N.» ZIERKZEESCHE DINGSDAG A.° 1843» COURANT. 18 JULIJ. Besturen en Administratiën. Nieuwstijdingen* 1/ NOTIFICATIE. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door Zijne Excellentie den beer Opperhoutvestermet overleg van Hun Ed. Gr. Achtbare de Gedeputeerde Staten, is bepaald: dat de Jagt op Ganzen, Eenden en Watersnippen in deze provincie zal geopend zijn op den 1 Augustus aanstaande; met dien verstande echterdat dezelve, wal de publieke Jagt aanbelangtalleen op het water langs de stranden en oevers van waterplassen en op lage moerassige gronden zal geopend worden en bepaaldelijk zal gesloten blijven in en langs de bosschen alsmede op botjw- en weilanden tot het gewone Jagtveld behoorendc. Zullende de opening van de Groole Jagt nader worden bekend gemaakt. Deze Notificatie zal in het Provinciaalblad worden geplaatst, mits gaders de noodige exemplaren daarvan aan de Stedeljjke en Gemeente- Besturen ter afïixie worden toegezonden. Middelburgden 12 Julij 1843. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. De COMMISSIE voor de ONDERLINGE WAAR- BORG-V E RE EN IG1NG v an ARBEIDERS en WERKLIEDEN te Zierilczee. In aanmerking nemende dat vele Deelnemers nog steeds in gebreke zijn gebleven hunne inlagen in te brengen en daaromtrent voorals nog niet die ijver en belangstelling wordt bespeurd, die in den af- geloopen zomer daaromtrent hebben plaats gevonden. Heeft gemeend de belanghebbenden te moeten opmerkzaam maken op het belang dat er Voor hen in gelegen is om alsnog onverwijld aan te vangen en geregeld voort te gaan hunne inlagen eiken Zatur- dag bij denThesaurier in te brengen, en te trachten het achterstal lige zooveel mogelijk aan te vullen vermits alleen eene voortdurende en geregelde deelneming van eenigen invloed kan zijn op de welvaart der huisgezinnen-, en aanspraak geven op de voordeeion, aan die deelneming verbonden. De Commissie acht het van belang bij deze te herinnerendat onder anderen de aanspraak om uit het fonds ondersteuning to ge nieten tijdens eenige ziekte van het hoofd des huisgezinswordt ver kregen wanneer deze gedurende de vijf voorgaande jaren geregeld zijne bijdragen heeft ingebrngt dat wijders de andere voordeden aan de Deelnomers toegezegd als daar zijn hunne aanneming bij voor keur aan stedelijke en andere werken; de plaatsing hunner kinderen op de Armschoolde Katoenweverij en de Bewaarschoolmitsgaders de bedoeling hunner huisgezinnen door het Dorkas-Gezelschapvoor namelijk zullen worden toegepast op dezulken die geregeld, en niet slechts nu en dan iets in het fonds brengen. Dat evenwel alle Arbeiders en Werklieden die in den zomer eenige verdiensten hebben - willen zij in den winter aanspraak maken op eenige ondersteuning uit de armen-kassen - gehouden zijn naar vermogen in het Waarborg-Eonds in te brengen vermits de armen-fondsen niet toereikende zijn om de werkvatbare Ar beiders immers dezulken die gedurende eenigen lijd aan het werk geweest zijn te hedeelen tenzij zij zelve in het zomer-saizoen iets mogten hebben, uitgespaard. De Commissie neemt ten slotte nogmaals deze gelegenheid te haat om de binnen deze Stad en deszelfs grondgebied wonende Landlieden Werkbazen en Aannemers van Werken ton ernstigste te verzoeken onder de bij hen werkende Arbeiders en Werklieden do deelneming in deze Waarborg-Vereeniging door inhouding op hunne dagloonen in te voeren en alzoo mede te werken om voor het welzijn dezer lieden te zorgen die in den winterbij het stilstaan der werk zaamheden meestal groote behoeften hebben terwijl allen die met zoodanige personen eenigzins bekend zijn vriendelijk worden ver zocht, door hunnen invloed en raadgeving, de deelneming in deze Waarborg-Vereeniging te blijven bevorderen; welke deelneming men veilig als eene der vermogendste middelen tot wering der armoede kan beschouwen en het dus te wenschen waredat binnen deze Stad meer algemeen wierde gemaakt om daardoor in vereeniging met zoovele andere pogingen als onderons tot verzachting der armoede worden aangewend de toeneming daarvan zooveel mogelijk tegen le gaan. Zierilczee, den 8 Julij 1843. De Commissie-Voornoemd A. MO ENS vak BI, 00 IS. Ter ordonnantie van dezelve S. G. NAUTA van de li GRIJP, l. s. NEDERLANDEN. 's GRaVENHAGE den 16 Julij, Z. M. de koning heeft zich van Vliss.ingen. naar Tilburg hegeven. HH. KK. HH. de prinsen van Oranje. Alexander en de erf-groöt- hertog van Saksen-Weimar-Eisenachzijn gisteren avond omstreeks lO'/jUre, van Vlissingcn in dezo residentie teruggekeerd. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. In Spanje verbreidt de opstand zich meer en meer en bereikt dezelve den onmiddelijken omtrek van Madrid. Aan onderscheiden duitscha regeringen is het plan voorgedragen om op hot eiland Cyprus eene duitsche kolonie te stichten. Men meldt uit Christiana van den 5 Junij dat de regering van Zweden en Noorwegen op verzoek van eenige zich met der woon in Noorwegen gevestigd hebbende Roomsck-Katko- lijken en op aanraden der theologische faculteit aldaar besloten heeft om met intrekking van de deswege bestaande bepalingen aan genoemde Roomsch-Katholijken te vergunnenzich in Noorwegen te vestigen en ddaar hunnen godsdienst vrij uit te oefenen mits dezelve geene onge oorloofde middelen bezigen om proseliten te maken. In het sladjo Muglitz, twee mijlen Van Schomberg, in Moravieis, kort geleden het voor twee jaren nieuw gestichte schoolgebouw door eenen van onweder verzelden storm omvergeworpen waardoor eene menigte kinderen (men zegt eenige honderden) deels gedood deels zwaar beschadigd zijn. Da Luiksche Courant maakt gewag van den gedurigen doortogt van duilsche huisgezinnen die door armoede en radeloosheid gedreven hun vader land verlaten. Te Guadeloupe is de geheele aandacht gevestigd op eene nieuwe uitvinding, Waaraan men de benaming van Eeuwigdurende beweging had gegeven en die de stoomwerktuigen zou moeten vervangen. De uitvinder, de heer Dulievrestond op zijn vertrek naar Frankrijk om zijn plan aan het gouvernement te onderwerpen. Eenige rus- siscbe geneeskundigen hebben onlangs in Egypte eene nieuwe geneeswijze van de pest aangekondigd waarbij ook nieuwe stellingen omtrent den. hesmettelijken aard der ziekte op den voorgrond werden geplaatst. Met verlof der regering hebben zij te Kaïro tot staving van hun gevoelen eene proef genomen en te dien einde een zeker aantal lieden welke zich daartoe tegen een gering daggeld hadden laten vinden met pestslof bezwangerde kleederen doen aantrekken en hen daarna afgezonderd. Thans meldt men, dat, na verloop van 15 dagen de ziekte zich nog hij geen dezer lieden had vertoond. Men leest in de duitsche dagbladen uitvoerige herigten nopens de versterking van Koningsberg. Er zullen aldaar 72 blokhuizen en 5 bevestigde kazernen worden opgerigt. Te Roden (prov. Drenthe) is bij gelegenheid van de jaarlijkscho verhuring van hooilanden een jongentje van ongeveer acht jaren aan de gevolgen van het gebruik van genevorbezweken. Het is toch daargelijk op meer plaatsen, het gebruik, dat hij zulke gelegenhedeu gratis genever wordt rondgedeeld zoodat én ouden én jongen daarvan meermalen een treurig misbruik maken. Mogt. dit schrikkelijk Voorval velen daar en elders behoedzaamheid leeren Er is te Frankfort eene vereeniging lot stand gekomen lot bevordering eener hervorming onder de Israëli- ten. Naar men uit Bohemen verneemt, hebben eenige aanzienlijke Joden aldaar aan de regering aangebodenom de belasting van 10 per cent af te koopen.welke de Joden verpligt zijn van hun vermogen op te brengen behalve de andere lasten gelijk met de overige bewoners. De oostenrijksche regering heeft dit aanbod van de hand gewezen daar zij bij eene verbetering van hare financiën het bereids genomen besluit dacht le volvoeren om namelijk, die belasting geheel af te schaffen. Te Frankfort en omstreeks Maintz zijn de koornprijzen zeer aanzienlijk gedaald. Den 11 dezer is de kapel bij Neuilly, opgerigt ter plaatse waar vroeger het huis van don heer Cordier stond in hetwelk de hertog van Orleanseen jaar geleden den laatsten snik gegeven heeftdoor den aartsbisschop van Parijs plegtig ingewijd in tegenwoordigheid der koninklijke familie. Te Manchester heeft een zware brhiid gewoed waardoor de uitgebreide magazijnen van de heeren Nightengale C." waarin zich omstreeks 1000 balen katoen en 300 zakken meel bevonden in de asch zijn gelegd geworden. De koning en de koningin der Belgen zijn den 14 dezer uit Engeland te Oslende aangekomen en hebben zich terstond van daar naar Laeken hegeven. Bij gelegenheid dat het engelsch oorlogschip the Camperdown voor Shecrncss een afscheidsgroet anh hoogsldezelven bragt, heeft er een jammerlijk ongeluk plaats gehad. Eene zekere hoeveelheid kruid aan boord van dat schip, sprong, waar door een luitenant en eenige matrozen, benevens verscheidene dames die juist dezen bodem waren komen bezigtigen zwaarder of ligtcr zijn gekwetst; een persoon is overleden en twee of drie andere zijn niet hui len gevaar. Madrid is den 10 dezer in staat van beleg verklaard. Dn opstandelingen rukken op die stad aan. Te Zevenhuizen is op den 10, 11 en 12 dezer het laatste gedeelte der landen gelegen in den drooggetnaaklen Zuidplaspolder vart Schie- land uitmakende 12Ö5 bunders en 76 roeden verkocht voor ƒ294,275 bedragende 227 por bunder; zijnde alsnu, met inbegrip van do koopprijzen der twee iaalstvoorgaande jaren, van de geheele massa van 4143 bunders geproveniëerd 762,115, bedragende per bunder nagenoeg 184 de hoogst besteedde prijs heeft bedragen 453 en de laagste p. in. f 40 per bunder. Te Asperen (Zuid-Holland) hoeft den 11 dezer een droevig ongeluk plaats gehad. Twee mannen zitten op eenen hooiwagen, welke over eenen ongelijken Weg reed daaf een hunner een kindje van 4 jaren op den schoot had raadde de, anderedie de teugels hieldhem er af te springen opdat liet kind door het slingeren van den wagen niet vallen mögl en houdt daartoe op. De ander Volgt den raad tflaar in het afspringen ontvalt hem het kind. De voerman dit niet bespeurende, rijdt door en het rad over hel halsje gaande, scheidt het hoofdje van den romp af. Den 15 dezer is, door de commissie vatl beheer en loezigt over de werken tot droogmaking van het Haarlemmer-Meer plegtig de eerste 9teen gelegd van het gebouw, bestemd voor bet stoomgevaarte de Lecgk-

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1