELEMANS, Wethouder. L. P., Ter ordonnantie, De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. GROOT-B RITTANNIEN. LONDEN den 9 October. Hetgeen men in de laatsten tijd voor zien beeft, is gebeurd. De regering, namelijk, heeft thans besloten krachtdadige maatregelen te nemen tegen de volksvergaderingen door O'Connell bijeengeroepen met oogmerk om te raadplegen over de wettelijke afscheuring der beide eilanden. Na eene den vorigen dag gehoudene raadsvergadering te Dublin heeft de onder-koning van Ierland lord de Grey den 7 dezer eene proclamatie uitgevaardigd tegen het houden van zoodanige vergade ring welke in de nabijheid dier hoofdstad moest plaats hebben met bedreiging dat degenen die aan deze vergadering deel inogten no nen in hechtenis zouden genomen en als overtreders der wetten gestraft worden. Dezelve werd onmiddellijk overal in Dublin aange plakt en is door poiicie-beambten voor het afscheuren beveiligd geworden. Deze proclamatie heeft een geweldigen indruk te Dublin teweeg- gebragt. Reeds in den morgen waren de voornaamste leden van het afscheurings-genootschap te zamen gekomen en zoodra de heer O'Connell van opgemeld stuk kennis had bekomen begaf hij zich met hetzelve naar de zaal der openbare vergaderingen van gezegd genootschap waar hij onder betoon van veel geestdrift der tallooze aanwezigen, den voorzitterstoel innam. Men schreeuwde, onder groot gedruisch Wij zullen de afscheuring huns ondanks hebben Er heerschte eene opgewondenheid in de vergadering waarvan men 'zich geen begrip kan vormen. Toen de aanwezigen eenigermate tot kalmte waren gekomen vatte de heer O'Connell het woord op. Hij verklaarde dat de handelwijs der regering vreemd was dat zij toch tegen de volksvergaderingen opkomt juist bij gelegenheid dat de laatste in dit jaar zou worden gehouden dat hij intusschen zijne vrienden voor alle nadeelige gevolgen wilde vrijwaren dat hij het verbod der vereeniging als onwettig beschouwde en daarvan eene schriftelijke verklaring (eene contra-proclamatie) zou laten uitgaan doch dat de repealers het regt aan hunne zijde moeslen houden dat hij daarom, besloten had onder protesthet verbod voor deze ver zameling te eerbiedigen doch dat de gewone wekelijksche vereeniging van het afscheurings-genootschap aanstaanden maandag zou plaats hebben dat door dit rustig gedrag de zaak van Ierland niet zou worden benadeeld maar integendeel meer dan ooit bevorderd. De tegenverklaring of proclamatie van den heer O'Connell prijkt met het wapen van Ierland de harp én de kroon. Daarin wordt de proclamatie der regering als een slecht zamenhangend de.zaken 'bedriegelijk voorstellend stuk uitgekreten; voorts worden allen die aan de voorgenomene vereeniging mogten willen deel. nemen uitge- noodigd zulks na te laten vermits dit tot botsingen kon aanleiding geven en eindelijk wordt verklaard dat men niets toegeeft aan de ongegronde beweringen in de proclamatie vervat. Dit herigt werd in allerijl aan de zich reeds op weg bevindende menigteen aan al de R. K. geestelijken van den omtrek ter ver spreiding toegezonden. Men had eerst gedachtdat O'Connell de proclamatie zou trotseren doch de oogenblikkelijke afwending van het gevaar van rustverstoring heeft hier velen voldaan en daarop zijn de fondsen zelfs gerezen. Den 11. Hoewel het moeijelijk te beslissen valt of zwakheid dan wel een gevoel van menschelijkheid O'Connell dezen weg heeft doen inslaan schijnt het echter zeker dat daardoor veel bloedver gieten is voorgekomen want de iersche regering had reeds eene be duidende militaire inagt doen zamenrukken het geschut stond geladen en aan het kasteel van Dublin waren voorzorgen genomen als bevond het zich werkelijk in staat van beleg. NEDERLANDEN. 's GRAYENHAGEden 14 October. De nieuwe wet op het zegel is door Z. M. den koning uitgevaardigd, onder dagteekening van den 3 October. Volgens art. 40 van dezelve zal deze wet in werking komen op een nader door Z. M. te bepalen tijdstip. De belgische dagbladen deelen mede dat Z. M. de koning der Nederlanden aan den chirurgijn de Labiete Molenbeck-S.'-Jan hij Brussel dezer dagen de ridder-orde van de Eikenkroon verleend heeft, voor zijne edelmoedige hulp, in 1830 aan een' gekwetsten Hol lander verleend. Het verblijf van prins Alexander der Nederlanden in de Schotscho Hooglanden is nog verlengd geworden ten einde Z. K. H. de be roemde jaarlijksche groole jagt en volkspelen te Inverness zou kunneu hijwonen welke laatstleden woensdag aangevangen zijn en bij welke gelegenheid een groote maaltijd is gegeven waaraan meer dan 80 der voornaamste edelen van Schotland deel namen. Bij het schieten naar het doel hebben de prins en zijn adjudant, de baron Sloetde eerste prijzen behaald. Uit Amsterdam schrijft men dat het edelmoedig voorbeeld van Z. M. den koning en van Z. M. koning Willem, Frederikgraaf van Nassau, tot het verleenen van liefdegiften, om behoeftige ambachts lieden in de hoofdstad werk te verschaffen veel navolging vindt. Onder de aanzienlijke giften, welke ingekomen waren, behoorde een van duizend gulden, van den burgemeester. De eerste werkzaam heid welke aan gemelde ambachtslieden zou opgedragen worden zal naar men wil bestaan in het verder inrigton der binnensingels lot wandelwegen. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Te Posen wordt een streng onderzoek gedaan betreffende een aldaar op een der rijtuigen van het gevolg van den keizer van Rusland gelost schot. Den 10 dezer heeft de koningin van Spanje haar dertiende jaar bereikt. Uit Algiers heeft men wederom schitterende bulletins; de magt van Abd-el-Kader is andermaal vernield en hij-zelf, als naar gewoonte het andermaal ontkomen juist op het oogenblik dat men hem grijpen zou. Abd-el-Kader, men moet het bekennen, is lastiger ta bewerken dan de keizer van China. Het blijkt meer en meer, dat da zaak der zoogenaamde communisten, te Parijs, niets te beduiden heeft gehad. Slechts eenige personen zullen omtrent die zaak voor de correc tionele policie teregt staan. De pauselijke regering gaat onafgebroken voort met het nemen van nieuwe maatregelen ten einde des te zekerder te zijn dat de rust in hare staten niet meer zal kunnen verstoord wor den. Ouder deze maatregelen behoort'het in staal van verdediging stel len der vestingen Ancona en Civita-Veccbia. Ook van wege'Frankrijk moet thans aan den paus militaire hulp aangeboden zijn. Bij gelegen heid van de bevalling der gemalin van den grootvorst-troonopvolger heeft de keizer van Rusland onderscheidene bevorderingen hij het leger gemaakt en den jonggeboren prins lot chef van een regement benoemd. De oudste advokaat van Munchen is overleden hij is nimmer gehuwd geweesten heeft zijn vermogen van nagenoeg 6 tonnen gouds vermaakt aan de pensioenkas voor weduwen en weezen van advokalen. Inden nacht van den 16 op den 17 September heeft in de turksche wateren een buitengewoon hevige storm uit het zuiden gewoed waardoor, voor zooverre men bereids wist, 8 schepen in de haven van Konslnntinopel verongelukt en een aantal menschen omgekomen waren. Van wega den senaat en de ingezetenen van de vrije stad Hamburg is dezer dagen te Londen een adres overhandigd in hetwelk in schoonschrift, afgezet met goud en gekleurde letters, aan H. britsche M. en de geheele engel- sche natiede hartelijkste dank van Hamburg betuigd wordt voor de groote milddadigheid welke door hen ter verzachting van het lot der ongelukkige slagtoffers hij den feilen brand dier stad in Mei 1842, om strijd ten loon gespreid is. De grieksche oorlogsbrik Minerva heeft den 3 dezer een aantal Duitschersgrootendeels beijersche militairen welke ten gevolge der omwenteling in Griekenland ontslagen zijnte Trieste oangebragt. Du hertog der overwinning (de ex-regent Espar- teroschijnt te Londen op zijne lauweren te willen rusten en zich de verdrijving uit zijn vaderfand tamelijk wel te getroosten. Laatstleden donderdag heeft voor Hardinxveld een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. De veerman Wouter de Ridder met zijne twee knechts de passagiers ten getale van 8 zijnde 7 van Werkendam en 1 van Utrecht met de groote veerbengst aan de stoomboot de Stad Keulen, welke naar Nijmegen opvoer, willende aanzeilen, is door oenen bevigen rukwind met den 'hengst omgeslagen en zijn zij allen niettegenstaande de vele pogingen tot redding aangewend zoo van de stoomboot als met schuiten van den wal in het water om gekomen. De schipper en zijne twee knechts laten drie weduwen na met 19 kinderen.

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1