jÈdverteniiën Schot I and den 22 Augustus was hij met zijn gevolg te Perth. Dezer dagen zijn, krachtens bevel van gevangenneming, verleend door de ar- Tond.-regtbank te 's Gravenhagewederom 4 personen als verdacht gehouden wordende aan het misdadig in omloop brengen van verminkte zilveren nationale gangbare muntspeciën, in hechtenis genomen. Naar men verneemt bevinden zich thans achttien personen als verdacht van die misdaad, aldaar in de gevangenis, en wordt de instructie tegen al die personen met ijver voortgezet. Onlangs is aan het anatomisch physiologisch pathologisch kabinet te Leiden geschonken het mes waar van zich zekere Smid in 1651 te Amsterdam heeft bediend om zichzel- Ven, zonder verdere hulp van den steen te snijden en hetwelk alsmede 'smans levensgroot portret, bij testamentaire dispositie van wijlen den heer Demmellraadin leven heelmeester en operateur van den steen te Amsterdam aan gemelde hoogescboo! zijn gelegateerd. Uit Aschafferi- burg wordt geschreven dat de koning der Belgen aldaar den 22 met groot gevolg aangekomen isom een bezoek aan koning Lodewijk te brengen De stedelijke raad van Rotterdam heeft zich onlangs vereenigd met j het voorstel eener commissie uit zijn midden om door het doen vervaardigen van klompen in een daartoe geschikt stedelijk lokaal in de Baan eene proeve te nemen om gedurende den winter aan behoeftigen werk te verschaffen en tevens door hen in dal jaarge tijde de stralen te doen réinhouden over welke proeven de zorg en directie geheel opgedragen zou zijn aan de commissie van oppertoezigt over het stads algemeen armbestuur. Den 15 Augustus had te Ophemerl een opmerkelijk ongeluk plaats hetwelk een ieder met schrik vervulde. Op den middag tusschcn 2 en 3 ure, werd een robust jongeling ruim 18 jaren oud, met name Wouter Dan Weelde, door den bliksem getroffenterwijl hij een paard langs den dijk liet grazen hetwelk daar ongehinderd ios liep. Bij onderzoek van het ligchaam bleek dat liet haar in den nek geschroeid de huid even beneden hetzelve gebrand, terwijl de tong wit en ge rimpeld was. Geetie leekenen van schijndood waren er aanwezig hij was doodelijk getroffen en ofschoon niet ver van een notenboom neérgt'slagen zijn er geene de minste sporen van meerdere uitwer king des bliksems gevonden. Men meldt uit Assen van den 17 Augustus «Op Pinkstermaandag jl. Werden in het gehucht Brunting honden gezien die menschelijke ligchaamsdeelon kennelijk van een kind afkomstig wegdroegen. De justitio daarvan onderrigt zijnde begaf zich de regter-commissaris derwaarts. Onderscheidene omstandigheden, hadden vermoeden doen ontstaan tegen een jong meisje dat aldra beleed in de vorige maand onverwacht en ontijdig huiten 'shuis te zijn bevallen, en liet kind daar het geen teeken van leven gafop de plaats harer beval ling te hebben begraven. Bij onderzoek op de door haar aangewezen plaats vond men hel lijkje niet maar wel eonige sporen van het zelve waarschijnlijk hadden die honden door den reuk aangelokt het opgegraven. Aanvankelijk wantrouwde men hare bekentenis en zij werd gearresteerd als verdacht van kindermoord. Daar echter niets hare bekentenis logenstraftemaar dezelve veeleer van elders werd bevestigd werd zij op vrije voelen gesteld en door de raad kamer naar do openbare correctionele teregtzitting der arrondissements regthank verwezen als aangeklaagd van het wanbedrijf, voorzien hij art. 358 van hot wetboek van strafregtvan namelijk zonder vonr- loopige magtiging van den ambtenaar van den burgerlijken stand een doode te hebben begraven. «Met innig medelijden aanschouwden allen die de openbare teregt zitting bijwoonden het ongelukkige jonge meisje dat daar stond overstelpt van smart en schaamte zwaar boetende voor een oogen- blik van onbezonnenheid; een eerlijk huwelijk zou haren misslap bedekt hebben ware niet haar verloofde kort voor dat hun huwelijk voltrokken zou worden ettelijke maanden vóór hare ontijdige beval ling., krankzinnig geworden, in welken toestand hij riog is. De verdediger beweerde dat art. 358 C. P. sprekende van een individu dêcédé, niet toepasselijk is op een ligchaamwaarin nimmer leven is geweest, De regtbank heeft haar maandag jl. schuldig verklaard aan het haar ten laste gelegd misdrijf, en veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, eene geldboete en de kosten des gedings. Zij heeft van dit vonnis geappelleerd." Uit Odoorn schrijft men van den 21 Augustus het volgende«Se dert eenige dagen is er in deze gemeente vrij wat beweging en le vendigheid. Woensdag li. namiddag is er een aanvang gemaakt met het onderzoek der plaats, waar men dacht, dat do stad Hunsau ge legen zou hebbenovereenkomstig de verzekering van den ouden drentschen geschiedschrijver Picard. In eene oude cbronijk leest men «808 heeft Olaus, koning van denemarkens zoon, Groningen geplun- »dert en verbrantdat vlek Hunsau in Drenth verdistrucerd Waarom »de Hunsauwers hun vaderland hebben verlaten en zig in de Om- »melanden neergezetformeerende aldaar het Ounsungo Buartier." Op den eersten dag van het onderzoe.khetwelk in de tegenwoor digheid van den archivarius der provincie, den heer Magnin. den boekverkooper van der Scheer en den burgemeester der gemeente den heer Braams, als eene daartoe aangestelde commissie bewerkstel ligd werdheeft men weinig gevondenbehalve eene soort van straatje pi. m. eene ned. el breed. Men ging tegen den avond voor het minst schouder ophalende naar huis twijfelende of er ooit eene stad Hunsau bestaan had. Maar hoe geheel anders werd de zaak reeds bij den volgende morgen toen men als een gevolg van de uitloving eener premie van f 5, de oude stad, op een groot kwartier uur' afstands van de plaats waar men den vorigen dag gegraven hadmin of meer regelmatig afgebakend vond door eenen boeren knecht uit de gemeente die reeds vóór den opgang der zon in de morgenschemering was begonnenen weldra zijn werk had verrigt En hoe moest men zich verwonderen toen men een paar uren laterna eene bepaalde aanwijzing van eenen anderen boerenknecht onderscheidene gedeelten van geregelde straten van gewone breedte voor zich zag, die voor het oog der voorbijgangers door een spit aarde met heide bewassen verborgen waren gebleven 1 Nu ging men al meer en meer aan het ontblooten en vond ook op onderscheidene plaatsen de moeite beloond dewijl men gedurig nieuwe gedeelten van straten en straatjes ontdekte die duidelijk tot de oude stad 1 hebben behoord. Zaturdag heeft de heer gouverneur der provincie 1 vergezeld van den heer griffierhet gansche terrein in persoon onder zocht en alles zóó bevonden gelijk ik zoo even beschreven heb. Genoemde beeren keerden tegen den avond, wel voldaan na.ar do hoofdstad der provincie terug". Uit Neurenberg (Duilschland) schrijft men van den 18 Augustus het volgende: Reeds voor IWee jaren zette 'de'mechanicus Peter Bauer hier ter stede, door middel 'der èlectro-magnétische kracht êeli mo del van een houtzaagmolen in beweging. Sedert hield hij zich bezig met de vervaardiging van een pompwerk dat op dezelfde wijze in beweging wordt gebragt en eerstdaags door hem openlijk ter bezig- tiging zal worden gesteld. Door dit werk toont Bauer, dat hij allo zwarigheden heeft overwonnen welke zich aanvankelijk, opdeden en dat hij in staat gesteld is soortgelijke machines van allé grootte daar te stellen. Daarbij zijn de kosten van onderhoud der batterij zeer geringen geeft deze laatste geene onaangename reuk meer. Het problema der aanwending van het -electro-magnelismus als beweeg krachtzou dus ook in onze stad zijn opgelost." Uit Stokholm meldt men van den 3 Augustus het volgende De straf der onthoofding ter zake van moord brandstichting en diefstal is gisteren morgen aan zékeren Alexander Dreitfeldt voltrokken ge worden. Twee akelige voorvallen hebben die openbare executie ge kenmerkt. De onthoofding geschiedt in Zweden met de bijl. De lijder wordt met liet hoofd gelegd op een blokgeplaatst voor eenen grafkuil waarin het afgeslagen hoofd nedervalt en waarin daarna het verdere lijk wordt geplaatst;, daarna wordt de kuil digi en met den grond gelijk gemaakt, zoodat er geen teeken van overblijft. Zoo hier als in Noorwegen en Denemarken héerscht onder bet volk een bijgeloof, dat het bloed van.eenen onthoofde, inwendig gebruikt een onfeilbaar middel tegen de vallende ziekte is en het opvangen van dat bloed ten bedoelde einde wordt nog altijd door de overheid gedoogd. Zoodra hu het hoofd van Dreitfeldt was afgeslagen zag men eene reeds bejaarde boerin, lijderesse aan vallende ziekte, de ort t hoofd ings-plaats naderen, om een stuk -brood hetwelk zij in de band had in het warme bloed te doopen maar op bet oogenblik van dit te zullen doen overviel haar een harer toevallen en zij stortte dood lor neder in den kuil 'zeiven waarin bet afgeslagen hoofd zoo, even gevallen was. Het tweede voorval was bet volgende Twee vrienden Olof Olson Kollen bediende in een magazijn en Karei Westerland timmermansknecht, keerden terug van het. schouw spel ten afschrik van anderen, hetwelk zij 'te zamen Waren gaan zien de laatste had zijne timmermans bijl bij zich. Al wandelende kregen zij twistten gevolg:' waarvan Kollen eindelijk een vuistslag aan zijnen vriend toebragt deze sluipt achter den onder verheft lie 'bijl en klooft hem het hoofd. Op heeter daad gearresteerd heeft hij bij zijne verhooren herhaaldelijk verklaard dat zijne wraakoefening hern ingegeven was geworden door het schouwspel, waarvan hij getuigen was geweest, en dat hij zich op zijne tegenpartij had willen wreken op dezelfde wijze als het geregt zich op Dreitfeldt gewroken had." VLISSINGEN den 24 Augustus. Wij vernemen met genoegen dat door Z. M. koning Willem Frederik, graaf van Nassau, aan de weduwe van den onlangs verongelukten loods L. van Hoeke, eene gra tificatie van f 100 is verleend geworden. PRIJZEN dek EFFECTEN te AMSTERDAM, Woensdag den 30 Augustus 1843. gebleven. Nederlanden, 2'/s pC. Werk. Schuld 52"/,pC. 5 1 OO'/a Arnort. Syndikaat 4*/. 'pCiL 93V» Handel-Maatschappij 41/, Oost-Indiën .5 Hope en Comp. 5 Negot. 1834 bij Ardoin'5 Bij Goll. en Comp. 5 Negot. Metaliek 5 Rusland, Spanje Oostenrijk 133'/, 99'/, 108'/. 18'/. 109"/» O. Tarwe 18i0/u N. dito 1843. Zomer-dito Ordinaire dito Rogge 1843 Winler-Gerst Zomer- dito Haver Paardehoonen Witte dito Bruine dito f 8,50 a 6,50 a 0,00 a 6,00 a 5,00 a 4,20 a 3,70 a 2,50 a 0,00 a 0,00 a 0,00 a 9,25 7,25 0,00 6,20 5,70 4,40 4,00 2,80 0,00 0,00 0,00 Graauwe Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Uijnzaad Slag-Lijnzaad De Ned. Muddei f 0,00 a 5,00 a 5,00 a 9,00 a 0,00 a 0,00 a 0,00 6,50 0,00 9,50 0,00 0,00 Raap-Olie te Zierikzee, f 34,00p.v. Patent-Olie -37,00 Lijn-OIie -38,00 Raapkoeken /00,00'de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 Heden verloste voorspoedig Van eene Doghïer A. C. J, C.VLAND, geb. van Ruijven. Zierikzee den 31 Augustus 1843, Heden verloste voorspoedig van een' welgeschapen Zoon S. BRAND, geliefde Echtgenoot van Zierikzee den 1 September 1843. W. van der STARP. Heden overleed in den ouderdom van 62 jaren tot diepe droefheid barer Kinderen onze geliefde Moeder H. HAR- TENSVELD, Wed. A. van Bloppoel. Zierikzee L. van BLOPPOEL den 30 Augustus 1843, mede uit naam mijner Broeders en Zusters. te zierikzee dij de wed. a. de vos en zoon, stads drukkers. MIDDENPRIJZEN van de voloende ARTIKELEN te ZIERIKZEE van den 31 Augustus 1843. De Ned. Mudde.

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 2