Zeetijdingen. r mê dvertentiën aan den koning gedaan verzoek, heeft het Z. M. behaagd aan den heer G. J. Goelsoop eervol ontslag te verleenen als opperstrsndvonder van dn eilanden Goederende en Over-Flakkee en in deszelfs plaats als zoodanig te benoemen den heer G. Goekoopthans substituut- strandvonder aldaar. De eerste kamer der staten-generaal heeft zich onder anderen vereenigd mot het ontwerp van wet op hel zegel. In de zittingen van de tweede kamer, van de drie laatste da gen zijn de beraadslagingen over de begrootingswetten voortge zet. In de zitting van maandag is hoofdstuk III (departement van huitenlandsche zaken) aangenomen met 34 tegen 19 stemmen; hoofd stuk IV (departement van justitie) aangenomen met 36 tegen 19 stemmen; hoofdstuk V (departement van binnenlandsche zaken) aan genomen met 30 tegen 25 stemmen. In de zitting van gisteren is hoofdstuk VI (departement voor de zaken der Hervormde kerk enz.) aangenomen met 41 tegen 15 stemmen; hoofdstuk VII (departement voor de zaken der Roomsch-Katholijke eoredienst) aangenomen met 50 tegen 6 stemmen hoofdstuk VIII (departement van marine) ver worpen met 34 tegen 22 stemmen; hoofdstuk IX, litt. a, (na tionale schuld) aangenomen met 42 tegen 14 stemmen en in de zitting van heden is hoofdstuk IX, litt. b, (departement van financien) verworpen met 32 legen 25 stemmen. Bij gelegenheid dezer beraadslagingen isonder anderen door vele ieden aangedrongen op eene nieuwe herziening dor grondwet hetzij in den eerstvolgenden hetzij in Interen lijd. De meesten verlangden zulks na de afdoening van alle financiële vraagpunten. Velen zagen in de bedoelde herziening een middel om wezenlijk krachtige bezui nigingen daar te stellen om meerdere orde en regelmaat in te voeren, en om te voldoen aan eene onbevredigd gebleven behoefte. Men verneemt van eene allezins geloofwaardige zijde dat z. exc. de minister van UaU zich alleen met de tijdelijke waarneming van liet bestuur van financiën heeft willen belasten onder uitdrukkelijke voorwaarde, dat hem die betrekking niet definitief zou worden opge dragen alsmede dat hij tot geene benoemingen dan dewelke gebie dend door don loop der zaken mogten worden vcreischtzou behoe ven mede te werken. De geruchten welke sedert eeriige dagen ten aanzien van die definitive benoeming, zijn verspreid, mag men dus veilig, als ongegrond, ten stelligste tegenspreken. Men verneemt, dat de korporaal Aaron Leoie van Os, bij von nis van den krijgsraad te Alkmaar wegens moord veroordeeld tot de straf des doods, en welk vonnis door hel hoog militaire geregtsliof, bij arrest van den 14 September j 1is bevestigd verklaard heeft geene gratie van Z. M. den koning te willen verzoeken doch dat door zijnen vader een rekwest, daartoe dienende, is ingezonden. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Bij gelegenheid van den verjaardag des konings van Denemarken op den 18 der afgeloopen maand is op Frederiksgave een landelijk feest gegeven waarbij de kroonprins en kroonprinses eene zoo grooto mate van populariteit hebben aan den dag gelegd dat zij niet slechts telkens onder de monigle rondwandelden maar dat zelfs de kroonprinses eerst met een boer en later met een zeeman heeft gedanst. Het grootste gedeelte der stad Egorsund in Noorwegen, is den 14 September door een zwaren brand in de asch gelegd. Met het schip Jeannelle zal in den loop dezer maand van Helievoctsluis naar Java vertrekken een de tachement koloniale troepen uit 160 onder-officieren en verdere man schappen bestaande. Den 30 September is te Nijmegen door ophan ging de doodstraf voltrokken aan Johannes Josephus Baudoinveroordeeld wegens den door hem in don nacht van den 10 op den 11 Januarij II. te Winssen gepleegden moord aan Hendrina Olten. De sultan heeft een besluit genomen waarbij de diensttijd der geregelde troepen op 5 jaren en die der landweer op 7 jaren is vastgesteld. Men zal zich welligt herinneren, dat in de Zierikzeesche Courant, n.° 17, van dit jaar, een verslag is gegeven der gevoerde procedure en vonnissing tegen Pieter Schollzschoenmaker.woonachtig te Amsterdam, aangeklaagd van het wanbedrijf van woeker, tot eene boete van f 900 door de arrondissements regthank aldaar verwezen waarvan de veroordeelde in hooger beroep gekomen is. Den 2 dezer heeft deze zaak voor het provinciaal geregtshof van Noord-Holland gediend. Het vonnis der regtbank is in allen deele door het hof be vestigd en mitsdien de appellant opnieuw in eene geldboete van 900 en in de kosten van het regtsgeding beide uitvoerbaar bij lijfsdwang veroordeeld geworden. Eene zaak van groot belang is bij het bestuur van de gemeente Molenbeek S.-Jean (Belgie) aangegeven welke daarvan aan de hooge overheid heeft kennis gegeven. Petronella van den Eedein die ge meente wonendeverloor in den tijd van 6 jaren 2 echtgenooten en een jong kind; allen stierven aan eene kwijnende ziekte; gedurende dien tijd bleef haar stal niet verschoond zij verloor 4 koeijen en 2 paarden en al hare hoenders ook stierven alle konijnen in dien om treken eindelijk verloor zij den 24 September jl. haar laatste paard. Men is op de gedachte gekomen of dit alles niet veroorzaakt werd door eene fabrijk tot zuivering van zink en lood welke voor 6 jaren in de nabijheid der woning van die weduwe is opgerigtzij heeft deswege eene klagt ingebragtwaarbij zij veronderstelt, dat deze sterfte moet toegeschreven worden aan het gebruik van groenten en vruchten uit haren tuin welke geheel overdekt zijn met een fluweelachtig dons van eene blaauwachtige kleur die men houdt voor geoxydeerde over blijfsels van de gezuiverde metalen. In eenen brief van Banjoewangievan den 21 April, wordt be vestigd dat de bark de Twee Gebroeders, kapitein Bullol, van Soera- baya naar Amboina bestemd en met gouvernementsgoederen, troepen en f 100,000 kopergeld geladenop het eiland Groot-Kangelang noordwaarts van Java gelegen gestrand is. De zeeroovers hebben zich daarvan terstond trachten meester te maken doch zijn spoedig door de stoomboot Ilelcla en de brik Postiljon verdreven welke vaar tuigen de equipage4 stukken geschut cn f 23,000 gered hebben. Do schooners Egmond en Zephir bragten het geredde naar Soerabaya overen zouden bij de terugkomst naar de verdere oostelijke eilan den stevenen om de roevers op te zoeken en te vernielen. VLISSINGENden 2 October. Op gisteren hooft de schoul-bij- nacht Lucas alhier zijne functiën aanvaard als directeur en komman- dant der directie van de marine. Z.r M.' fregat de Maasals wacht schip ter recde gestationeerd, heeft des morgens ten 9 ure de schout hij-nachts vlag geheschen en volgens gebruik dezelve met 13 salut- schoten begroet. Ten 12 ure heeft do nieuw benoemde directeur en kommandant audiëntie verleend aan de aanwezéntle officieren der marine en de ambtenaren tot het departement liehoorende. GOES den 2 October. Ter teregtzitting der arrondissements regtbank alhier dato 28 September is behandeld de zaak wegens het in der tijd in beslag nemen in de meestoof Nederlandgemeente 's Heer- Arendskerkevan negen en twintig vaten met zand en aarde overbe laste oorspronkelijke muilen. De drooger en stamper der gemelde stoof, Leendert van Driel en Arij Goedgebure, te dier zake schuldig verklaard zijnde aan het reeden van oorspronkelijke muilen bezwaard met aarddeelen hoven het maxi mum van 20 ten honderd zijn dezelve veroordeeld ieder tot eene geldboete van honderd gulden en tot .de kosten van den processe, met verbeurdverklaring der in beslag genomen vaten. ZIER1KZEE i den 5 October. Heden is vim deze reede naar Zee' gezeildhet kofschip Hellechinakapt. H. li'. Brakke met boom vruchten van Goes naar Huil bestemd. De engelsohe brik Hadford'gevoerd geweest door kapt. D. J. Back met steenkolen van New-Castle is den 29 September in zinkenden staat door terscbellinger loodsen zonder volk op zee ge vonden en te Terschelling hinnengebragt. BROUWERSHAVEN den 5 October. Binnengekomen de brik schepen Calokapt. A. Smith, van Liverpool, German iakapt. D. K. Hoppenrath de sloepschepen Sisters kapt. \Y. Watson en Mgrlhle kaptde drie laatste van Grangemouth en allen naar Dordrecht; en uitgezeild het barkschip Louize, kapt. J. T. Verschuur, van Batavia naar Rotterdam. PRIJZEN der EFFECTEN te AMSTERDAM Woensdag den 4 October 1843. Nederlanden Rusland, Spanje Oostenrijk 2pC. Werk. Schuld 5 Amort. Syndikaal 4 Handel-Maatschappij 4'/, Oost-Indiën 5 Hope en Comp. 5 Negot. 1834 bij Ardoin 5 Bij Goll. en Comp. 5 Negot. Metaliek 5 PC. gebleven 53 16 100 93' j, 132'/, 99' 1077, 17'7„ 107 110 i)€ M1DDENPRIJZEN van de volgende ARTIKELEN te ZIERIEZEE van den 5 October 1843. De Ned. Mudde. 0. Tarwe 18"/,s f 7,00 a 8,50 N. dito 1843. - 0,50 ii 7,50 Zomer-dito - 0,00 a 0,00 Ordinaire dito - 5,80 a 6,00 Rogge 1843 Winter-Ge'rst - 5,00 a 5,20 - 4,00 a 4,30 Zomer- dito - 3,80 a 4,00 Haver - 2,20 a 2,30 Paardeboonen - 4,00 a 4,20 Witte dito - 6,50 a 7,00 Bruine dito - 7,00 a 7,25 Graauwe Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Ned. Mudde. 7,00 a 5,00 a 0,00 0,00 a 0,00 a 0,00 a 8.00 6,00 0.00 0,00 0,00 0,00 Raap-Ölie te Zierihzee, f 37,00 p.v, Patent-Olie -40,00 Lijn-Olie -38,00 Raapkoeken 700,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 Zieriiïzee den 3 October 1843. lieden nacht beviel zeer voorspoedig van eene welgeschapene Dochter Vrouwe E. S. SCHUUBBEQUE BOEIJË, geb. de Jonge. Een voornaam HUIS in MEEKRAPPEN te Rotterdam vraigt een AGENT oin voor rekening van hetzelve, zoo te Zie rihzee als in het Eiland doch voor niemand anders Meekrappen in te koopon. De vereischten zijn: genoegzame kennis van het artikel, bekende soliditeit en, des gevorderd wordende, Borgtogt voor aan te vertrouwen .golden. Men adrossere de franco-brieven inhoudende de conditiënaan de letters XX poste restante te Botterdam. Rotterdam, October 1843. Den belanghebbenden wordt herinnerd: dat bij den onder- geleekenden VERZEKERING wordt gegeven op vaste en losse GOEDEREN voor Brand; op SCHEPENde binnenwateren bevarende, voor Verongelukken, alsmede op hel LEVEN van PER SONEN, doorloopend o/ lijdelijkhetzij afzonderlijk of wederzijds. Zierihzeeden 6 October 1843. J. T. BETHE Correspondent. Wijk D n.° 473. Eene lading eerste kwaliteit Engelsche SCHAAL- en grove MAAÏKOLEN kinnen weinige dagen verwachtende, re commandeert zich in de gunst zijner geachte Stad-en Landgeiioolen onder belofte van als na gewoonte exacte bediening. JAC." van den BROEKE. tf. z1euhc7.ee eu de wed. ade vos en 7.i10n, stads drukkers,

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 2