ZIEEIKZ EESCIIE COllRAK T* N.o 71. DINGSDAG A.° 1843. 5 SEPTEMBER. Besturen en A. dministralien. Nie tï ws t ij d inge n De COMMISSIE voor de ONDERLINGE WAARBORG- VEREEN1GING van ARBEIDERS en WERKLIEDEN te Zierikzee. Zich gedragende aan hare bekendmaking van den 24 Maart jl. (ge plaatst in de Zierihieesche Cóuranlen van den 28 en den 31 Maart jl. ten aanzien van het door hen opgerigte Lijfrente- en Weduwbn- Tonds brengt ten dien aanzien nader ter kennis der belanghebbenden: 1.° Dat zij, tot bevordering der deelneming in dat Fonds de vroe ger gemaakte bepaling dat voor administratiekosten 2,50 tijdens de deelneming moest worden betaald, heeft ingetrokken, zoodat iemand in voorschreven Fonds deelnemende behalve zijne ge wone jaariijksche bijdraag ook het eerste jaar geene andere kosten dan die 'van zijne geboorte-acte te dragen heeft. 2.° Dat, aangezien reeds een toereikend aantal personen heeft deel genomen, om deze onderneming te kunnen 'aanvangen degene die daarin alsnog 'voor dit jaar zouden wenscheii deel te nemen verzocht worden zich vóór den 1 October aanstaande bij den Voorzitter der Commissie aan te melden terwijl de Commissie een iegelijk moet indachtig maken op het belang dat er in gelegen is, om zoo spoedig mogelijk die deelneming te beginnen, aangezien de loelaag aan de Weduwen te verstrekken volgens de bepalingen van het Reglement eerst kan aanvangen, wanneer 'iemand vijf 'volle jaren Deelhebber geweest is, en het dus van zelve spreekt dat één jaar uitstel in dezen zijne Weduwe zeer ligtelijk van zoodanige ondersteuning zou kunnen doen versto ken zijn.. Zierikzee, den 1 'September 1843., De Commissie voornoemd A. MOENS van BLOOIS Ver ordonnantie van dezelve, B. C. 'CAÜ. - Het CÖLLEGIE 'vaïi CURATOREN der LATUNSCHE SCHOLEN binnen deze Stad maakt hiermede bekend dat de jaariijksche PRO MOTIE en PRU'SUITDEELING aan de Leerlingen 'dier Scholen èerstkomenden Maandag de'n 11 dézer, voormiddags ten 11 ure, in de Lulberséhe Kerk 'alhier zal plaals hebben en noodigt hiermede tevens allen uit, om genoemde 'plegtigbeid wol 'niet hunne tegen woordigheid te willen vereeren. Zïérïkïéedeh 4 September 1843. Het Collegio van Curatoren voornoemd W. J..P. KROEF, President. P. J. ANDREjE, Secretaris. F R A N K R IJ K. PARIJS, den 30 Augustus. In den namiddag van den 28 dezer hebben HH. MM; de koning 'en de koningin, vergezeld door de ko ningin der Belgen, in een rijtuig met 6. paarden bespannen, het kasteel van Eu verlaten en zich iiaar dé zijde van Treport hegeven, In de nabijheid diéi' stad waren ee'nige artilleristen bezig, met oefe ningen in bet vuur, en 4 paarden van liet rijtuig zijn op hot oogen- blik dat dezelve tot aan de schutsluis van eeii der kanalen nabij Treport waren genaderd door een salvo uit het grof geschut zooda nig verschrikt en schichtig geworden, dat zij de strengen hebben, ge broken en over de leuning van eene brug hij die schutsluis ii) het kanaal zijn gesprongen; De eerste voorrijder was dadelijk van de paarden afgesprongen en de tweede heeft door cotife groote tegen woordigheid van geest de twee paarden wélke ojirbiddelijk voor het rijtuig waren gespannen en mede vrij onrustig Waren kunnen tegen houden, en het rijtuig zelf tegen beii der palen van <|„q brug gere den, alwaar-hetzelve stil is blijven staan. De vorstelijke personen bobben oiimiddelijk daarop het rijtuig verlaten ëri te voet hunnen weg naar Treport voortgezet. Het voorgevallene is intusschen ai spoe dig ruchtbaar geworden eb heeft in den Beginne een algemoeneii Schrik verbreid. Eene groote menigte, is Van alle zijden toegestroomd om zich te overtuigen dat geen der in het rijtuig gezetene personen eenig letsel had ondervonden en do koning js door dezelve met Vreugdegejuich en onmiskenbare blijken van aanhankelijkheid óntvangen. NEDERLANDEN; 's GRAVENHAGE den. 3 September. Z, K, H. prins Fredetik der Nederlandendie eergisteren in deze residentie was aangekomen heeft gisteren de vergadering der Commissie van Weldadigheid bijge woond én is Vervolgens wederom naar hét Loo vertrokken 6m Van daar verder met H. K. II. de prinies naar Berlijn to reizen. Dé Slaats-Coürant bevat, onder anderen een besluit van den 25 Augustus 1843 betrekkelijk de kosten van onderhoud van ge gijzelde schuldenaren waarvan het dispósitief aldus ik luidende Art. 1. De kosten van onderhoud te betalen aan de cipiers van buizen Waarih gegijzelde schüldenareh worden opgenomen worden bepaald op 70 centen per dag gedurende de maanden April Mei Junij Juli.j Augustus en September; en op 80 centen per dag, gedurende de andere maanden. Art. 2. Ingeval van ontslag of overjijden van eenen gegijzelde.» gedurende zijn verblijf in de gevangenis is de cipier verpligt to' teruggave van hetgeen ten gevolge van het vroeger ontslag of over lijden bij voorschot te veel betaald is. Art. 3. De bepalingen van dit besluit komen met den 1 September 1843 in werking. Wij vernemen, dat de akten van bekrachtiging, van het verdrag, betrekkelijk tot de werkzaamheden van de utrechtsche commissie van likwidatie op den 30 Augustus lusschen de heeren Clijjorl en van Breugelnede'rlandsche commissarissen, en de heeren Dounij en van Cailliecommissarissen van Relgie uitgewisseld zijn geworden. In het thans aan de leden toegezonden yerslag wegens de handelin gen der jaariijksche vergadering van de maatschappij der nederlandscho letterkunde te Leiden, den 15 Junij 11. gehouden, vindt men als bijlage een berigt der commissie, benoemd tot de oprigting van een gedenkteeken voor den hooglecraar van der Palm. Daaruit blijkt, dat de brieven aan verschillende hooge personen aan de leden der maat schappij en aan eenige predikanten toegezonden allezins voldoende beantwoord zijn zoodat de uitvoering van het besluit reeds nu ge waarborgd is, en de oprigting van het gedenkteeken, in de Sint- Pieterskerk te Leidenop eene door heeren kerkvoogden daarvoor afgestane plaats onbelemmerd kan geschieden. Denkelijk zal het ge- heele gedenkteeken in eene der laatste maanden van dit jaar kunnen gereed zijn. De vervaardiging van het borstbeeld uil de voortreffe lijkste marmersoort, is den beroemden beeldhouwer Roijer opgedra gen; reeds in Januarij heeft de commissie het model daarvan bezig— tigd, en is zoowel door de stoute uitvoering als door de juiste gelijkenis getroffen geweest. Do ontvangen bijdragen beliepen tijdens bet uitbrengen van genoemd berigtde som van 3880,35, onder welke men de giften opmerkt van Z. M. den koning en van de graaf van Nassau elk van f 500van HH. KIL HH. den prins van Oranje en prins Frederikelk van f 200 van Teijlcrs genootschap f 100 van de bewoners van Frcderiksoord door de'n 'graaf vim den Bosch Verzameld f 170. De heer Joseph Polentivan Pistoja ingenieur van den water- slaat en meester in de natuurkundige en wiskunstige wetenschappen die sedert zes maanden eene wetenschappelijke reis doet, betrekkelijk: de ijzeren wegen en de waterbouwkundige werken is in Holland aangekomen komende uit Engeland. De heer Joseph Potenli heeft 'de eer 'genoten aan z.. exc. den, minister van binnenlandscho zaken, baron, Schiinmelpenninck van der, Öijete worden voorgestelddie wel, ter beschikking van dien geleerden vreemdelingal, de middelen in handen beeft gelieven te stellen die het bezoek konden gemakken lijk maken en van nut kon doen zijn in een land, waarvan het bestaan als het ware aan de kunst te danken is en hetwelk die ingenieur gekozen heeft tot een onderwerp van eene bepaalde ei uaauwgezétl'e beoefening. Men verneemt dat het Z. ,M, den koning behaagd heeft, aan C. IE. F..holler, vroeger fuselier bij de ,3d", divisie, van het algemeen depót der, landmagt n.' 33, die thans te Haarlem gedetineerd is, en die ter zake van insubordinatiehet aanranden en verwonden van eenen superieur, tot de straffe des doods met den kogel was Veroordeeld, kwijtschelding van die straf te yerleenen en dezelve ta verwisselen in eene kruiwagenstraf van 15 jaren. Het provinciaal 'gereglskof van Limburg beeft den 24 Augustus uitspraak gedaan iti zake van het openhaar ministerie tegen M. A Coelenhuisvrouw van den gepensioneerden kapitein Cumbierwelke beschuldigd was. v.an moord met voorbedachten rade, op den per soon van haren jOjarigen neef wjens vader, die,zich in Oost-Indie bevindt hem aan zijn broeder ter opvoeding had toevertrouwd. Gedurende vijf dagen hield men zich, in deze .hoögstgewigtige zaak, bezig met -het hooren der getuigen, ten getale van 70, zoowel teil bczware als ter ontlasting opgekomen en hel houden der pleidooijen. Het openbaar ministerie verklaarde in do laatst geboudene zitting yan de beschuldiging van moord af te zien en requireerde dat het den hove behagen moge de huisvrouw Cambier schuldig te verklaren San. het toebrengen van slagen en kwetsuren,, en wel rnet voorbe dachten rade, misdaad, voorzien bij art. 311, 2, van het lijf straffelijk wetboek en haar te verwijzen in eene gevangenzetting van 5 jaren en eene geldboete van f 250. Na in eene sierlijke inleiding de zeldzaamheid van het onderhavige misdrijf en de daaruit ontstane vooringenomenheid tegen de.beschul digde te hébben geschetsttrachtte de raadsman van de beschuldigde aan te toonen 1." liet onbewezené der daadzaken 2." Het onbewezene der schuld van de beschuldigde aan die daad zaken en 3.° Dat de aan het. misdrijf gegevene kwalificatie niet bestond,, en dat in allen geval slechts tu denken viel non eenvoudige mishandeling zonder premeditatie. Het hof heeft dit laatste gevoelen aangenomen en.de beschuldigde, haar vrijsprekende van moord, wegens eenvoudige mishandeling ver oordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf van.2 jaren en in eeno boete van f 90. Zoowel bij de uitspraak van dit arrest,, als gedurende de.gcheele behandeling der zaakwaren de ruime gehoorzalen van het paleis van justitie, met eene aanzienlijke schare van toehoorders vervuld die, zelfs ondanks de drukkende warmtewelke aldaar gedurende het hooren der getuigen en het voeren der pleidooijen beursclile hiel afgeschrikt werd dezelve hij voortduring bij te vvoheri.

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1