62. ZIERIKZEESCME VRIJDAG A.0 1843. GOU'R AN T. 4 AUGUSTUS. JBesturen cn Administratien. Nieuwstijdingen. BEKEND M A K I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad 7JERIKZEE in aanmerking nemende dat de nieuw gebouwde Wachthuisjes ter plaatse van de afgebrokene Zuidwellepoort, in zftoverre zijn vol tooid dat de barrière aldaar zoude kunnen worden geopend en de afsluiting weggenomen. Brengen bij deze ter kennis van de In- en Opgezetenen dat de doortogt aan de Zuidwellepoort, van af Maandag den 7 dezer maand, wederom zal geopend zijn en dat aldaar een beambte voor de Ste delijke Belastingen zal gevestigd worden. Zierikzeeden 2 Augustus 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE vt.. Ter ordonnantie De Stads Secretaris NV. J. P. KROEE. A F KON D IG ING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat op den 28 Julij jongstleden door Zijne Excellentie den beer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie zijn executoir verklaard de kohieren voor de belasting op het Personeel voor de wijken C en I) van deze Stad over het loopende dienstjaar en dat dezelve op heden worden gesteld in handen van den lieer Ontvanger der Directe Belastingen alhier ten fine van invordering wordende de belastingschuldigen mitsdien aangezocht om hunne aanslagen getrouwelijk overeenkomstig de wet, te voldoen. Zierikzee, den 3 Augustus 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt.. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. V. KROEE. FRANKRIJ PARIJS den 29 Julij. De jongste berigteh uit Madrid door de bewindslieden bekend gemaakt, zijn van den 25 dezer, als wanneer de troepen der opstandelingen bezit hadden genomen vlln cl ie hoofdstad. Ten aanzien van de beslissende ontmoeting tusschen de troepen van Narvaez en Seoane. op den 22, wordt gemeld, dat de laatste met 8000 man infanterie 600 man ruiterij en eene overmagtige ar tillerie post had gevat hij San-Juan de los Hueros in eene goed uitgekozene stelling, welke genoegzaam dooreen vrij diepen berg- stroom de Torote was gedekt en in dezelve is aangetast door de opstandelingen ten getale van 10,000 man infanterie, eene overmag tige ruiterij en eenig geschut. Zoodra het vuur uit liet klein geweer een begin had genomen hebben de soldaten tot de partij der op standelingen behoorende getracht zich met hunne tegenstanders te verstaan en heeft Narvaez zelf hun toegeroepen dat het tijd werd om een einde te maken aan het vergieten van burgerbloed. Toen het bleek, dat deze pogingen niet zonder uitwerking bleven, heeft Seoane zich almede in persoon aan het hoofd zijner manschappen gesteld en niet zonder lijfsgevaar pogingen aangewend om hen op nieuw in het gevecht te brengen. In dat gewigtig oogenblik heeft Narvaez zijne ruiterij, onder bevel van den brigadier Shelly, doen aanrukken, welke dadelijk de Esparteristen heeft overvleugeld, en hen daardoor heeft bewogen allen verderen tegenstand te staken. Van de 18 bataillons zijn 16 tot Narvaez overgegaan. Seoane is daarbij gevangen genomen en Zurhano is het met twee bataillons ontkomen. Het aantal dergenen welke bij die gelegenheid zijn ge sneuveld of gewond is onbeduidend. Do opstandelingen zijn op Madrid aangetrokken. De laatste po gingen der ministers van den regent om de bevolking alsnog tot tegenstand aan te vuren zijn vruchteloos geweest. Mendizahal had verkondigd dat bij zich in den uitersten nood met de weinige troepen die hem waren overgebleven in het paleis der jonge ko ningin zoude verschansen en zich in hetzelve zoo lang mogelijk te weer te stellen maar heeft dit zijn voornemen niet kunnen of willen volvoeren. De stedelijke regering heeft nog voorwaarden pogen te bedingen zoo ten aanzien eener aan te stellen regering als ten opzigte van het behoud van de nationale garde doch Narvaez heeft zich in dat opzigt tot niets willen verhinden en alzoo is Madrid den 23 en 24 door zijne troepen bezet geworden. Het paleis der jonge koningin is ongeschonden gebleven en onmiddelijk na den in- togt der opstandelingen heeft haar constitutionele voogd de heer Arguelleszijn ontslag als zoodanig ingediend. Tevens is de nationale garde van Madrid ontbonden en heeft- men een begin gemaakt met de ontwapening van dat korps. Eene der eerste daden van gezag der opstandelingen is geweest het herstel van hel ministerie Lopezzoodanig als liet laatstelijk door Esparlero was ontbonden. Het schijnt, dat de loden van hetzelve zich echter nog niet in Madrid bevinden met uitzondering van den minister van oorlog, den generaal Serrano, die aldaar den 25 moet zijn aangekomen. Dit ministerie kanzoo gezegd wordt in over eenstemming met het voorschrift dor constitutie, in het regentschap voorzien. Het hoog bewind is derhalve zoo het zich laat aanzien geheel in handen der bewegingspartij. Narvaez heelt zich met eeno ondergeschikte betrekking, die van kapitein-generaal van Madrid, vergenoegd maar heeft daarbij het hevel over do troepen en alzoo een niet gering gezag, behouden. Men schijnt, alvorens meer be paalde maatregelen te nemen eerst in het zekere van den verderen afloop der zaken in Andalusie onderrigt- to willen worden. Den 19 was Esparlero, met zijne Dij hebbende manschap, welker aantal op 5000 werd geschat, te Ëcija en trachtte hij'in stede van zich naar Portugal te wenden, Cadix te bereiken. Van Halen lag met 2500 man voor Sevillie; wclligt om den eerstgenoemden den weg naar Cadix, waarvan hij op een afstand van 25 a 30 uren ver wijderd was, open te houden. Dc bezetting van Cadix bestaat uit 1800 man behalve 3000 man nationale garde. Alen vleidde zich in Madrid-, dat, indien de tijding van den afval der troepen van Seoane in Cadix bekend mogt zijn voor de aankomst van Esparlero die stad welligt hare poorten voor hem zouden sluiten. Hij werd door den generaal Concha, doch zoo het scheen op een behoorlijken afstand gevolgd. Den 31. De regent en van Halen stonden den 21 voor Sevillie en beschoten die stad. Eene der voorsteden was reeds nagenoeg ver hield. NEDERLANDEN. 's GR AVENHAGE den 2 Augustus. Door z. exc. de minister van financiën is hekend gemaakt, dat aan deszelfs departement, door jh.' m.' P. B. J. Vegilinvan Claerhcrgengewezen lid van de tweede kamer der staten-genera'al terugzending is gedaan van de ten be hoeve van z. h. w. g. afgegevene assignation ten laste van 's rijks schatkistwegens verblijfkostenover do maanden December, Janu ary, Februari] Maart, April en Mei II., ten gezainenlijken bedrage van f 1250; van het genot van welke verblijfkosten z. h. w. g. heeft afgezien als de vergaderingen van hun edel inogenden gedurende dat tijdvak niet hebbende bijgewoond. Ter voorkoming van schade worden do belanghehbendën her innerd aan de noodzakelijkheid, om, ingevolge de wet van den 4, Julij 1842, vóór den eersten September 1843, in do nieuwe registers der hypotheken te doen overbrengen alle inschrijvingen van regteu Van hypotheek en van privilegie, welke sedert den 1 Januarij 1819, tot. op de invoering der nederlandsclie wetgeving zijn gedaan en welke men verlangt te doen blijven bestaan terwijl na gemeld tijd stip de bepalingen van art. 5 en 7 der voormelde wet van kracht zullen zijn. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat, door het gouvernement aangemoedigd hel reeds sedert lang ontworpen plan ter oprigting eener walvischvisscherij-maatschappijdoor een der oudste handel huizen dier stad ve'reenigd met een der ervarendste scheepsbevelheb berszal worden tot stand gebragten eerstdaags daarvan het pro spectus in het licht zal verschijnen. Het jdarlijksch e.Xainën der kweekolingftti aan 's rijks Vee-artse nijschool, (e Utrecht gevestigd, lieeft plaats gehad op den 25, 26, 27 en 28 Julij. Na den afloop van hetwelk ouder anderen tot vee-artsen zijn bevorderd Johan Ilendrikus Rijban, Jannes Veijs eti Gerril Keiler, uit de provincie Zeeland. GEMENGDE BUITEN- EN RINNENLANDSCHE BEBIGTEN. Te Nantes is den 28 eene ligte aardschudding van eenige seconden waargenomen dezelve ging vergezeld van een gedruisch als dat van het rallen van een zwaai* geladen kar. Te Liverpool worden thans 16 ijzeren schepen gebouwd. Als eene bijzonderheid meldt men uit do gemeente Strijensashebbende eeno bevolking van juist 300 zielen dat aldaar gedurende den tijd van 17 achtereenvolgende maanden geen enkel sterfgeval heeft plaats gehad als zijnde' het laatst op den 10 February 1842, en tlnins voor het eerst daarna op den 12 Julij 1843 iemand over leden. De polder van Lillo staat nog altijd 'onder water. In de zit ting van den 18 Julij is door den provincialen raad van Antwerpen beslo ten geworden eene bezending naar den koning af te vaardigen tot het aandringen op het spoedig weder indijken vaii dien polder. Ten gevolge van de opening, die, nabij hel fort Lillo, in den dijk gemaakt is, hebben, zich in de Schelde naar de kant van den regieroevertwee zandbanken gevormd en liet water ondermijnt gedurig den dijk van den linker oever in zoo verre van de veiligheid van Liefkettshoek te bedreigen. Prins. August van Pruissen is op zijne inspectiereis overleden. Bij zijn leven heelt hij 9 vestingen veroverd. In den nacht tusschen zondag en maandag jl. is te Zutpheri een huis van zekere Meijer in de ascli ge legd. Als oorzaak hiervan geeft men op het ontvlammen van tot bederving overgegaan hooi. Bevallen van vierlingen eene zwartbonte koe to 's Heerenbroek een der jonggeborenen ontbreekt een hoofd. In Dren the zijn maatregelen genomen tegen de onwettige vermenigvuldiging van gekkenhuizen [Dr. Cour. n.° 59.) De keiz.er van Rusland heeft, op voordragt van het komillé der ministers, bevolen, dat alle personen die herhaaldelijk als zakkenrolders zijn betrapt, ter ontheffing van de geineente.il huns verblijfs, oogenblikkelijk bij den soldatenstand zullen worden ingelijfd. Voorwaar zeer vereerend voordien stand! Den 27 Julij zijn er aan de behooftigen van de twaalf arrondissementen van Parijs uitdeelingen van geld en brood gedaan bij gelegenheid der verja ring van de omwenteling van Julij 1830, welke plegligheid dit jaar, uit hoofde der eerste verjaring van liet overlijden van den hertog van Orlé- uns (voor wien steeds oen gedeelte van hol. bof don rouw draagt) niet

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1