ZIERIRZEESCHE COURANT» VRIJDAG A.0 1843. 13 OCTOBER. JBesturen en Administration. Niëuwstij dingen N.o 82, V. ,1 waarschuwing: BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Z1ERIKZEE. Gezien de restant-lijstopgemaakt door den Ontvanger der Directe Belastingen te dezer Stede wegens den achterstand op de Personele Belasting over het loopende dienstjaar. Gelet op het besluit van Zijne Excellentie den heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den-21 Maart 1836, Provinciaal blad n.° 35.) Waarschuwen bij deze der zei ver In- en Ópgezetenen welke dusver nalatig zijn gebleven in de aanzuivering der verschenen termijnen op hunnen aanslag in de belasting op het Personeel, over het loopende dienstjaar dat bij langer uitstelde gewone dwangmiddelen tegen hen moeten worden uitgevaardigd met aanmaning om alsnog door eene onverwijlde voldoening van het dóór ben verschuldigde zich van de kosten van vervolging te bevrijden. Zi'erikzecden 11 October 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd NELEMANS, I. P., Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 11 October. Bij besluit van gisteren heeft de koning den minister van binnenlandsche zaken den heer W. A. baron Schimmelpenninck van eter Oije van de Poll, met den i'5 aanslaande eervol ontslagen van de interimaire waarneming der ftinctiën van minister van buiterdandsche zaken, en is, met hetzelfde tijdstip, tot minister van dat departement benoemd de luitenant- generaal 3. Ai W. de ih Sar'rahadjudant van Zijne Majesteit in buitengewone -dienst. De eerste kamér der staten-gerieraal heeft achtereenvolgens do onderscheidene, door de tweede kamér aan haar toegezondene wetten tot vaststelling.der begrooting van staatsuitgaven en der middelen voor 1844 en 1845, aangenomen. Gisteren heeft z. exc. de minister van hinh'enlandscho zaken do te genwoordige zitting der stalen-generaalin eene vercenigde zitting 'der beide kamers met de vfilgende aanspraak gesloten 'kEdel 'mogende heeren! Gedurende de tegenwoordige zoo werkzame Zitting heeft de regering zich bevlijtigdverschillende belangrijke wets ontwerpen ,ter oveiweging dan te bieden. »Onder degenen .waaromtrent tusschen u ed. mog. en de regering een overeenstemmend oordeel bestond verdiende datbetreffende de goedkeuring vap het. met Belgie gesloten verdrag eene eerste plaats. Daardoor toch zijn eindeloos toegeschenen moeijelijkheden opgeruimd en werd.de gelegenheid geopend, om zich, op e.ene.meer afdoende wijs, o.nledig l,e houden met de regeling van de in de laatste jaren merkelijk verachterde financiën. »U edel mog. voreenigden. zich al, verder met onderscheidene wets ontwerpen van justitiëlen financiëlen en administraliven aardèn dachten met de regering eenstemmig, zoowol nopens do noodzakelijk heid tot het verleenen van onderstand aan de .Maatschappij van Wel dadigheidals nopens de wenschelijkheid om de gemeenschap van Limburg met dé overige deelen des rijks door eenen straatweg te bevorderen. »De regering, edel mog. heeren 1 zag zich daarentegen le leur gestold in de hoop van de regterlijke organisatie zoodanig te verbeteren als veelzijdig wenschelijk werd geacht. »Ook slaagde zij niet in hare pogingen, om maatregelen in te voe ren waardoor de behoeften en middelen zonder een nieuw bezwaar op de ingezetenen te leggen in eene betere verhouding tot elkander werden gëbrsgt. »Het ontwerp van wot tot conversie der schuld door de regering als het meest doeltreffend redmiddel beschouwd moest in nadere .over weging worden genomen hét daarop gevolgd voorstel tot het heffen ëener belasting van zekere daarbij opgenoemde inkomsten werd inge trokkenrrjaar de begroolingswetteri ter voorziening in de gewone behoeften, kwamen grootendeels. tot stand - en hierdoor ziel de re gering zich.in staat, de aandacht meer onverdeeld op eene regeling der financiën te vestigen. »Met inspanning heeft de regering getracht,,'s lands belangen door gepaste middelen te bevorderen. Hetzelfde doel bezielde u edel mog. Thans zal onzer aller streven zijn om onder den Goddelijken zegen in bestaande behoeften verder te voorzien. »In naam des konings, verklaar ik deze gewone zitting der slatcn- generaal te zijn gesloten." Men leest in de Amslerdamsche Courant Van jl. dingsdag «Hebben wij in onze courant van den 6 dezer melding gemaakt van de zeer aanzienlijke en milde gift van drie duizend gulden, door Z. M. den koning Willem II uit eigene middelen beschikbaar gesteld ten behoeve der vereeniging tót bet inzamelen van liefdegiftenom aan behoeftige ambachtslieden Werk te verschaffen thans is ons het verblijdend berigt medegedeeld, dat koning Willem Frederikten zelfden eindeaan die vereeniging (wee duizend gulden heeft gelieven toé te zeggen. Deze vorstelijke milddadigheden waarvoor men er kentelijk is,, en de reeds bij sommige leden der commissie ingekom.eh enkele aanzienlijke bijdragen van edelmoedige burgersinwoners dezer stad maken het nu meer en meer mogelijk aan het edel doel der vereeniging een gepast en goed gevolg te geven indien in het alge meenop zulke voorbeelden, anderen naar vermogen welwillend en krachtdadig mede werken en zulks toonen door bijdVagen hetzij bij onderteekening- der rondgezondene brieven, waar dezelve nog niet zijn opgehaald of bij afzonderlijke inzending aan de huizen der heeren d:o zich tot dit verdienstelijk werk wei hebben willen veroenigen. Mogt ook ten deze op die te regt geroemde algemeene weldadigheid der ingezetenen niet te vergeefs gerekend zijn, daar alsnu cenigo vervulling beproefd en gegeven wordt van den sints lang geuiten wensch om liefdadigheid door arbeid le verdienen 1" In de afgeloopen week is te Scheveningen met een der pinken van den reeder A. Mos, aangehragt de eerste steurharingwaarvan dadelijk aan Z. M„, aan HH. KK. HH- de prinsen, aan h. exc. de onderscheidene ministers, aan zijn exc. den minister van staat, gou verneur der provincie en aan andere booge ambtenaren de gewone geschenken zijn toegezonden. De lading bedroeg 17,000 stuks. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BEB1GTEN. Nog in den loop dezer maand zal de voortreffelijke'gas-verlichting door den heer Hallo, te's Huge, ondernomen, worden bewerkstelligd zoo in die stad als te Amsterdam HaarlemLeiden DelftDordrecht Breda Botterdam en 's Hertogehbosch. r Men schrijft uit Port-Mahon (Minorka van den 17 September dat het nederlandsche exercitie-es kader onder bevel van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden zich toen aldaar bevond en van daar waarschijnlijk, zoodra er zich eene gun stige gelegenheid aanbood de terugreis naar het vaderland zou aanne men. De.weleerw. heer ran Teutem, leeraar bij de Remontstrantsche gemeente te Utrecht, heeft II. zond3g zijn SOjarigen predikdienst op eene godsdienstige wijs naar aanleiding van Ps. LXXIvs. 17 gevierd. Men verneemt, .t te"? Hertogenbosch oiider het opzigt van de genie aan de onlangs 'euw gebouwde kruidtorens van die vesting, de zooge naamde hekluizingen met asphalt zullen worden belegd uit de mijnen van Bastennes onder de directie van de heeren L. B'idos en Comp.van Rotterdam, waarvan men zich het gunstigste resultaat belooft. Op dingsda'g den 24 October en,.zoo noodig, volgende(dagen zullen aan de gebouwen van het voormalig rijks athenfeum te Franeker, in bet openbaar van wege het rijk worden verkocht de.planten en gewassen in den kruidtuin henevens de kassen en lessenaars aldaar voorhanden. Eenige dagbladen verzekeren, dat het fransche hof zich sterk^veron trust 'over het aanstaand bezoek vaii den hertog van Bordeaux te Londen. De vervroegde vloed op de Maas wordt door deskundigen toegeschreven aan de ongeregeldheden van zekere torenklok. Volgens geruchten is er een aanslag op het leven van keizer Niholaas gepleegd. De uitge ver der Arnhemsche Courant wordtter zake van laster jegens den koning in allen gevalle jegens Z. M. en hóogstdeszelfs ministers, vervólgd. De engelsche kolonel Malcóhndie belast is met bet Overbrengen van bet door den cbineschen keizer bekrachtigde traktaat, is den 1 dezer van Aiexandrie le Malta aangekomen. De ratification zijn den 23 Junij op bet eiland Hongkong uitgewisseld. Te Zütpheji is in den nacht van den 1 op den 2 dezer den stads eekmolen afgebrand. In de stad Minsk, die grootendeels door Israëliten bewoönd wórdt, heeft eeh hevige brand, den 1 September, 136 huizen en vele koopwaren vernield. In de afgeloopenë week heeft er te 's Hage eene vechtpartij plaats gehad iusschen eenige burgers en militairen. Een der eersten zijnde eert zoo genaamde poldergast, heeft zich op den laatsteh willen wreken, en deri eersten den besten grenadier dien hij ontmoette, en die met de vecht partij niét in het minste verband had gestaan, aangegrepen, op den grond geworpen hem den sabel afgenomen en hem daarmede twee hou wen aan hel hoofd lóegebragt. De dader is na veel inspanningont dekt en in hechtenis genomen. Men meldt, dal de britsche en fran sche vloten in de Middellandsche-Zee last hebben bekomen om naar do grieksche kusten tc stevenen en in de wateren van Athene le gaan kruisen'. Den 5 dezer had te Rotterdam aan de koninklijke marine eene proefneming plaats met eene vierde soort schcepsbrandspuitvervaar digd door ABikkers en Zoon', brandspuitinakers dier stad. Deze door hen verbeterde constructie verdient, zoo door beknoptheid als doeltreffendheid ieders opmerking. Het buitengewoon vermogen dat genoemde spuit bezit, is allerbelangrijkst, daar zij, hoewel slechts inet.eene cylinder werkende, nogtatis bet water uil de rivier of gracht ter hoogte vart 5 tot 9 el opvoert bel te gelijk op een' hoek van 45 graden ter lengte van 22 a 24 ellén voorlperst en 70 a 75 kan water in ééne minuut uitwerpt. Wat dé wrijving van het gaande werk betreft, deze is zoo gering, dat hel geheeie xverk door drie man wordt uitgevoerd en de zuiger wanneer de lederen pakking door droogte gekrompen niogt zijn, binnen 5 seconden hersteld is; eene verbetering, welke, .behalve, bij genoemde brandspuitmakers, tol hiertoe te vergeefs gezocht wordt. Uit Lunenburg (bij Hanover) wordt van deii 5 dezer gemeld «De koning van Pruissen en prins Frederik der Nederlanden zijn hiep aangekomen. In de straten xvelko de koning doorreed tot aan bet slot waren troepen van alle kleuren en uniformen geschaard zoodat de koning reeds terstond bij zijne aankomst, al de regementen van bet konlingent als het ware voor zich vertegenwoordigd zag. Do groote taptoe, die, als tot 's konings ontvangst, dien avond uitge- vóerd moest worden begon ten half negen en bestond al de tarri- boers medegerekend uit 1080 man het geheel deed eene groolsche

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1