N.° 60. ZIERIKZEESCHE COURANT, VRIJDAG A.° 1843. 28 JULIJ. Nieuwslij dingen Nederlanden. ■if 1 Mésturen en Admin islraliëiio OPROEPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE Toepen bij deze nogmaals op de navolgende personen hunne wettige erfgenamen of reglverkrijgenden welke daarin tot dusver nalatig zijn gebleven om zich alsnog binnen den lijd van veertien dagen na heden aan te melden bij den heer Ontvanger dezer Stad wiens kantoor wordt gehouden op de Oude Haven, wijk D, n,° 406, ten einde, onder overlegging zooveel noodig van bewijs van erfregt of aanspraak, aldaar tegen kwitantie te ontvangen derzelver schuldvorderingen wegens scheepsvrachten van deze Stad naar de Engelsche Vloót in 'de jaren 1813 en 1814 waarvan ile betaling door het Rijk, hij wijze van gratificatie, is toegestaan ad 90 pc.' van het oorspronkelijk beloop, en na aftrek van hetgeen aan die pretentiehouders door deze Stad bij voorschot in der tijd is betaald gewórden zoodat nog competeren Marinus van Opstal 'f 6,02 A. Róose f 27,00 H. Trap - 36,00 J. Renjaminsè - 18,00 Joh. van Dijk - 36,00 Krijn Merisoh - 27,00 A. Altltenaar - 42,34 Elias Pochet - 18,00 Dirk Kuit - 54,00 eh worden do belanghebbenden ernstig aangespoord om dezen taatsten termijn van veertien dagen na daglceke'ning dezer herhaalde oproeping niet ongebruikt te laten voorbij gaan alzoo de nalatigen zichzelven het nadeel van hun verzuim zullen te wijien hebben. Zierikzee, den 24 Julij 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CR A N E vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. K R O E F. De Directeur van het Postkantoor te Zierikzee brengt ter kennis van het publiek dat zijn Kantoor op Zon- en Feest dagen ook dés namiddags zal zijn geopend. 's GRAVENHAGE den 26 Julij. Bij Zijner Majesteits besluit Van den 21 dezer is tot procureur hij het provinciaal geregtshof in Zee- jand en hij de arrondissemenls-regthank te Middelburg benoemd de heer m.r G. A. Fokker. Van wege den minister van financiën is bekend gemaakt dat de middelprijzeri der inlandsche granen, voor het geheele rijk, over het tijdvak van den 20 Junij jl. tot en met den 19 dezer per mud zijn geweest tarwe f 8,40'/s rogge f 7,57'/. boekweit f 7,02, gerst f 4,69, haver f 2,94 en ongepelde spelt f 3,82, en dat de reglen bp den in- en uitvoer voor de maand AuhuStus eerstkomende zijn gesteld per mud als volgt: tarwe en gepelde spelt 50 c. en vrij; rogge 15 c. en 30 c. boekweit 15 c. en 30 c. gerst en mout 25 c. en vrij haver 75 c. én vrij en ongepelde spelt 30 c. en vrij. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De koning en koningin der Belgen doen gedurende dezen zomer on afgebroken reizen. Nu wederom hebben zij zich naar Ostemle bege ven. Te Rome zijn in den laatsten tijd weder verscheidene klagten Ontvangen omtrent de onderdrukking der Rnomsch-Kalholijke kerk in Polen. Den 23 dezer heeft een boef, in het rasphuis te Gend opge sloten, middel gevonden zich een monnikspak te verschaffen en alzoo Vermomd, de deuren zijner gevangenis voor zich té dóen ontsluiten. Spoedig echter bemerkte mén de ontvluglingen door de onverwijld in het werk gestelde pogingen gelukte het den vlugteling nog in eene der Voorsteden te vatten én naar dé gevangenis terug te brengen. De jongste stormen hebben weder zware ongelukken öp dé engelsche kust Veroorzaakt. De stoomboot de Pegasus, van LeiLh naar Hull is nabij de Terue-Èiianden tegen eene rots geslagen cn gezonken. Van de 50 óf 00 Schepelingen zijn ei1 naauwelijks 5 gered twee Waren aan den top Van den mast geklommen het eenige wat van het schip meer te zien Was. Uit Kamerrijk (Belgie) wordt geschreven, dat het logement, genaamd l' Hotel de Commerce, er des nachts van den 23 dezer gedeel telijk is ingestort. Ten 11 lire had men reeds 4 lijken van onder de pui hen opgedolven. Twee reizigers zijn gewond en een zelfs gevaarlijk éen derde reiziger nog tijdig door het kraken dér muren gewaarschuwd was het bed uitgesprongen en is in zijn hembd op straat gevlugd. In 't wurtembergsche is een valsche messias opgestaan van beroep bakker; een hoer aldaar geeft zich voor Si—Petrus uil en een boerinnetje voor de Moeder Gods. (Deze lieden zijn Swedenborgianen.) Den 11 Augustus zal een herinneringsfeest wegens het duizendjarig zelfstandig bestaan van Duitschland gevierd worden. Uit RhoduS wordt geschre ven dat de wateren van dien streek nog altijd veel last van zeeroovers te lijden hebben. In do golf van Ghiova heeft men een vaartuig ont moet dat geheel verlaten was; terwijl niet ver van hetzelve 6 lijken zijtt opgehaald r alle met de handen op den rug gebonden en eenen steen om denhals, De veeziekte moet geweldig in Egypte heerschen de run deren zijn er zoo goed als uitgestorven. De huizen die de speculatie gedaan hadden om ossen van builen 'slands te doen komen hebben er alle zwaar bij verloren een derzelve had er 600 uit Mörea doen komen en daarvan zijn er 400 gestorven. De heer Ralbi heeft in zijne stati stieke opgaaf over de periodieke drukpers van den aardbol het getal van alle op denzelven verschijnende dagbladen op 3168 berekendwaarvan ;.i .Europa 2142, Amerika 978, Azie 27 Afrika 12,en Oceanic 9. - Drie schepen geladen met engelsche fabrijkgoederen zijn van Liverpool naar Hong-Kong (China) vertrokken. Er bestaat een plan om te Luik een tunnel of onderaardschen gang van 320 metres lang, met wagen spoor en zijwegen voor de voetgangerste graven om het station vati den spoorweg van nader bij met het centrum van de stad te vereenigen. Die tunnel zou nacht en dag verlicht zijn en 4,600,000 franken moeten kosten. In de gesteldheid van zaken te Madrid was den 20 hog j verandering gekomen. In de Provinciale Vriesche Courant van den 20 dezer leest trien onder het opschrift: Iels over de snelheid, en met de onderteckening der letter G., het volgende niet onbelangrijke opstel: «Het zal niet ongepast zijn, na de plaatsgegrepen hebbende hard draverij van maandag jl.eenige opmerkingen nopens de snelheid van paarden enz. te maken vermits men daardoor de onderlinge verhou ding van sncllo voertuigen ontwaart. De engelsche draversbij voor beeld moeten voor dé onzen onderdoen maar zij doorloöpen ook veel langer baan. Daarentegen winnen het de engelsche renpaarden (en men weet dat wedrennen of de gewone races meer algemeen in En geland in gebruik zijn dan harddraverijen) in snelheid van onze hard dravers. Zpker paard Childers, een der beroemdste van de vorige eeuw legde eenmaal 80 rijnlandsche vocteh of 25 nederlandsche ellen in eene seconde af; dit moet echter bij een zeer korten rid geweest zijn. Bij gewone wedrennen waarbij de baan meestal langwerpig rond is en eene lengte van 6-a 700 nederlandsche ellen heeft, leggen de engelsche paarden gewoonlijk 45 h 48 rijnlandsche voeten of 14 a 15 hederlandscbe ellen in eene seconde af. De paarden welke in hel Circo te Rome zonder ruiter wedloopen hebben gewoonlijk eene snelheid niet veel verschillende van die on zer harddravers, namelijk van 38 rijnlandsche voeten of bijna 12 neder landsche ellen in de "seconde. In hei kasteel Frederiksborg, eén ouden zeer éerwaardig gebouw, in het laatst van dé 16d" eeuw onder Christiaan VI gestichtbewaart men onder eenige opgezette diereneen paard dat eene wedden schap voor zijnen heer gewonnen had doch zulks met den dood moest bekoopen. Hetzelve had namelijk den weg van Koppenhagen naar Frederiksborg eeh afstand van circa 6 uren in 41 minuten afge legd elk uur dus in minder dan 7 minuten. De snelheid der vriesche schaatsenrijders evenaart die der harddra vers en der vlugge rendieren. Wij vinden opgeteekènd dat een ren dier nagenoeg 231 uren gaans, of 1,287,200 nederlandsche eilen iri 48 uren heeft doorloopen hetgeen overeenkomt met 23 rijnlandsche voeten 6 duimen of 7,4 nederlandsche ellen in eene seconde. De snelheid vah de kameeleti in de arabische Woestijnen is daar entegen zeer gering; dezelve wordt op 3 rijnlandsche voelen 6 duimen óf 1,1 nederlandsche el in d'e seconde geschat. Waarnemingen, doof deri heer Cónradingénieur-directeur der Hollandséhe Spoorweg-Maatschappij gedaan leeren dat de gemid delde snelheid, waarmede de baan van 16,000 nederlandsche ellen tusscben Amsterdam en Haarlem door de wagentreinen werd afge legd was 27 minuten, De snelheid van de locomotief was dus 9,87 nederlandsche el of 31 rijnlandsche voelen in de seconde. Dezelve is dus minder groot dan die onzer harddravers zónder daarom toch gering te zijn. Want die snelheid komt overeen met nagenoeg 22 engelsche mijlen of 6'/j hollandsche uren gaans in het uur, hetgeen een vrij goede gang voor eeh wagentrein is, ofschoon men in Belgie met den spoorwagen gewoonlijk 7 hollandsche uren gaans in één aflegt. Om deze proef van de snelheid e'ener locomotief te verkrijgen reed de heer Conrad eenmaal met eene locomotief en den tender alleen zóndér wagentreinen legde toen de 16,000 nederlandsche ellen in 13 minuten af. Dit geeft eerie snelheid van 20,5 nederlandsche ellen of 65 rijnlandsche voeten in de seconde eerié snelheid die wij in de opgave van Childers en in het deensche paard nog zien overtreffen.". Het dagblad van Orleans bevat hét volgende treurige verhaal «Voor eohige dagen heeft er op den spoorweg tusscben Parijs en Corbeil een allerakeligst voorval plaats gehad. Eeh 24jarig jongeling liep 'saronds tusschen de riggels, slulijes brandende kolen zoekende, om zijne pijp aan te steken; een fluitje verwittigt hem, dat het konvooi van Parijs hem nadert; hij springt alzoo naar het andere spoor ovér, om het gevaar te ontwijken maar éen tweede fluitje geeft het sein dat ook het konvooi van Orleans nabij is en hef andere gaat kruisen het ge- druisch der stoomslepers had hem evenwel verhinderd dit tweede lee- ken te hooren zoodat hij hét gevaar niet ontwaarde, voor dat het te laat was, om het te ontgaan. Op dien plek Icopen de beide spo ren zeer na aan elkander en laten naauwelijks eene tusschenruimte vooreen enkel persoon. De waggons overvielen hem in deze engte; de eerste raderen sneden hem de heide voeten af, hij viel en wel

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1