•Sehnton en Pinchin, 'aan den Biackwali spoorweg gelegen. Toen men nog niet lang met blusschen bezig was had eene ontploffing van buskruid plaatshetwelk aldaar insgelijks geborgen werd en waar door niet slechts een groot gedeelte van het genoemd gebouw werd 'vernieldmaar ook verscheidene der naburigen groote schade leden terwijl drie spuitgasten en een "policie-beambte zware wonden en kneuzingen bekwamen. De brand door duizende vaten olie talrijke Vaten terpentijn en eene groote boeveelheid verwwaren pek en andere ïrgt onlbrandbare 'stoffen gevoed woedde nu aan alle kanten voort 'en Vernielde buiten bet overige der genoemde pakhuizen een ge deelte van het nabijgelegen Roomsch-Katholijke schoolgebouw en de bovenste verdiepingen van een dertigtal partikuliere huizen terwijl •ook de spoorweg beduidend heeft geleden. Het bedrag der verbrande goederen wordt op 12,000 ponden sterling geschat. "Uit Köthen (in Düitschland) meldt men van den 5 dezer: «Alhier beeft aan een Pbarao-bank een zonderling voorval plaats gehad. Onder de spelers zat een man van reeds gevorderde jaren die bereids ettelijke reizen gewonnen en verscheiden rolletjes dukaten voor zich bad. De bankier bad wederom de kaarten gekeerd en die, Welke de zoo even gemelde speler in de hand hield had wederom duizend du katen gewonnen. De croupier schoof het geld naar den speler en vroeg hem hoedanig hij het Spel hegeerde voort te zetten. De speler gaf evenwel niet alleen geen antwoord maar maakte ook zelfs niet de minste beweging om het geld tot zich te halen. Zijn zoo het scheenstarend oog bleef steeds op de kaart gevestigd. De hem ge dane vraag werd nog twee- of driemaal herhaald maar altijd te ver geefs. De overige spelers werden ongeduldig en een hunner greep den halslarrigên zwijger bij de hand die hand was ijskoud de man was dood. Men bragt het lijk 'weg en de croupier haalde in groote bedaard heid zijne duizend dukaten tot zich terug bewerende dat het spel slechts tusschcn twee levepden en niet tussclren een levende en een lijk gedreven had kunnen Worden. Den volgenden dag zijn de erf genamen van den op het veld van eer der spelers doodgeblevene de gewonnen duizcnil dukaten komen eischen de winner, zeggen zij, was in leven toen het spel geopend werd en het geld Was gewon nen eer men ontdekt had dat hij zoo plotseling was dood gebleven vilde de bank nu niet betalen zoo moest zij beginnen met te be wijzen dat de winner reeds voor het volbragt zijn van het spel ge storven was. Het proces Wordt voor de regtbank gebragt." VLISSINGEN den 15 Julij. De dag van gisteren leverde voor bét vaderland in het algemeen en voor deze stad in het bijzonder feené belangrijke, treffende en indrukwekkende gebeurtenis, waardig eene plaats te bekleéden in de jaarboeken van Nederland. Het eskader, naaf de Middellandsché-Zee bestemd, onder hevel van Z; K; Hi prins Hendrik, en bestaande uit Z.' M." fregatten de Rijn, 'dé Sambrede Jason; korvetten de Castor, de Boreasbrikken de Haai, de Lynx, de Pijl, en het stoomschip de Bromo, verbeidde met bet wachtschip de Maas, twee stoomschepen en eene afdeeling van Vijf kanonneerbooten het bezoek van Z. M. onzen geëerbiedigden koning, waarmede zij zouden worden vereerd. Het stoomjagt des konings bevond zich reeds vroegtijdig in het Sloe. Z. exe. de heer schöut-bij-nacht J. C. Rijkminister van marine stoomde met de Cerberus het jagt te gemoet en ging op hetzelve over 1. M. vergezeld van HH. KK. HH. den prins van Oranjeprins Alexander en den erf-gfoot-hertog van Saksen^lVeimar-Eisenuchen Omgeven door een talrjjken stoet, kwam ten 9 ure op de reedeeen aantal der schepelingen paradeerde in het want en tuig; het koninklijk Saint werd gegeven door hel afvuren der batterijen van al de wallen der stad; terwijl in een oogenblik de bodems tot aan huUne toppen werden uitgedoscht met nationale en seinvlaggen slandaards en wimpels; Onder de hurah's der equipagiën en het weergalmen in de lucht van meer dan 300 schoten voer het stoomjagtdoor de Cerberus gevolgd, voorbij en om het eskadertot dat Z. M. met hoogstdeszelfs gevolg het fregat de Rijn beklom waarop prins Hendrik het bevel voert, Het tooneelhetwelk de grijze Schelde opleverde, was prachtig, bekoorlijk maar ook vooral indrukwekkend. Iets waarvan de geschie denis zoover ons althans bekend is geen voorbeeld opleverthad hier plaats, het bezoek door eenen koning, aan eene vloot, gekomman- deerd door zijnen zoongeen wonderdat ieder der duizenden die zulks aanstaarden was opgetogen bij een schouwspel Nederland waar dig en zoo overeenkomstig met het karakter en den roem der natie. Nadat Z. M. het fregat de Rijn had geïnspecteerd en aldaar eenige exercitiën in het vuur had laten verrigtenverliet höogstdezelve ge noemd boord onder een salut van 33 schoten en begaf Z. M. zich lot gelijk doel naar eenige andere bodems waarop hetzelfde plaats vond. Ten 1 uur verliet Z. M. de reede om een bezoek aan het maritime etablissement te geven; beide de werven, de magazijnen, de model kamer en het drooge dok werden door hoogstdenzelven en zijn gevolg bezigtigd en het behaagde Z. M. ook daar de vereerendste bewijzen te geven van hoogstdeszelfs tevredenheid. Ten 4'/i uur vertrok Z. M. weder naar het fregat de Rijn, alwaar een diner in gala plaats had en waartoe de verschillende hooge auto riteiten waren genoodigdverscheidene toasten werden ingesteld en die op het welzijn van den beminden vorst werd door het gebulder van het geschut vergezeld. Ten 8'/s uur verliet Z. M. andermaal den genoemden bodem om binnen de stad op het stoomjagt nachtverblijf te houden wederom werden de batterijen van al de schepen gelost en schooner was dat gezigt door het vallen der schemering. Z. M. verbleef op het jagtdoch de prinsen vereerden deze stad met het bezigtigen der illuminatiënwaarmede eenige gehouwen der marine en der stad eerehogen enz. en de woningen van een groot aantal ingezetenen waren versierd. Heden morgen ten 10 ure verliet Z. M. de dökhaven en bezocht, onder het saluëren van den stads wal weder het fregal de Rijn, waarna hoogstdezelve ten 11 ure de reede verlatende, onder het ge joel der paraderende schepelingen de reis naar Tilburg aannam. Jammer slechts, dat de gelegenheid heden, door den veranderden wind voor het eskader niet gunstig wasom in het gezigt des ko nings naar zee te stevenenhoe groot ware dit genot geweest voor eiken getuigemaar vooral voor den bevelhebber van dit schoone eskader den edelen vorstenzoon en voor de schepelingen der vloot die lot den rang van dek-officier ingesloten een blijk van 's konings welgevallen mogten ontvangen door de uitreiking van een dag soldij aan allen uit de bijzondere fondsen van Z. M, GOES, den 17 Julij. Te Scherpenisse eiland Tjiolen is men bezig met het leggen eener nieuwe suatie-sluis aan den polder West- kerke. De oude sluis heeft men hiertoe moeten uilgraven en eene ringkade leggen ter keering van het zeewaterwelke bleek niet sterk genoeg te zijn, daar dezelve bij het eerste tij reeds doorbrak. Geluk kig was hét al halve eb en daardoor had men gelegenheid het gat voor het volgende tij weder te sluiten. Het water, dat hierdoor in den polder gekomen isheeft Wéinig of geene 'schade veroorzaakt dewijl slechts eene lage weide, digt onder den zeedijk gelegen, eenige oogenblikken overstroomd is geweest. Vab deze gebeurtenis heeft het gerucht der overstrooming van den Stavenissepolde r dat hier velen verontrustte waarschijnlijk zijnen oorsprong. In den zeedijk van dezen polder bestaat een aènmerkelijkê val zoodat z. exC. de minister van binnenlandsehe zaken "welke II. zaturdag aldaar tegenwoordig Nvas met den hoofd-ingenieur Calandte rade is ge worden geene pogingen tot herstel van den ouden zeedijk te móeten aanwenden maat de inlaag waarin noch hofsteden noch bouwland liggen der zée prijs te geven. Gelukkig dat men voot eenigé jaren eenen nieuwen inlaagd'ijk heeft gelegd waardoor hét gevaar van over- stroomen ten minste op dit oogenblik nog in het geheel niet be staat dewijl de nieuwe zeedijk vooreerst nog al êenê aanmerkelijke schor vóór zich heeft. Zeetijdingen. BROUWERSHAVEN den 18 Julij. Binnengekomen hét schoó- nerschip Vulcankapt. W. Davies van Liverpool naar Rotterdam-, PRIJZEN der EFFECTEN te AMSTERDAM Woensdag den' 19 Julij 1843. Nederlanden 2'/, pC. Werk. Schuld 5 Amort. Syhdikaat 4'/2 Handel-Maatsehappij 41/, Üost-Indiën 5 Rusland Hope en Cömp. 5 Spanje Negot. 1834 bij Ardoin 5 Oostenrijk, Bij Goü. en Comp. 5 Negöt. Metaliek 5 pC. gebleven. 53"/16 pC. 100'/; 94s/a 1337» 93"/.. 1077» if'7.. 109 MIDDENPRiJZEN van de vöniENbÈ ARTIKELEN te ZIERIKZEE van den 20 Julij 1843. O. Tarwe 18rt/u N. dito 1842. Zomer-dilo Ordinaire dito Rogge N. Winler-Gerst O. dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito De Ncd. Mudde. f 0,00 k 0,00 8,50 a 9,00 - 0,00 a 0,00 - 7.75 a 8,00 - 8,50 a 8.75 - 3,25 a 3,50 -• 5,25 a 5,50 2,80 a 3,00 4,50 a 4,80 0,00 a 0,00 - 0,00 a 0,00 De Ned. Mwide. Graauwe Erwten f 0,00 a 0.00 Groene dito - 7,00 a 0,00 Gele dito - 0,00 a 0,00 Koolzaad - 9,00 a 9,60 Zaai-Lijnzaad - 0,00 a 0,00 Slag-Lijnzaad - -.0 0 a 0,00 Raap-Ólie te Zierikzee, /"ÖS.OOp. v. Patent-Olie - 37,00 Lijn-Ojie -38,00 Raapkoeken 00,00 dë 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 Advertentien* Ortdertróuwd Elkerzee, den 14 Julij 1843. Algemeene kennisgeving. W. II A N D P O T Onderwijzer met M. W. PÉKOf dï H A A S. Heden beviel voorspoedig van eené DOCHTER, MARIA van der GRIFT, geliefde Echtgenoot Van Zierikzee, p. H. de NEVE, deh 2i Julij 1843. Apolhecar. Eenige en bijzondere kennisgeving De ondergeteékende geeft door deze aan zijne geëerde Stod- en Landgenooten te keniien dat hij Zijné SCHRIJN WERKER S-A Ff A IR E heeft gevestigd dp den Dani wijk B n." 83 en dat mede bij herri hij voortduring zijn te hekomen allé soorten Van TIN-, K P E R- en IJ Z E R W E R K HAGEL, KRUID en P I E S T O N S. Hij beveelt zich in iedefs gunst eti recommandatie met belofte van eene prompte bediening. Zierikzee den 20 Julij 1843; J. B R O D M A N. M A G A Z IJ N van manufacturen e n mode-artikelen; Rotterdam, Hoogstraat, G, 78. Groote Markt, I, 13. Veemarktstraat, D, 138 en 139. Middelburg. Breda. W. M O R L E IJ gepresenteerd döor .1. ÜC HTM ANN, uit gepakt in het Nieuwe Logement van Zeeland, bij den Heer J. S W A R T S, heeft het genoegen het geëerde publiek te berigten dat hij beeft ontvangen 7, gedrukt KATOEN van 10 e.' en hooger, s/k zwart MERINOS van 35 c.1 en hooger, stukken wit KATOEN van f 3,25 de 32 Ellen OMSLAGDOEKEN 4 en hooger. Daar mijn verblijf tot Cn met den 24 dezer bepaald is, zoo vlei ik mij met ÜEd.' bezoek vereerd te worden. De Notaris U. Q. n s J O N G E van bék HALEN zal op Dingsdag den 25 Julij 1843 ten verzoeke van den Heer A. QU I N T (J S in de Gemeente Nieuwerkerk in Duivelarid publiek presenteren te vefkoöpen i Circa 12 Bund. WIKTE R-T A K W E ruim 1 Bund. Z M E R-T A R W E 7, Bund. W IN T E R-G A R S T 27, Bund. ROGGE, 2 Bund. KOOLZAAD, 2 Bund. HAVER i 37» Burid. PAARDEBOONEN, 27» Bund. ERWTEN, 6 Bund. ZOMER-GARST en 7a Bund; ME EDE'; alles bréedeÉ bij biljetten te omschrijven. e zierikzee bij de wed. a. i1e vos en zoon. stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 2