- Jl dverlentiën Mikkelijk den "finger stijf genoeg had afgebonden om den loop van liet Hoed le stremmen en alle mededeeling van het venijn aan het Verdere van het ligchaam te beletten. Janasens werd nitgehragtis thans mede tot bekentenis ge*omCn zoo dot het aan geen twijfel meer onderhevig schijntdat de onschul- digen gestraft zijn maar de Ware schuldigen zich nu in 's regters handen bevinden. Ken (re-urig ongeluk jl. vrijdag morgen omstreeks 10 Ure te Bol- terdtyn voorgevallen heeft alle weidenkenden met schrik en deelne ming vervuld. Terwijl men namelijk aan de achterzijde eener suiker-raffinaderij aan de Hoogstraat op den hoek der Pollebakker- sleeg aan den Gronnendaal uitkomende met het maken van belang rijke veranderingen bezig was, heeft ecne beduidende instorting plaats gegrepen, waardoor de aldaar aanwezige m.' metselaar, een kundig en ijverig man in den bloei der jaren echtgenoot en vaderbenevens een zijner oudste knechts, op eene verschrikkelijke wijze van hot leven zijn beroofd terwijl twee andere werklieden merkelijk bezeord zijn en nog een ander ligtere wonden heeft heitomen. Behalve de Teeds vermelden, is nog, vrijdag avond een andêr werkman, die ver mist werd dood van onder de puinboopen weggehaald. In den morgen van den 27 Julij ontstond hrand in den verwers- winkel van de fahrijk der Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij op Fijenoord tegenover Rotterdam gelegen de oorzaak van dit ongeval in dezen van de gieterij smederij en andere vuurplaatseri verwijderden winkel is onbekend. Hoewel met den meesten spoed en hulpvaar digheid zoo van 's rijks marinewerf, van de gemeente IJsselmonde en van de stad Rotterdam brandspuiten ter hulp zijn gezonden zoo was men bij de aankomst daarvan door eigen bluschmiddelen deri brand reeds geheel meester en is bij deze gelegenheid wederom het doeltreffende der op de fahrijk aanwezige hrandweer-inrigting gebleken. Zoo door het beleid en den ijver waarmede die middelen zijn aan gewend als door den gunstiger! wind heeft het mogen gelukken den hrand bij de verwers- en huistimmerwinkels te beperken en zijn al de verdere gebouwen dezer uitgebreide fahrijk gespaard gebleven. De verbrande gehouwen zijn naar men verneemt, hij de brandwaar borg-maatschappij te 's Gravonhage verzekerd. Uit Groningen meldt men van den 27 Julij hot volgende «Gisteren had weder het openbaar examen en de jaarlijksche feestviering van het Instituut voor Doofstommenin de Nieuwe-of Noordèrkerk alhier, plaats. Alhoewel deze inrigling. nu reeds 53 jaren in ons midden bestaat blijft dezelve nogtans de meeste belangstelling gaande houden, hetgeen nimmer meer, dan lieden, zigtbaar was door de overgroote schare van loden, ingezetenen én vreemdelingen, welke dit aandoenlijke schoolfeest als om strijd bijwoonden. De heer doctor C. Guyol beklom den predikstoel en toekende in cenige algemcene trekken de geschiedenis van het doofstommen-onder wijs, daarbij tevens beknoptelijk ontwikkelende de leerwijze, welke hier wordt gevolgd; terwijl de spreker den 'alloop van dit feest be stuurde, en telkens vooraf eene uitlegging gaf var, de proeven welke door de kweekelingen werden vertoond. De hloeijende gezondheid der 161 aanwezige kweekelirtgeh huh vrolijk voorkomen, hunne nelle kleeding alles getuigde van de zorg welke de hoofddirectie, voor deze door de natuur misdeelde kinderen, Zoo liefdevol draagtterwijl hunne vorderingen een blijk gaven dat de onderwijzers en onderwijzeressen van verschillenden rang, aan dit instituut verbonden voor hunne laak wei berekend zijn. De premiën werden lusschen heiden door den heer president der hoofddirectie uitgereikt, gelijk mede aan 18 kweekelingen hunne akten van ontslag, vergezeld van een boekgeschenk. Van deze 18 kweeke lingen hebben, nu onlangs, 12 hunne geloofsbelijdenis naar de leer der Hervormden afgelegd; twee, in de R K. godsdienst opgevoed, zijn tot de II. Communie toegelaten en (wee joodsche kweekelingen hebben voor de Israëlitische godsdienstige school-commissie voldoende blijken gegeven van ervarenheid in hunne geloofsleer; terwijl einde lijk 2 kweekelingen, wegens geringe verstandelijke vermogens, het zoo ver niet heliben kunnen brengen, dat zij leerstellig godsdienstig onderwijs konden ontvangen. In het afgeloopene schooljaar zijn op het instituut voor doofstom men te Groningen opgevoed en onderwezen 163 kweekelingen zijnde 92 jongens en 71 meisjes. Het volle kostgeld [f 250) wordt betaald voor 2 kweekelingen toelage van f 100 tol heneden de f 150 voor 6; toelage, van f 10 tot beneden de f 100 voor 30, en geheel voor rekening van het in stituut zijn 125. "Van de zich thans aan de inrigting bevindende kweekelingen zijn uit de provincie Zuid-Holland 33, Nöord-Holland 45 Vriesland 20, Groningen 18, Gelderland 12, Overijssel 6, Utrecht 10, Noord- Braband 3, Drenthe 8, Zeeland 7 en Limburg 1. Van de jongens leeren het kleermaken 20, schoenmaken 13, let terzetten 9, boekbinden 3, kuipen 7, schrijnwerken 6, wagenmaken 6, mandenmaken 4, zadelmaken 2, blikslaan 2, zeilmaken 1 bor- stelrnaken 4, broodbakken 1, sloelenmaken 2, smeden 1, timmeren 1 zilversmeden 1 nog op geen ambacht waren er 9. Van de meisjes leeren het wollen- en linnennaaijen en borduren 58, breijen 13. Uit Maastricht wordt het volgende gemeld «Sedert eenigen tijd is men in de hoofdkerk van S.'-Servaas alhier bezig met de herstelling der kapel van Karei den Groole waardoor de schoonheid van dat merkwaardige gebouw nog moer zal uitkomen. Zondag isin hetzelfde gebouw een venster van geschilderd glas ontbloot, door de gebr. Cartisser vervaardigd Het stelt de aanbid ding voor van het kind Jezus door de drie Wijzen. Nog zal aan den ingang van bovengemelde kapel het standbeeld geplaatst worden van keizer Karei den Grootewiens ijverige pogingen zooveel hebben hij gedragen tot invoering van het Christendom in deze landen. Verleden week is reeds de beroemde belgische beeldhouwer do heer Geefsin onze stad geweest met het model van het standbeeld in pleister, dat een der schoonste bestaande gedenkteekens worden zal." Voor het hof van assises te Antwerpen wordt tegenwoordig de zaak behandeld van Janssens en medepligtigen schuldig aan den diefstal met verzwarende omstandigheden hij den pastoor te Cortenhergen voor welke misdaad drie personen onschuldig tot de doodstraf zijn verwezen welke straf gelukkig in eeuwigdurende gevangenis werd veranderd. Merveldie aan de misdaad schuldig is, hetgeen door In de hamburger Rffrsenhall'e leest 'men het volgende'; aandoenlijke en wat de uitkomst betreft inderdaad verheugende verhaal: «Den 23 Junij is te Gluckslad een tuchteling (een jongman van 30 jaren) ter dood gebragt, die, nu een jaar geleden) eenen opziener in het tuchthuis met een mes doorstoken had. De medewetcr van den ter dood gehragte, die tot 20 jaren gevangenis veroordeeld was, moet thans, hij zwaren arbeid, zijn l'èven in den kerker eindigen. Over den moordenaar verneemt men nog de volgende omstandigheden Geheel ongeloovigmet een hart vol verbittering tegen Gód en men- schen had hij alle toespraak alle vermaningen van den geestelijken zielzorger hardnekkig afgewezen. De doodstraf moestuit hoofde eWff afwezigheid van den scherpregteracht dagen uitgesteld worden. Ge durende dien tusschentijd ziel de veroordeelde door de traliën zijner gevangenis een driejarig kind in het water vallen roept voor hetzelve om hulp en zijn geroep doet de moeder nog tijdig genoeg, toeschieten om haar kind te redden. De gelukkige ouders snellen met hetzelve naar den misdadiger, die, hoven alle beschrijving aangedaan, uit roept: «Ik heb veel hards moeten lijden, maar deze Vreugde wéegt alles op." Hierop looft hij de barmhartigheid welke God- door dit geval aan hemzelven bewezen heeft Wil het kind niet meer van hem laten doet den predikant halen en hoort nta met innige blijd schap het woord aan dat ook hem kan redden en volgens eene hoop, van welke zich bezwaarlijk eenig tnenschelijk hart zal kunnen onthouden, ook voor de eeuwigheid gered hebben zal. Zijne laatste dagen waren de zaligste zijns levens, en hij stierf getroost als ceil Christen en moedig ais een held." De herigten uit Zuid-Wallis, omtrent de wn'elingen der zooge naamde Rebeccaïslenluiden hij voortduring zeer .öbgunslig. Dp beweging die zich aanvankelijk bijzonder in de landbouwende di stricten van Pembroke- en Carmarthenshire openbaarde Is nu meer lot de diglbevolkte en meest door mijnwerkers en fabrijkarbeidet-s bewoonde streken van laatstgenoemd graafschap overgeslagen. Do pogingen der ,krijgsmagt otn de woelgeesten moester te worden en hunne vernielingen te verhinderen blijven steeds vruchteloos daar zij meestal de nachten tot het houden hunner stroriptogten uitkiezen en alomme spionnen geplaatst hebben die door het aansteken van vuren op het gebergte en andere dergelijke seinen, aan de-hunnen van het naderen der gewapende magt in tijils kennis geven. Bij Swansea heeft het ten uilvoèr leggen van een bevel tot gevangen neming van eenige der oproermakersaanleiding gegeven tot ee.né bloedige vechtpartij tusschen deze laatsten en de met de uitvoering van het bevel belaste manschappen der policie. De bevelhebber dezer laatsten, kapitein Napier, is hij die gelegenheid gewond geraakt en vervolgens op het punt geweest van met een bijl doodgeslagen te worden. Zonderling is hetgeen de dagbladen vnp Griekenland melden aan gaande eenige verschijnselen in het naburige Turkije. In Bitoglia was een derwisch opgetreden die openlijk met luider stemmen Verkondigde dat Christus de waarachtige God istui komen zal om te oordeelnl de levenden en de doodèn. Ook oldofs hadden zich Verscheidend derwischeil van de sectc van Ali Vertoond die zich Kalenileriden en aanhangers van Christus noemden hij de Muzelmannen iu groot aanzien stonden en op sommige plaatsen zelfs als heiligen beschouwd werden. Een brief van den zich thans in China in zentlirig bevindenden alom bekenden pruissischen missionaris Gillzlnjf bevatOnder anderen de volgende belangrijke opmerkingen «Hut is mij gebleken dat de kunst om gehouwen in gegoten ijzer daar te stellen eene kuRSt die toen bëweërl eerst onlangs in En geland uitgevonden te zijn rtieds sedert reuwen in het Heihelsrhó rijk hekend en beoefend is geweest. Op den top Vdn eenen heuvel nabij de Stad Tsing-Kiang-Tou in de provincie van Kiang-Nan helt ik eene pagode gevonden geheel van gegoten ijier en bedekt met bas-reliefs en inscriptie, waarvan de dagteekrningen en (Ie Vorm der karakters opklimmen tot de lijden vati het stamhuis der Tsavgshet welk in de vijfde of zesde eeuw onzer jaartelling deh troon bezat. Dit gederikteeken is alzoo meer dan 1200 jaren oud het heeft dö gedaante van eene achtkantige pyramhle is 13 ned. ellen 33 duimen boog en berust op eenen grondslag van 2 ellen 66 duimen het is zaamgesteld uit 7 verdiepingen waarvan elke Zeëp helangwekkendo historische tafereelen bevat. Dit gebouw is bijzonder sierlijk en gaat al wat ik verder van dien aard gezien heb daarin tc hoven." 190"" KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. TWEEDE KLASSE. N.° 14006 prem. f 1000 N.° 7632 f 100Ö 3142 1000 Tweede Lijst. Zevende Lijst. 7178 f 2500 16159 f 5000 144G4 1000 19707 1500 Derde Lijst. 7138 - 1000 12199 f 1000 849 - 1000 15623 1000 21388 ■- 1000 Vierde Lijst. 4676 f 1000 Achtste Lijst. Vijfde Lijst. B 1867 f 1500 13716 f20,000 12510 prem. - 1000 5203 1000 Heden beviel zeer voorspoedig van eene DOCHTER, M. J. V I S geliefde Echtgenoot vaii N OORDWEL IE i den 31 Julij 1843. J. J'. fl 00 GEN ROOM Wz. TE Z.IEKIKZEE BIJ DE WEU. ADE VOS EN ZOO.V STADS DBT'KKEftS.

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 2