ZIERKZEESCHE COURANT. N.o 65. V DINGSDAG A.° 1843. 15 AUGUSTUS. Besturen en Administration. Nieuwst ij dingen. VISSCHER IJ. NOTIFICATIE. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dot door .Zijne Excellentie den Opperhoutvestermet overleg van Hun Edel Groot Achtbare de Gedeputeerde Staten is bepaald het navolgende «De bepalingen vervat in art. 2, 4 en 5 der Notificatie van den »27 Februarij 1837, (Provinciaalblad n.° 23,) worden gewijzigd »als volgt »1.° De wijdte der mazen van de navolgende vischtuigenover «derzelver grootste lengte gemeten zal zijn ten minste «voor de zegen (sleepnet), de vleugels 25, de kuil 20 neder- «lahdsche strepen. »voor de fuiken, de vleugels en het ligcbaain 25, de kuil en »kruik 20 nederlandsche strepen. »2.° Na den 1 Januarij 1845, zullen geene zegens en fuiken, »onder de gemelde, en geene andere vischtuigen, onder de «vroeger vastgestelde maat mogen worden vervaardigd ver- kochtof tot het visschen gebezigd. »3.° De vroeger gemaakte bepaling omtrent de wigt van de ge- «vangen wordende aal of paling wordt opgeheven staande het «den visschers voortaan vrij over den van die soorten gevangen «visch naar goedvinden te beschikken. »4.° De overige bepalingen van de in het hoofd dezer aangehaalde «artikelen blijven in derzelver geheel. En zal, ten einde niemand hiervan onwetendheid voorwende, deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gewoon is te ge schieden mitsgaders in het Provinciaalblad geplaatst. Middelburg, den 7 Augustus 1843. De Staatsraad Gouverneur voornoemd Bij deszelfs afwezigheid SPRENGER Lid der Gedeputeerde Staten. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZfERIKZEE, verwittigen bij deze de belanghebbenden dat de gewone KERMIS of JAARMARKT dit jaar binnen deze Stad zal gehouden worden als van ouds aanvangende op den laatsten Maandag in Augustus, ge durende twee weken en alzoo van den 28 Augustus tol en met den 9 September aanslaande. De Kramers worden verzocht tot het bekomen van plaatsen zich in tijds met vrachtvrije brieven hij den heer A. van der Velde, Cz Stads-Architect en Marktmeester alhier, aan te melden, en zal een ieder hunner van behoorlijk Patent moeten zijn voorzien terwijl geene Rijfelaars, Horoskooptrekkers of Bedelaars op de Kermis zullen worden toegelaten. Zierikzee, den 9 Augustus 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. FRANRRIIR. PARIJSden 10 Augustus. Heden heeft men do volgende tele- graaf-depêche «De generaals Concha en Figueras zijn tot luitenanls- generaals bevorderd de eerste is benoemd tot inspecteur-generaal der infanterie de ander tot inspecteur der provinciale mililiën en kapitein- generaal van Sivillie. «Generaal Concha is den 31 te Itadix binnengerukt. De Malabar lag nog in de baai met den regent die ziek was aan boord." Het voortdurend vertoeven van den Malabar dien de eerste bc- rigten naar Lissabon hadden doen vertrekken wordt door lieden welke men beschouwt als goede berigten te bezitten 'daaraan toe geschreven dat de bevelhebber van dat oorlogschip kapitein George Sartoriusinstructiën van zijne regering afwacht alvorens onder zeil te gaan. Middelerwijl of ook wel reeds vroeger zegt men is Esparteronopens de volgende stappen welke hij wilde nemen van gedachte veranderd, en begeert nu, op raad van Linage, naar Kuba gevoerd te worden. Sommige personen die verder in de toekomst zien merken aan dat Espartero gemeld eiland reeds sedert lang met zijne aanhangers vervuld heeft en dus in slaat is, op hetzelve, ter bevordering van zijne oogmerken eenen groolen invloed te oefenen. Wat hiervan zij zullen nadere berigten moeten leeren. Reeds meenen eenige lieden dat die berigten bij onze regering ontvangen en dat zij van gansch geenen aangenamen inhoud zijn. Eene depêche van den generaal Concha, den' 30 Julij uit Port-Real aan den minister van oorlog gezonden doet zien dat sommige om standigheden van het vroeger, uit bijzondere brieven medegedeeld relaas der vlugt van Espartero niet volkortien juist geweest zijn zie hier wat het rapport behelst: «Zoo als ik gisteren aan uwe exc. schreef, ben ik den nacht lo Xeres aangekomen. Aldaar voegden ondanks de tegenkanting hunner bevelhebbers en officieren 200 man van het regement Pavia zich bij ons. Verscheiden hevelhebbers en officieren van het vijandelijke leger te Xeres verrast onderwierpen zich er aan het gezag der regering. «Ik hield slechts een uur lang halt, en zonder meer rust te nemen, vervolgde ik mijnen togt aan hel hoofd der eskadrons die, na 7 uren gaans ai galloperende te hebben afgelegd met het krieken van den dag Port-S.'-Maria gewaar werden. Daar bevond zich Es partero, verzeld van zijn ministerie, van zijn eskorle, van het pro vinciale bataljon Segovia en van verscheiden andere kleine gedeelten infanterie, welke gezegd werden, besloten te hebben tot het uiterste te zullen vechten. «Met lossen teugel rende ik het dorp binnenslechts door mijnen staf en twee eskadrons verzeld eene derzelve zond ik naar de brug en naar de voorname uitgangen der stad in de onderstelling dat de vijanden dezelve verdedigen zouden uithoofde van Espartero's tegen woordigheid dien ik het mogt kosten wat het wilde in handen wenschte te krijgen. «Vijf kleine eskadrons (dit is het maximum der magt van dat wapen, welke ik te mijner beschikking gehad heb) waren mij genoeg, aangemerkt de stoutheid welke zij aan den dag legden en hunne versmading der 1500 infanteristen en 400 kavalleristcn welke den regent omgaven. Maar al mijn spoed was vruchteloos, hij had zich eenige minuten te voren ingescheeptzijnen weg nemende naar een engelsch schip en de schatkist en eenigen zijner ministers met zich voerende. «Onbewust van deze1 omstandigheid, werd ik op den weg naar Pnerto-Real dé vijandelijke magt gewaar en onderstellende dat Es partero zich in derzelver midden bevond deed ik haar door een eskadron del Reij en oen ander van Almanza onder onmiddelbaar bevel van den brigadier don Rafael Leonny Novarrete vervolgen en in persoon had ik de eer, aan hun hoofd den aanval te doen, ver gezeld vgn den brigadier chef van den staf, generaal don Jose Fiberta Portello. «De eskadrons van het eskorte wilden zich niet overgeven liever, dan mijne soldaten te omhelzen verkiezende zich door hen tot aan den opgang zeiven der brug van Guazo te laten vervolgen welker bezetting een musketvuur begon op den brigadier Leon, die met eenige ruiters naderde. In den loop dier lange vervolgingwelke 4 uren duurde, hadden verscheiden aanvallen plaats, waarvan da uilkomst was, dat het baialjon van Segovia, eene kompagnie van Luchana al de eskadrons van het eskorte der generaals van Halen (Don Juan), Osset, Alvarez, alsook der brigadiers Santa Crux en Oviedobenevens een aanzienlijk getal officieren van den staf, het secretariaat van oorlog en verscheiden andere korpsen en instellingen ons in handen vielen. «Ondanks de edelmoedigheid, waarmede mijne soldaten zich ge dragen hebben en die vooral aan mijne tegenwoordigheid te midden der aanvallen mag toegeschreven worden, zijn er 12 a 14 gekwetsten en 3 dooden geweest. De troepen onder mijne hevelen hebben in standvastigheid en moed gewedijverdzij verdienen de algemeene achting. Ik heb de eer hen-aan uwe exc. en aan de hooge mild dadigheid van II. M. de koningin aan te bevelen." BELGIE. BRUSSEL, den 11 Augustus. De heer Arnoult, administrateur der domeinen, heeft bezit genomen van het paleis van den prins cars Oranje en van de overige eigendommen van koning Willem Iaan Relgie afgestaan bij het traktaathetwelk een einde aan onze geschil len met Holland heeft gemaakt. Men kan het grootste gedeelte van den graanoogst als opge- schuurd beschouwen. Op bijna alle punten des lands is de oogst, ofschoon met ongunstig weder begonnen op de gelukkigste wijze af- geloopen. Alle ongerustheid alle vrees voor buitengewone duurta tegen den aanstaanden winter zijn thans verdwenen. De tarwe en rogge zijn overvloedig; de kwaliteit van het graan is minder dan in hel vorige jaar; eene gelijke hoeveelheid graan zal minder meel op leveren; maar gelijk het jaar 1842 merkwaardig was en nog lang zal geroemd worden wegens de kwaliteit mag men thans hopen dat het jaar 1843, wegens de kwantiteit van hot graan en stroo her innering zal laten. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 13 Augustus. 1111. KK. IIU. de erf-groot- hertog en erf-groolhertogin van Saksen-Weimar-Eisenach zijn den 6 te Darmstadt aangekomen en hebben dienzelfden dag de terugreis naar Weimar voortgezet. Het nederlandsche smaldeel onder het bevel van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlandenuit zes oorlogschepen en twee ge wapende stoomschepen bestaande, is, na uit Vlissingen te zijn uit— geloopen gedurende vier dagen ter reede van Ostemledoor tegen wind opgehouden heeft het smaldeel na het doen van saluutscho ten den 7 dezer weder de reede verlaten. De als kunstwerker sedert 40 jaren inet roem bekende heer Andries van Bredavan wien vroeger eene keurige glasschilderij naar Ostade in 's rijks kabinet van zeldzaamheden is geplaatst, ontving dezer dagen van Z. M. den graaf can Nassau, alsmede van H. K. H. prinses Frederik der Nederlandenvereerertde bewijzen der hooge tevredenheid dier doorluchtige pcrsonaadjen over kunstwerk hun door den bekwamen vervaardiger aangeboden. Naar men verneemt, heeft Z. IC. H. de prins van Oranje, als grootmoedig beschermheer van kunst en wetenschap in de afgeloopeno

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1