Besturen en Administratien. A.° 1843. 10 OCTOBER. Nieuwstij dingen. AANKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Z1ERIKZEE brengen bij deze ter kennis van het puhlick dat de loopende admissie 'van Mozes LevIe van Bergen als Dehitant van Loterij-briefjes al hierbij deze wordt ingetrokken en-van heden af buiten werking gesteld waardoor hot genoemden persoon mitsdien uitdrukkelijk wordt ontzegd om die betrekking voortaan langer uit te oefenenten gevolge Van deszelfs ongeoorloofde handelingen. Het Bestuur neemt deze gelegenheid waar, om de Ui- en Opgeze tenen ernstig te waarschuwen, tegen allé verkeerde practijken van onbevoegde rondventers van Loterij-briefjesen dezelve aan te beve len om uitsluitend met de geadmitteerde Loterij-Handelaren als daartoe alleen geregtigd verklaardte onderhandelen ten einde zich voor bedrog en schade te vrijwaren. Zierikzee, den 4 October 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd NELEMANS, L. P., Ter ordonnantie De Slads Secretaris W. J. P. KROEF. Heden, den 4 October 1843, had alhier door de Directie van het Teekenschool te dezer Stede, in het bijzijn den Onderwijzers, de uit- deeling plaats van de bekrooning der werkzaamheden aan genoemd School oVcr den cursus van 1842-1843 aan de navolgende Leer lingen 1." Gerardus ue Braal beboerende tot de l.e kl.1." afd. Pleister, waarvan de prijsvraag was: het Hoofd van Apollo met pleister, en de daarvoor uitgeloofde prijs een Cahier met 36 platen van Huisman. 2." Petrus Johannes ThewIs l.°kl. 1." afd.: Pleister, waarvan de prijsvraag waseen Vrouwenhoofd naar Raphaelen de daar voor uitgeloofde prijs een zilveren Teekenpen. 3." Jan Verschoor, 1.° kl.2." afd.: Teelten int/waarvan de prijs vraag Was: een Hoofd van Apollo in omtrek, en de daarvoor uitgeloofde prijs zes pluten naar Beesten. 4.° CornelIs Olree 2.' kl. 1." afd. Teekening waarvan de prijs vraag was een Ornement met oost-indiscke inkten dn daarvoor uitgeloofde prijs: vier Landgeziglen door .4. K. de Koning, 5." Hugo Kramer 2." kl.2.'e afd.Reckoning waarvan de prijsvraag was: een Ornement in omtrek, en dé daarvoor uitgeloofde prijs: achttien Voorbeelden voor handen en voelen. G.° Leendert de Vos 3." kl. Teekeningwaarvan de prijsvraag was een Paardenkop in Omtrekeil de daarvoor uitgeloofde prijs: achttien Voorbeelden, gedeellens van 't Hoofd. 7.° Hubregt van de Vate 1.' kl. Bouwkunde waarvan de prijs vraag was: Een houten gebogen Kap. en de daarvoor uitgeloofde prijshet Werk van BradeBurgerlijke Bouwkunde. 8." Leenoebt Geers 2." kl. 1." afd.: Bouwkunde, waarvan de prijsvraag was platte grond en opstandteekening van een engel- schen Trap, en de daarvoor uitgeloofde prijs: een Cahier met den 1.° jaargang van het Bouwkundig Magazijn, met het lot légen Jacobus van Dischüoek mede behoorBnde lot de 2.° kl. 1." afd. Bouwkunde, en aan wien ten blijke zijner oppassend heid en vlijteen vereerend Getuigschrift is uitgereikt. Marinus Svvarts 2.8 kl. 2.8 afd.Bouwkundewaarvan de prijsvraag was teekening van een Trap langs hellende murenen de daarvoor uitgeloofde prijs: een Boek, Burgerlijke Bouwkunde, Nut van 't Algemeen. 10.° Samuel de Winter, 3.8 kl. 2." afd.: Bouwkundewaarvan de prijsvraag was: teekening van een corintische Poort en de daar voor uitgeloofde prijs een Boek als boven klein formaat). 11." Eliza Piiaff 3.8 kl. 2.° afd.: Bouwkundewaarvan de prijs vraag was het vervaardigen van een eng else hen Trap in mahonij- houtén de daarvoor uitgeloofde prijs een Boek Grondbeginselen Werktuigkunde van Verdam. 12.° Leonardus Witters 1." kl. Meetkunde, waarvan do prijsvraag was: Antwoorden op verschillende gegeven vragen, en de daarvoor uitgeloofde prijs een Boek als boven. 13." Johannes Versteeg, 2.8 kl.: Meergevorderde Rekenkundewaarvan de prijsvraag was Antwoorden op verschillende gegeven vragen en de daarvoor uitgeloofde prijsals boven. Do prijsvraag betrek kelijk de Bouivk. Rekenkunde en de daarvoor uitgeloofde prijs een BoekHandleiding lot de kennis der Meetkundedoor J. W. Kar sten. 14.° Hubregt van de Vate, voornoemd, 3.8 kl. Lagere Reken kunde waarvan de prijsvraag was als bovenbetrekkelijk de gewone Rekenkundeen de daarvoor uitgeloofde prijs een Boek Volhsmeetkundèdoor de Maatschappij lol Nut van 't A Igemeen. De Directie voornoemd neemt deze gelegenheid te haat om hare tevredenheid te betuigen voor de zorgvolle bctnocijing en het doel matig onderwijs der hëeren Onderwijzers in de verschillende vakken der Teekenkunde en roemt de orde en stipte handhaving der wetten welke derzelver pligten bepalen terwijl zij daarbij tevens hare Stad- genooten wil uitgelokt en aangemoedigd hebben om deze hoogst nuttige en weldadige inrigting aan derzelver welwillendheid en be langstelling aan te bevelen zich openharendo in de verhindtenis tot deelgenootschap aan dezelve voor het honorair lidmaatschap dier COURANT. school verkrijgbaar voor eene'Betrekkelijk zeer kleine bijdrage; en wijders worden de honoraire leden uitgenoodigd om in den loop van dezen cursus de school van tijd tot tijd met hun bijwezen te vereeren, in voege als bij het reglement dezer school is vastgesteld. De Directie der Stads Teekenschool voornoemd, Namens dezelve De Secretaris J. N. van ber HALEN. GROOT-B RITTANNIEN. LONDEN, den 4 October.. Onder dagteekening van den 2 dezer heeft H. M. de koningin te Windsor eene proclamatie uitgevaardigd betreffende de woelingen in Zuid-Wallis. In dit stuk worden alle overheden en ingezetenen ernstig gelastom met den meesten ijver de woelingen en geweldenarijen, tegen te gaan en te verhinderen de rust te handhaven en te herstellen, en de schuldigen aan de regter- lijke autoriteiten over te leveren. Tevens worden belooningen van 500 p. st. uilgeloofd voor het overleveren of aanwijzen van eiken persoon die schuldig zal bevonden worden aan de brandstichtingen of andere dergelijke misdaden en belooningen van 50 p. st. voor de overlevering of aanwijzing van alle andere deelnemers aan da woelingmet toezegging van straffeloosheid ingeval de overleveraar of aanwijzer zeif zich vroeger aan zoodanige misdrijven mogt hebben schuldig gemaakt. De toestand van Ierland begint het engelse!) publiek meer en meer te ontrusten de vergaderingen der misnoegden worden steeds drukker en talrijkerde toon der dagbladen van die partij heviger en dreigender, en de Times veroordeelt gedurig de zachtheid of, gelijk hij het noemt zwakheid en zorgeloosheid der ministers. Onder al dit schrijven en wrijven verhitten zich de gemoederen. Een voor beeld hiervan (want aan deze als naaste oorzaak moet men het geval wei toeschrijven heeft zich nu onlangs in de baai van Cork opge daan. Ui dezelve lag nevens andere oorlogschepen voor de fraaijó stad Covede brik Lijnxgekommandeerd door kapitein Burslem. Op zekeren dag in het laatst van September geeft deze officier plot seling hevel het Schip slagvaardig te maken. Hoezeer verbaasd ge hoorzaamde men. Vervolgens beveelt hij het geschut, met dubbele kogels geladen op de stad te rigten. Ook dit wordt gedaan doch toen eindelijk de kapitein gebiedt toch op de stad te lossen weet men niet langer wat men doen moet. De luitenants zijn in den vrcesselijksten tweestrijd of zij hunnen bevelhebber stellig ongehoor zaam moeten zijn of een blijkbaar ongerijmd en in de gevolgen verschrikkelijk hevel opvolgen. Na onderling beraadslaagd te hebben gelukt het hun den kapitein te bewegen voor een oogenhlik in do kajuit te gaan en inmiddels zijn hevel op te schortsen. Dc officieren volgen en nu blijkt weldra wat zij dachten en ieder die dit leest ook reeds vermoed zal hebben dal de anno man plotseling krankzinnig geworden was. Men stelde hem onder behoorlijke bewaring do zaak werd aan den admiraal berigt en thans ligt de Lijnx, onder hevel van den eersten luitenantin de Shannon. NEDERLANDEN. 's GR AVENHAGE den 8 October. Jl. donderdag heeft de echt genoot van den ter dood veroordeelden rófe Stents, met haar kind bij zich, voor den koning een' voetval gedaan, tóen Z. M. bet paleis van den prins van Oranje wilde verlaten. Zoo als natuurlijk iskon hoogstdezolve haar geene gronden van hoop geven, maar Z: M. heeft niettemin de ongelukkige met minzaamheid bejegend en is haar in het opstaan behulpzaam geweest. In de avöndzitling van de tweede kamer der Staten-generaal van woensdag is hoofdstuk X der begrootings-wetteir -(departement van oorlog) met 44 tegen 13 stemmen aangenomen, lts de ochtend zitting van donderdag zijn de beraadslagingen ten einde gehragt. In die zitting zijn aangenomen hoofdstuk XI (departement van koloniën) met 48 tegen 8 stemmen wet ter bestrijding van onvoorziene be hoeften met 32 tegen 24 stemmen en de wet tot vaststelling der middelen ter bestrijding der uitgaven met 41 tegen 15 stemmen. Door z. exo. den minister van marine is ter kennis van allo scheepvarenden en daarbij belanghebbenden gebragtdat het op den wester-havendijk te Neuzen nieuw opgerigle oeverlichtgeplaatst op ongeveer 190 ellen afstand van dé punt des bedoelden dijksin het z. t. o. o. van den toren van Middelburg en in het w. t. z. van dien van Ossenissegerekend per miswijzend kompas, met den avond van den 15 dezer voorliet eerst, en verder geregeld alle avon den zal worden ontstoken en gedurende den nacht brandende ge houden. Zullende hetzelve een stilstaand helder wit licht aanbieden. Uit Amsterdam wórdt van den 5 dezer gemeld «Men ver neemt met genoegen, dat Zijne Majesteit de koning de zeer aanzien lijke som van drie 'duizend gulden uit zijne eigene middelen beschik baar heeft gesteld ten behoeve van de vcreeniging tot het inzamelen van liefdegiften cfiri aan behoeftige ambachtslieden werk te verschaffen." GEMENGDE BUITEN- EN B1NNENLANDSCHE BEEIGTEN. Hot belgisch gouvernement heeft opgeheven het verbod van doorvoer van vee en dat transport toegestaan inkomende aan het kantoor te Lillo en verder vervoerd wordende langs den spoorweg van den staat, liet vee uit Holland voor het nöörderdoe! van Frankrijk bestemd, zal döor

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1