J*.« 77. ZIERI&ZEESGHE 0 DINGSDAG A.° 1843. COURANT, Besturen en Administratien. Niemvstijdingen. 26 SEPTEMBER. ■77*. AANBESTEDING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE zijn voornemens op Woensdag den 4 October aanstaande, des mid dags ten Raadhuize in het openbaar aan den minsteischenden aan te bestedenhet onderhoud van al de Wandelplaatsen rondom de Stad, kadaster sectie A, n.° 903, de boomkweekerij en de zuivering van Stads Boomen, gedurende een tijdvak van vijf jaren, aanvangende den 1 Januarij 1844, wanneer de loopende aannemingstermijn eindi gen zal, en zulks op dezelfde voorwaarden, waarvan de gegadingden Van heden af ter Stedelijke Secretarie dagelijks inzage kunnen bekomen. Zierikzee, den 20 September 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, et., Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen bij deze ter kennis van al de patentpiiglige In- en Opgeze tenen dat de gezegelde Palentbladen voor het loopende dienstjaar ingevuld gereed liggen en dat tot de uitgifte daarvan zal worden ge vaceerd van Maandag den 25 lot en met Zalurdag den 30 dezer maand, dagelijks, gedurende de kantoor-uren ter Secretarie dezer Stad en worden de patentpligtigen uitgenoodigd om in persoon hun Patent te komen afhalen zullende aan diegenen hunner welke daarin nalatig mogten blijven het Patent worden te huis bezorgd door de Deur waarders der Directe Belastingen tegen betaling van 10 cents voor ieder onafgehaald Palenlblad', ingevolge de wet. En Dpdat niemand biervan onwetend zij, zal deze worden afgekon digd en in de Stads Courant geplaatst. Zierikzeeden 21 September 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt.. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF.. L O T R IJ. Achtervolgens art. 3 van Zijner Majesteit's besluit van den 6 Ja nuarij 1831, n.° 68, Staatsblad n.°. 2,) heeft Zijne Excellentie de Minister van Financiën bij resolutie van den 21 dezer maand be paald de prijzen het opgeld daaronder begrepen., waarvoor de col lecteurs, splitters en debitanten der Koninklijke Nederlandsche Loterij de loten en gedeelten van dien voor de vierde week der trekking van de laatste klasse der 190'1" Loterijzullen mogen uitgeven te weten Bij verkoop Geheele loten f 75,00 Halve ...- 37,50 Vijfde - 15,00 Tiende - 7,50 Twintigste- 3,75 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voor noemd artikel van Zijner Majesteit's besluit uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de collecteurs splitters en debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Zierikzee, den 25 September 1843. Voor den Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland, De Burgemeester der Stad Zierikzee, DE CRANE. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 24 September. Z. M. de koning beeft gisteren een uitstapje naar Soestdijk gedaan. Z. M. de koning heeft 11. vrijdag den minister van financiën jh.r m.' J. Aridder van der Heim van DuivendijIceop deszelfs verzoek eervol als zoodanig ontslagen en het bestuur der geldmiddelen ad interim, aan z. exc. den minister van justitie, den heer m.r F. A. van Hall, opgedragen, die deze functien gisteren aanvaard heeft. Van wege den minister van financiën is bekend gemaakt dat de middelprijzen der inlandscbe granen voor het geheele rijkover het tijdvak van den 20 Augustus jl. tot en met den 19 dezer, per mud zijn geweest, tarwe f 7,67, rogge f 5,53boekweit f 5,89l/s gerst flk.ÓS'l,, haver f 2,82 en ongepelde spelt f 3,25en dat de tegten op den invoer voor de maand October eerstkomende zijn ge steld per mud als volgttarwe en gepelde spelt f I rogge 30 c, boekweit 30 c.gerst en mout 50 c. haver 75 c. en ongepelde spelt 50 c.- zijnde de uitvoer van allo doze producten vrij. Dezer dagen is hier ter stede in het licht verschenen een vlug schrift van den minister van staat, graaf van den Bosch, lid van de tweede kamer der staten-generaal betreffende de wettelijke voordrag ten voor de geldelijke aangelegenheden welke thans nog bij de ge noemde kamer raanhangig zijn. De schrijver houdt zich overtuigd dat overdrevene inkrimpingen op de uitgaven van den slaat niet alleen noodlottig zijn voor een aantal huisgezinnen welke daardoor gedrukt moeten worden maar ook wederkeerig eenen nadeeligen invloed moeten uitoefenen op de opbrengst der belastingen inzonderheid indien deze inkrimpingen vergezeld gaan met verhooging van bestaande, of invoering van nieuwe belastingen zoodanig als thans aan de staten-generaal zijn voorgedragen of andere dergelijke. De schrijver oordeeltop dien grond dat men zoodanige bezwarende maatregelen niet mag te werk stellenzoo lang er nog eenig ander middel be slaat om in de, behoeften te voorzien. Dit middel moet naar des schrijvers meening worden gezocht in de afbetaling in eens van de vordering der Handel-Maatschappij eene vordering welke in 1840 nog 39 millioenen bedroegwaarvan sedert 7 a 8 milüoenen zijn teruggegeven en welke verder bij jaarlijksche termijnen moet worden gekweten. De schrijver betoogt dat zooals de zaken thans staan het departement van koloniën steeds voor 25 millioenen in voorschot is voor de behoeften van Indie en vermeent dat men met eene afbetaling als de door hem voorgestelde in verband met eene nieuwe overeenkomst met de Handel-Maatschappij voor het bezorgen van de indische behoeften aan den staat zal kunnen verzekeren de vrije be schikking over de opbrengst der producten welke in 1844 en 1845 zullen worden verkochten waardoor gedurende die jaren ook na aftrek van de rente van het ter afbetaling te creëeren fonds meer dan 50 millioenen aan 'srijks schatkist zullen worden verzekerd. De schrijver beroept zich ter staving van dit cijfer op de berekeningen door de bewindslieden zeiven aan de stalen-generaal overgelegd en oordeelt dat men met deze gelden niet alleen zonder verbooging van bestaande of invoering van nieuwe drukkende belastingen in de bestaande behoeften zal kunnen voorzien maar ook een deel der gecreëerde schatkistbiljetten intrekken en inmiddels overgaan bij het gegrond uitzigt op eene toenemende verbetering der indische geldmid delen tot het te gelde maken van de belgische schuld en eene daarmede in verband gebragte rente-besparing door eene conversie. Na den aard en de oorzaken van de vordering der Handel-Maatschappij (op welke de staat, in 1839, in elk geval, eene tegenvordering had van 41 millioenen) nogmaals te hebben toegelicht wijst de schrijver terug op hetgeen hij persoonlijk heeft verrigt om de oost-indische volkplantingen niet alleen hare eigene behoeften te kunnen doen ver vullen maar nog daarenboven in stede van eene blijvende last te zijn voor hei, moederland zoo krachtdadig ter ondersteuning van des- zelfs geldmiddelen mede te werken dat van 1834 tot 1840 niet minder dan 790 tonnen gouds uit de indische middelen in 's rijks schatkist zijn gestort; ten betooge dat hij niet geheel onbevoegd kan worden geachtom van zijne overtuiging in deze te doen blijken. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De zweodsche regering is voornemens om de slaven van het west- indische eiland S.'-Bartbelemyten getale van omstreeks 600, te eman ciperen tegen schadeloosstelling van de eigenaars. In de spaarscbe provincie Andaluzie is met het begin dezer maand een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. Het vlek Torres 2 uren van Jaën is door den berg aan welks voet het lag, met zulk eene menigte van steenen overstelpt dat het bijna geheel vernield is; 42 huizen zijn ingestort, 200 mensehen verpletterd en eene nog veel grootere hoeveelheid vee heeft mede het leven verlorenTe Bahia (Amerika) is tnede een gedeelte van den berg, waarop dio stad gebouwd is, ingestort, 30 huizen medeslepende. Twintig menschen hebben daarbij het leven verloren. De beruchte spaansche generaal Zurhano is, als boer verkleed, te Oporto, in Portu gal aangekomen; doch de militaire bevelhebber dier stad heeft hem doen arresteren en naar Lerida brengen alwaar het depót van spaansche uitgewekenen is. Dezer dagen wordt wederom veel gesproken van eene lusschenkomst der groote mogendheden in de spaansche aangelegen heden. Men heeft herhaaldelijk de aanmerking gemaakt, dat stroo, verzadigd met kalkwateronbrandbaar is: eene ontdekkingdie voor den landbewoner van groot gewigt is, dewijl stroodaken daardoor niet alleen voor brand beveiligd worden maar ook duurzamer kunnen ge maakt worden. Met eene oplossing van aluin heeft men dezelfde proeven genomen; maar de regen neemt de werking weg. In den loop dezer maand Zal te Gratz, in Oostenrijk de jaarlijksche vergadering der na tuuronderzoekers plaats hebben. Er worden onder de leiding van den aartshertog Johann, groote' toebereidselen gemaakt om die op de luis terrijkste wijs te ontvangen. Men meldt uit Breda, dat op den 18 dezer de persoon van Abraham Vlamingsarbeider, oud 86 jaren wo nende te Heusdenhout onder Ginneken door deszelfs zoon verhangen is gevonden in een boschje achter zijne woning gelegen. In het dadelijk afgesneden ligchaam zijn geene sporen van leven meer ontdekt. Bij den overledene waren sedert eenigen tijd blijken van verstandsverbijstering waargenomen waaraan men dan ook dezen zelfmoord in zoo boogen ouderdom toeschrijft. Te Deventer blijft de longziekte onder het rundvee sterk heerschen. Bij den aanvang dezer ziekte waren even over de 300 runderen op de stads weide aldaar. Van dezelve waren op den 16 dezer reeds 101 gestorven, terwijl er nog 37 zieken geleld werden. Om den uitvoer voor te komen worden alie op de gemelde weide loo pende heesten met een in het oog vallend teeken gebrand. Met Z.' M." fregat Botterdam is uit Batavia aangebragt een javaansch afgodsbeeld voorstellende de godin Gencsa, afkomstig uit de overblijfselen van eenen vervallen hindouschen tempel in het district Malang, residentie Soerabaya. Dit beeld is voor het museum te Leiden bestemd. In het benedenste gedeelte van het paleis van Luxemburg te Parijs, de vergaderplaats der pairs wordt dezer dagen de grootste verwarmingstoestel gemaakt die tot

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1