Zeetijdingen* Advet tenticiii, deze vergunning zfinder zeereis over Antwerpen kunnen doorgevoerd worden. Tc'ii gevolge der ontdekking van ccne zamenzwering in Po len zouden bereids meer dan 1000 personen in hechtenis genomen zijn. Een hoog-adelijke speculateur biedt in de duilscbe Algem. Zeitung gelijk bij zegtom pecuniële redenen cn om zijnen naam te zien voortdu ren aan eenen zoon van goed ter faam staande ouders voor geld als den zjjncïi aan te nemen." "Waaruit poogt men in onzen legenwoor- digen industriëlen tijd, niet al geld te trekken. Do geboorte van den zoon van don grootvorst-troonopvolger aan de bevolking van Petersburg is door niet minder dan 300 kanonschoten aangekondigd. De koning cn koningin der Belgen zijn naar Parijs vertrokken. Den 6 dezer heeft koning Lodewijk Philips zijn 71s<0 jaar bereikt. Dezer dagen wordt te Amsterdam eene proef genomen met het beleggen der straten met as- pbalt uit de mijnen van Lobsack en wordt die proef het eerst bewerk stelligd in de Halsteeg. ïn den Kerkdijken Staat heerschte in bet laatst der vorige maand eene zeer bedenkelijke sponning. Het schijnt thans vastgesteld dat in den loop van November een éuropeesch congres zal worden gehouden tor regeling van de spaanscbe zaken. De bs- Irigten uit Spanje luiden weder gunstig ten aanzien van den stond van 'zaken daar te lande, aangezien uit dezelve blijkt, dat de ministeriële Jrartij ook buiten de stad en provincie van Madrid zegeviert, en dat de troepen der bewindslieden in Katalonie de bovenhand behouden. Het vergaan der stoomboot Memnon, toebehoorende aan de oost-indische compagnie bij den mond der Roode-Zee beeft te Londen groole versla genheid verwektuit hoofde wel de equipage gered is «laar de brieven malen welke die boot overbragtverloren zijn gegaan. Volgens te Parijs ontvangen berigten uit Athene tot den 19 September waren van alle kanten tijdingen wegens vereeniging mét de omwenteling ingekomen, en werd koning Otlo in bet openbaar met veel geestdrift ontvangen. Na een langdurig en ingewikkeld onderzoek naar de misdaad van valschheid in geschrift en opgevolgde diefstal van militaire goederen waaraan eenige militairen van het algemeen depöt der landmagtte Harderwijk garnizoen houdendezouden schuldig zijn beeft de krijgsraad van Gelderland dezer dagen in die zaak uitspraak gedaan waarbij twee fourlers en een soldaat zijn vrijgesproken en voorts drie militairen zijn veroordeeld geworden te woten een adjudant tot 5 jaren kruiwagenstraf een fourier tot uur tepronkstelling en 7 jaren tuchthuisstraf, en een soldaat tot 3 jaren kruiwagenstraf, Van den Helder schrijft men van den 2 dezer: «De matroos der 3de klasse J. Beukeringdie, wegens herhaalde desertie, door den zeekrijgsraad van Z.r M.' fregat Sambre in Maart II. veroordeeld was tot eenmaal vallen van de ra cn laarzen, en die op hot oogenbiik, dat deze straf aan bem voltrokken zoude worden den secretaris van dien krijgsraad eenen slag loebragt, waarop terstond de uiloefening derzelve werd geschorst en hij dientengevolge door mcergemelden zeekrijgsi'aad tot de straffe des doods werd verwezen heeft, naar men verneemt, gratie verkregen, cn is deze straf veranderd in eenmaal vallen van de ra cn laarzen en 10 jaren correctionele gevangenis, welke straf te Hellevoetsluis uitgevoerd zal worden aan boord van Z.' M,8 Stoomschip Cerberus." Uit Duitschland wordt van den Oder, van den 16 September, bet Volgende gemeld: «Nadat thans de oogst in.het grootste gedeelte Van Europa genoegzaam is afgoloopen wijlen wij de westelijke landen van dat werelddeel in beschouwing nemen cn daaruit voorloopigo gevolgtrekkingen maken met voorbehoud om zulks eerstdaags ook met de oostelijke te doen en alsdan onze gedachte over de algeheele uit komst kenbaar te maken. Voor zoover liet resultaat van den oogst in Frankrijk tot beden toe bekend is, behoort dezelve tot de goede; al hebben hagel en overstroomingen hier en daar geene onaanzienlijke schade teweeggebragtstrekt zich dit echter niet zoo ver uit, dat zulks op de gansche opbrengst eenen beslist nadeeligen invloed konde uitoefenen. Derhalve mag men met tamelijke gewisheid onderstellen dat dit land volkomen in deszelfs behoefte kan voorzien en veeleer gelegenheid zal hebben om uit te voeren dan dat bet invoer zal noodig hebben. Ten aanzien van Italië kan nagenoeg hetzelfde worden ge zegd ten minste alle. berigten uit de bovengedeelten van dat land bevestigen de vroegere verwachting, dat ook daar de graanoogst zeer gezegend is uitgevallen en overal overvloed wordt opgemerkt. De Nederlanden verblijden zich over eene dergelijke zegenrijke uitkomst. Door gansch Duitschland met uitzondering van enkele in vergelij king tot hot geheel onbeduidende districten die door verwoestende onweders zijn bezocht geworden kan men niet genoeg den overvloed roemen dien do oogst dezes jaars oplevert. De reeds dikwerf ge maakte ondervinding, dat na een zeer droog jaar gewoonlijk een zeer gezegend jaar volgt, welke ondervinding vooral in het jaar 1812 is verkregen beeft zich ook dit jaar wederom bewaarheid en evenwel heeft die rijke oogst tweemaal op bet spel gestaan in het voorjaar dreigde de droogtegepaard met koude noord-oosten winden een nog treuriger jaar dan bet vorige te zullen veroorzaken toen de droogte ophield trad regen in de plaatsdie in vele oorden geene geringe schade teweeg bragt. Maar doordien bet aardrijk ten gevolg» van de hitte des vorigen jaarszeer diep was uitgedroogdwas bier van het gevolgdat de massa gevallen regen altijd snel wegzonk en veeleer lot do vermeerdering der vruchtbaarheid bijdroeg dan nadoel veroorzaakte. Alleen heeft het onbestendige weder ten tijde van den eersten oogst het graan veelal niet in zoodanigen slaat binnen de schuren doen brengen als men we! bad gewenscht ook is bet door ondervinding bewaarheid, dat het bij veel regen grocijende graan niet zooveel uitlevert als bij droog weder. Evenwel is deszelfs kwaliteit over het algemeen goed te noemen alleen de tarwe beeft de natkoudo weersgesteldheid der maanden Junij en Julij het minst good verdragen zoodat dit graan op vele plaatsen schraal is uitgevallen, wesbalvo het voor den uitvoer niet bijzonder zal geschikt wezen. In Engeland was men gedurende den zomer uit hoofde van den velen regen die daar altijd meer schade veroorzaakt dan in Duitschland voor den oogst bezorgd en vreesde men niet zonder grond dat ook alle andere veldgewassen eenen nadeeligen invloed biervan zouden ondervinden. "Van daar gekomen reizigers verzekeren dat de uilslag van den oogst zich daar te lande niet gnnstig laat. aanzien. Al heeft de slaat van zaken zich sedert bun vertrek ook iets verbeterd blijft toch zooveel zeker dat men daar niet volkomen zooveel zal ino'ogslen als de be hoefte vcreischt. De nadeelige invloed van bet natkoude weder op de tarwe is daar. evenmin achterwege gebleven als ir> Duitschland en do gevolgen en uitwerking zullen zich weldra openbaren. ïn het eerst zal men vair daar berigten wegens dalende prijzen ontvangen omdat de markten overladen zijn cn producenten bet geringe product boe eerder hoe liever zullen trachten te slijten maar de staat van zaken zal later onmisbaar een. ander aanzien verkrijgen als wanneer goede waar zeldzaam genoeg zal worden." Den 28 September vierde eèn gezelschap van 10 personen, waar onder een 83jarige over-grootvade'r en een zuigeling, een klein familiefeest te Glatzbij Breslauop eene opene belvedere welke zich boven oen tuinhuisje bevond. Een knaap speelt niet lucifers; een derzelve valt brandende op den grond en door eene reet, vóóf de toesnellende vader dien met den voet kan uittrappen in het tuin huis. Mier lag een centenaar buskruid. Eene vrecsselijke ontploffing vernielt het gebeele gebouw. Alle leden der familie zijn meer of minder gekwetst en verbrand. Een knaap word in de lucht geslingerd en viel in do spitsen van een staketsel. Een andere knaap '\stierf weinige minuten na de ontploffing. De 83jarige grijsaard heeft da ribben gebroken en ziet den dood te gemoet. Zelfs de zuigeling, welken de moeder eerst van zich wierp-, toen hare kleederen vlam vattendenis deerlijk verbrand. De artsen hopen nog eenigen der ongelukkigen te redden. Den September werd aan de akademie van wetenschappen të Parijs mededeeling gedaan omtrent een nieuw, naar beweerd wordt, onfeilbaar middelom schuw geworden paarden bet doorgaan te ver hinderen. De niet genoemde uitvinder grondt zich op de door de ondervinding bewezen omstandigheid dat paarden hoogst zelden bij avond of 's nachts schuw worden, en beweert, dat men een hollend paard terstond tot staan kan brengen, door hetzelve het gebruik zijner oogen te benemen. Zijne uitvinding bestaat derhalve in eene inrig- ting, wélke door middel van springveren, die niet do teugels in ver band staan terstond dö oogen van het paard bedekken. Hij verze kert dit middel herhaaldelijk met goed gevolg beproefd te hebben; paarden in vollen ren stonden terstond stil als zij plotseling van bet licht beroofd werden. De zaak is weilist belangrijk genoeg om le onderzoeken, ïn den achtermiddag van den 23 April jl. is in het regentschap Sidaijoe (eiland Java) eene grot ingestortwaarin zich 25 menschen bevonden bezig om kalksteen bijeen te verzamelen. Mét alle mogelijke moeite beeft rhen slechts 4 dier ongelukkigen levend kunnen opgraven doelt in zulk ëenen verwonden staat, dat er weinig hoop op hurt behoud bestaat8 hunner zijn niet dan lé venloos uit den grond opgedolven kunnen worden terwijl het irt weerwil van allé krachtsinspanning, niet i's mogen gelukken orti dé lijken der overigen te voorschijn te brengen hoezeer men dSaraati tot op den 26 gearbeid heeft. Na een zoo lang Verloop vati tijd was alle hoop op hun behoud Vervlogen cn i5 bet doorgraven geslaakt gewórden, nadat de nabe staanden der nog vermiste personen daartoe verzoek gedaan en hun verlangen te kennen gegeven haddeh dat de plaats, Waal- het onge^ luk was voorgevallen ter herinnering aan hetzelvetot éene begraaf plaats mogt worden ïngerigtwelk verzoek toert is ingewilligd ge worden. BROUWERSHAVENden 9 October; Ëihnötigeköriiëh ïiei fregat schip Ccram, kapt. J. K. Veldman, van Cheribon naar Rotterdam, en de stoomboot Estafettekapt. M. Göutard Van Rotterdam naar Duinkerken welke wéder naar deszelfs bestemming is uitgezeild. Bevallen van eönö DofiHtER C. van den BÖÜT 'Echtge- noot van Zicrikzee, V. ïIOGERZEIL. dén 8 October lS43. Eenige kennisgeving. Een voornaam HUIS in MEEKRAPPEN to Eolterdarn vraagt ech AGENT Om voor rekening van bet2elvezoo le Zie- riltzee als in het Eiland doch voor niemand anders Meekrappen in te koopen. De vereischten zijn: genoegzame kennis van het artikel, bekende soliditeit én, des gevorderd wordende, Borglogt vooraart le vertrouwen gelden. Men adressere do /j-flneo-brieven inhoudende de conditiën, aan de letters XX poste restante te Rotterdam. Rotterdam. October 1843. De Koopman in Boomeri en Bloemen vais Aalsmeer maakt aan zijne geëerde begunstigers bekend dat bij alhier zal uitpakken op den 11 en 12 dezer maand, onder de Beurs, met een schoon assortiment BLOEMBOLLEN; belooft eene prompte en civild bediening. Verder te bevragen bij Schipper Jou.3 Gerritsen. G. STOLP. De ondergeteckcndo maakt aan zijne Stad- en Landgenootert bekerid dat hij onderscheidene nieuwe ARTIKELEN uit Parijs ontvangen heeft alszeer fijn Teekenpapier en Teekenge reedschappen onderscheidene Soorten van best Schrijf- en Postpapier, extra mooije Albums Stalen en Vederen Pennen vele nieuwe vermakelijke Spelen fijne Speelkaarten en ook mindere soorten a 8 cent hel boek Nachtpitten eerste kwaliteitEau-de-Cologne enz. ook wacht hij binnen korten tijd alle soorten van nieuwe uilgckomene ALMANAKKEN voor het jaar 1844; belovende eene prompte en civile bediening. J, M. van SETTEN aan de Kraan. te zterikzek bij de wed. a. de vos en zoon, stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 2