ZIERIRZEESCHE COURANT, VRIJDAG A.° 184#. 6 OCTOBER. Besturen en Administralien. Nieuws tij dingen. i\> 80, AANKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen bij deze Ier kennis van bet publiek dat de loopende admissie van Mozes Levie van Bergf.n als Dcbitant van Loterij-briefjes ai- liierbij deze wordt ingetrokken en van heden af buiten werking gesteld waardoor het genoemden persoon mitsdien uitdrukkelijk wordt ontzegd om die betrekking voortaan langer uit te oefenen ton gevolge van deszelfs ongeoorloofde handelingen. Het Bestuur neemt deze gelegenheid waarom de In- en Opgezc- lonen ernstig te waarschuwen, tegen alle verkeerde practijken van onbevoegde rondventers van Loterij-briefjes, en dezelve aan te beve len om uitsluitend met de geadmitteerde Loterij-Handelaren als daartoe alleen geregtigd verklaard, te onderhandelen, ten einde zich voor bedrog en schade te vrijwaren. Zierikzeeden 4 October 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd NELEMANS, L. P.. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. De DIRECTIE van de TEEKENSCHOOL binnen deze Stad maakt bij deze den belanghebbende bekend dat de school dit jaar zal wor den geopend op Maandag den 9 dezer. Dat de Lessen zoowel in de Bouwkunde als in de Handteekening en Pleisterbeelden, zullen worden gegeven des Maandags, Woensdags en Vrijdags, en wel gedurende de maand October van 7 tot 9 ure des avonds, November 6'/2 8'/s 8 December I n J b Januari] J Februari] 6'/, 8'/s Maart - 7 9 terwijl nog daarenhoven aan de Bouwkundige leerlingen na afloop der gewone lessen, op Maandag en Vrijdag, gedurende één uur zal gedoceerd worden in- do grondbeginselen der Bouwkundige Rekenkunde'. Dal op Vrijdag den 6 dezer maand, van 's morgens 10 tot 's mid dags 12 ure aan het lokaal der Teekenschool zal worden gevaceerd tot het erlangen van aangiften door hun welke wenschen lot do cursussen te worden toegelaten. Dat wijders de contributie van eiken leerling voor dit saizocn be paald is op f5,15, hoven en behalve het henoodigde materieel door hun aap te schaffen terwijl aan hun die volstrekt onvermogend zijn gratis onderwijs zal worden gegeven zullende in geen geval op dit school leerlingen worden toegelaten, die niet den ouderdom van 12 jaren zijn ingetreden. Directeuren van opgemelde school noodigen ten slotte alle do zoo- danigen welke daarbij eenig belang hebben, uil, om van deze nut tige en onkostbare instelling gebruik to maken eene instelling waar door de werkman zich in staat zal zien gesteld eenmaal deszelfs beroep met vrucht te kunnen uitoefenen. Zierikzeeden 3 October 1843. De Directie van de Teekenschool voornoemd li. W. de JONGE vt. Ter ordonnantie van dezelve De Secretaris J. N. van der HALEN. De DIRECTIE der beide BEWAARSCHOLEN binnen deze Stad een Meisje als Helpster op eene dier Scholen benoodigd hebbende, roept bij deze de zoodanigen die genegen mogten zijn evengenoemde betrekking waar te nemen op om zich zoo spoedig mogelijk daartoe aan te melden. Zierikzee, den 3 October 1843. Namens de Directie der Bewaarscholen P. J. AND li li yE Secretaris. FRANKRIJK. PARIJS, den 1 October. Ons bewind heeft de noodige voldoening bekomen ter zake van de te Jeruzalem aan de fransche vlag gedane beleediging. Door den telegraaf wordt heden bekend gemaakt, dat de pacha van Jeruzalem afgezet isen zijn opvolger bij den franschen consul een bezoek van verschooning zou afleggen. De fransche vlag zou plegtig te Beyruth geplant en met 21 kanonschoten begroet worden. De pennestrijd der dagbladen over de vestingwerken van Parijs duurt met toenemende hevigheid voorten bijaldien het waar is dat de ministers in de volgende zitting gelden tot wapening der forten willen aanvragen, dan laat het zich vooruitzien dal zoodanig ontwerp sterke tegenkanting zal ondervinden. De oppositie tracht de natie in den waan te versterken dat die forten ten doel hebben de hoofdstad in tooin te houden, wanneer zich, hij het overlijden des kotiings, hel ongenoegen over het regentschap van den hertog van Nemours in daden zou openharen. De berigten van het spaansche oorlogstonneel blijven meer gun stig voor de regeringspartij. De insurgenten hebben het fort Atara- zanas verlaten. Ametller bevond zich te Gironne, te vergeefs pogin gen aanwendende om de bevolking te wapen te roepen. Den 23 en 24 werd Barcelona door het fort Montjuich op nieuw beschoten. Men vermoedde algemeen, dat Prim zich met-zijne 4000 man in dit fort had opgesloten. De stad bood een zeer treurig schouwspel aan al wat eenigzins beschaafd en wel gezeten was had dezelve verlaten. De insurgenten dragen op de horst een eereteeken een doodshoofd voorstellende. In eenen brief uit Madrid van den 23 September zegt het Journal des Debuts hetgeen volgt r «Sedert verscheiden dagen hielden geruchten van eene zamonzwering welke men zcide dat op een afgesproken sein moest uitbarsten do inwoners dezer hoofdstad in angst en verslagenheid. De zarnenzwe- ring welke met de grootste stoutheid ontworpen was is door do vlijt en veerkracht van den kapitein-generaal verijdeld. »De regering wist dat de commissarissen van Barcelona en van Saragossa te Madrid aangekomen waren om er eene beweging van gelijken aard als die in heide deze steden aan te stoken. Hij nam derhalve al de vereischte voorzorgen en deed de gangen en woelingen der zaamgezworenen vlijtig in het oog houden. Gisteren avond werd generaal Narvaez verwittigd dat de zaamgezworenen op verscheiden punten der stad bijeengekomen het voornemen hadden zich van zijn persoon meester te maken', gelijk ook van den hoofdpost het hóteL der posterijen een hecht vierkant gebouw dat gelijk men weet op het plein van de Puerta del Sol gelegen is. Oogenblikkelijk werd geheel het garnizoen onder do wapenen gebragt en de troepen hielden nachtleger op de straten. Eenige personen die als hoofden der zamonzwering genoemd werden zijn gevat geworden onder anderen de heer Diego Pardoex-intendant-mililair de kommandant Irice van het regement Luchana en de heide gebroeders Gamindez, ge wezen csparterische ambtenaren. «Dit alles gebeurde na middernacht Madrid sliep gerust en hail van al die krijgsmaatregelen geene kennis toen ten half negen een allervrcesselijkste losbarsting geheel de bevolking deed sidderen. Een kruidmagazijntwee snaphaanschoten van de bilbaosche poortaan den weg naar Frankrijk gelegen was gesprongen. Alen begroot het buskruid dat bet magazijn bevat kan hebben op 30,000 pond. Alle huizen waggelden die welke het naast hij de plaats van het ongeluk lagen hebben geleden en de schok is zoo hevig geweest dat in geheel de wijk de vensterglazen verbrijzeld zijn en het huisraad omvergeworpen is. Het magazijn bevatte ook eenen voorraad van hommen die na den eersten slag achter elkander sprongen. Een steen van 500 ponden is 400 schreden ver geworpen geworden. Een korps-de-garde is onderstboven gekeerd en al de soldaten die er in waren zijn gekwetst en gekneusd. De lijken van twee hunner alsook van een arlillcrie-ollicier en van een ongelukkig kind, zijn onder het puin gevonden. Eene dochter van den magazijnbewaarder, die den vorigen dag gestorven was lag op haar bed volgens het landsgebruik' met de handen zaamgevouwen en als biddende aan el kander gebonden zij is door den slag in de lucht geslingerd en ver van daar op een veld nedergekomen waar zij nog in dezelfde houding gevonden is. Geheel de omheining waarin hel magazijn lag is over dekt geworden met een grijsachtig slof, waarin men een van den romp gerukt hoofd en afzigtelijke overblijfsels van bijna geheel tot kool gebrande menSchenlijken gevonden heelt. Het 'juist getal der slagtoflers is nog niet hekend men denkt echter dat het. de 20 niet te hoven zal gaan want gelukkiglijk hadden de artilleristen die met het vervaardigen van patronen bezig waren zich nog niet aan hun werk begeven. «Het zou onmogelijk zijn de oorzaak van deze ramp op eene stel lige wijze te bepalen. Hel gelijktijdige van deze uitbarsting met do ontwerpen der zaamgezworenen heeft aanleiding gegeven tot gissin gen welke wij ons onparlijdigheidshaive vergenoegen zullen met te vermelden. Men beweert dan dat het plan der eedgenoolen was, om mét hulp dezer afschuwelijke krijgslist de troepen naar dien kant te lokken en alsdan de Puerto del Sol dat het hoofddoel hunner pogingen zijn moest te vermeesteren. Een dagblad meldt dat terstond na de uitbarsting talrijke hoopen gewapenden op de pleinen d'Orienié en de Progresso verzameld waren, maar dat do tegenwoordigheid der troepen hen in bedwang gehouden heeften dat zij niets hebben durven ondernemen." Men heeft thans door een der gricksche dagbladen uitvoeriger berigten omtrent hetgeen in den nacht van den 14 op den 15 te Athene is voorgevallen. l)e geheele omwenteling heeft daarin bestaan, dat men in den nacht het paleis des konings opnsingeld heeft en hem toen afgevorderd heeft een besluit te teekenen houdende: 1.' daar- slelling van een nieuw kabinetwaarvan de leden werden aangewe zen en 2." bijeenroeping van eene nationale vergadering lol vaststel ling eencr bepaalde constitutie. De koning heeft hierin bewilligd en daarmede is de omwenteling volhragt geweest, zonder dal er een druppel hloeds gestort is. Wat meer is. de koning heeft nog eeno speciale ordonnantie uitgevaardigd waarin bepaald wordt dat do 15 September als een nationaal feest jaarlijks zal gevierd worden, en dat aan allen, die deel aan de omwenteling genomen hebben, een ijzeren eereteeken zal uitgereikt worden. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 4 October. Ten gevolge van hel daarlo.e

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1