ZIERIRZEESCIfE COC R A N Te, VRIJDAG A,0 1843, 18 AUGUSTUS. Besturen en Administratien. Nieuwstijdingen. Jf.o 66. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIEBUI7.EE. Verwittigen bij deze de belanghebbenden dat de gewone KERMIS of JAARMARKT dit jaar binnen deze Stad zal gehouden worden, als van oads aanvangende op den laatslen Maandag in Augustus, ge durende twee weken en ahoo van den 28 Augustus tot en met den 9 September aanstaande. De Kramers worden verzocht tot het hekomen van plaatsen zich in tijds mot vrachtvrije brieven bij den heer A. van der Vélde, Cz Stads-Architect en Marktmeester alhier, aan te melden en zal een ieder hunner van behoorlijk Patent moeten zijn voorzien terwijl geene Rijfelaars, Horoskooptrekkers of Bedelaars op de Kermis zullen worden toegelaten. Zierikzieden 9 Augustus 1843. Burgemeester en Weihouders voornoemd DE CRANE, vt., Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. nationale MILITIE. I N S P E C T I E O V E R DE V E RL OF GANGER S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZtEBIEZEE brengen door deze ter kennis van de daarbij belanghebbendendat de gewone drie-maandelijksche Inspectie over de Verlofgangers der Nationale Militie zal plaats hébhen op Dingsdag den 22 dezer maand des voormiddags 10 ure voor hot Raadhuis alhier waarvan echter zijn uitgezonderd de manschappen die nog niet gekleed ol'gewapend zijn. Zierikzeedon 10 Augustus 1843. Burgemeester en Weihouders voornoemd NELEMANS L. V. Ter ordonnantie De Slads Secretaris W. J. P. KROEF. INSPECTIE OP DE STRATEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE maken bekend dat op Zaterdag den 26 dezer maand een omgang door de Stad en langs de Dijken plaats hebben zalom zich te over tuigen of al de bepalingen van het Policie-Reglement dezer Stad alom worden nageleefd wordende een iegelijk hij deze gewaarschuwd om te zórgen dat de Straten, elk voor en achter zijne woning of erf, behoorlijk schoongemaakt en gezuiverd zijn, terwijl de beambten der Policie bepaaldelijk zijn gelast om op de voortdurende reinheid der straten te letten en zonder oogluiking wegens alle overtredingen en nalatigheid behoorlijk proces-verbaal op te maken. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd omgeroepen en in de Stads Courant geplaatst. Zierikzee, den 16 Augustus 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd J DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. FRANKRIJK. PARIJS den 12 Augustus. «Eergisteren avond deelde de Messager geene telegrafische depêche mede; heden heeft hij het weder gedaan. Zij is van den volgenden inhoud In een adres den 8 door geheel het kabinet, in tegenwoordigheid van het diplomatieke ligchaam. de ligchamen van staat en de overbeidsmagten van Madrid aan H. M. overhandigd, heeft het ministerie verklaard dat, daar de wil der natie is, dat de koningin meerderjarig verklaard worde, zij zulks worden zou zoodra zij voor de cortes eed zou hebben afgelegd en dat het in afwachting van derzelver zamenkomst', in haren naam het bestuur zou voeren. De koningin heeft terstond aan deze ver klaring hare goedkeuring gehecht. »Tot kapiteins-generaal zijn benoemd, de generaal Monies, van Gallicie de generaal Soriavan Estramadura; de generaal Amor van de baskische provinciën. »De fueristisehe deputatie van Riskaaije is den 5 geïnstalleerd gé worden; de junta heeft zich den 6 uit eigen beweging ontbonden. »De deputatie heeft de algemeene junta's tegen den 15 te Guernica zaam geroepen." Onder dit gewigtige telegraaf-herigt voegt ons ministerieel Journal des D(!bats heigeen volgt «liet hoofdpunt en de grootste moeijelijkheid van den spannschen toestand zijn, gelijk men ziet, door de onmiddelbare meerderjarig- verklaring van koningin Isabella II beslist. Die beslissende maatregel maakt de treken of kuiperijen onmogelijk welke de benoeming van een nieuw regenlschap na zich zou gesleept hébben en geeft tevens aan het overgangs-bewind den koninklijken naam en de oppermagf der kroon tot steun. De partij der heethoofden kao legen dezen maatregeldie reeds aanvankelijk door verscheiden junta's voorge slagen was niets in te brengen hebben. Wij hebben nu onlangs doen opmerken, dat zij door dé tolken der gematigde partij ijverig verlangd werd dus kan men niet twijfelen of zij zal de algemeene goedkeuring der natie verwerven die er een onderpand van welge vestigdheid in vinden zal. Het ceremonieel, waarmede het ministerie de plegtige erkentenis van de meerderjarigheid der koningin omgeven, hppft is reeds als hol ware ecno bezitneming, die voortaan een nieuw karakter bijzet aan de bcsluursmagt, door de ministers geoefend. De geschiedenis van Spanje levert verscheiden voorheelden waarmede hetgeen heden voorvalt, vergeleken kan worden. Het zal ons genoeg zijn do minderjarigheden en de regeringen to vermelden van Hen drik I van Kastilie, van Ferdinand III, van Alphonsus XI, van Hendrik Rolens on Hehdrik III, deze laatste werd in den ouderdom van 13 jaren en eenige maanden meerderjarig verklaard. «Hel gedeelte dezer depêche, dat Riskaaije betreft, vertoont ons do baskische provinciën hunne fueristisehe instellingen dat ishunne oude provinciale voorregtenwelke hun, tijdens de bevrediging van Bergara in 1839, door het tusscben Espartero en Mnroto gesloten traktaat bij voortduring gewaarborgd warenherstellendenader hand in 1841, ter gelegenheid der poging van O'Donncl, die thans weder te Madrid is en van den minister Monies de Occa dien Es partero deed fusilleren werden die voorregten door den regent aan dc provinciën ontnomen onder voorwendsel dat zij aan gemeldo P°g'nSwelke ten behoeve der zaak van koningin Christina gedaan was ondersteuning gejeverd hadden. Nog kan men de strekking en gevolgen van de nieuwe beweging der baskische provinciën niet be- oordeelen. »De Barceloner junta volhardt, met eene beklagelijke verdeeldheid in hare maatregelen van uitsluiting en vervolging tegen de personen en in haar stelsel van tegenkanting tegen do provisionele regering welke geheel het overige Spanje als do personificatie van den alge- meenen wensch erkent. Do junta had onlangs aan het ministerie eene verklaring toegezonden betrekkelijk de noodwendigheid om eeno opperste nationale junta zaam te roepen naar het voorbeeld van die te Kadix in 1812. Maar daar inmiddels het decreet van zamen- roeping der cortes te Barcelona ontvangen was zoo heeft de junta terstond begrepen dat die maatregel door de publieke meening met bijval ontvangen alle andere zamenroeping nutteloos maakte. Daarom heeft zij loen bedachtin eene onder dagteekening van 5 Augustus aan de Kataloniërs gerigte proclamatie, tegen de zamenroeping der cortes te protesteeren. »In dit bevreemdende stuk verklaart de junta dat zij, overwegende hoe de zamenroeping der cortes de grootste bekommernis veroorzaakte en hare medeburgers willende gerust stellen, zich permanent houdt, om de vaanwelke zij opgestoken beeftdat is de zamenroeping eener centrale junta van staatsbewind te ondersteunen. »Men kan niet voorzien, tot welke uitersten die junta, nu zij eenmaal de baan van weêrstand en van magtsmisbruik is 'ingetreden zal overslaan. Hel is in naam der vrijheid en der beginselen dat zij beweert te handelen en niet te min ziet men haar hot wezen lijkste het levenbeginsel der vrijheden die der drukpers verbieden. Zij verbiedt de dagbladen die niet in haren geest geschreven wor den zij doet ol' laat de bureaux der zulke door hare voorstanders aangrijpen zij bedwingt de schrijvers door schrik ja zelfs zet zij hen gevangen of deporteert hen. De heer Mendizabal had zich te Madrid gedurende de schrikdagen die zijnen val voorafgegaan zijn verge noegd met de uitgifte der dagbladen te beletten, zonder zoo verre ta gaan van zelfs de dagbladschrijvers in de, gevangenis Ie werpen. Trouwens die schendingen van de vrijheid der drukpers die brutali teit welke beoordeelingen verbiedt zijn gewoonlijk het laatste pa- roxismus eener zich door geweld staande houdende magt en liet voor teeken van haren op hand zijnd™ val. De reactie schijnt op het punt van te zullen uitbersten. Reeds den 5 lieerschte er eene grooto woeling te Barcelona waar twee partijen die der junta en der regering vijandig tegen elkander over staan." BELGIE. BRUSSEL den 15 Augustus. Hot berigt dat de koning der frans'chen den zoon van den hekenden graaf de Mcrode heeft benoemd als geattacheerd aan het fronsche gezantschap te Madrid heeft hier ter stéde in hooge kringen veel genoegen gegeven. Het belgiscb dagblad I' Independence meldt dat de móeijelijkbe- den opgeheven zijn welke gerezen waren hij de ratificatie van het reglement op de scheepvaart, ontworpen door de, tot dat einde in gestelde nederlandsch-belgische commissie, en wel len gevolge van de gehoudene conferentie» tusscben den neiierlandschen gezant den heer Rochussenen de bëlgische.:regering; zoodat niets meer der be- krachtiging van dal stuk in den weg staat. De diplomatieke akto ten deze.moet dan ook reeds op.den 12 dezer naar Wiesbaden ge zonden zijn, en, naar men wil, zullen cle ratification aanstaanden maandag te Antwerpen uitgewisseld worden. N E D E II L A N D E N. 's GRAVENIIAGEden 15 Augustus. Door den kamerheer cere moniemeester is hekend gemaakt, dat het hof op gisteren, den 14 Augustus, den ligten rouw heeft aangenomen voor den tijd van 14 dagen wegens het overlijden van Z. K. H. prins August mn Pruis sen. Z. M. heeft aan den heer P, Ilegout, to Maastricht, vergun ning verleend tot het aannemen en dragen van het versiersel van ridder van het Legioen von Eer, hem door Z, M. den koning der franschen geschonken.

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1