'weck "den heer 'Mehrt mede een vleijond blijk geschonken van hoogst- 'deszell's belangstelling in 's mans vernuftigen kunstarbeid, en zulks bij 'gelegenheid der aanbieding van eene allerfraaist bewerkte glasschilderij nu laatstelijk door den reeds boog bejaarden kunstenaar gegraveerd. GKMENGDÈ BUITEN1- EN BINNEN LANDSCHE BEBIGTEN. Volgens een fransch dagblad zal door den Graaf de Chambord eene reis 'door Engeland worden ondernomen tot het onderzoeken en besludce- ren van de bronnen der groote zeemagt van dat rijk. In een berigt uit Santo Thomasde nieuwe belgische vestiging in Guatemala, be klaagt men zich dat het bestuur dezer kolonisatie niet genoeg houthak kers heeft medegezonden om den boschrijken grond te kunnen ontgin nen en dat over 't algemeen het aantal kolonisten te gering is. Te Algiers zal eene uitgebreide zijde- en katoenspinnerij en weverij opgerigt "Worden Waarvan men zich voor dezen tak van nijverheid groote voor- deelen belooft. Don 8 dezer is van Amsterdam naar het Nieuwe Diep "vertrokken het fregatschip Barend Willem, kapitein J. Richels, bestemd 'om naar Batavia over te voeren een detachement gröot 200 man onder officieren en soldaten. Naar wij vernemen heeft zich reeds een aantal handboogschulterijenin dit koningrijk gevestigd, geneigd verklaard, om aan hot algemeen groot concours, dat door de sociëteit de Unie, te 's Herlogenbosch op Woensdag den 30 dezer zal gegeven worden deel te nemen. In den namiddag van den 9 dezer is in het Ooslér-dok ge vallen en verdronken de schepeling Anne van der Zee, oud 20 jaren 'behoorende tot do equipage van het nederl. barkschip van der XVetjf kapitein P. van Duivenbooden. In woêrwil van de versnelde gemeen schap door middel van den spoorwegis dezer dagen door de ondernè- 'niirig van van Gend op nieuw eene diligence-dienst opgerigt tusschen Gend en Antwerpen. Zoo men verneemt hoeft hél Z. K. H. den I'rins van Oranje behaagd, onzen stadgenootde componist A. Berlin, bijeenen 'voor dezen zeer vleijenden brief, hoogstdeszolfs tevredenheid te betuigen 'over eene compositie getiteld Morceau de Salon, laatstelijk alhier bij den muzijkhandelaar J. Rolmen uitgegeven en van welk, aan Z. K. H. opgedragen stuk de componist een exemplaar aan Z. K. H. had aangebo den. Te Hoogeveen (Groningen) is de huisvróuw van den brigadier- Veldwachter Leyssenaar, die den 21 Augustus 1840 bevallen was van twee zonen den 2 verlost van drie mede welgeschapene kinderen een zoon en twee dochters die alle in leven en gelijk de moeder Welva rende zijn De proeven met het luchtschip gelukken tot dusverre niet, omtrent die, welke in de gaanderij Adelaide, daar te Londen, welke daar mede genomen zijn geeft de Morning-Herald de volgende bijzonder heden a De proeven die in de laatste twee maanden genomen zijn met het hooggeroemde luchtschip, hetwelk een middel van gemeenschap tusschen de verst van elkander verwijderde natiën moest danrstellen hebben het bewijs geleverd dat, zoo het ontwerp immer tol stand Wordt gebragthet werktuig nimmer meer dan 10 of 15 mijlen in het uur zal kunnen afleggen. Op kosten van den eigenaar der gaan derij is er een geheele reeks proefnemingen gedaan. Men is begon nen met een model van een luchtschip te maken. De heer Henson had er een, maar te zwaar in evenredigheid van deszelfs kracht; men maakte het nieuwe op dezelfde schaal van groottemaar minder zwaar, men overtrok het met blaauwe zijdeen hechtte er een ligter maar tevens sterker stoomwerktuig dan het eerste aan. Er werd een hellend steigerwerk opgerigt en langs het geheele schip hechtte men koperdraden tegen de mogelijkheid van eonen val. »AUes gereed zijnde werd de sloom uitgelaten en het schip schoof met eene groote vaart van de helling af. Met gespannen verwachting stonden de toeschouwers gade te slaan welke rigting het schip zou nemeneene klimmende of eene horizontale. Maar aan het einde van het steigerwerk gekomen viel het schip op zijne koperdraden zonder zelfs de lengte van eenen enkelen voel in de lucht te zijn blijven zweven. De heer Henson verklaart dezen valmet te zeggen, dat er eene fout in hel hellend steigerwerk was, en dat de vleugels van het werktuig riiet van genoegzame kracht waren, zoodat zij, hij het verlaten van het steigerwerk, te zwak waren geweest, om de vereischte rigting te nemen. Sommigen der koperdraden waren ge knapt eene der vleugels hing hij het schip nederin het kortal vorens eene tweede proef te kunnen wagen, moest er eene geheele herstelling gebeuren. »De uilvinder deed een ander maar tevens zoo sterk mogelijk, ook deze eindigde met eenen val proefneming ging het niet beter, sel van het schip te ligt wasen stoomwerktuig maken, zoo ligt, Men hernieuwde de proefmaar bij eene derde en zelfs eene vierde Toen zeide men dat het bekleed- dat men van een onvolmaakt werk tuig geene goede uitkomst kon verwachten ten bewijze van hel be weerde, herinnerde men aan de proefneming, door den heer Henson zeiven gedaan met een luchtschip hetwelk eenen afstand van ette lijke roeden in de lucht had afgelegd dat schip had anders niet meer noodig gehad dan een minder zwaar en magtiger stoomwerktuig. »Nu werd het nieuw vervaardigde stoomwerktuig aan het lucht schip van den heer Henson gehechtmaar de uitkomst was niet ge lukkiger al die mislukte proefnemingen hebben aanleiding tot einde- looze berekeningen van den kant der toeschouwers gegeven. Men is eindelijk tot het besluit gekomen dat de propellers (wan-raderen). niet in evenredigheid waren tot het werktuig dat zij zich niet snel genoeg in beweging stelden dat het stoomwerktuig niet sterk genoeg was om de door de helling van hot steigerwerk bijgezette vaartvoort te zetten enz. »Ecn der voorstanders van het werktuig van den heer Henson geeft .het evenwel nog niet gewonnen ofschoon men volgens de berekenin gen tot geene grootere snelheid dat van 10 of 15 mijlen kan geraken. Hij zelfs zegt dat hij het tot niet minder dan van 100 mijlen in iet uur wil brengen." Uit Maints meldt men van den 8 dezer het volgende: Ook heden kan niets dan verblijdends omtrent den voortgang van ohzen graan oogst worden gemeld. De verrukkelijke dagen welke wij thans Wederom genieten hebben eene hoogst gunstige uitwerking Op de nog te veld staande gewassen. Overal, zelfs in de bergachtige stre ken is men bezig met het snijden en binnen halen der rogge en garts. De aanvoer van nieuw graan is niet alleen daar maar ook op de graanmarkten der omliggende steden hoogst belangrijk. Dit heeft nu het gevolg,- dat de prijzen Voortdurend laag blijven; daartoe draagt overigens het aanhoudend en sterk to koop bieden van Obst-Zee- graan bijrogge en garst van de Oost-Zee vinden tot de zeer ver laagde prijzen thans bijna geen aftrek; de kleine patijen Welke men nog kan plaatsen, worden waarschijnlijk gebruikt, om onder nieuw graan te worden gemengd. Tamelijk algemeen is men van oordeel, dat de prijs der kogge nog tot 5 fl. misschien lager "zal ,gaan thans houdt dezelve zich nog op 6 'h 6ij, fl. en die van nieuwe Paltzer garst op 5 fl.; tarwe souteneert zich vrij goed, want eer dit graan kan binnengehaald worden zal het nog vele warme dagen noodig hebben, zoodat het verbruik gedurende dién tijd nog aan zienlijk kan wezen; de nederrijnsche tarwedie herwaarts is gebragt, heeft een hijzonder goed voorkomen en kwaliteit zoodat daarmede niet kan geknoeid worden hetwelk nadeclig op den prijs konde wer ken gelijk gebeurd is met de rogge van den aanvoer uit de Oost-Zee. De hooge prijzen waarvan de hollandsche markt-herigten nog altijd spreken houden daar de hoop gaande om ladingen graan hlrcfr Nederland en Groot-Brittannie uit te voeren vooral wanneer in deze streken de -prijzen in die male blijven afnemen, als men grond meent te hebben te verwachten. Dezer dagen is in de hoofdstad Parijs eene verkooping van handschrif ten van beroemde personen gehouden. Een brief van la Fontaine, drie bladzijden grootheeft 30Öeen van mevrouw de Semjné 222-, een van Fenelon 307 een van koningin Maria Anloinella 170 franks opgebragt. Weinig minder is voor da brieven van sommige vermaarde buitenlanders besteed onder anderen voor een van Calvin 133, voor een van Kant 151, voor een van den admiraal Nelsou 120, voor eén van Pope 166, voor een va:n Garrich 93 en voor een van lord Byron 80 franks. Uit Leeuwarden schrijft men van den 9 dezer het volgende: Door ieder, die belang stelt in de verbetering van de hinnenlandsche ge meenschap te water in die provinciezal zeker met genoegen worden vernomen dat de staten van Vriesland hebben besloten dat het Caspar Robles- of Kononelsdiepvan uit het Berguiaermècr naar Stroo- bosen dus hét hoófd-kanaal dóór dit gewest tusschen dë Lemmer en Groningen in den volgenden jare uitgediept zal wordenbij welke gelegenheid tevens de brug-bij Kootcn verwijd en die hij het Blaauwe Vallaat vernieuwd zal worden, terwijl men, ten behoeve der afstróómins van het door deze vaart aangevoerde watêrliet buiten- kanaal van Munnekézijldoor ploegenzal trachten 'te verdiepen. Nadat in den vorigen jare bij Rergu'merdam eene nieuwe doorvaart en fran ij e draaibrug gemaakt en dé kanaalvaart vooral voor de stoom boot Tjerk Hiddes de Vries, van de Lemmer naar Stroobosdaardoor veel verbeterd is, zoo zal de vöórgénom'e uitdieping, hoven vermeld, daartoe nog meer bijdragen on de belangen van de hinnenlandsche scheepvaart èn handel grooteiijks bevorderen. Men meldt uit Amsterdam Van den 9 dezer In den namiddag omstreeks half vijf ure kwam èene onweersbui weidra gevolgd door eene tweede uit het noordwesten over dezê 'stad aandrijven. Ge durende de eerste die niet alleen van geweldigen slagregen maar ook van ongemeen zw'are'n 'hagel verzeld ging, hebbende sommige stukken ijs wel de grootte van een duivenei sloeg de bliksem iii den korenmolen den Hond tnebeboo'rendo aar, den heer van Groningen, slaande op de Sehans de eerste van de Muidérpoort naar doti kant van den Amstel. Hoezeer in het begirt van den brand hét vuur slechts dé eene zijde van 'den irfólert die van den wind afgekeerd was, had aangegrepen 'en éen achttal spuiten spoedig ter hulp aan snelden 'stortte het bovénsté gcdééllé van dén inolèn Weldra in ert in korten tijd was hij lot op den steepen voèt geheel afgebrand. Niettemin is het gelukt door ijverige hulp 'de paarden alsóok eenig gereedschap le redden. Mort meldt ook van eene diénstbode, welke in het 'speelhuis de Pijl. óp de binnenplaats een emmer met water uitgoot door het flikkeren van hét WeÖrlioh't zóó zeer ver blind geraakt dat de blindheid tót omstreeks middernacht heeft aan gehouden als wanneer zij het gebruik van baar gezigt weder terug bekomen beeft. Ook verneemt men dat' dienzelfden avohd brand is ontstaan aan het westeinde Van dén W'orniér in den verwrnolon dè Bootsmans-Maalto'ebeh'oorehde aan de heeron Haardemaherde Graaf Coinp. dé molen is geheel afgebrand. ige/tii. BROUWERSHAVEN den 11 Augustus. Binnengekomen: het kofschip Neêrlands Trouw, kapt. 1'. J. de Groot, met verlies van zijn groote mast hetzelve was den 10 Augustus uit Helvoet gezeild en bestemd geweest naar Nan les. 190"" KONINKLIJKE NEDEKLANDSCHE LOTERIJ. DERDE vLASSE. Eerste Lijst. Vijfde Lijst. 9559 préirt. f 1000 N.d 21701 f 1000 11385 1500 16357 - lood Tweede Lijst. Zesde Lijst. Ö515 r 1500 2641 ƒ25,000 10511 1000 9981 - 1000 8642 - 1000 Zevende Lijst. Derde Lijst. i> 13070 f 1000 23502 f 2500 11670 - 1000 10530 1000 2533 - 1000 17475 1000 Achtste Lijst. Vierde Lijst. i> 18431 f 7500 Geene. 10942 prem. - 1000 JLdverteniien Do ondérgeteekende' maakt békefid dat zijn Magazijn geopend zal blijven tot Zaturdag den 19 Augustus; ook zijn er nog fijne OVERHEMDEN a 2 SHAWLDASSEN a 75 c.1, ZOMER- BROEKEN a 2,50 te verkrijgen. U Ed. Dw. Dienaar, J. E. BOZELAAR, p. o. J J. C. Greeee. te zieb1kzee bij be wed. a. de vos en zoon, stads drckkers.

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 2