Zeetijdingen. A. dvertentiën uitwerking. Bij de manoeuvres zal men eerlang een merkwaardig schouwspel van eenen anderen aard Lebben, De koning van Hanover beeft namelijk een eenzaam op de heide naar den kant van Bienen- buttel gelegen boerenhuis gekochthetwelk eerst door den vijand als tot zijne bedekking dienende verdedigd vervolgens door de andere partij aangetast en beschoten zal worden en eindelijk afbran den zal. Den 29 der vorige maand hebben in het kamp onlusten plaats gehad ter zake van de buitensporig hooge prijzen der eetwaren en dranken in de aldaar tijdelijk opgerigte winkels. Benige van deze laatslen zijn door de verbolgene militairen omvergehaald en geplunderd. De overheden zijn dadelijk tusschenbeide gekomen en hebben de herhaling van dergelijke gebeurtenissen verhoed door het vaststellen van een tarief der prijzen waaraan de winkeliers en herbergiers zich in het vervolg zullen moeten houden." Als men een blik slaat op het budget der groote schouwburgen in de.europesche hoofdsteden, zoo moet men bekennen, dat wij in de gouden eeuw der zangeressen en danseressen leven en dat eeno door natuur en kunst begunstigde keel of een kunstvaardig paar beenen even zoo ruim beloond worden als het genie van een minister of generaal die het vaderland gered heeft. Zie hier als een staaltje de opgave van eenige traktementen zooals die jaarlijks door de groote opera te Parijs betaald worden: mad. Slollzprima donna, contralto 75,000 fr. jaarlijks en buitendien 100 fr. voor iedere voorstelling; mad. Dorus Gras, prima donna, soprano, 60,000 fr. en 80 fr. voor iedere voorstelling; d.lle Meguilletsopraan 22,000 fr. en CO fr. voor iedere voorstelling; mad. Dolréesopraan, 19,000 fr. en 50 fr. voor iedere voorstelling; Charlotte Gnisy eerste danseres 40,000 fr. en 60 fr. voor iedere voorstelling de d."ca Füz James en Lerouxdanseressen, iedere 18,000 fr. en 50 fr. voor iedere voorstelling; d."° Maria, danseres, 25,000 fr. Deze statistiek gaat zoo de meer of minder aanzienlijke jaarwedden doortot op de zwij gende vrouwelijke personaadjcn (Marcheuses)die noch dansen noch zingen kunnen en met een jaarlijksch traktement van 900 fr. ge ëngageerd worden. Het fransch bewind zal weldra een der kundigste ingenieurs, den beer Napoleon Garella met den heer Cour tinesambtenaar bij bet bestuur van bruggen en wegen, naar Amerika zenden, om de land engte van Panama op te nemen, ten einde te onderzoeken welke de beste rigliug isdie men aan een kanaal tot verbinding van den Allantischen-Oceaan en de Stille Zuid-Zee zal kunnen geven. Deze zending levert een nieuw bewijs op, hoeveel gewigt de europesche mogendheden aan deze verbinding hechten. Engeland en de Vereenigde- Statengelijk ook koning Willem I der Nederlanden, hebben zich reeds daarmede bezig gehouden, en Frankrijk toont zich naijverig, om aan deze grootsche onderneming deel te nemen. Het hoofdbezwaar schijnt gelegen in de hoogte, welke men overtrekken moet, orn van de eene zee in de andere te komen. Bij gemiddeld tij is ue Atlanli- schon-Oceaan 1 (ned.) ei 7 duim lager dan de Zuid-Zee maar de vloed verheft zich in de Zuid-Zee 3 ellen 24 duim onder het gemid deld waterpas te Panama, en daalt vervolgens even zooveel. IV Changreshet voor de fransche stoombooten bestemd landingspunt.is het verschil slechts 18 duim, en de heer Garella geeft dan ook aan dit punt de voorkeur om den arbeid aan te vangen doch het gebrek aan geschikt werkvolk in die streken zal een tweede hoofdbezwaar opleveren. Men meldt van het eiland Curasaodat in den loop van dit jaar aldaar is aangebragl een zeker aantal ijzeren werktuigen voor het putten van water naar het model der spaansche noria'swelke door tusschenkomst van den gezagvoerder, baron pan Radersdoor het ministerie van koloniën derwaarts zijn gezonden. Men vleide zich dat bet gebruik dezer werktuigen krachtig zou kunnen medewerken tot de nieuwe, op dat eiland beproefde cultures, als die van de cochenille de aloë en de behen-olie enz. met welke het uitzigt is geopend om den dorren rotsgrond van deze koloniedie steeds geld heeft gekost, goede vruchten te doen dragen. Men heeft berigtcn nopens eene rampwelke de hoofdstad van JamaïkaKingston, beeft getroffen. Den 29 Augustus, juist den zelfden dagdat in 1722 een orkaan die stad teisterdeis een aan zienlijk gedeelte van Kingston afgebrand. De schade wordt op 200- of 250,000 p. st. begroot. Ruim 400 huizen zijn eene prooi der vlammen geworden. De neger-bevolking bood daarbij geene de minste hulp. Sommigen gelooven dan ook, dat kwaadwilligheid deze ramp heeft teweeggebragter was echter geen bewijs voor. De overheid had 1000 p. st. uitgeschreven voor het ontdekken van de oorzaak. Verscheidene personen zijn bij dezen brand gekwetst of om het leven gekomen. In vroegere engelsche berigten was melding gemaakt van eene ge heime expeditie bestemd naar een eiland in de Indische-Zee beoosten Kaap-de-Goede-Hoop en reeds waren sommigen van gedachte dat die expeditie naar Sumatra gerigt was waar men zeide dat zeer rijke goudmijnen ontdekt waren. Uit een later artikel in een Greenocks blad schijnt thans afgeleid te worden dat de schepen door kooplieden van Glasgow gezonden worden naar een eilandje in de Elhiopiscbe- Zee waar een ontzetlende voorraad ontdekt moet zijn van guano, die vermogende mestspecie welke men sedert kort uit Zuid-Amerika is beginnen aan te voeren. Een amerikaansch zeeman moet dit eiland en het aanwezen dier meststof op hetzelve bij toeval ontdekt hebben en zijne opgaven daaromtrent ter kennis onzer kooplieden eerst te Liverpool en vervolgens in Schotland geraakt zijn. De boeveelheid guano op bet bedoelde eiland wordt gezegd zoo groot te zijn dat hij voor den geheelen akkerbouw van het tegenwoordig levend menscben- geslacht kan toereiken. MIDDELBURG den 7 October. Men verneemtdatbij vonnis van de arrondissements regtbank te Goes, van den 21 September II. Arnoldus Guedon broodbakker te dier stede wegens het vermengen vau door hem gebakken en verkocht brood met blaauwe vitriool is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van twee jaren en eene geldboete van f 200, met intrekking tevens van deszelfs patent, en ontzegging zijner bevoegdheid om gedurende den tijd der gevangenisstraf, der gelijk patent te erlangen wijders tot de kosten van den processc mot bevel eindelijk dat het vonnis ten koste van den veroordeelde zal worden aangeplakt en openbaar gemaakt. Den 11. Gisteren avond had alhier, in een huis op de hoog straat, het volgende ongeluk plaats: eene oude vrouw, die zich alleen in eene kamer bevond en zich met eene stoof verwarmen wilde raakte met hare kleederen het vuuren stönd weldra geheel in vlam spoedig toegesohotene hulp hebben de ongelukkige nog wel levend gered maar zoo erg gezengd dat zij kort daarna aan de gevolgen is overleden. Gelukkig is het huis voor brand bewaard gebleven zoodat de werking der dadelijk toegesnelde brandspuiten niet is noodig bevonden. Ook het brandpiket der schutterij was onverwijld op de plaats tegenwoordig. BROUWERSHAVEN den 12 October. Binnengekomen het poon schip Leopold Ikapt. J. Coppijn van Antwerpen naar Rotterdam, het schoonerschip Plough, kapt. J. Werguson en het brikschip New Frederick, kapt. J. Slraethan beide van Grangemouth naar Dordrecht. De stoomboot ÏEslafetle is niet buitenom maar binnendoor langs Vlissingeu naar Duinkerken vertrokken. MIDDELBURG, den 12 October. Eergisteren is van Batavia ter reede van Vlissingen binnengekomenhet barkschip Mercuriuskapt. W. Veeneman bestemd naar deze stad. PRIJZEN der EFFECTEN te AMSTERDAM, Woensdag den 11 October 1843. Nederlanden 2'/s pC. Werk. Schuld 5 Amort. Syndikaat 4'/2 pC. Handel-Maatschappij Oost-Indiën 5 Rusland, Hope en Comp. 5 Spanje Negot. 1834 bij Ardoin 5 Oostenrijk, Bij Goll. en Comp. 5 Negot. Metaliek 5 gebleven 531S/10 100% 92'/s 1327e 997e 100 1067e 109»/i, PC. MIDDENPRIJZEN van de volgende ARTIKELEN te ZlERlKZEE van den 12 October 1843. De Ned. Mudde. O. Tarwe 18"' N. dito 1843. Zomer-dito Ordinaire dito Rogge 1843 Win ter-Gerst Zomer- dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito 7,00 a 6,50 a 0,00 a 6,00 a 5,00 a 4,00 a 4,00 a 2,20 a 4,00 a 6,00 a 7,00 a 8,75 7,50 0,00 6,20 5,25 4,20 4,10 2,30 4,20 7,25 8,00 Graauwe Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Ned. Mudde. f 8,00 a 8,50 - 6,00 a 6,20 - 5,00 a 6,00 - 8,00.h 10,50 - 8,00 a 9,00 - 3,00 a 7,00 Raap-Olie te Zieriksce, /"37,00p.v. Patent-Olie -40,00 Lijn-Olie -38,00 Raapkoeken ƒ00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 Getrouwd ZlERlKZEE den 11 October 1843. A. J CAPPELLE Az. en G. GAANDERSE. Heden overleed na een langdurig lijden in den ouderdom van 44 jaren mijne geliefde Huisvrouw MAATJE DANI jÉLS. zlerlkzee den 10 October 1843. D. MACHIELSE. Dienende deze tol algemeene kennisgeving zoo huiten als binnen deze Stad. Het heeft den Almagtigen God behaagd tot zich te nemen mijne geliefde Huisvrouw, MARTINA DRASSELAAR, in den ouderdom van ruim veertig jaren met wie ik eene genoegelijke. echtverbindtenis van ruim twintig jaren mogt genieten. Allen die de overledene gekend hebben zullen beseffen wat ik inet mijne nog zeven minderjarige kinderen verliezemaar de hoop, dat zij in zaliger gewesten zal overgegaan zijn doet mij in Gods wijzen wil beruslen. Zterikzee den 11 October 1843. A. de VOS, Az. Dienende deze tot algemeene kennisgeving Heden overleed tot onze bittere droefheid ons geliefd jongst Kindje, in welks bezit wij ons slechts twee maanden mogten verbeugen. J. J. HOOGENBOOM Wz. Noordwelle M. J. HOOGENBOOM den 12 October 1843. geb. Vjs. Tegen November eene KINDERMEID benoodigd bij Me- vrouw de CRANE van Vrijdergue. De ondergeteekende wonende in de Lange Sint-Janstraat maakt bij deze zijne Stad- en Landgenooten bekend dat hij zijne Affaire in ZOUTE en DROOGE VISCH enz. op aanstaande Maandag zat openen. Hij verzoekt een ieders gunst en belooft eene prompte en civile bediening. K. HOLM, Jz. Do ondergeteekende maakt aan hare Stad- en Landgenooten bekend ,"dat zij wederom gelijk in vorige jaren zal voorzien zijn van alle soorten van Zoete en Zure W1NTER-APPELEN en PEREN alles geplukt Goed. N. MOLEGRAAF op den boekaan de Nieuwe Haven n.° 288 in het Goessche Veerhuis. TE ZlERlKZEE BIJ DE WED. A. DE VOS EN ZOON, STADS DRUKKERS.

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 2