I Zeetijdin g en. dvèrien fie n 'GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. "Op Antigriazijn den 8 Julij hevige schokken van aardbeving gevoeld. Tlit Gorinchem schrijft men dat er in den polder Moesenbroek ónder 'Giesen-Nieuwkerkden 20 dezer, is opgevischt het lijk van de vrouw 'van den landbouwer Cornells Verhoef, hebbende zij eenen zwaren steen met eduen doek om 'het lijf gebonden. Men weet niet, of deze dood aan ^varihoop of aah misdaad moet worden toegeschreven. Een der werklieden aan de gehouwen op het stationsplein voor den spoorweg te TJtrechtop aanzoek zijner kameraden ander werkvolk willende beroo- ven van eéne halve flesch waarin zij meenden dat deze slerkendrank hadden medegebragt, nam in haast daaruit een goede teug, waarvan hij ■al spoedig de noodlottige gevolgen'ondervond. In plaats van slerken drank bevatte die flesch geest van zout. Naar men verneemtwil Be keurvorst van Hessen met de dochter van den keurhessischcn staf officier von Berlepsch een morganatisch huwelijk aangaan. Te Am sterdam is den 25 dezer in het Binnen-Gasthuis gebragtBarmen Lielz oud 18 jaren, van horoep matroos aan boord van het pruissisch bark schip William, kapt. II. Harman, liggende in het Ooslerdokwélke, ■met het optuigen van genoemd schip bezig zijnde, ter hoogte van circa 30 ellen uit den mast is gevallen en daardoor aan het hoofd is gewond •en de horst inwendig heeft bezeerd. Uit Leiden meldt men dat den 25 dezer aan de Kwaak onder Leiderdorp ecne boerderij toebehoo- rendo aan van den Bosch, ten gevolge van het in brand raken van een hooiberg, door het broeijen van het hooi afgebrand; zoo men verneemt is er ook te Zegwaard eene boerderij met 3 hooibergenten gevolge van dezelfde oorzaak afgebrand. Uit Finland wordt geschreven dat aan 4 finsche studenten die zich toevallig hij het Scandinavische studen tenfeest in Uspal en in Slokholm tegenwoordig hebben bevonden het lorugkeeren naar de universiteit van Helsinfors verboden is. Uit de •haven van Mytica bij Missolonghi verneemt incn dat een oostenrijksch •daar voor anker liggend schip waarvan de kapitein wegens ziekte aan land was gegaan en slechts 4 man der equipage als wacht aan boord was gebleven door roovers overvallen en geheel uitgeplunderd is, nadat •zij vooraf de wacht vermoord hadden. De beschrijving der stad Delft gedrukt te Delft bij Beinier jBoitel 1729, in fol. pag. 140, deelt het volgende mede, betreffende dieft 'toren (die men thans nog behouden wil). Het gansclie werk van dit gebouw slaat krom ingebogen als of het fondament aan de ééne zijde gezakt was en zijnen val dreigdegelijk er waarlijk doorgaans bij luiden zich der bouwkunde niet verstaande gesproken wordt. Ja hetgeen aanmerkelijk is die van het klooster van St.-Aagten en die van de Oude Kerk hebben weleer een zeker konlrakt ■gemaakt om een gedeelte van de toren af te nemen dewijl hel klooster iligt onder die zijde lag alwaar de toren naartoe scheen te zakkenom wanneer de huilende stormwinden begonnen te woeden niet onder zijne ipuinhoopen verpletterd te worden." En 'verder Doch wij zijn door een ervaren kunstenaar in de bouwkunde onder- Vig't"en 'verzekerd dut dit met voordacht aldus is aangeleid omdat de bouwmeester belast ivus in dit hellende gebouw zijne kunst te loonen." EvOnmin als wij op deze gronden zouden willen beweren dat er geen werkelijk gevaar bestond hij de tegenwoordige gesteldheid van 'dien toren evenmin kunnen wij voorbijgaan de aandacht van de regering in te roepen op het vorige door den delftschen hiestorie- 'schrijver medegedeeld daarbij het verspreiden van gevaar zulks dikwerf eenen verkeerden angst hij het onkundig en ligtgeloovig al gemeen doet ontstaan, welko eenmaal ten grondslag gelegd aanleiding geeft tot verkeerde gevolgtrekkingenen dan zeer dienstig is om allo Vernietiging te doen billijken. Uit Berlijn schrijft men van den 19 dezer het volgende: De opera schouwburg een der grootste sieraden dezer hoofdstadis in den jongsten nacht na een ruim honderdjarig bestaaneene prooi der vlammen geworden. De voorstelling van den 18 des avonds was geëindigd meteen klein militair balet der Schweizer Soldat, waarin we! vele geweCr- en kononscboten voorkomen doch waaraan men met geenen grondhet ontstaan van den brand kan toeschrijven. "Veeleer laat zich over deszelfs ontstaan volstrekt niets met zekerheid zeggen. Slechts zoo veel is zeker, dat de schouwburg-werklieden, die nog een half uur na den afloop der voorstelling in het gebouw blevenniet het minste spoor van brandgevaar waargenomen hebben toen zij het huis verlieten en dat ook de in het gebouw wonende kastelein hij het doen zijner gewone visitatieterstond na 10 ure niels ontwaarde, wat eenig gevaar konde aanduiden. Desniettemin barste ten 10'/2 ure, onmiddellijk na deze visitatie, het vuur met ongeloo- felijke hevigheid uitwaarschijnlijk het eerst in de kleêrkamernaast het tooneel. De eerste vlammen die uit de bovenvenstersnaar den kant der vestinggrachten uitsloegen werden terstond door eene schild wacht aan do overzijde gezien van waar Ook dadelijk de eerste sig nalen gegeven werden die roet groote snelheid door geheel de stad werden herhaald. Een militair piket der nieuwe wacht, met den wachthebbenden officier aan het hoofd drong het eerst het huis binnen en droeg er toe bijdat nog eene geringe hoeveelheid huis raad engelukkigerwijzeschier de gehcele kostbare voorraad van muzijkwerken die zich in het voorste gedeelte van het huis bevon den konden gered worden. Het vuur, natuurlijkerwijze door de hier te zamen gehoopte ligt ontbrandbare voorwerpen gevoed en door eenen, gelukkigerwijze slechts zachten zuidenwind naar de zijde der koninklijke bibliotheek en het paleis van Z. K. H. den kroonprins gedreven, breidde zich met ongoloofelijke snelheid uit. Toen do theater-werklieden die op het eerste signaal toegeschoten waren - het huis betraden stond reeds het geheele tooneelruim in volle vlam derwijze, dat van den aldaar voorhanden grooten waterbak volstrekt geen gebruik meer kon gemaakt worden. Weldra drongen nu de vlammen met vreesselijk geweld door de vensters en luiken uit en vereenigden zich hoven het dakeene vreesselijke majestueuse ver tooning. Inlusschen was het brandgeroep de geheele stad doorgegaan, én van alle kant snelden de brandspuiten aan. Z. K. II. de prins van Brnissen verscheenin generaals-uniform een der eersten op de plaats van het ongeluk, en gaf persoonlijk bevelen tot eene doel matige vcrdeeling der hlusschings-middelen en der militairen die tot beveiliging dienden der meest bedreigde nabijgelegen huizen. Ook do overige hier aanwezige prinsen der koninklijke familie for plaatse van den brand aangesneld bevorderden en ondersteunden op alle Wijzen de maatregelen, die tot blussebfng werden aangewend. Na- houd blus- I tuurlijk moesten die maatregelen noch slechts alleen op het behoud der meest bedreigde gehouwen gerigt worden (want aan ëe'ne blus- sching van het in lichtelaaije vlam geheel uitbrandende operahuis was niet meer te denken) zoo als het 'paleis van den kroonprins en de koninklijke bibliotheek. Inzonderheid dit laatste gebouw, geheel in de rigtirjg van den wind liggende^ scheen een oogenblik in groot ge vaar te zijn, en reeds'had zich een aantal burgers uit allé klasse en stand vereenigd om tot behoud der bibliotheek mede te werken. Aah dezen vereenigden ijver van allen heeft dan ook de bibliotheek hét te danken, dat geen'enkel bandschriftgeen enkel boekdeel is Verloren. Ter zelfder tijd werd op gelijke wijze het paleis van ^jen koning Van Pruissen en ook dat van Z. M. den graaf vbn Nassau, gelukkig tegen den brand beschut en zijn deze gebouwen alle behouden ge- hieven terwijl in het algemeen ook aan do overige bedreigde huizen slechts geringe schade is ontstaan. Hel vreesselijk groote schouwspel van het geheel in vlammen, uit brandende operahuis liad ëenè ontzettende volkschare op de been gebragt, die eerst ten 1 ure, toen men uiteen ging, zooverre den brand was meester géworden dat hij zich tot hét schouwburg-gebouw alleen moest bepalen. Ten 6 ure zag men van hetzelve niets anders meer dan een grooten rookenden en vlammenden puinhoop. Voor zooveel als nog bekend is beeft niemand bij dezen brand het leven verloren. Daarentegen betreuren wij het verlies van de geheele ver zameling van muzikale instrumenten die gisteren avond nog hij de voorstelling gediend hadden. Van de garderobe is weinig van de decoratien alles, uitgenomen de dien avond gediend hebbende, gered. BROUWERSHAVEN den 28 Augustus. Binnengekomen het Schoonerschip Ann Hume, kapt. R. Little John, van Grangemouth naar Dordrecht. 190SIC KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Vierde klasse. Eerste Lijst. N.° 17849 prem. f 1000 18286 1000 Tweede Lijst. Geene. Derde Lijst. 3213 f Ï5Ó0 Vierde Lijst. 22101 f 25Ó0 Vijfde Lijst. 18277 f 10Ö0 5927 - 1000 Zesde Lijst. N.° 9578 1000 3781 - 1000 21018- 1000 23946 - 1000 Zevende Lijst. 20289 1000 5704 1000 Achtste Lijst. 8316 25,000 8132 - 7500 5323 - 1500 4235. - 1000 15229 prem. - 1000 Mijne hartelijk geliefde Echtgerióot SUSANNA JOHANNA BOOM is heden zeer Voorspoedig bevallen van eene wel geschapene Dochter. Haarlem, M. N. J. MOLTZER den 24 Augustus 1843. Predikant. Heden beviel Van eene Dóchter T. W. COLENBRANDER geliefde Echtgenoot vati Zierikzee, C. LOGEMAN, den 25 Augustus 1843: Heden verloste voorspoedig van eene Welgeborene Dochter K. SCH1KKER, Echtgenoot vati Zierikzee den 27 Augustus 1843. F. J. vaa SCflAVÈRBEKE. Dè ondergeteckend'e beri'gt bij deze de belanghebbenden dat de Loten voor de 5Ö* Klasse der thans trekkende 190"° IC. N. Loterij, welke door den Debitant M. L. van BERGEN, onder zijne handtèekeiiing zijn uitgegeven, lot op Maandag den 4 September e. k. bij hein kunnen wórden verwisseld oh niet meer bij bovengenoemden Debitant verkrijgbaar zijn. Zierikzee. den 29 Augustus 1843. J. OCHTMAN. NB. De trekking der 5de Klasse begint óp Maandag dei) 4 Sep tember 1843. De Notaris J. de KaTER Nz. zul ton verzoeke vau B. KOSTENSE op Zuturdog dén 2 September 1843, 's avonds 6 ure in de Herberg te Bur'gh veilen Een WOONHUIS en GEVOLGEN, te Biirghsectie B, h.°' 89 en 90 bijzonder geschikt voor een Winkel of Affaire. De Notaris M.' J. J. ERMERINS zal, ten verzoeke van den Heer J. van der HAVE qq.op Dingsdag den 12 September 1843, 's namiddags, tori 3 ure, in ha te mélden Herberg te Ouwerkerk presenteren te verkoopen 1.° 52 Roeden 80 Ellen KÖORNLAND gelegen in de Vier- Bannen van Duivelundótulèr de Gemeente Ouwerkerkka- dasier sectie E ri.° 66. 2." Een WOONHUIS, SCHUUR en ERVEstaande en gelegen in den Ring van het Dorp Ouwerkerk, zijnde de Herberg, letter A n.' 17 kadaster sectie D n.° 172. 3." Een WOONHUIS SCHUUR en ERVE staande ch gelegen in de Zuidstraat aldaar, letter A, n.° 33 sectie D-, n.° 235. 4." Een HUIS SCHUUR en ERVE, staande en gelegen in dé Zuidslraat aldaar letter A n.° 20 sectie D n.° 169 en 5." Een TUIN groot 7 Roeden 30 Ellen gelegèn aan den Straatweg bij Oiiwerlcerksectie D n.° 62. Nadere information hij den Verkooper én ten Kantore van voor noemden Notaris te bekomen. te zierikzee bij de wed. a. de vos en zoon, stads diiukkers. BI bretij den Gom de 1 'over in L' ten 1

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 2