Uit Blokzijl ontvangen wij het volgende berigt omtrent een merk waardig natuurverschijnsel hetwelk aldaar sedert eenigen lijd wordt opgemerkt: «In de nabijheid van Blokzijl, aan de binnenzijde van den zeedijk op Yollenhove ligt een zoogenaamde kolk bij de over strooming van 1775 ontstaan welke van rondom is gesloten terwijl het niet bekend is of dezelve onder den grond eenigen zamenhang met de zee heeft. In deze kolk welko eene diepte van omstreeks 12 ellen heeft ontstond den 14 April jl. op den middag plotseling eene geweldige beroering waarbij het water gedurende 7 of 8 mi nuten op onderscheiden plaatsen tot eene hoogte van 2 ellen opsteeg en met geweld tegen den oever sloeg. Toen hetzelve daarna weder stil geworden was merkte men opdat het zijne vroegere helder heid verloren had en dat eene overgroote hoeveelheid viscb bedwelmd op de oppervlakte dreef, die met netten opgeschept kon worden. Meer dan 1000 ponden paling werd op die wijze gevangen. Daar de voortdurend troebele toestand van het water scheen aan te duiden dat de beweging in het binnenste van den kolk bleef aanhouden werd 13 dagen later, op last van den gouverneur der provincieeen opzettelijk onderzoek bewerkstelligdwaarbij het bleek dat de grootste diepte van 12 el tot op 8 el 8 paimen verminderd was, terwijl de anders zeer harde bodem week en modderig werd bevon den. Ook toen was het water en de oever met bedwelmden en dooden visch bedekt. «Thans heeft men sedert de helft der vorige maand eene soortge lijke verandering van het water in en om Blokzijl opgemerkthoofd zakelijk van al de zoogenaamde Ossenweide bij de haven tot aan het kleine Gietersche-Meer. Hetzelve kreeg eene donkere kleur en werd troebelen ook hier zag men eene menigte dooden visch opkomen terwij! de nadeelige invloed van bet water zich ook openbaarde bij den visch in de hunnen der vischschuiten die van buiten in de haven kwamen. Het meest opmerkelijk is echter wel dat ook enkele wa terputten in de gemeente Blokzijl den invloed eener tot dusver on verklaarde onderaardsche werking hebben ondergaan en in plaats van het heldere frisscbe water dat zij anders opleverdenslechts een bruinachtig troebel vocht geven. Er is tharis eene hoeveelheid van dit laatste aan eenen scheikundige te Zwolle ter ontleding toe gezonden en welligt zal dit onderzoek eenig meerder licht over het vreemde verschijnsel kunnen verspreiden." Uit Sneek schrijft men van den 16 dezer: Onder begunstiging van heerlijk zomerweder had daar, bij gelegenheid van de kermis, heden weder de jaarlijksche hardzeilpartij plaats, ais een der schoonste na tionale feesten van ons vaderland. Vier en dertig vaartuigen van verschillende grootte dongen naar de 4 zilveren zaktabaksdoozen welke voor de vier soorten van schepen als prijzen waren opgehangen en welke behaald zijn de eerste door het veerschip van W. O. van der Meer, te Ureterp; de tweede door het jagt van den heer li. Wy- brandt, te Leeuwarden; de derde door de boot van den heer G. van der Meulen, te Leeuwarden, en de vierde mét het bootje van J. C. Nydamte Ylst. Honderde schepen, waarop zich duizenden toeschouwers uit alle oorden dezer provincie bevondendoorkruisten bij deze gelegenheid het Sneelier-Meer en de ganseho uilgestrektheid Van het vaarwater de Houkeslootaan welks einde zich een aantal schepen verzamelde rondom het groote schip der directiewaarop de muzijk van het korps muzikanten der stedelijke schutterij van Leeu warden zich bij tusschenpoozen liet hooren en niet weinig tot ver aangenaming van een volksfeest loebragt dat vooral heden met den meesten luister gevierd werd. Men meldt uit Nimes (Frankrijk) van den 28 Julij het volgende: Het volgende staaltje van gierigheid zoekt vergeefs zijnen tegenhanger en verdient derhalve wel medegedeeld te worden. Eene oude dame die sedert geruimen tijd reeds te S.'-Perine woonde verscheen op zekeren dag voor het armbestuur aldaar en in hare tranen badende berigtte zij den bestuurderen der armen-inrigting dal zij haar geheel vermogen eene rente van 600 fr. door een bankroet verloren had. Door haren ramp getroffenbesloten de directeuren uit bet armen- fonds de geledene schade der hoogbejaarde vrouw te herstellen'5 jaren later komt de oude dame te overlijdenen wat vindt men onder haar strooleger? Tien kleine pakjes, ieder 40 bankbiljetten h 1000 fr. inhoudende. Drie neven der overledene waren de erfge namen van dit vermogen van 400,000 franks. Het armbestuur vor dert van deze rijke erfgenamen de terugbetaling der aan hunne tante edelmoedigerwijze verstrekte rentehetwelk voor 5 jaren 3000 franks uitmaakt. De erfgenamen weigeren, dit geld weder uit te keeren De zaak komt lot een proces, en het armbestuur verliest het. Men meldt uit Parijs van den 17 dezer het volgende: Twee jon gelieden heden morgén ten 6 urehunne paarden in het wed van den pont-neuf te zwemmen leidende zagen zij een met zeildoek om wonden pak bovendrijven; zij grepen het, en braglen het aan den oever; daar werd het geopend. Het bevatte den romp eener vrouw, met de beide armen sterk op den rug vastgebonden en de huid van den schedel (de scalp) over het aangezigt hangende. Nog waren in betzelfde pak twee kinderhoofden naar gissing het een van 14 het ander van 6 jaren. Het pak met deszelfs afgrijsselijken inhoud werd eerst bij den policie-commissaris der wijk de Ia Monnaie, en van daar a la Mor gue gebragt. In den namiddag omstreeks 3 ure, is nog in het paar- denwed op dezelfde plaats, eene kinderhand komen opdrijven. Uit Parijs schrijft men van den 18 dezer het volgende: Dezer dagen heeft in de gemeente Mesonfors(Seine et Oise) een even origineel zonderling als verschrikkelijk duel plaats gehad tusschen twee grondbezitters die onder het spelen eener partij biljard onder ling in twist geraakten. De heeren Leufant en Maldant beslisten door het lotwie het eerst den anderen de roode ballen uit alle kracht tegen het hoofd zou smijten. De leerlingworp begunstigde den heer Maldantdie den bal uit al zijne magt den heer Leufant tegen het hoofd wierp hij trof hem aan het voorhoofd en doodde hem terstond. Uit Londen meldt men van den 12 dezer Gisteren en eergisteren hebben in verscheidene deelen des lands hevige onweders gewoed. Uit Rochester meldt men dat er eenige uren lang als massa's vuur op de aarde vielen en de donderslagen een onophoudelijk lossen van het zwaarste geschut schenen. Daarbij was het gedruisch van regen en hagel zoo zwaar, dat dit mede naar donder geleek. Het scheen of er eene wolk over de stad was losgebroken; stralen en huizen waren op verscheidene plaatsen voeten hoog onder water geloopen de troepen kwamen op de been om orde te handhaven. Onnoeme lijk is de schade, door den hagel aan vensiers, gewas enz veroor zaakt. Men heeft stukken ijs, door den zaamgepersten hagel, ter grootte van een hoenderei gevonden. Uil Cheltenham Slamford Worcester en vele andere plaalsen heeft men soortgelijke beriglen vooral uit Cambridge luiden de beriglen deswege ontzettend. De ingezetenen waren als verplet door het vreesselijke onweder. Alle winkels werden gesloten. De hagel was zoo geweldig dat er bijkans geene glasruit in de gansche stad is heel gebleven. Ook in andere opzigten hebben de huizen, aan de noordzijdegroote schade geleden Uit Worcester schrijft men dat de grond en de huizen zoodanig dreunden alsof zij door eene aardbeving geschokt werden. Op ver scheiden plaatsen sjoeg de bliksem in, en een aantal personen werden daardoor gedurende eenigen tijd verlamd. Men leest o'ök van eenige lieden die gedurende verscheiden uren door het felle licht verblind waren. In Cambridge en omstreken rekent men dat alleen 8 of 10,000 p. st. 120,000 ned.) schade aan glasruiten is veroorzaakt. Het land rondom die stad heeft zwaar geleden vooral hebben de tuinlieden in de uitgestrekte broeikassen groote schade ondervonden. Voor duizende p. st. aan koren is in de nabuurschap der stad ver nield. De paarden in de stallen werden zoo vervaard door de hevig heid van het onwederdat zij zich losrukten en het veld inliepen. Ook uit Norwich luiden de berigten zeer bedroevend. Men rekent de schade aldaar wel op 600,000 p. st. De stad was zoo fel door den orkaan en hagel geteisterddat zij het aanzien had van gebom bardeerd te zijn. In den nacht van den 19 dezer is Londen weder door twee zware branden bezocht. De eerste barstte ten 2 ure uit in het verwpak- huis van den heer 5. Ward, Tooleystreeten deelde zich weldra gelijktijdig aan de aluinpakhuizen der heereq Loftus en aan eene scheepstimmerwerf mede. Door de groote hoeveelheid ligt ontvlam bare sloffen als olie salpeter zwavel aluin enz. aangewakkerd verhieven de vlammen zich nu en dan tot eene hoogte van meer dan duizend engelsche voeten ,en leverden een verheven maar vreesselijk schouwspel op. De tweede- brand ontstond des morgéns ten 4 ure bij een vuurwerkmaker in Fetterlane, ten gevolge eener hevige uit barsting van buskruid. Ter naauwernood kon het leven van den eigenaar gered worden en van 12 personen welke zich in hel huis bevonden zijn de meesten beduidend gekwetst. Men uil hij deze gelegenheid op nieuw den wcnsch dat het vervaardigen van vuur werken en het opeenstapelen van eene zoo groole menigte brand bare stoffen in de volkrijkste wijken van Londen voortaan door gepaste verordeningen belet moge worden. Uit Baden-Baden (Duilschland) meldt men van den 16 dezer: No pens de dezer dagen door de aldaar beslaande speelbank geleden ver liezen wordt het volgende verhaald. Eergisteren avond moest de bank reeds len 9'/s ure worden gesloten. Jhnuzet had eenen zeer ongelukkigen dag; men zegt, dat zijn-verlies op dien eenen dag 156,000 fr. bedraagt. Een Spanjaard die de laatste winst trok had tot 19,000 fr. laten staan, welke men echter niet meer aan nam maar overeenkomstig het speelbank-regiement slechts tot 6000 fr. Hij won deze som en alstoen moest men dit geld nog bijeenzoeken. Deze Spanjaard wint naar men verzekertnagenoeg 27,000 fr. Wanneer men daar aap de bank louter toeschouwer is alsdan wordt men bekropen door het denkbeeld dat geld alle waarde beeft verloren. De Russen die eergisteren avond gewonnen hebben verdeelden aan hunne vrienden 1000 fr. met de uilnoodiging om thans insgelijks hun fortuin te beproeven. Van des morgens 11 ure af aan begon de bank te verliezen en lieden die dit verderfelijke hazardspel aanschouwden hebben berekend dat de winnersnadat de bank gesprongen was met 60,000 fr. zijn heengegaan. Eenazet moot in drie dagen een verlies van 300,000 fr. hebben geleden. GOES, den 21 Augustus. Ter aanvulling van bet berigt, aan gaande het onweder van II. donderdag', dient nog dat hetzelve in de Wilhelminopolder vergezeld is geweest van hagel welke ter grootte van eene okkernoot zelfs gevallen is. Wegens du stilte heeft het niet zooveel schade veroorzaakt -als anders bet geval zou kunnen geweest zijn. Ook was de vader van den jongeling die door het weder aldaar doodelijk getroffen is, er bij tegenwoordig, en mort nog een enkel woord uit den mond zijns zoons bij bet vallen verstaan hebben. ZIER1KZEE den 25 Augustus. Du 71'" verjaardag van Z. M. koning Willem Frederikgraaf van Nassau, is gisteren alhier door het uitsteken der vlaggen gevierd geworden. PRIJZEN der E F F E C T EN te A MSTERDAM Nederlanden 21/,, pC. Werk. Schuld 5 Amort. Syndikaat 4 HandeMHaa (schappij .'4'/i Oost-lndiiin 5 Rusland, Mope en Com.p. 5 Spanje Negot. 1834 bij Ardoin 5 Oostenrijk, Bij Goll. en Comp. 5 Negot. Metaliek 5 MIDDENPfiIJZEN van de vglrende ARTIKELEN te ZIERIKZEE van den 24 Augustus 1843. De Ned. Mudde. gebleven. 53pC. 1 OOv's pC. 93s/s 1333/, 99s/8 1 OS1/* 18J/t -r- ff 109 O.-Tarwe 18'°/» N. dito 1843 Zomer-dito Ordinaire dito Rogge 1843 Winter-Gerst Zomer- dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito 1 9,00 a 7,00 a 0,00 a 6,00 a 5,75 4,00 a 3,20 a 2,60 a 4,80 a 0,00 a 9,25 8,00 0,00 7,00 8,50 4,40 3,80 2,80 5,00 9,00 - 9,50 a 10,00 De Ned. Mudde. Graauwe Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad Raap-Olie te Zier Patent-Olie Lijn-Olie Raapkoeken f 00. Lijnkoeken -00 f 0,00 a - 6,00 a - 0,00 a - 9,00 a - 0,00 a - 0,00 a iltzee, f 34,00p. v. -37,00 - 38,00 ,00 de 1040 stuks. ,00 0,00 6.50 0,00 9,50 0,00 0,00 te zierikzee bij de wed. a, de vos en zoon, stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 2