S.® 68. ZIERIKZEESCHE VRIJDAG Nieuwstijdingen. A.° 1843. COURANT. 25 AUGUSTUS. FRANKRIJK. PARIJS den 19 Augustus Met betrekking tot Spanjezijn de volgende telegraaf-berigten publiek gemaakt De hertog der Over winning is op eene engelsche stoomboot den 16 in de haven van Bayonne aangekomen. Hij heeft Bayonne aangedaan met het doel om de hertogin der Overwinning aan boord te nemen hij is weder vertrokken zonder aan wal gekomen te zijn." «De hertogin der Overwinning en de generaal Seonne zijn den 16 van Bordeaux vertrokken om zich naar Parijs te begeven." «Uit Perpignan meldt men van den 17 dezer, de brigadier Echalecu heeft den 13 aan den generaal Arbuthnol geschreven dat de bezet ting van het fort Montjuich de madridsche regering erkende. In den nacht van den 14 op den 15 dezer is het bataljon vrijwilligers op die citadel ontwapend. De generaal Prim werd den 15 te Barcelona verwacht." De centrale junta van Gallicie die zich onlangs te I.ugo geves tigd had is uiteen gegaan. Een bevel der regering den 10 ge- dagteekend verbiedt de zamenkomst der algemeene junta's, welke den 15 te Guernica moest plaats hebben, de fueristische deputatie, welke den 14 van Bilbao vertrokken was, is onverwijld binnen Bayonne teruggekeerd." De gewone post van Madrid gaat tot den 12 maar langs builengewonen weg zijn berigten van oenen dag later ontvangen. Een daaromtrent bij naschrift van een Parijschen brief) gegeven be- rigt behelst het volgende: «Wij ontvangen brieven van den 13 uit Madrid, naar het schijnt zal bel portefeuille van buitenlandsche zaken niet eer dan na de meerderjarig-verklaring der koningin aan iemand toevertrouwd worden. De regering is met het in de laatste tijden door het porlugesche ministerie gehouden gedrag bijzonder te vreden. Het denkbeeld hetwelk bij de algemeene verkiezingen de overhand schijnt te zullen hebben is dat van eendragt en gematigd heid. Kolonel Prim is op het punt, om met troepen naar Kalalonie te vertrekken; de jongste lijdingen uit die provincie waren niet zoo voldoende als men zulks wel wenschen kon." Een ander herigt van den 13 zegt, dat er dien dag, in het Lyceum eene zamenkomst van kiezers uit de hoofdstad aan welken men den meesten invloed toekent heeft plaats gehad. In dezelve is onder den naam van committé der nationale partij, eene ver- eeniging van 24 leden benoemd uit al de onderdeelen der liberale partij gekozen. Het voorzitterschap van dit committé is aan den heer Olozaga opgedragen, en onder de leden telt men de heeren Gonzales, Bravo, Moreno, MadozCasa IrujoCarrasco en Sartorius. De stoomboot Belisaan boord van welke Espartero zijn manifest aan de natie gedagteekend hoeft is het vaartuig dat hem van l'orl- S.'-Maria naar het engelsche linieschip Malabar heeft overgebragt. Een later uit het Barceloner blad de Unie getrokken berigtvan den 14 schildert de zaak met nog donkerder kleuren en zegt In den loop van den avond hebben er cenige wanorden plaats gehad de nationale garde is bijeengekomen eenige liberalen zijn met vliegende vaan de Rambla langs getrokken onder het geroep Leve de centrale junta I Weg met de gematigdenWeg met de meerder jarigheid der koningin!. Op het oogenblik', waarop wij dit schrijven is de stad in rep en roer de nationale garde loopt te wapen. Wij zullen zien. Patriotten zijt op uwe hoede! »In de hoofdstad van Spanje heeft eene verschrikkelijke euveldaad een ongehoorde aanslag plaats gelijk aan die welke men in Portugal heeft zien gebeuren toen Costa-Cabral er de vrijheid vernietigde. De mondigheid der koningin is er geproclameerd de grondwet is geschonden en in Spanje heerscht geen ander gezag geene andere wet meer, dan van de baijonetten onder de bevelen van den dwin geland Narvaez. »Wat moet het volk doen? te wapen loopen om zich aan het des- potismus te onttrekken. Het is mei de vrijheden van het vaderland gedaan tenzij het volk gebruik make van de middelen die het te zijner beschikking heeft. Te wapen alzoo Te wapen vrije Span jaarden De vrijheid of de dood en oorlog aan onze nieuwe dwin gelanden Dat eendragt onze leus zij." Intusschen heeft Echalecu de gouverneur van hot fort Montjuich het nieuwe gouvernement erkend. B E L G I E. BRUSSEL, den 21 Augustus. Men schrijft uit Antwerpen het volgende: Laatstleden maandag, den 14, heeft alhier plaats gehad, de uilwisseling der ratification van den koning der Nederlanden en dien der Belgen, betrekkelijk de overeenkomst, op den 20 Mei te voren, naar aanleiding van het traktaat van Londen, van den 19 April 1839 en van 's Gravenhage van den 5 November 1842, binnen Antwerpen gesloten en geteekend door de heeren -. Copes van Hasselt, Boeije, Van de Velde, van Karnebeek en Waglho, ter eenreen de heeren de Broucltere, I' Esprit, Calteaux Watlel, Jacobs, VeydlOrbon en Jonis ter andere zijdezijnde deze plegtigheid besloten met eenen luisterrijken maaltijd door den voorzitter der belgische commissaris sen den gouverneur de Broucltere, aan de gezamenlijke nederlandsche en belgische gevolmagtigden met hunne secretarissen gegeven waarop men zich wederkeerig geluk heeft gewenscht met het volbrengen eener taak waaraan meer dan vier achtereenvolgende jaren met onverpoos den ijver en zorg werd gearbeid en aan het welgelukken waarvan uit den aard der zaak en bij het werpen van een' blik op de bijna onoverkomelijke zwarigheden meer dan eenmaal werd getwijfeld. Vóór of op den 14 September eerstkomende zullen de reglementen regelende 1." de scheldevaart2." het loodswezen 3.° vuren, boeijen en bakens4." visscherij en vischhandel 5." binnenwateren 6." Maasvaart en 7." vaart op het Kanaal van Terneuzenin uitvoering moeten zijn gelegd. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 22 Augustus. Heden is in deze residen tie met de gebruikelijke plegtigheden gevierd de zevende verjaardag van Z. K. II. Willem Frederik Nicolaas Albert, zoon van HH. KK, HH. prins en prinses Frederik der Nederlanden. Dezen morgen werd er door het garnizoen parade gehouden. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Den 15 dezer is de ijzeren weg van Berlijn naar Stettin geheel geopend. Z. M. de koning en de prinsen hebben aan de plegtigheid deelgenomen. De afstand tusschen de beide steden zal ijoor de spoortreinen in 4 uren afgelegd worden. De val van den klokketoren te Valencienneswaar door onderscheidene personen het leven hebben verloren heeft aan leiding gegeven tot een geregtelijk onderzoek ten gevolge waarvan de in die stad gevestigde architect Péliaux door de regtbank schuldig is ver klaard aan manslag, ten gevolge van onvoorzigtigheid. De ijzeren spoorweg van Utrecht naar Kreukelen is in zoover gereed dat binnen kort een proeftogt tot aan dat dorp zal gedaan worden. De opening van den weg naar Amsterdam zal later volgen. In den avond van den 21 dezer is in het gasthuis te Amsterdam de operatie van het af zetten der regterhand volbragt gewordenaan Hendrik Butereen jon geling van 15 jaren de oorzaak der verwonding was geweest, het sprin gen van een met buskruid geladen pistool met hoedanig wapen de on gelukkige jongeling waarschijnlijk niet genoegzaam heeft weten om te gaan. Den 17 dezer is te Parijs, in het hótel der Invaliden, een pleg- tige dienst gehouden bij gelegenheid van den naamdag van Napoleon. Nagenoeg 160 grijze krijgslieden waarvan 120 gedecoreerd, alle strijd makkers van den ex-keizerhebben deze plegtigheid bijgewoond. Op een banketdezer dagen door de voornaamste schilders van Parijs en den heer Eug. Sue gehouden is beslotenonderscheidene tafereelen te schil deren van den thans zoo veel opgang makenden roman les Mysteres de Paris. De provinciale staten van Vriesland hebben in hunne verga dering van den 10 dezer besloten tot het doen bouwen van geschikte lokalen voor het provinciaal geregtshof en de arrondissements regtbank te Leeuwarden. Op voordragt van den burgemeester der stad Zwolle, en na onderzoek eener daartoe benoemde commissie is in den aanvang dezer maand door den raad besloten den omkring dier stad uit te breiden en daartoe de stedelijke barrières naar de uiteinden der voorsleden te verplaatsen. Te Weenen even als in Frankfort schijnt zich ook eene scheuring in de Israëlitische gemeente te openbaren. Jn de noord- amerikaansche staten zijn in een groot jaar tijds 38,000 bankroeten ge slagen. De konslanlinopolitaansche policie heeft 23 mail valsche mun ters gevangen genomen deze deden zoowel in papier als in metaal. Fannij Ellsler heeft haar te zamen gedanst vermogen van 200,000 dol lars verloren. Naar men verneemtis de nederlandsche regering voornemens, nieuwe onderhandelingen met het duilsche tolverbond aan te knoopen. Het voorgenomen handelsverdrag met Belgie en de van vele kanten voorgestelde invoering van eene variërende schaal van inko mend regt op de hollandsche koloniale waren zouden in 's Gravenhage een diepen indruk gemaakt hebben. Te 's Gravenhage schijnt eene nieuwe uitvinding toegepast te wezen welke den besten uitslag heeft opgeleverd. Reeds eeuwen lang is door alle koorn- of andere molenaars op hunne molens-gebruik ge maakt van zware en kostbare houten assen, die, door derzelver hooge plaatsing in de luchtligtelijk aan bederf onderhevig zijn en alsdan met groote kosten worden hernieuwd. Sedert eenige jaren is men er op bedacht geweest, om deze door min kostbare en doelmatige assen te doen vervangen en zoo heeft men er reeds in eenige sleden van ons land uit ijzer vervaardigd beproefd en met goed gevolg kunnen gebruiken. De heeren eigenaren van den Noord-Leliemolenaan den scheveningschen straatweg, hebben zich zulk eenen as aangeschaft, welke uit de ijzergieterij van den heer N'olette Schiedam af komstig is. Het bestuur der stad Haarlem heeft ter kennisse van de onder scheidene bakkers en molenaars binnen die stad en derzelver buiten wijken gebragtdat ook in Noord-Holland eene ziekelijke gesteldheid is ontdekt onder het koorn voornamelijk onder de rogge en bekend is onder den naam van Moederkoorn of Spoor; en aangezien door het gebruik van die zieke granen aan de gezondheid van menschen en dieren schade zou kunnen worden loegebragtzijn de gezegde bakkers en molenaars ernstig aangemaand om naauwkeurig toe te zien dat de bij hun aanwezige of ontvangen wordende granen indien zich daaronder de bedoelde ziekelijke zaden mogtcn voordoen behoorlijk worden gezuiverd en dat vooral geene granen ter maling worden aan- of overgenomen waaromtrent niet te voren een naauwkeurig onderzoek heeft plaats gehad.

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1