ZIERIKZEESCHE COURANT DXNGSDAG 8 AUGUSTUS. Nieuwslij dingen N.° 63. m A.° 1843. FRANRR IJ R. PARTJS, don 2 Augustus. liet bombardement van Sevillie is cTen 22 krachtdadig voortgezet géworden. De schade is ontzettend. Den 23 heeft mc'n hét vuur gcslpakt. Fr was een parlementair versche nen. Espartero eh van halen bevonden zich dien dag nog voor do muren der stad. De van Madrid naar Andalusiën afgezonden magt bestaat uit 16 bataljons, 600 ruiters en eenige batterijen De bovenstaande berigten verwekken de.grootste bezorgdheid voor liet lot van de hoofdstad van Andalusiën. Er is, zoo als men ziet, éene aanzienlijke magt uit Madrid naar die provincie gezonden; maar die magt zal te laat aankomen Espartero en van Halen zullen den lijd gehad hebben die groote stad te verwoesten of door het eische.n van zware brandschattingen te bederven, en vooral van er, zoo zij zich overgeeft, Verschrikkelijke wraaknemingen uil te oefenen. In die omstandigheden kan het voor den lezer belangwekkend zijn, eenigzins bekend te worden 'met dié aanzienlijke stad waarvan het spaansche spreekwoord zegt; (lie Sevillie niet gezien heeft, heeft het wonder niet gezien. Sivillie heeft eéne bevolking van 120,000 zielen, fabrijken van zijden van laken van maroquin gedenktëekénen van de grootste merkwaardigheid 'en be'wondèVingswaanïigste bouworde zooals onder anderen de door de gan'sche wereld beroemde hoofdkerk het alcazar, een moorsch paleis niet inindër .bewonderingswaardig dan het al- hambra van Grenada het aartsbisschoppelijk paleis de giralda die aan het wonder grenzende torenvan 320 voeten hoogop welke men op dit o'ogenblik de oude vaan van koning ÊeiHgen Ferdinand ziet wapperen; de koninklijke 'tabaksfahrijk', een fraai gesticht van hedendaagsche bouworde de tri'utnf boog van de poort van Triana a a ii den Guadalquivir, het lonja of het beurs-'palci'salwaar bewaard worden de archieven dei oude spaan'schè zeelieden zóó beroemd wegens hunne ontdekkingen op zee. Sevillie is 'orrtèevért door eenenóüden ibii'u'r niet ktnteelen 'die zoowel van de Romeinen als van de Gothen cn Mooreii dagteekent. Deze ringmuur heeft twee mijlen in de'h omtrek en is bezet met 160 torens van gelijke bouworde. De stad ligt aan. den linkeroever va'rt den Guadalquivir over dé rivier ligt eene schipbrug .die 'naar dé rijke oji den regteróever gelegene voorstad van Triana leidt. .De zee vloed laat zich tót daartoe nicikert ofschoon Sévillié 30 mijlen van de kust verwijderd is. Er ligt steeds eene 'reeks van Schqpeii teri ahker voor de alamedas (de Wandelingen) en voor den. voel van den gouden 'toren vroeger de l'ösjtlaats 'vab dé kostbare metalen uit Mexico en Peru die Voorls aan liet liól'el van de munt tot piasters en quadrupelS ge'slag'en werdén'. Langs do vier hoofdwegen die tol de stad geleiden spreiden zich ontzettende voorsleden uit. Die toorsteden eti vooral die van Alcala en van Triana zijri dóór dérzetver uitge strektheid door dé fraaiheid van derzelver kérken fonteinen wan delingen en het sleHijke van derzelver huizen met stédeii gelijk té stell'eb en zie daar nu de Stad Welke van halen en de 'régent zijn komen verwoesten. De Voorstad Van Alcala heeft dit lot reeds on dergaan. De dagbladen van Madrid roepen wraak over Êsp&rlero, wegéns Het bombarderen van Sevillie maar terwijl hij tegen Sevillie woedt laat hij don hém zoo noodigen tijd tot zijnen aftogl onherroepelijk Voorhij gaan. De tijding Van hét bvérgaari van Madrid vliegt naar al de uiterste punten van Spanje én kan den 26, uiterlijk den 27 Kadix bereiken. De regent schandvlekt 'zich voor altijd door dit bombardement. Het is niet voor Sevillie het is in Madrid dat hij zich had behoorén te vertoonen. Overwonnen maar zonder dat eenige verfoéijelijke daad van geweldenarij op Hem drukte had hij in het belang van den openbaren vrede op eene edele wijze afstand kunnen doen en voor zich en de zijnen, eervolle voorwaarden kunnen bedingen ihaar het is als een gelukzoekerdat hij schijnt tc willen eindigeti. £)en 3. Eene gisteren avond bekend gemaakte jèlégr.-iaF-depéch uit Spaiije heeft de tijding gebragt, dat liet ongelukkige Sevillie den 25 nog altijd gebombardeerd werd, en, standvastiger dan vroeger Barcelona, zich nóg niet. had overgegeven. Du verwoesting was groot. Zoo langdurig een weèrstand moet goede lidop inboezemen vocir die onverschrokken bevolking die bare huizeri aari verwoesting en aan brand te prooi geeft liever dari de laatste wraak te ondergaan van éene magt die den -geest geeft. Reeds kondigt men te Madrid in schrijvingen aan om in den rainp van Sevillie te gemoet te komen, fcn voorzeker zullen al de steden van Spanje met edele drift hieraan deel. nemeti. Van den 20 tot deti 25 had Sevillie reeds vijf dagen het bombar dement. verduurd en de zesde begon. De verwoesting moet vrees- selijk zijn in eene stad, welker uiterst naaüwe cn kromme straten aan den brand veroorloven zich met eene alvernielende snelheid voort te planten, zonder dat men bet vuur kan meester worden, of, anders dan door het omverhalen van groote blokken huizen kan stuiten. De gebombardeerde en voorts door kanonschoten vernielde voor steden Sart Bernardo cn Sail Lorenzo zijn den 20 bezet geworden cn van toen af aan hebben de mortier-batterijen zeer digt aan de stad geplaatst kunnen worden in welken stand zij Vervolgens bun brand- tuig onophoudelijk hebben uitgebraakt. In het algemeen wordt de toestand van Spanje nog als zeer bèg- cbelijk aangemerkt en men bevroedt niet op welke wijzenadat de regent van liet staalkundig loöneel zal zijn verwijderd daar ta lande eene wenschclijke orde zal kannen 'worden hersteld. Den 4. Er zijn lieden geene telegrafische depêches uit Spanje ontvangen. Het schijnt intusschen dat de inneming van Sevillie niet zoo gemakkelijk zal wezen. De belegerden hebben batterijen van zwaar kaliber opgerigtom de belegeraars het hoofd te bieden. Eene in de stad ontdekte zamenzwering en de verwoestingen door het bombardement aangerigt hebben de geestdrift der bevolking ten top doen stijgen cn men heeft op de altaren gezworen zich niet over tc geven. Er zijn plegtige diensten in de verschillende kerken ge vierd om dit besluit te heiligen en processiën zijn er tot datzelfde einde rondgegaan. Ten gevolge dier plegtigheden is de verdediging van Sevillie als heilig verklaard en prediken de geestelijken steeds moed en weèrstand. De minister van oorlog heeft eene depêche namens de koningin en het nationale bewind aan Espartero en van halen gerigt inhou dende dat zij indien zij met de vijandelijkheden voortgaan tot 'verraders van het vaderland zullen worden verklaard., De brieven uit Madrid melden vérder dat de staat van beleg op geheven is. NEDERLANDEN. 'sGUAVENHAGEden 6 Augustus. Z. IC. II. prins Alexander is eergisteren uit deze 'residentie naar Londen vertrokken. HH. KK. HH. de erf-groothertóg en hertogin van Saltsen- Weimar-Eisenach hebben II. donderdag morgen deze residentie ver laten, om naar Weimar terug te keeren. Z. M. de graaf van Nassau heeft dezer dagen een nieuw bewijs van hoogstdeszelfs weldadigheid gegeven. Te Dieren, namelijk, een. kerkgebouw voor de Hervormde gemeente zullende worden opgerigt, heeft het Z. M. behaagd daarvoor het aanzienlijke subsidie van f 6000 toe te staan. Gisteren de twee en zestigste verjaardag van den altoos ge- 'rfenkwaardigen zeeslag van Doggersbank heeft het Z. M. den koning behaagd aan de jvéinig overgebleven personen die als officieren of 'adelborsten dien Slag hebben bijgewoond het kruis der 3do klasse Van de Militaire Willems-Orde te schenken. Die personen zijn: de Rraaf t. H. Ver-HuëÜvice-admiraal en 'pair van Frankrijk de gepensioneerde vice-admiraal in néderlandscbe dienst J. van hoogen- tioudk Tulleken; dé gepensioneerde kapitein-ter-zee F. baron Fagél en de tegenwoordige minister-plenipotentiaris te Londen jh.1 S. Dedel", waarvan de beide eersteil als officieren eii 'de laatsten als adelborsten op de vloót dienden. Volgens gerucht, zal er ccri voorstel gedaan worden lot het leggen eener belasting van 5 Jjc.' op de renten der nederlandsche schuld. -- Volgens 'een berigldoor de Evangelische Kerkbode medegedeeld behoort onder de liesluiten, door de onlangs gehouden synode der Hervormde kerk in Nederland genomen,, ee'rié alteratie van art. 15 van het algemeen, reglement van 1816 welk art. dus luidde «Geene veranderingen künnen in dit reglement gemaakt worden, dan door Zijne Majesteit, op voorstel of immers na voorafgaande overweging hij het synode, hetwelk echier voor en aleer ten dezen besluit te' nemen, daarop de consideration zal inwinnen Van de provincials kerkbesturen." Terwijl dit artikel nu met eenparigheid van stemmen, in do zitting van den 17 Julij dus gewijzigd en deze wijziging later hij koninklijk besluit bekrachtigd is; «Geene veyanderingen kunnen in dit reglement gemaakt worden dan door de algemeene synode der Hervormde kerk, welke vóór en aleer ten deze een besluit te nemen daarop de consideration zal inwinnen der provinciale kerkbesturen en zal zoodanig besluit alvorens te worden uitgevoerd aan de be krachtiging vail Z. M. den koning worden aangeboden." Voorts is, gedpreiidé deze zitting der synode, een synodaal regle mentop het hulppredikerschap gearresteerd, om, na redactie, aan de bekrachtiging van Z. M., ondefworp.éri te worden. Deze kerkelijks vestiging van het hulppredikerschap trachtte uleh onder anderen dienstbaar te maken aari deszelfs meerdere Uitbreiding over de vader- landsché kerk door de gemeenten zelve den weg aan te wijzen hos zij ih hare behoeften door hulppredikers daar kurinéii voorzien waar do Evangeliedienst hulp behoeft en hoe men gebruik makende van den legenwoórdigen overvloed van kandidatenstoffelijke middelen kan aanwenden otn in de hoógore geestelijke behoeften der gemeenten te voorzién. C-EMENGDE RUTTEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Goessche Courant bevat eene omstandige beschrijving der plègtig- heidmet welke de nieuwe ambachtsheer, de hoog ed. heer A. van hoboken van lihoon en Pëndrecht en Cortgeen. schcépsr.eèder te Rotterdam nevens familie, op den 31 Julij jl. te Cortgedri ontvangen is. Gulle hartelijkheid hcerschte bij allen die deel aan dit feest namen. Den 3 dezer is op 's rijks werf te Amsterdam van stapel gelaten Z.r M.' schoo- herbrik de Lansier. Een jong fransch juffertje met name Maria Rarl is dezer dagen te Londen aangehouden en gecondemneerd geworden we gens het smokkelen van sigaren. Zij had zich allerkeurigst een japonnetje lalèn maken, hetwelk geheel niet sigaren van de eerste kwaliteit opgevuld was. Het japonnetje was zoo elegant gemaakidat liet daarin gebragt zijn van eone voering van sigaren.niet den minsten hinder deed aan do taille van liet smoltkelaarsterljc. Gecondemneerd in eene boete van 100

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1