MEMRZEESCIIE DINGSDAG a»° mm-, COURANT» 25 JULIJ. Besturen en Administratien. Nieuwslij dingen* N.° 59. OPROEPING. BURGEMEESTÉR en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE roepen hij deze nogmaals op de navolgende personen hunne wettige erfgenamen of reglverkrijgenden welke daarin tot dusver nalatig zijn gebleven ofn zich alsnog binnen den tijd van veertien dagen na heden aan te melden bij den heer Ontvanger dezer Stad wiens kantoor wordt gehouden op de Oude Haven wijlt D n.° 406 ten einde onder overlegging zooveel noodig van bewijs van erfregt of aanspraak, aldaar tegen kwitantie te ontvangen derzelver schuldvorderingen Wegens soheepsvracbten van deze Stad naar de Ëngelsche Vloot in de jaren 1 SI éi en 1814, waarvan de betaling door het Rijk, bij wijze van gratificatie is toegestaan ad 90 pc.' van het oorspronkelijk beloop, en na aftrek van betgeen aan die pretpntiehouders door dezé Stad bij voorschot in der tijd is betaald geworden zoodat nog competeren ARoosè J. Renjaminse Krijn Merison Elias Pochet f 27,00 - 18,00 - 27,00 - 18,00 Marinus van Opstal f 6,02 II. Trap 36,00 Joh. van Dijk - .36,00 4- Akkenaar - 42,34 Dirk Kuit - 54,00 'en worden de belanghebbenden ernstig aangespoord óm dezen laatslen termijn van veertien dagen na dagteekening dezer herhaalde oproeping niet ongebruikt te laten voorbij gaan alzoo de nalaligen zichzelven liet nadeel van hun verzuim zullen te wijten hebhen. Zierihzeedén 24 Julij 1843. 'Burgemeester en Wethouders voornoemd D E CRANE, vt. Ter ordonnantie be Stads Secretaris W. J. P. KROEf. AANKONDIGING. De C O M M I S S 1 E van BESTUUR over de Provinciale School tot aankweeking van Heelmeesters en Vroedvrouwen in de Provincie Zeelandte Middelburg gevestigdbrengt bij deze ter kénnisse van dé belanghebbenden Vooreerst Dat de zoodariigéti die verlangen met den eèrstvol- géiiden Cursus in de maand Augustus 1843 als Leerlingen bij gezegde School te worden ingeschreven zich in persoon of met vrachtvrije brieven van henzei veil óf van hunne Ouders of Voogden zullen behooren aan te melden bij den Secretaris der Commissie eii aan denzelven zullen béhooreri over te leggen of te doen toekomen een extract uit bet register van geboorte ert één certificaat vah goed gedrag afgegeven door den heer Burgemeester hunner woonplaats als wanneer hun nopens hunne verdere verpliglingeti de noodige te- regtwijzingen zullen worden gegeven; Ten tweede: Dat de aanvang der lessen vah den oérstvolgendéri Cursus zal plaats hebben op Dingsdag den 8 Augustus 1843, iia dat op Maandag den 7 Augustus des namiddags ten éón ure in het gewoon lokaal der School zal zijn geregeld de rangschikking dér leerlingen bij welke een ieder hunner zal behooren tegenwoordig te zijn. En ten derdeDat de lijst der onderscheidene lessen welke ge geven zullen worden aan de Voorpoort van het lokaal der Sthool za! zijn aangeplakt. Middelburg den 8 Julij 1843. Namens de Commissie voornoemd VAN BAKELGEM, Secretaris. FRANKRIJK. PARIJS, den 19 Julij. ïn Algerie heeft zich cén nieuwe vijand der Franschen opgedaan iiamelijk een sherif der Elitas met name Sidilen Abdallahdie grooten invloed op de bevolking uitoefent, vooral door op bun godsdienstig gevoel te wérken. Hij telt reeds 2000 ruiters onder zijne bevelen en 3 kolonnos te weten die van den gouverneur-generaalvan dén géneraal Lamoricièrè en van den generaal Boiirjollyhebbed zich op marsch begeven om hem aan té vallen. Ook Abd-el-Kader is door de jongste nederlaag niet ontmoe digd maar heeft een aanslag op Argoum gewaagdvan waar hij echter met verlies terug is gedreven. Den 21. Uit een telegrafisch berigt uit Madrid, blijkt, dat thahs werkelijk twee afzonderlijke léger-afdéelingen der opstandelingen voor die hoofdstad vèreenigd zijn. Het stedelijk bestuur heeft den 17 bp hunne opeischingen geantwoord dat Madrid onzijdig zal blijven maar zijhe poorten niet openen zai voor na liet einde van den slrijd. Den 16 heeft een klein gevecht plaats gehad, waarbij een kapitein én twee manschappen der militie gesneuveld zijn. Er heerschie grootte gisting te Madrid. Van Esparlcro hoort meh thans niets méér hij schijnt met over haasting het tooneel van den krijg te willen verlaten, NEDERLANDEN'. *s GRAVENHAGÉ den 23 Julij. Bij besluit van den 19 Julij jl. heeft Zijne Majesteit tot griflier der provinciale stalen van Zeeland benoemd den beer Jacobus Slegtthans commies Ier provinciale grif fie van Zeeland Z. M. heeft, bij besluit van den 1 dezer, ingetrokken het koninklijk besluit van den 17 Februarij 1838 waarbij 18 beurzen ten gezamenlijke bedrage van f 3600 in het jaar zijn gesticht tot bevordering aanmoediging en ondersteuning van de studiën in dó godgeleerdheid bij het R. K.. kerkgenootschap in de nederlandsdie kerk-districten en zulks uit overweging datvolgens hel ingewonnen advies van den tegenwoordigen vice-superior der boltandschë zending en van de apostolische administrateurs der vicariaten van 's Hertogen bosch én van Bredade redenen welke bet genot dier beurzen vroeger hebben doen verlangen thans niet meer bestaan en dat alle mogelijke bezuinigingen in 's rijks uitgaven moeten worden be vorderd. Bij besluit van dcii 19 Julij beeft Z. M. bepaald dat een aan tal bij dat besluit aangewezene perceelendie nog benoodigd zijn voor den aanleg van den ijzeren spoorweg tusselien Leiden en 's Gra- vé'nhageen niet reeds door de spoorweg-maatschappij zijn aange kocht zullen wórden onteigend. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENÉANBSCHE BEBIGTEN. Op de hofstede bewoond door den landman 1. Kolvisonder Zuid— zande, in het 4,**®district van Zeeland, is den 18 dezer eene witte zwaluw geschoten die aan het dak der schuur was uitgebroeid hetwelk als eene zeldzaamheid kan aangemerkt wórden. De graanwoekeraars in Duitschland hebben een welverdiende tuchtiging geleden. Terwijl bet 'schepel koorn voor weinige dagen nog tegen den prijs van 28 a 29 fl. verkocht wérd kost het nu sléchts 17 a 20. Den 21 dezer zijn on der Haarlemmerliedc 4 woonhuizen en eene turfscliuur afgebrand. Té Condé (Frankrijk) heeft eene vrouw een ongemeen bewijs van moed ge geven. Zij ziet den 8 dezer eenen wolf op de 'straat van baar dorp. Onverzeld en zoo het schijnt ongewapend grijpt zij het roofdier aan krijgt het onder zich op den grond en wordt het meester, ïn den strijd heeft echter de onverschrokken vrouw een lid van een barer vingers ver loren. Een dagblad van Kentucky, in Amerika, berigt, dat een man van 55 jaren welke voor de derdemaal gehuwd is bij zijne eerste vrouw heeft gehad '11 kinderen, bij de tweede 10 en bij de derde 12, waarvan 22 jongens en '11 meisjes; zijne derde vrouw zal dit getal binnen kort weder vermeerderen; 16 jongens en 6 meisjes zijn nu hog in leven. In eene der werkplaatsen voor locomotieven te Parijs ziet tóen een dier werktuigen, dat voorzien is van eenen mast, (net zeilen én verdere tui— gandje, even als een oorlogsbrik;. Men wil daarmede eene proef nemen in hoeverre de voortstuwende kracht van den wind Vereenigd met die Vah den stoom vóordeelige uitkomsten vooral ook met opzigt lot eeno bezuiniging in do brandstoffen zouden kunnen opleveren. Beriglen van db K.iap-dc-Goede-HoopVan den 25 April houden de belangrijke tijding in dat Port-Natid als een afzonderlijke staat., ónder een eigen 'gouvernement is geconstitueerd geworden. Volgens het Journal dè Rruxelles beloopt het getal personen dat in Bolgie door handenarbeid in de meest dringende behoeften niet kan voorzien op 800,000 zielen. Den 10 dezer had er in het pruissische dorp Strausl'urt een treffend on geluk plaats. Een jongeling van 26 en een meisje van 18 jaren, ta zam'cri verloofd begaven zich hij de nadering van een hevig onweder ijlings haar huis;.in hun midden ging de vader der bruid. Plotseling Sloeg écu bliksemstraal op hef jonge paar neder doodde ben beide en wierp den vader bewusteloos hoewel overigens ongedeerd ter aarde In het groot-hertogdom Baden, waar, bij de telling .van December jl., 1,050,000 stuks rundvee gevonden werden was dit getal in de maand Mei inet 50,000 stuks verminderd ten gevolge van het gebrek aan voe der gedurende den winter. De waterstand der meeste rivieren is in dezen zomer ongemeen hoog. De Main li. v.vvelke in den vorigeü zomer slechts 14 a 16 duimen water had heeft nu ,8 voet. Inde zitting van den landdag der Rijnprovincie, yan den 13, is ben besluit aangenomen orri den koning te verzoeken alle hinderpalen uit den weg te ruimen welke db volkómene gelijkstelling der Christenbevolking met de Joden nog in den weg slaari. Dit besluit heeft onder do Israëliion in de Rijnprovincie bene groote vreugde verspreid en onder anderen tu Keulen en Aken aanleiding gegeven tol eene aanzienlijke gilt aan do Christen armen van wege de Israëlitische gemeenten. Er liggen op dit o ogenblik in de haven van Antwerpen 309 schepen gemiddeld 190 tonrien ieder metende. Be haven gelijkt naar een inastboscb, met vlaggen én wimpels versierd. De werklieden zijn zoo schaarsch dat zij weigeren voor twee franks daags te werken. Verleden janr waren om dezen lijd slechts 612 schepen aldaar binnengekomen ch thans bedraagt dat getal reeds 852 of 240 meer. De jaarlijksche buitengewone (delilóeralieve bestuurders) eii alge- meënb (openbare) vergadering van liet Nederlandsche Zendeling-Genoot schap wérd in de laatste dogen weder te Rotterdam gehouden. Zij had ben groot aantal bestuurders uit vele gewesten van ons vaderland verzameld; Waf de missiën betreft, had men den dood van 3 zen delingen te betreuren iiiaar verkeerde de zending van Celebes in gunstiger) staatalsmede de kweekschool voor inlands'che onderwijzers op "Amboma .Men kon'een getal van 12,000 kinderen noemen, dat op de onderscheiden ze.ndingsposten, voor de scholen was ingeschreven. In het vaderland was liet genootschap ijverig werkzaam gebleven tot bevordering van christelijk geloof en leven onder eigen lafidgenooten. Ook biijft de deelneming aan den heilrijken arbeid vormeerderèn. In de algèmeeiie Vergadering werd eene krachtige opwekkende rede ge houden naar de leiding van Paul us woorden Gal. VI vers 9 en werden 3 kvveekelingen van bet zendelings instituut te Rotterdam tot de Evangeliebediening onder de Heidenen plegtig ingezegend. Twee nieuwe kweekclingen waren in liet instituut opgenomen, lil de de-

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1