N.o 61. ZIERIKZEESCHE DINGSDAG A.® 1843. COURANT. 1 AUGUSTUS. Nieuwslij dingen F R A N K R IJ K. PARIJS, den 26 Julij. Heden kent men hier de volgende gewig- tige dépêche «Madrid den 23 Jnlij. De troepen van Narvaez en Seoane hebben elkander'gisteren te Torrojon ontmoet na een gevecht van een kwar tier unrs hebben ziq zich verbroederd. Seoane en de zoon van -Zur- lano zijn gevangen genomen. Zurbano is ontsnapt en te Madrid ver- horgen. Men verzekert dat de municipalitoit op dit oogenhlik uittrekt om Madrid onvoorwaardelijk over te geven. Do militie keert naar hare haardsteden terug. De troepen van Fnna, die zich verklaard hebben bezetten de posten. Men zegt dat Narvaez of Aspirozmot zijne divisie Madrid ten 5 ure zal binnentrekkend' De tegenwoordige kampstrijd in Spanje kan olzoo als nagenoeg ge ëindigd worden beschouwd en zulks wel zonder eor.ig beduidend bloedvergieten, waaruit men zou mogen opmaken dat de bewoging even echt nationaal als algemeen is. Torrejon waar deze beslissing heeft plaats gehad is een dorp op den weg naar Aleala ongeveer vier mijlen van Madrid gelegen. Ten gevolge van du openbaarmaking der depêches, welke den uit slag der gebeurtenissen in Spanje bevatten, merkt een ministerieel blad aan dat de strijd aan gene zijde der Pyreneën nu bijna geëin digd is, en als een. duidelijk bewijs van de ware eensgezindheid en nationaliteit, dat dit alles geschied is zonder spaansch bloed te stor ten. De hertog der overwinning (dus gaat dit dagblad voort) heeft in deze omstandigheden op geenerlei wijze aan zijnen roem van kracht en dapperheid beantwoord, welken de onderdrukking van den eersten opstand in liatalonie hom verworven had. Hij heeft te gelijker tijd de hoop zijner vrienden en de vrees zijner vijanden bedrogen. Noch de eersten noch de laalslen zouden gemeend hébben dat hij na zoo veel ter verkrijging der heerschappij over Spanje gedaan te hebben zich do magt zou laten ontnemen, zonder een enkelen'keer zijn per soon te wagon tot ondersteuning van hen die hem tot het uiterste waren ter zijde gebleven. De generaal Narvaez. integendeel, heeft eene werkzaamheid eene militaire bekwaamheid en eene vaardigheid van bevatting pan den dag gelegd, die hem de - zegepraal hebben waardig gemaakt en die hem tot den held van den dag maken. Men beschouwde hem reeds sedert geruimen tijd als den bekwaamsten en den krachtigsten generaal van Spanje. Espartero had hem van zijne komst aan het bewind af gedwongen in ballingschap te gaan; hij was zeer jaloersch op Narvaez en vreesde niemand dan hem. In berigten uit Algiers, van den 15 J o 1 ijvindt men bijzonder heden wegens een hardnekkig gevecht met ecu bataillon geregelde troepen in dienst van Abd-el-Kader. Daarbij wordt tie bijzonderheid medegedeeld, dat van dit bataillon meer dan 100 man Europeanen, en dan nog wel grootendeels f'ranscbe overloopers waren. Volgens een te Toulon ontvangen brief uit Mascara is Abd-el-Kader ter naauwernood en alleen ten gevolge der eenvoudigheid van zijn gewaad, aan de banden der Franschen ontkomen. Eenige spahis namelijk alleen op plundering bedacht grepen hij het vervolgen den lijfarts van den emir hij vergissing aan eri beroofden hem van alles. Deze lijfarts een Franschman die werkelijk zeer rijk gekleed waswees met den vinger op den emir die slechts op weinige schreden afstands bezig was zijn paard te zadelen en nog door een snellen galop ontkwam na eerst zijnen opperstalmeester te hebben doorschoten, dewijl deze niet in tijdsgezorgd had dat zijn paard gezadeld gereed stond. Dit paard zou door een den emir achterna gezonden geweerkogel nog gekwetst zijn geraakt. Den 28. Er is heden een telegrafisch berigt openbaar gemaakt, gedagteekend van Madrid, den 24 dezerdes avonds Daaruit blijkt dat het ministerie Lopez zich toen geconstitueerd had. Al de krijgs lieden die zich in den omtrek der hoofdstad bevonden zijn "Madrid binnengerukt. De nationale militie was den vorigen dag aldaar ont wapend. De heer Arguellesvoogd der koningin, had zijn ontslag ingezonden. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGEden 30 Julij. Men verneemt dat de ontwerpen van wet uitmakende de staatshegrooting voor de jaren 1844 en 1845, bij de hervatting van de werkzaamheden der kamers, aan haar zullen worden aangeboden. Men wil dat onder de middelen waarop voor een hooger bedrag zal worden gerekend ook hot regt van successie behoort. De regering zou spoedig een gewijzigd ontwerp van wet. tot uitbreiding van het regt van successie in de rogte lijn, aan de kamers voordragen. Men spreekt ook van eene korting op de trak tementen der ambtenaren. Men verneemt dat bij besluit van Z. M. in dato 8 dezer aan den heer P. J. Schotel, zeeschilder en onderwijzer in het hand- teekenen aan het koninklijk instituut voor de marine te Medemhlik vergund is eene reis met het exercitie-eskader te mogen medemaken, als geattacheerd aan Z. Ix. H. prins Hendrik der Nederlanden. Z. M. heeft, hij besluit van den 16 dezer, aan de Roomsch- Katholijke gemeente te Huihuizen en Gent (provincie Gelderland) voor de stichting eener nieuwe kerk en pastorij op het daartoe door don betrokken aartspriester en den provincialen hoofdingenieur aange-, wezen terrein aan den weg van Gent naar Nijmegen in den boom gaard van S. II. Sam, eene rijks subsidie van 10,000 verleend. Bij besluit van den 27 dezer heeft Zijne Majesteit tot ridder der Orde van den Nederlandsohen Leeuw benoemd den heer J. G. J van den Bosch, te Wilhelininadorplid der Commissie van Landbouw in de provincie Zeeland. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Te Gend is een ernstige brand uitgebroken in hot klooster der There- ..sianen. In den beginne weigerden de kloosterzusters de poort te ont sluiten en hebben de spuitgasten, dezelve met geweld moeten openen ten einde hulp te kunnen aanbrengen. Naderhand is de tusschèn- komst van den bisschop gevorderd geworden om haar te bewegen, het brandend gebouw te verlaten. De brand is niet dan na belangrijke schade te hebben veroorzaakt gehluscht. Voor eenigen tijd heeft veel opspraak gemaakt een regtsgeding wegens echtbreuk in Denemarken waarbij de overspelige vrouw tot de middeleouwsche straf van verdrinken werd veroordeeld. Thans verneemt inen uit Koppenhagen dat die straf is verminderd tot 30 jaren gevangenis op water en brood. Het spel kaarten, waarvan de beruchte waarzegster, mejufvrouw Lenormand zich bediende, is zegt men voor 3000 franks aan eene andere vrouw verkocht, welke deze bedriegelijke kostwinning, onderden naam van opvolgster der overledene wil voortzetten. De beroemde mevrouwde Sevigné voorspelde, tijdens de regering van Lodetpijk XIV, dat de koflij te Parijs geen opgang z.ou maken. Die voorspelling wordt gelogenstraft door de onlangs gemaakte berekening dat thans jaarlijks gemiddeld twee en zeventig millioen litres koffjj in die hoofdstad worden gebruikt. Do spoedige mededeeling van berigten door middel der telegraaf, heeft sedert eenigen tijd snelle vorderingen gemaakt. Te Parijs ontvangt men, langs eene uil 27 telegrafen zamengestelde linie de berigten uit Calais in drie minuten door 22 telegrafen die uit P.ijsse! in twee minuten door 46 telegrafen die uit Straatsburg in zes, door 50 telegrafen die uit Lyon in acht, en door 80 telegrafen die, uit Brest in acht minuten. Men wil weten dat Engeland thans aanzoek doet hij de chinesche regering, om vergunning tot het oprigten van engelsche maatschappijen die zich met do ontginning der goud- en zilvermijnen in China zouden heiasten. Het is bekend dal China vooral in destreken in het noord en zuid-westen van dit uitgebreid rijk, zeer rijk aan allerlei mijnen is; maar de ontginning is nog tot een naburigen staat bepaald. Door het Nederlandsch Bijbelgenootschap zijn in hel afgeloopen jaar 16,371 bijbels en Nieuwe Testamenten uitgedeeld zijnde 3800 ineer dan in het jaar te voren. Den 13 Julij, des middags, verhief zich, ondereen aanhou dend donderen en ruisehen nabij het dorp Leiha hetwelk in den omtrek van Merzcburg in Duitschlnnd ligt, eene zelden zoodanig geziene, wel duizend voet hooge zandhoos en bragl alle aanschouwers in angst. Nog- tans is door de hoos zelve geene schade aangerigtmaar wel door eenen kort daarop neerslaanden regen die in geweld naar eene wolkbreuk geleek. De heer Horace Vernet is door Lode wijk Philips belast met het maken van eene schilderijverbeeldende het nemen van de sinala (do tent der vrouwen) van Abd-el-Kaderdoor den hertog van Aumale. Nog gedurig, ondanks de thans reeds zoo langdurige ondervinding en de menigvuldige waarschuwende voorbeelden ontvangt men berigten van ongelukken bij het gebruik der stoomkracht zoo te water als te lande voorgevallen. Den 2 dezer verongelukte de stoomboot Columbia, dio van Boston naar Halifax onder weg was, gedurende een zworen mist, in de haai van Fundy; gelukkig echter werden al de passagiers, 85 in getal, behouden op het Robben-Eiland aan wal gezet; slechts één man schijnt vermist te zijn. De pauselijke, regering heeft 400 man van de in hare dienst slaande zwitsersche troepen welke de Protestantsche godsdienst belijden afgedankt. Aan den beroemden noord-ameri- kaanschen schrijver Washington Irving is dooreen hem persoonlijk geheel vreemde vereerder zulk een aanzienlijk vermogen vermaakt geworden dat hij ten behoeve van zijne ondermijnde gezondheid zich geheel van de staatsdienst wil verwijderen. Hij is op dit oogenhlik ambassadeur to Madrid. De graanberigten uit Vlaanderen zijn allergunstigst. Men begint in Belgie te spreken van nacht-diensten op de spoorwegen gelijk zij reeds in Engeland en Noord-Amerika bestaan'. In het VIio arri veerde den 26 Julij het schip Dirkje Atlanta, kapt. O. Mehlen, van Groenland met 5 walvissohen en 4600 robben. De berlijnscha Slaats-Zeilung deelt uit Liegnilz in Siioziehet berigt mede van eenen brand welke den 20 dezer in die stad verscheiden gehouwen deels Ver nield deels beschadigd heeft. Het treurigste van de zaak is, dat men het ongeluk aan opzettelijke brandstichting moet toeschrijven die door het zenden van brandbrieven was voorafgegaan. Ifet stoomschip Hibernia heeft den overtogl. van Amerika naar Liverpool in 9 dagen gedaan zijnde het kortste tijdsbestek waarin tot dusverre de togt over den Allantischen- Oceaati is geschied. Volgens de, now-yorksche dagbladen was er in do stad Tall-River (Masachusetls) een zeer vernielende brand uitgebroken, waarbij het tolhuis, hot postkantoor de spaarbank twee kerken, ver scheidene boekdrukkerijen en nagenoeg 200 andere gehouwen waar onder de pakhuizen van den groot- en klein-handel waren in de asch gelegd. Uit Amsterdam schrijft men dat een der,oppassers van bet ge nootschap Nutura Artis Magislraaldaar, door de ratelslang aan de vingers is gewond. De lijder, die in het gasthuis gebragl is, bevindt zich in eenen zoo gewenschten toestand, dat men niet gelooft, dat er eenige verdere gevolgen van de, beet voor hem te duchten zul len zijn. Men wil dat de lijder zijn behoud voornamelijk te dan ken zou hebben aan de tegenwoordigheid van geest van een der zich juist ter plaatse bevindende loden van het genootschap die oogen-

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1