'GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. ÏJi't Hamburg meldt men datop het in Noord-Amerika gegevene Voorbeeld, thans ook aldaar een igo koopvaardijschepen uitgerust zijn 'die geene sterke dranken ten behoeve van do schepelingen aan boord hebbenmaar op welke dezo laalstenin plaats van de gebruikelijke ra tions rum of brandewijn grootere uitdóelingén Van voedzame spijzen ïnllen ontvangen. Sedert eenigen tijd is er te Deventer op een der 'stads weiden de longziekte onder het rundvee ontdekt cn wel bepaalde lijk onder de melkgevondenvan de 350 a 400 stuks vee welke zich op genoemde weide bevinden zijn reeds 50 een slagtoffer dier ziekte gewor den en nog rnimeen gelijk getal geeft weinig hoop op herstelvan allen die zijn aangetast door de ziekte, is nog niet een genezen geworden. Èspartero heeft een bezoek hij de koningin van Engeland afgelegd, en is door H. M. zeer hartelijk ontvangen. Bovengenoemde koningin heeft met haren gemaal een zeetoglje ondernomen zoo men zegt, om den honing der Franschen te Eu op de fransche zeekust gelegeneen bezoek te geven. In de maand Augustus is van wege de overheid te Munster eeno bekendmaking uitgevaardigd waarbij ieder die genegen Wiogt zijn naar Noord-Amerika te verhuizen zulks ten ernstigste afge raden wordt, uit hoofde van de geringe uitzigteh, voor de landverhuizers aldaar bestaande. Terwijl de Domkerk te Utrecht sedert jaren met 'gaz wordt verlicht zoo zal ook dit jaar in de S.'-Jacobie-Kerk het gaz- licht worden ingevoerd. Men is bezig met het vervaardigen van de toe bereidselen daartoe. Er bestaat een blijspel: Het Militair Arrest, "waarin de cipiervader Goed-Onlhmlnadat hij al wie hij slechts vaii de spelende personnadjen heeft kunnen grijpen of vangen in kamertjes of hokken heeft opgesloten in zijne drift uitroept: Is er ook nog iemand ■te arresteren. Van dit blijspel schijnt men voornemens teStokholm eene verlooning in het groot Te geven want reeds zijn de toebereidselen be gonnen lot het aanbouwen van 7 nieuwe gevangenissen van eenzame op sluiting, volgens hel philadclphische stelsel, ieder, voor niet minder dan "600 gevangenen. De berigten uit Madrid loopen tot den 21er heerschte eene vrij sterke gisting in die hoofdstad. De maatregelen, door het ministerie Lo'pez tot herstel der orde genomen worden door velen, als te gestreng gegisptvooral wordt algemeen afgekeurd hel bestuit vaii. den generaal Figiieraswaarbij de doodstraf wordt gedreigd aan al wie Verstandhouding met Èspartero of zijne aanhangers zou blijven onder houden: Ook te Barcelona blijft hot nog altijd woelig het oproer is tér nog niet ten ondergebragten het verlaten der stad, door hen, die "Wat te verliezen hebben, gaat er nog aitijd voort. Den 31 Augustus is van de werf van den scheeps-boutvmeester Fop Smit, onder Nieuw-Lekkerland met het beste gevolg te water gelaten het stoomvaartuig genaamd de Kiïidètitij):bestemd om te dienen lot sleping der schepen van Brouwershaven naar Helvootsluis bit en naar zee en2. terwijl in dén middag van dien dag bereids de stoomketels daarin zijn geplaatst geworden. Men vermeent, dat dit stoomvaartuig dal doof zijnen stevigen bouw en doeltreffende in'riglihg 'aan de verwachting die men er van heeft volkomen schijnt le zullen beantwoorden binnen weinige wéken gereed zal zijn om do bedoelde dienst te kunnen aanvaarden en dat alzoo vóór den aanstaanden winter voorzien zal zijn in eene sinls geruime» tijd er kende behoefte Waarvan het gemis hij vroegere gelegenheden zoo tnenigmaien ondervonden is. Noor eenige jaren werden le Hoenderloonder Beekbergen bij Nij megen .eenige hutten op de aldaar aanwezige uitgebreide heidegronden Opgeslagen welke van lieverlede in arbeiders-woningen veranderden. Deze nieuwe kolonie nam welras zoodanig in bevolking toe dat zij thans een honderdtal personen telt die uit de voortbrengselen van den met noesten vlijt ontgonnen grond bun bestaan vindeh. Deze lieden gebrek aan zuiver drinkwater lijdende, werden door de ijverige Storgen van den hoog weigeb. heer J. A. J. baron Sloitdistricts commissaris van Veluwe en de liefderijke bemoeijingen van den wel eerwaarden heer Heldring, predikant te Hemmen, in het vorige jaar proeven genomen tot het graven van eeneh waterput waartoe Z. M. koning Willem Frederik eenen geldelijken onderstand beschikbaar stelde. Aanvankelijk slaagden die proeven kwalijk doch sedert zijn dezelve zoo wel gelukt dat men op het dorre Hoenderlo thans eenen put heeft waarin gewoonlijk 3 kul), el 94 kub. palmen zuivcf drinkwater gevonden wordt. De bron vloeit voorts zoo mild dat men ha êr onlangs tot eene proefneming 15 kub. el 471 kub. pal men te hebben uitgeput nog 2 kul), el 575 kub. palmen waters Overhield en het spoedig weder lot de gewone boeveelheid kwam. Dus doende is gelukkigiijk in enne der noodwendigste levensbehoef ten van de bedoelde heidebewoners voorzien. Volgens een belgiscb dagblad is des morgens van deö 21 Augus tus na een overtogt van 10 dagen te Antwerpen gearriveerd het oidenburgsche kleine kofschip Einigkeitkapitein Schmers. De ge heels equipage van dit vaartuig bestaat uit twee dochters van den kapitein welke tusschen de 17 en 22 jaren oud zijn en waarvan de eeno den post van stuurman, de andere dien van kok bekleedt, terwijl belden hij voorkomende gelegenheid het matrozenwerk ver- rigten en zich daarvan wonder wel kwijten. In weêrwil der moeijelijke bezigheden die zij te vërriglén hebben zijn deze meisjes niet slechts gezond en sterk maar ook buitenge woon schoon. De vader roemt zijne equipage zeer en verzekert dat de dienst aan boord van zijn klein vaartuig even geregeld als op ieder ander schip wordt waargenomen. Men schrijft uit Napels (Duilschland) van 16 Augustus het volgende f «Jongstleden maandag, des avonds voor Maria-Hemeivaarthad zich in de. kerk del l'Annunziate een ongewoon aantal menschen meest hit de in dit gedeelte der stad wonende klasse vereenigd om de op dien dag gebruikelijke plegtigheden hij te wonen bij welke ge legenheid alle kostbaarheden der kerk tot optooijing der Heilige Moe dermaagd ten toon gesteld worden. De loeslroom der lagere volks klasse, over welker bedoelingen verscheiden geruchten in omloop zijn, was zoo ontzettend groot, dat, ondanks de zeer ruime kerk, welker schip door 24 korinthische zuilen van wit marmer getorscht wordt, éen vrecsselijk gedrang ontstondenbehalve het zakkerollen dat hij dergelijke gelegenheden aan de orde van den dag is, allerlei wan ordelijkheden werden gepleegd, die de tusschenkomst der gewapende magt eerier aldaar de wacht hebbende kompagnie Zwilsers, noodza kelijk maakte. Het gemeendaardoor verbitterd stelde zich met messen, ponjaarden enz.in tegenweer, en de Zwitsers drongen op den volkshoop in; middelerwijl werd eene afdeeling Sicilian^!)* van de wachtpost der nabijgelegene Porta ca Puana naar de plaats van het tumult afgevaardigd, die, om het volk ontzag in te hoezen- men., met ettelijke kleine stukken veldgeschut aanrukken met het zelfde doel werden tegenover de kerk eenige schoten met los kruid gedaan. Gelukkigerwijze werd het rumoer spoedig gestildmaar het heeft toch eenige menschenievens gekosten een 20'tal personen wer den meer of minder zwaar gewond in het hospitaal gebrag't. De kerk door bloedvergieten ontheiligd blijftals lot de godsdiénst- oefening geheel ongeschikt, Zoo lang geslotentot de aartsbisschop haar op nieuw zal hebben ingewijd." De eerste proeve op den spoorweg van KingstonNnet de damp- kringsdrukking als beweegkracht genomen is volgens de berigten uitmuntend geslaagd. Hoezeer men de luchtpomp slechts de helft der slagen doen liet, welke zij in eenen gegeven tijdvp.rrig.len,. kan was het nagenoeg luchtledige in eene halve minuut binnen de buis gevormd. Onder eene drukking gelijk staande met die van slechts 11 duimen kwik, liet men de drie aan elkander gehechte en met werklieden en leden van het. besluur beladen rijtuigen vertrekken. In vier minuten was do trein te Dalkey tot welke plaats de proef- jogt zich moest uitstrekken. De middelbare snelheid op denzelven is 30,000 ellen per uur geweest en de grootste 50,000. De beweging was zonder eenige schokk'ing en natuurlijk ook zonder rook of eenig ander dergelijk blijk der werkende kracht. Het stedelijk bestuur van Middelburg heeft du bezwaren doen kennen welke voor de provincie Zeeland in het algemeen en voor de stad Middelburg in liet bijzonder, uit de aanneming van het ont werp van wét tot wijziging der regterlijke organisatie zullen ontstaan. Uit de vereeniging van het geregtshof van Zeeland met dat vaii Zuid-Holland, te vestigen te'sGravenliage zou 'voortvloeijeu: 1." dat het criminele regt voor het geheel en 2." dat het correctionele en burgerlijk regt in hooger beroep 'ouüeti de provincie wierd overgebragt. Betrekkelijk het eerste punt komt hier onder anderen voor dat de stad Middelburg oudtijds op grond harer privilegiën in het bézit is geweest van het criminele regt, zoo voor hare eigene juris dictie als voor een voornaam gedeelte van het platte land van Zee land dat het regt van Middelburg ten dézen aanzien gewaarborgd is hij art. 180 der grondwet; en dat de bijvoeging tot dat artikel dat door de wet één hof over méér dan ééne provincie kan worden daargesteld .welligt alleen van toepassing kan wezen, wanneer geeno verkregene regten daarbij worden verkort. Opzigtens het tweede punt, oordeelt het voorzeido bestuur, dat men in het oog moet houden de natuurlijke eri met betrekking tot de middelen van vervoer geheel bijzondere gesteldheid van Zeeland zijnde de voorgestelde maatregel niet alleen voor de ingezetehen van dit gewest als onbillijk t Schadelijk en ongerieflijk te beschouwen maar ook als nadeelig Voor eene goede en geregelde regtsbedeeling. De misdrijven zullen bedekt de wandaden verschoond worden uit vrees voor opofferingen én moeijelijke reizen. Maar ook het bijzonder belang der stad Middelburg riiag hier iri aanmerking komen. Het verlies van hel provinciaal geregtsiiof brengt haar den doodsteek aan. Terwijl het gemis van al de voordeelén welke uit de vestiging vaii een hof voor eene stad voortspruiten in vele bijzonderheden wordt vermeld doet het adresserend bestuur opmerken dat het gevreesde verlies de stad Middelburg des le ge voeliger zoU treffen, daar zij geene hooge collegiën geene akademio geene rijks scholen geehe munt gcenè maritime etablissementen geene militaire staven of magazijnen, geene hospitalen en zelfs thans geen garnizoen meer bezit. Het verzoek strektom de belangen der provincie Zeeland in het algemeen en die dér stad Middelburg in liet bijzonder, in rijpe over weging te willen hemen, en ten gevolge der bezwaren welke dé SuppreSsie van hét géreglshof van Zeeland in zoo ruime mate zal te weeg brengen hel daartoe strekkeqd voorstel niet aan le nemen. Zeetijdingen* ZIERIKZEE deit 2 September. Heden is van deze reede haar tee gezeild het barkschip de Stad Zierikzee kapt. -I. G. Hoek van deze stad naaf Batavia bestemd. BROUWERSHAVEN den 4 September. Binnengekomen de schoonerschepen Yandeü kapt. J. P. Lowlher van NewportEffort* kapt. E. Nichels van Grangemouth heide naar Dordrecht en het brikschip Tomboulingkapt. K. Ntirtvan Cardiff na.ir Rotterdam. Jldvertentiën Öp aanstaande Zaturdiig en Donderdag den 9 en 14 dezer j zal er ten Huize van J'. SWARTS iti het Nieuwe Logement van Zeeland, des middags Öl'ËN TAFEL, alsmede Zalurdag- en Donderdag avond OPEN BAL worden gehouden. De entree is f 1,50, waarvoor men eene Fiesch GÖEDE WIJN zal hekomen. F ALRIJK VAN FRANKLIN'S. A. ROOTHAERT, M.r Smid maakt zijne geëerde Stad- en Land- genooten bekend dat hij wederom voorzien is van verscheidene soorten van FRANKLIN'S KOLOMMEN, KOLÜM-KAGC1IELS eri BURGER-KAGCHELSKEUKEN-FORNUIZEN in differente mo detien, gegoten IJzeren TUIN-BANKEN, dito TAFELS en STOE LEN PARAPLUI-STAANDERS VOET-SCHRABBERS en IJzeren SPION-SPIEGELS. Beveelt zich in ieders gunsten belooft eene civile bediening. De ondergeteekende van Middelburgis van dén 6 tot den li te spreken of te ontbieden hij J. Swarts te Zierikzee. H. J. HESS. TÈ KOOPeen extra goede toongevende doch hcspeeldö PIANO-FORTE groot zes octaaf, bij A. ZEVENBOOM f M.' Meubelmaker to Zierikzee. Alsmede is hij voorzien van velö soorten van MEUBELEN en STOELEN tot de ciVielste prijzen. TE ZIERIKZEE BIJ t>E WÉD. A. DE VOS EN ZOON, STADS hRCKKERSj

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 2