föeetij diitg en* Jldvertentiën. lieden toe bekend is "Door middel van gegoten buizen zullen niet minder dan 30Ö vertrekken behalve de corridors en trappen door dezen toestel ■verwarmd worden. Op de vertoogen van den franschen consul 'heeft 'de junta van Barcelona beloofd dat de schildwacht die zijn gèweer op ■een franschen matroos gelost heeft, gevonnisd zou worden met bijvoe ging da't 'hij strijdig met de hem gegeven orders gehandeld had. De laatst berigten uit d'ie stad zijn van den 15 dezer. Men bleef toen nog voortgaan met het wisselen van geweerschoten in de straten. Op den o November des vorigen jaars zijn te Timor-Koepang (Oost-lndiën) aan gekomen twee sloepen in welke zich bevond de equipage Van den en- gelschen schooner Queen Victoria, welk vaartuig, komende van Sidney, ■op den 18 October in Straat Torres'was verongelukt. De equipage bestaande uit '17 personen heeftna het vaartuig te hebben Verlaten 18 dagen in opene booten op zee door moeten brengen zonder in toe reikende mate te zijn voorzien geweest van middelen tot levensonderhoud nn verdediging. Van het communistische komplot wordt te Parijs bijna niet meer gesproken maar men schijnt ongerust te zijn over voor vallen te Ham waar prins Louis Napoleon (welke aldaar nog altijd ge vangen wordt gehouden] veel invloed over de troepen schijnt te verkrijgen. 'Ondanks alle bevelen lot het tegendeel bewijzen zij hem militaire eer; k'reeleii van leve de Keizer! zijn onder hen gehoord en reeds driemalen heeft men het garnizoen van het fort moeten veranderen. Bij den •aanleg van de op kosten van den staat ondernomen spoorweg inBohemen •heeft bet instorten van een deel des tunnels, dien men bezig was door ■het gebergte te graven, aan verscheiden menschen het leven .gekost eu andere gekwetst. Men had den zwaren arbeid van het doorgraven der •harde steenlagen in de benedendeelen der bprgen willen vermijden en •daarom met niet genoegzame voorzorg den gong door de hooger 'liggende lossere aardlagen gevoerd. Esparlero heeft dezer dagen de koninklijke •munt te Londen bezocht. Hij (die nog onlangs aan het hoofd van het verarmd Spanje stond bewonderde den ontzettenden voorraad van kost bare metalen die in de vertrekken der munt is zaamgetost. De •keizer van Rusland is den 19 van Berlijn naar Warschau vertrokken. De jongste belgische dagbladen behelzen uitvoerige berigten van de me nigte festiviteiten welke tijdens bet verblijf van H. M. de koningin van Engeland te Brussel en Antwerpen hebben plaatsgehad. Koning Leo pold heeft die koningin tot het fort Liefkenshoek vergezeld en aldaar af scheid genomen. Het uederlandsch koninklijk sloomjagtdat de al- gemeene bewondering lot zich heeft getrokken heeft het engelsch es kader mede lot op zekere hoogte begeleid 'en bij hel vertrek gesalueerd. Donderdag morgen ten 11 ure, is H. M. te Woolwich aangekomen. Te Amsterdam zijn in het licht verschenen de statuten voor eene, onder directie van de heeren en Th. van Marselis en C. Brand ligtop te rigten Nederlandsche fValvischvisscherij-Maatschappijten doel hebbende het reeden en uitrusten van schepen, ter uitoefening van de walvischvisscherij in de zuidelijke zeeën en het te gelde maken van de opbrengsten daarvan; het aankoopen van goederen voor de uitreizen vervrachten der uitgaande alsmede der onverhoopt ledig naar huis kcerende schepen voor zooverre later de walvisch- vangst in andere zeeën blijken mogt voordeelen te kunnen opleveren zal de maatschappij hare visscherij ook derwaarts kunnen uitstrekken. Het kapitaal wordt gesteld op f 600,000, in aandeelen van f 1000 ieder maar zoodra er 150 aandeelen geplaatst zullen zijn zal de maatschappij als geconstitueerd worden beschouwd. Uit Vlaardingen schrijft men, van den 19 dezer, dat men sedert eenigen tijd op de Maas eenen veel vroegeren vloed heeft waargeno men dan volgens de walergelijrekening plaats moest hebben zoodat het op den Drongen vóór de Maas reeds twee uren vroeger hoog water is. Van dit buitengewoon verschijnsel, te meer opmerkelijk bij den thans heerschenden oostenwind, en voor de scheepvaart, bij hét aandoen en binnenloopen der Maas hoogst belangrijk, heeft men dusverre geene verklaring kunnen geven. Volgens berigten uit Leipzig, van den 11 dezer, hebben ongeveer oen 40tal Protestantsche geestelijken, uit Saksen, Silezie Pruisseri Wurtemberg Beijeren Anbalt-Dessau en Anhalt-Köthen zich ver- eenigd tot het houden eener synode. In deze vergadering he,eft men eenparig besloten om de handen ineen te slaan lot instandhouding door woord en daad van de Luthersch-Evangelische kerk en om zooveel mogelijk allen invloed van den staat op de kerk te weren, Tevens heeft men besloten om voortaan jaarlijks eene dergelijke synode te houden en wel in het volgend jaar weder te Leipzig. Te Konstantinopel is dezer dagen een Armeniër diena voor eenige jaren tot het mahomedanismus te zijn overgegaan lot de christelijke kerk was teruggekeerd, te dezer zake openlijk onthoofd ge worden. Deze gestrenge handhaving van de turksche strafbepalingen tegen den afval van het geloof heeft te Konstantinopel een zeer die pen en smartelijken indruk .bij de niet-mahomedaansche bevolking ge maakt en wel te meer omdat men den Armeniërbij de voltrek king der straf, opzettelijk de frankische kleeding had aangedaan, en zijn lijk alzoo gedurende drie dagen heeft prijs gegeven aan de be schimping en mishandeling van het mahomedaansche gemeen hetwelk daarbij aan zijnen haat tegen de Franken door de grofste beleedigin- gen en hevigste verwenschingen bot vierde. Naar men meldt, zou den de turksche bewindslieden, ten minste sommige hunner, deze ergerlijke tooneelen niet alleen geduld maar in alles de hand gehad en het voorbedachtelijk op eene heleediging der Europeërs toegelegd hebben. Wat hiervan ook zij men verzekertdat de vreemde ge zanten eenparig besloten hebben om voor het gebeurdeals eene opzettelijke beschimpingvoldoening te vorderen en voorloopig dien aangaande bevelen van hunne hoven gevraagd hebben. IETS OVER HET BROEIJEN VAN HOOI. Gedurig hoort men in deze en in andere provinciën van ons vader land dat de zoogenaamde boerenplaatsen door het broeijen van hooigeheel afbrandentot groote schade van derzelver eigenaren. Dikwerf is het al te spoedige inhalen van het hooi de oorzaak van dergelijke ongelukken of wel de minder naauwlettende behandeling wanneer het eenmaal in de schuren opgestapeld zit. Er dienen echter gepaste maatregelen van voorzorg genomen te worden ten einde men zijn have en goed althans door hooibroeijing niet verliezs. Nuttige voorbeelden zijn altijd navolgenswaardig en heilzame raadgevingen moeten in dank ontvangen en ijverig opgevolgd worden. Wij kunnen derhalve als iets wezenlijk goeds ter afwering van het onderwerpe- lijke kwaad melden dat in vele streken van Duitschland eene be handeling van bet hooi in gebruik is waardoor het afgesneden gras voor alle verachtering behoed en het broeijen na de inoogsting Voorgekomen kan worden. Het gras wordt namelijk reeds daags nadat het gemaaid is in groote hoopen gelegd welke verscheidene wagenvrachten inhouden en zoo vast mogelijk worden zamengedrukt- gewoonlijk vangt de broeijing reeds weinigè 'uren daarna aan. Op den voortgang der broeijing moet zorgvuldig gfele't Tvorden 'want zoodra dezelve tot dien graad geklommen is dat inen de hand wegens de hitte niet in den hoop kan houden moet dezelve uiteen- geworpen en het gras rondom uitgespreid worden. Eenige uren van zonneschijn of wind zijn dan toereikend om het gras tot eene volkomene droogte 'te brengen eti het hooi tot inoog sting geschikt te maken. Het uitwerpen van de hoopen wanneer zij den vereischten staat van broeijing bereikt hebben mag volstrekt geen oogenblik verzuimd worden zelfs regen mag biervan niet terug hou den aangezièn er anders bederf zoude kunnen ontstaan. Is echter het voeder eenmaal afgekoeld en droog geworden dan kan men het gerust weder tot hoopen verzamelen of binnenwerken zonder broeijing te duchten te hebben. Hooi, op die wijze verkregen, is zoet van smaak en staat de beesten zeer wel aan. Gedurende de broeijing verspreidt zich een kangename reuk als van honig of gistend brooddeeg. Verder irt het Noorden en in Rusland wordt deze manier altijd gevolgd doch men draagt daarbij zorg eene opening in het midden der 'hoopen te houwen waartoe men zich bedient van vier ruwe planken in deh vorm van eenen koker opgerigtof wel van rijsbossendie de op stijgende lucht of damp doorlaten om welke het gras wordt opge hoogd en aan de broeijing overgelaten. Houdt het rookeri op dan worden de hoopen gebroken, en verder, als boven vermeld is, be handeld. Het hooi vervolgens ingeoogst zijnde, bederft of broeit niet, behoudt, gelijk de ondervinding telkens heeft geleerd, genen goeden smaak -, wordt door het vee met graagte genuttigd en heeft niets van zijne voedende kracht verloren. Q (Haagscke Nieuwsbode.) VLISSINGEftden 21 September. Gisteren morgen omstreeks lO'/a ure, voer een der oorlog-stoomschepen, behoorende tot het eskader hetwelk H. M. de koningin van Groot-Brittanniën op hoogst- derzelver zeereis begeleidt de Schelde af naar zee. Spoedig volgden hij meerdere of mindere tu'sschenpoozing andere tot dit eskader be^ hoorende stoomschepen. Omstreeks ten 5 ure naderde het st'oomjagl waarop zich li. Grool-Britt. M. en haren doorluchligen gemaal be vonden deze vesting. Op het ter reede liggende oorlogs-fregat de Maas paradeerden de matrozen en zoo van 'dit Schip als van de vesting en het fort Frederik Hendrik werd het geschut gelost. Meden namiddag om 4 ure passeerde het laatste dier oorlog-stoom booten deze reede datna met het fregat de Maas het gewoon salut gewisseld te hebben zee heeft gekozen. De afvaart van dit eskader had vele onzer riabürón herwaarts ge lokt. De reede leverde een voortreffelijk gezigt op dat nog verhoogd werd door het schoone weder terwijl de stoomhooten de Stad Vlis- singen en de Schelde, met een aanzienlijk getal passagiers, een plai- ziertogtje op de reede dezer stad deden, (Volgens ingekomen berigten had men verwacht da't H. M. bp dë reede van Vlissingen tot tleif Volgenden morgen zoude verhieven hebben en dit had dan ook vele vreemdelingen ert ingezeténen der provincie herwaarts doen komen doch het koninklijk brilscbe stoom- jagt is zonder zich op te houden Zeewaarts gestoomd.) ZIERIKZEE, den 25 September. Bij besluit van den 19 dezer, heeft Zijne Majesleit benoemd: tot dijkgraaf van den polder Zon'ne- maireden heer H. Moolenbur'ghen tot gezwóren van den polder Westerenban in Schouwen den heer J. A. Bolle. BRÖÜWERSHAVÉN den 25 September. Binnengekomenhet fregatschip John Fehrmankapt. I). Long, van New-Orleans naar Rotterdam het brikschip Robert en Marykapt. E. Passon van Sunderland het kofschip Alida kapt. D. T. Doórnbos van Liver pool en de scbooherscbepen Ricburykapt. S. Dacion van New port én Town of Dundee, kapt. W. Drummönd van Grangemouth, alle 4 naar Dordrecht. OLIE-PRIJZEN te ZIERIK7.EE. Raap-Olie f 37,00 per vat. Pateti t-Ölie 40,00 Lijn-Olie- 38,00 Öósterland 22 September 1843. Heden beviel van een' Welgeschapen Zoon LOUISE ERNESTINE MARIA SCHUT TER, hartelijk geliefde Echtgenoot Van Lenige kennisgevingBERNARD GEWIN. De ondergeteekendeHoofdonderwijzer aan de Stads Burger- schoolgëëft hij dezen aari zijne Stadgérióoten te kennen dat hij met goedkeuring der Plaatselijke Schoolcommissieden 2 October aanstaande, ziine SCHOOL zal openen. Nadere information hieromtrent zijn te bekomen bij den Onder wijzer DOUW v. d. KRAP. g Tegen half October aanslaande zijn te bekomen uit het g Schip van At VERDOORN, beste Brabandsche SCHAAL- en MAATKOLEN, tot een civile prijs. Adres bjj H. Verdoorn in het Koffijhuisop de Nieuwe Haveni i De Notaris M.' C. van der LEK de CLËRCQ zal ten ver- g zoeke van den Heer D. DRONKERSop Vrijdag den 29 dezer maand, tlès morgens ten 10 urëaan het zoógenaamde Verste Sas dezer Stadpubliek presenteren te verkoopenEenige aldaar liggende Goederen, bestaande in AFBRAAK van gemeld Sas, als: een aanzienlijke partij eiken Balken Planken Arduinsteen 30,000 Metselsteen, 4000 a 5000 ponden oud IJZer, 4 metalen Mutsen en hetgeen wijders Zal worden gepresenteerd. te zterlkzeb rij we weu. .v ue vos fn zoon. stads drbkk.ers.

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 2