ZIERKZEESCHE COURANT, VRIJDAG A.° 1843. 8 SEPTEMBER. Besturen en Administration. Ni e u wst ij dingen. N.o 12. Het COLLEGIE van CURATOREN der LATIJNSCHF, SCHOLEN binnen deze Stad maakt hiermede bekend dat de jaarlijksche PRO MOTIE en PRIJSUITDEELING aan de Leerlingen dier Scholen eerslkomenden Maandag den 11 dezer, voormiddags ten 11 ure, in de Luthersche Kerk alhier zal plaats hebben bij welke gelegenheid de Rector dier Scholen eene Redevoering in de Nederduitsche Taal houden zal, en noodigt hiermede tevens allen uit, om genoemde plegtigheid wel met hunne tegenwoordigheid te willen vereeren. Zierikzeeden 4 September 1843. Het Collegie van Curatoren voornoemd W. J. P. KROEF President. P. J. ANDREjE Secretaris. FRANK R IJ K. PARIJS den 3 September. Het gerucht dat H. M. de koningin van Engeland op haren zeetogt in het Kanaal de fransche kust zoude aandoen bevestigt zich. Gisteren namiddag had men reeds uit Cherburg door den telegraaf het berigt ontvangen dat H. M. de koningin in het gezigt dier stad was. De batterijen hebben II. M. met 101 kanonschoten begroet. Alle schepen hadden hunne vlaggen uitgestoken. Z. K. 11. de prins de.Joinville was II. M. in den vroegen morgen te gemoet gegaan. Omstreeks zes ure is 11. Mte Tréport (eene kleine zeehaven op do kust van Normandie nabij het koninklijk kasteel van Eu aan- gekomen. De koning, de koninklijke familie en de ministers van bnitenlandscbe zaken en van marine hebben H. M. bij de ontscheping ontvangen. Het ministeriële ochtendblad wijdt heden een artikel aan de komst van Hare britsche Majesteit. Het blad wenscht Frankrijk geluk met dat verblijf eener magtige vorstin hetwelk tot bewijs strekt van de eensgezindheid welke er tusschen de beide stamhuizen bestaat. Het verheugt zich ook in de deelneming welke het volk in die komst toonten ziet daarin een bewijs dat niettegenstaande al wat er ge beurd is niettegenstaande de verschrikkelijke wisselvalligheden der fransche geschiedenis Frankrijk veel aan een koning en eene koningin hecht, en Frankrijk dus steeds zeer monarchaal is. Hel Journal drukt ook den wensch uit dat H. M. Parijs mede met een bezoek mogt vereeren doch deelt deswege niets met zekerheid mede. Intusschen wordt dit bezoek algemeen als stellig beschouwd. In den namiddag beeft een koerhier bevelen overgebragt om vertrekken in gereedheid te brengen op de TuiIlerien hel Palais-Royal Ver sailles en zelfs op het stedelijk raadhuis. 11. M. zal het Palais-Royal betrekken. Op Versailles zullen er prachtige feesten gegeven worden. Op de plaats van het Carrousel en die der Tuillerieu zullen er wa penschouwingen gehouden worden. H. M. zal bij hare komst in deze hoofdstad met 101 kanonschoten begroot worden. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 6 September. Het gerucht bevestigt zich dat het ontwerp der belasting op de inkomsten enz. ingetrokken is. Z. exc. de minister van financiën heeft bij resolutie vnp den 31 Augustus, vastgesteld de 191"° loterij, welke zal bestaan uit 24,000 loten, 12,000 prijzen en 53 premiën. Er zullen 1200 ge- heele loten tegen den inlegprijs worden afgegeven. De kollekle zal geopend worden op maandag den 9 October en gesloten op zaturdag den 21 dier maand. De trekking der eerste klasse zal aanvang nemen op den 6 November 1843 en de laatste 100 nummers zullen op vrij dagden 26 Januarij 1844 getrokken worden. Bij besluit van den 31 Augustus jl. heeft Z. M. autorisatie verleend tot het oprigten eener Maatschappij tot bevordering en aan moediging van den Landbouw en de Veeteelt in de provincie Zeeland met goedkeuring tevens der voor die maatschappij ontworpen statuten. Naar men verneemt, is door Z. M. aan Maria Johanna d'Oli- vier en Johanna Zevenboon kwijtschelding verleend der doodstraf, waartoe zij bij arrest van het hof in Noord-Holland van den 24 Maart II., ter zake van brandstichting, zijn veroordeeld, en is do straf verwisseld in eene tepronkstelling van een uur met den strop om den hals aan de galg vastgemaakt en meteen papier op de borst houdende vermelding der gepleegde misdaad en wijders in eene tuchthuisstraf voor de eerste van 20 en voor de tweede van 15 jaren. Z. M. de koning heeft bij besluit van den 26 Augustus jl. kwijtschelding van do doodstraf verleend aan M. Vidon waartoe hij veroordeeld was door bet provinciaal bof van Gelderland bij arrest van den 21 Eebruarij 1813 ter zake van manslag en is die straf veranderd in geeseling en brandmerk met den strop om den hals aan de galg vastgemaakt en in eene 20jarige tuchthuisstraf zijnde bij dat besluit afgewezen bel verzoek door den medepligtige van Vidonden persoon van Jan van Veen ingediend die bij het zelfde arrest veroordeeld is tot geeseling en brandmerk, met den strop om den bals aan de galg vastgemaakt en in eene tuchthuisstraf van 15 achtereenvolgende jaren. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Maatschappij tot redding van Drenkelingen te AmsterJam hoeft hare gouden medaille toegekend aan J. Lamens kanonnier te 'sllage in garnizoen wegens het redden van den schijndooden drenkeling T. D. van der Hegge Zijnen, op den 11 Julij 11. De koning van Pruissen heeft, voor den wederopbouw van het opera-gebouw te Berlijn voor eerst eene som van 800,000 thlrs. toegestaan en zou men zoo spoedig als eenigzins mogelijk wasmet dien wederopbouw beginnen. Het fransch regeringsblad maakt wederom eene lijst openbaar van de giften welke voor Guadeloupe ontvangen zijn. Dezelve bedragen thans 3,241,053,40 franken. Sommige duitsche dagbladen voeren wederom een hevige taal tegen Nederland, en beschuldigen deszelfs bewonersdat zij zich van den handel in Duilschland meester maken. In het Han delsblad wordt door d.r J. W. Ede Man voorgesteld de oprigting eener Maatschappij tegen de Dronkenschapde aanzienlijken in den lande worden uitgenoodigd zich als hoofdbestuur daarvan te constitueren. In den tuin van den heer Stuur, te Harlingen wordt thans een appelboom gevonden die voor de tweede maal gedurende dezen zomer vruchten draagt. In Griekenland gaat men met het bezuinigen voort; alle bui tenlanders die zich nog in gricksche dienst bevinden, worden ontslagen. Aan geld ontbreekt bet er overal. Het jonge koningrijk staat thans aan den rand van eenen afgrond. Men heeft weder verscheidene berigten nopens brand door het broeijen van het hooi veroorzaakt. Er is in Midden- en Neder-Italie een komplot uitgebarsten hetwelk groole ver takkingen heeft. De zamenzweringdie eerst eene policie-betrekkiug had is later in eene gewone rooverij ontaard tellende de bende tusschen de 500 en 600 personen. De gemeenteraad van Londen heeft beslo ten een adres aan den generaal Espartero aan te bieden om hem van de deelneming eener natie te verzekeren in wier midden hij door de ge beurtenissen in zijn vaderland is gevoerd aan hetwelk bij zijne diensten met zooveel ijver en kracht heeft gewijd gehad. De koning van Hanover is zondag morgen uit Engeland te Antwerpen aangekomen en op den middag met een bijzonderen spoortrein naar Luik voortgereisd. On geveer 150,000 man russische troepen, welke met onbepaald verlof naar hunne haardsteden terug waren gekeerd zijn tegen deze maand totprac- tische oefeningen opgeroepen. De keizer denkt op zijne aanstaande reis naar Warschau te Wosnesensk in het gouvernement Gberson eene groote revue over deze troepen te houden. In den nacht van den 25 op den 26 Augustus is de diligence van Luik naar Aken bestolen. De dieven zijn op de imperiale geklommen hebben twee openingen in het leder gesneden en er uitgehaald een koffertje met 1300 fr. en eenige andere koffertjes van de reizigers met kleederen enz. Eerst !e Aken ontdekte den conducteur den diefstal. Volgens berigten uit Rome van den 20, was daar eene revolutionaire zamenzweering ontdekten was de justitie ijverig bezig met de vervolging der schuldigen, die vrij talrijk zouden zijn en tot de aanzienlijkste familiën zoowel in den Kerkelijken Staat als in de naburige staten zouden bëhooren. Velen van dezelve hadden zich bereids door de vlugl aan alle vervolging onttrokken. Volgens de berigten van Guadeloupe, zijn sedert de zware aardbeving, die Pointe a Pitre in den aanvang van February bijna geheel verwoestte, in die ongelukkige stad nog 56 meer of minder hevige schokken gevoeld namelijk 14 in Maart17 in April en 25 in Mei Het getal der pretenden ten naar de hand van koningin Isabella II, koningin van Spanje neemt da gelijks toe. Men lelt er thans alreeds 6of7,als den hertog van A umale, den prins der Aslurimieenen prins van Coburgden hertog van Kadix, den hertog van Aquüa jongeren broeder van Maria Christina en den hertog van Lucca. Waarschijnlijk zal er nog wel meer dan een jaar verloopen oer dit gewiglig vraagstuk tot deszelfs beslissing zal komen. Uit Hamburg wordt geschreven dat Espartero bij den senaat heeft doen aanvragen of hem het verblijf aldaar Ier stede zou worden vergund, ingeval hij mogt besluiten aldaar te komen. Het antwoord van den senaat was niet bekend, ofschoon men onderstelde, dat hetzelve toe stemmend zou luiden. Op verschillende punten in Spanje vormen zich thans benden welke lot .de partij van Espartero behooren. Ko ningin Victoria wordt bij baren zeetogt in het Kanaal door eene britsche vloot van omtrent 30 bodems verzeldwaaronder 3 driedekkers en 1 linieschip. Dezer dagen wordt het TOOjarige jubile van O. L. Vrouw van den vrede iu de kerk van S.'-Nicolaas met veel geestelijks pracht gevierd. In het zwilsersch kanton .Walliserland is de burger oorlog andermaal uitgebroken te S.'-Maurice en Balnia hebben verre gaande ongeregeldheden plaats gehad. De noorcl-brabandsche dagbladen maken in omstandige relazen gewag van den feestelijken wedstrijd der boogschutters, welke den 30 Augustus te 's Hertogenbosch heeft plaats gehad en met hijzondera plegtigheden verzeld is gegaan. Onder de uitgenoodigde schutterijen hebben bij het concours naar do uitgeloofde prijzen hij loting in de volgende orde gewedijverd: Alliance d' UnionConcordia te 's Her togenbosch Vriendschap en Eendragtte Vught; Zomer- Vermaak te Grave; St.-Seb'asliaante Oirschot; Concordia, te Veghel Willem Teil, te GemertSemper Unitaste S.'-Oedenrode Oude Doelen, te Eindhoven; Amicitia, te Scliij ridel In 'l Doel Harmonie, te "s Her togenbosch Non Semper Tenditur Arcus te Uden Tweede Doelte Vught, en St.-Sebasliaante 's Herlogenbosch. De wedstrijd duurde den geheelen dag tot tegen den avond onafgebroken voort terwijl een luisterrijk bal gedurende dien tijd op de zalen gegeven werd. Ten 9 ure werd na voorafgaande aanspraken door de presidenten der schutterij en der sociëteit, van af den troon, op bevel des ko- nitigs door den secretaris der schutterij bet proces-verbaal der uit komst nopens den wedstrijd voorgelezen waaruit is gebleken dat de eereprijzen ten deel waren gevallen, als: 1.° De gouden medaille aan de handboogscbutterij Amicitia, te Schijndel 2." de zilveren aan de schutterij St.-Sebustiaan te Oirschot .1.' de bronzen aan de

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1