Zeetijdingen. jidver tent ten. Schutterij Concordia, te Veghel. (Opmerkelijk is liet, dat ook in den «fgeloopeïi jaro do Schutterij van Oirschot de zilveren en die van Yeghel drie achtereenvolgende jaren met eereprijzen zijn bekroond geweest.) Het Bulletin des Tribunaux bevat het volgende: Men herinnert zich dat de generaal van der Meereter zake van komplotte Brussel ter dood verwezen is geweestmaar door koning Leopold begenadigd is geworden onder voorwaarde dat hij het vaste land van Kuropa verlaten zou. Op vrije voeten gesteld heeft hij zich dadelijk naar Frank rijk begeven en te Parijs gevestigd wijl de staat zijner financien hem het verder reizen bezwaarlijk maakte. Het gezag heeft dit door niets gewettigd verblijf eenigen tijd oogluikend gedoogd maar die toegevendheid moest een einde hebben en de generaalJe hem gedane waarschuwingen in den wind geslagen hebbende, is, nu eenige dagen geleden, op bevel van den prefekt van policie gearresteerd geworden. Alstoen op zijn woord van eer beloofd hebbende Europa zoo spoedig mogelijk te zullen verlaten is bij bijna oogenblikkelijk weder in vrijheid gesteld, en op het oogenblik, waarop wij dit schrijven, is hij onder zeil naar Zuid-Amerika." Dezer dagen is te Darmstad een moordenaar Onder merkwaardige om standigheden ontdekt geworden. Hij was wegens een vergrijp tegen de wetten lot eene correctionele gevangenisstraf veroordeeld geworden. Nadat hij een gedeelte zijner straf in het huis van correctie uitge staan had werd hij voor zekeren bepaalden tijd naar zijne woning ontslagen om eenige dringende familiezaken te regelen. Werkelijk keerde hij uit Opper-Hèssen spoedig herwaarts terugvroeger dan men verwacht had en betoonde eene zeer opmerkelijke gemoeds onrust dio terstond bij den concierge der gevangenis de verdenking deed opkomen dat dezen veroordeelde een nieuw en zwaarder ver grijp op het geweten drukte. Deze verdenking werd nog in hoogen graad vermeerderd door de omstandigheiddat eerst zeer onlangs in de woonplaats van den veroordeelde eene schromelijke moorddaad ge pleegd was. De bevoegde magistraatvoor wien hij onmiddellijk gevoerd werd vernam reeds bij het eerste verhoor uil zijnen mond de volledige bekentenis zijner misdaad, terwijl hij verklaarde, dat hij, in het woud zich in eene veilige hinderlaag geplaatst hebbende, de daad door een geweerschot had volbragt en wel op aanstoking van de vrouw des vennoorden die hem den bloedprijs van vijf gul dens gehoden had indien hij haar van haren man bevrijden wilde. Vorder ondervraagd, hoe hij, voor weinige guldens, eene zoo groote gruweldaad had kunnen begaan, antwoordde hij geheel koelbloedig: «ja, mijnheer do crimineel-regterzoo gaat het, als men te goed is.'' Een psychologisch merkwaardig gezegde van eenen moordenaar, die Van zijnen zielentoestand eene betreurenswaardige verklaring geeft. Men meldt uit tonden van dén 28 Augustus het volgende: Voor- lóopign berigten hebben reeds de treurmare vermeld van hetop last van dert ameer van Bokhara wreedaardig ombrengen van den kolo nel Stodart enden kapitein Conollymen voede evenwel nog altijd efemi thiauwe hoop dat het berigt zich niet bevestigen zou maar thans leest men hieromtrent de volgende omstandige bijzonderheden in een correspondentie-artikel van de Times: «Uit de naauwkeurige door Saaleh Muhamerl gedane verklaringen blijkt, dat kolonel Stodart en de kapitein Conolly werkelijk op last van den ameer van Bokhara vermoord zijn geworden. Men is begon nen mot hen te werpen in een donkeren kerker of put Van 5 ellen 55 duimen diepte en 7 ellen middenlijn. De gevangenen werden er met louwen in afgelaten. De kolonel Stodart is drie achtereenvol gende dagen met stokslagen geteisterd geworden. Den 17 Junij heeft de ameer van Bokhara last gegeven om den kolonel Stodartin het aanzien van kapitein Conolly, te dooden eii dezen het leven te schen ken, zoo hij Mabomedaan wilde worden. In den namiddag zijn de heide gevangenenmet do handen op den rug gebonden onder het gewoel van eene ontzetlende menigte op zeker plein gebragt. Daar zijn do kuilen onder hunne oogen gegraven geworden. De kolonel Stodart is legen de wreedheid en dwingelandij van den arneer blijven protesteren; men heeft hem het hoofd met een mes afgesneden. Daarna heeft de scherpregler zich tot kapitein Conolly gewend en hem toege voegd:" Wordt Musuiman en de amecr zal u het leven schenken." Het antwoord van den kapitein is geweest:" «Kolonel Siodarl was se dert 3 jaren een Musuiman dit heeft u toch niet verhinderd hem te doo den. Joosof hebt gij insgelijks gedood. Ik wordt geen Musuiman en ben bereid te sterven." Daarop beeft bij het hoofd toegestrekt en alzoo den dood ontvangen. De lijken zijn in daartoe gemaakie kuilen begraven geworden. Men zegt, dat de scherpregter aangebo den heeft, de hoofden terug te geven. Men ziet nog de grafheuvel tjes, die de plek aanwijzen, waar de slagtoffers gevallen zijn. Het zijn do gebeurtenissen van Cabuldie den aineer zoozeer verbitterd heb ben van hem tot deze daad vaii wreedheid te vervoeren. De kolonel Shiel. engelsch minister te Teheran, verklaart, dat men voi geloof kan geven aan het verhaal van Mohamedomtrent het sterflot van deze beide engelsche officieren waarover men tol dusverre zoo in hét onzekere was. »Dit treurig voorval heeft in de kamer der gemeenten bij dcrzel- ver zitting van den 24 dezer, aanleiding tot eenige interpellation ge geven. De heer Cochrane heeft aan sir Robert Peel gevraagd of het gouvernement officieel berigt ontvangen had van het vermoord zijn van die beide officieren, en zoo ja, of hel gouvernement dan niet zou trachten wraak daarover te nemen. »Sir Robert Peel heeft ten antwoord gegeven dat het gouverne ment geene officicele bijzonderheden omtrent den bedoelden moord ontvangen had maar dat alles zatnenliep om de zaak maar al te zeer als waar te doen beschouwen. De minister heeft zich niet uitgela ten omtrent hetgene liet gouvernement voornemens zou zijn te doen, tot het bekomen van voldoening. De gruwel heeft geheel de beschaafde wereld met verontwaardiging vervuld. De keizer van Rusland heeft gehandeld op eene wijze', eenen vorst, bondgenoot van Engeland, Volkomen waardig; hij heeft geweigerd eenige betrekking met den khan yan Bokhara te onderhouden en toen deze een' gezant naar Peters burg heeft afgevaardigd heeft de keizer geweigerd dien zendeling te ontvangen." KERKWERYE den 5 September. Ook deze gemeente mag zich over de weldadigheid van Z. M. Willem Frederikgraaf van Nassau, verblijden daar bet hoogstdenzelven behaagd heeft dezer dagen ten behoeve van eenige herstellingen aan de kerk alhier, eene tege- moetkoSi'ng van 100, te verleenen. Z1ERIKZEE den 8 September. Het schip de Stad Zierikzee kapt, J. C. Hoek van hier naar Batavia den 2 September van deze reeds vertrokken, en sedert door stille en tegenwind opgehouden, is gis teren avond wel in zee gekomen. BROUWERSHAVENden 7 September. Binnengekomenhet schoonerschip Antias kapt. J. Groham van Grangemouth naar Dord rechten uitgezeild: het kofschip Neérlands Trouw, kapt. P. J. de Groot, naar Nanleshetwelk den 10 Augustus jl.uit Helvoetsluis, hier met schade was binnengeloopen. HELVOETSLUISden 5 September. Het galjassobip Fcmchon, kapt. II. Niemann van Libau met gerst en rogge naar Schiedam bestemd is gisteren op het Schaarachter dc Kwakgestrand cn beden nacht geheel in den grond gestooteneen klein gedeelte der lading benevens den inventaris enz.is geborgen en alhier aangehragt. PRIJZEN der EFFECTEN te AMSTERDAM Woensdag den 6 September 1843, gébfeV'ehv Nederlanden 2'/i pC. Werk. Schuld 5 Amort. Syndikaat 41/, pC. Handel-Maalschappij 41/, Oost-Indien 5 Rusland, Hope en Comp. 5 Spanje Negot. 1834 bij Ardoin 5 Oostenrijk Bij Goll. en Comp. 5 o Negot. Metaliek 5 52'V.epG. 100 t 93'/» 333% 99'/» 108'/, 18 109'/, l M1DDENPR1JZEN van de voluende ARTIKELEN te ZIERIKZEE van den 7 September 1843. De Ned. Mudde. O, Tarwe 18"/», N. dito 1843 Zomer-dito Ordinaire dito Rogge 1843 Win ter-Gerst Zomer-dito Haver PaardeboOhen Witte dito Bruine dito f 7,00 h 6,00 a 0,00 a 5,00 a 5,00 a 4,00 a 3,80 a 2,20 a 0,00 a 0,00 a 0,00 a 9,00 7,00 0,00 6,00 5,25 4,30 3,90 2,40 0,00 0,00 0,00 Graauwe Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Ned. Mudde. f 0,00 a 0,00 4,50 a 5,50 0,00 a 0,00 8,00 a 10,00 XOOa 8,Ü0 3,00 a 5,00 Raap-OIie te ZierihzCc, /3-4,OOp.v. Patent-Olie -37,00 Lijn-Olie -38,00 Raapkoeken /'00.00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 tn het WAFELKRAAM van van BEZOOIjEN van en te Zierikzee aan de Kraan tegenover den Heer Bouiiier zijn gedurende de Kermis te bekomen WAFELS eh BROEDERTJES. Verzoekt een ieders gunst en recommandatie. J. van BEVEREN, van St;-Maar/ensdijliheeft de oer aan het geëerde publiek bekend te maken dat hij voor de eerste- maal is gearriveerd met zijn WAFEL- en BROEDERKRAAM staande schuins over den Heer Snvahts verzoekt een ieders gunst en belooft eene prompte bediening. C. H. RISS1K van Dordrecht heeft tie ot'r San zijne ge- eerde begunstigers te berigten dat hij alhier is aangekomen en met zijn Kraam staat op de zuidzijde van de Oude Haven over den Welèd. Heer Advokaat M.' J. Sghuüiibeqüe Boeije met een zeer mooi Assortiment BEDDEGOEDEREN bestaande in extra fijne Bedden Matrassen Teijke Chitse Wolle en Katoene Dekens Witte Pikées en Nopjes Dekens olies tot zeer civile prijzen. Re commandeert zich in ieders gunst. De ondergeteekende beeft bij deze tic eer de Ingezetenen van deze Stad te verwittigen dat bij alhier gearriverd is met het zeldzaamste Wonder van Nederland, zijnde een MEISJE vOn 5 jaren oud wegende 16Ö oude Ponden eii hebbende de lengte van 4 Voet en 2 Duim men ziet de VADER en MÓÉDER in hunne aloude Marker Nationale Illeederdraglzooals zij de eer gehad hebben hun schoon Kind voor te stellen voor de gehccie Vorstelijke Familie in tegenwoordigheid van onzen geëerbiedigd én Koning en Hoogstdeszclfs Doorluchtige Gemalin, op bet Paleis te 's Gravenhage bij welke gelegenheid hij de. hoogste tevredenheid van onzen Koning en deszelfs Familie beeft mogen inoogslen ook door de Ingezetenen van Rotterdam eti Middelburg is hij met een talrijk bezoek vereerd geworden en hoopt ook tui op de gunst van de Ingezetenen dezer Stad om alzoo met een talrijk bezoek te niogeu worden vereerd. S. KAARS, van bet Eiland Marken, De Tent is geplaatst aan de Kraan. De Notaris M.' J. J. ERMERINS zal ten verzoeke van den Heer J. van der HAVE, gg.op Oingsdag den 12 September 1843 's namiddags ten 3 ure in na te melden Herberg te Ouwerkcrk presenteren te verkoopen 1." 52 Roeden 80 Ellen KOORNLAND gelegen in-de Yier- Bannen van Duivelundonder de Gemeente Öuwerkerkka daster sectie E n.' 66. 2." Een WOONHUIS, SCHÜÜR en ERVEstaande en gelegen in den Ring van bet Dorp O meerkerkzijnde de Herberg, letter A n.° 17, kadaster sectie D, n.° 172. 3." Een WOONHUIS SCHUUR en ERVE staande cn gelegen in de Zuidstraat aldaar, letter A, n.° 33 sectie I), n." 235. 4." Een HUIS SCHUUR eri ERVE slaande en gejegen in de Zuidstraaf aldaar, letter A, n.° 20, sectie D, n.° 169 en 5.° Een TUIN groot 7 Roeden 30 Ellen gelegen aan den Straatweg bij Öuwerkerk, sectie D, n.° 62. Nadere information bij den Verkooper en ten Kantore van voor noemden Notaris te bekomen. te z1er1kze8 bij de wed. a. de vos én zoon, stads dillkkers.

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 2