ZIERIKZEESCHE COURANT, 55* BJNGSBAG A.o 1843. li JULIJ. Besturen en A dministratiën. Nieuwstij dingen SCHUTTER IJ. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER cn WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE Provincie Zeeland. Gezien de wet op do Schutterijen van don 11 April 1827 Staats blad n.° 17 en Z.' M." besluit van den 28 Juni] 1828 Staatsblad 8.° 42 brengen bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden Dat de Commissie van Onderzoek voor de dienstdoende Schutterij binnen deze Stad hare tweede gewone jaarlijksche zitting zal houden op Zaturdag den 15 dezer maand, des middags 12 ure, in eerie der zalen van het Raadhuis alhier tot het onderzoeken en beoordeelen van al de reclames, welke tot vrijstelling ol' uitsluiting van do dienst der Schutterij door geloot hebbende personen van dit jaar en door de reeds ingelijfden van vorige jaren zijn ingebragt, en dat diegenen •welke voor de Commissie niet verschijnen om hunne redenen van vrijstelling te staven bij de Schutterij zullen worden ingelijfd voor zooverre zij dienstpligtige nummers getrokken hebbende niet vallen in de termen van art. 3 en 4 der wet blijvende het hun evenwel vrij, om hunne redenen tot vrijstelling daarna in een volgend jaar te doen gelden Dat aan personen die voorgeven met ziekten of gebroken behebt te zijn geene vrijstelling zal worden verleend op vertoon van attesten aangezien de, zo'odanigen moeten onderzocht worden door den Ge nees- of Heelkundigen bij de Commissie en dat zij die buiten staat zijn om voor dezelve te verschijnen in hunne woningen het onder zoek zullen ondergaan; terwijl bereids ingelijfde Schutters, die voor geven tot de dienst onbekwaam te zijn op afgegeven certificaten tusschentijds niet zullen ontslagen worden, maar in de maand Julij van elk jaar gedurende de tweede zitting der Commissie van Onder zoek moeten beoordeeld wordencn eindelijk Dat do belanghebbenden welke eeiiigé inlichtingen mogten ver langen in zake. der Schutterij of voor de bewijzen tot staving der redenen van vrijstelling zich tot dat eir.de dagelijks kunnen ver voegen ter Stedelijke Secretarie alwaar de verei.scble tcregtwijzing zal worden gegeven. En opdat niemand hiervan ónwetend zonde zijn zal deze afge kondigd en in de Stads Courant worden geplaatst. Gedaan ten Raadhuizo der Stad Zierikzeeden 1 Julij 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE, vt.. Ter ordonnantie van dezelve W. J. P. KROEF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen hij deze ter kennis van de gegadirigdén.: dat op Donderdag den 20 dezer maand, des voormiddags 10 ure, op het Raadhuis alhier, in het openbaar zullen worden verkocht: de STADS TIENDE VRUCHTEN over den jaro cn oogst van 1843, waartoe dè. conditiën van heden af ter Stedelijke Secretarie ter lezing liggen. Zierikzee, den 10 Julij 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vl. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. K R O E F. De COMMISSIE voor de ONDERLINGE WAAR- BORG-VEREENIG1NG van ARBEIDERS en WERKLIEDEN te Zierikzee. In aanmerking nemende dat vele Deelnemers nog steeds in gebreke zijn gebleven hunne inlagen in te brengen en daaromtrent voorals nog niet die ijver en belangstelling wordt bespeurd die in den af- geloopen zomer daaromtrent hebben plaats gevonden. Heeft gemeend de belanghebbenden te moeien opmerkzaam maken op het belang dat er voor hen in gelegen is om alsnog onverwijld aan te vangen en geregeld voort te gaan hunne inlagen eiken Zatur dag bij den Thesaurier in te brengen en te trachten het achterstal lige zooveel mogelijk aan te vullen vermits alleen eenc voortdurende en geregelde deelneming van eenigen invloed kan zijn op de welvaart der huisgezinnen en aanspraak geven op de voordeden aan die' deelneming verbonden. De Commissie acht het van belang bij deze te herinneren dat öndêt- anderen, de aanspraak om uit het fonds ondersteuning te ge nieten, tijdens eenige ziekte van het- hoofd dés huisgezinswordt ver kregen wanneer deze gedurende de vijf voorgaande jaren geregeld zijne bijdragen heeft ingebragt; dat wijders do andere voordedenaan de Deelnemers toegezegd als daar zijn hunne aanneming bij voor keur aan stedelijke en andere werken; de plaatsing hunner kinderen op de Armschoolde Katoenweverij en de Bewaarschoolmitsgaders de bedeeling hunner huisgezinnen door het Dorkas-Gezelschapvoor namelijk zullen worden toegepast op dezulken die geregeld, en niet felechts nu en dan iets in het fonds brengen. Dat evenwel alle Arbeiders en Werklieden die in den zomer eenige verdiensten hebben - willen zij in den winter aanspraak maken op eenige ondersteuning uit de armen-kassen - gehouden zijn naar vermogen in het Waarborg-Fonds in te brengen vermits de armen-fondson niet toereikende zijn om do werkvatbare Ar beiders immers dezulken die gedurende eenigen tijd aan het werk geweest zijn te bedeelen tenzij zij zelve in het zomer-saizoon iets moglcn hebben uitgespaard. De Commissie neemt ten slotte nogmaals deze gelegenheid te baat om de binnen deze Stad en deszelfs grondgebied wonende Landlieden, Werkbazen en Aannemers van Werken ten ernstigste te verzoeken onder de bij hen werkende Arbeiders en Werklieden de deelneming in deze Waarborg-Vereeniging door inhouding op hunne dagloonen, in te voeren en alzoo mede le werken em voor het welzijn dezer lieden to zorgen die in den winterbij bet stilstaan der werk zaamheden meestal groote behoeften hebben terwijl allen die met zoodanige personen eenigzins bekend zijn, vriendelijk worden ver zochtdoor hunnen invloed en raadgeving, do deelneming in deze Waarborg-Vereeniging te blijven bevorderen; welke deelneming men veilig als eene der vermogendste middelen tot wering der armoede kan beschouwen eri het dus te wenschen waredat binnen deze Stad meer algemeen wierde gemaakt om daardoor in vereeniging niet zoovele andere pogingen als onder ons tot verzachting der armoede worden aangewend de toeneming daarvan zooveel mogelijk tegen te gaan. Zierikzee, den 8 Julij 1843. De Commissie voornoemd A. MOE NS van B LOGES, Ter ordonnantie van dezelve S. G. NAUTA van der GRIJP, l. s- FRANKRIJK. PARIJS den 6 Julij. Do op de gewone wijze ontvangene tijdin gen van den 1 dezer uit Spanje vermoeden dat de regent spoedig gedwongen zal zijn terug te trekkendaar de natie zich meer en meer tegen hem begint te verklaren cn zijne tot dusver getrouw ge- hlevcne troepen moedeloos worden. In de te Lissabon uit Cadix ontvangen berigten werd verzekerd dat de opstand in Spanje inet fransch goud door fransche agenten uitgestrooid ondersteund wordt. NEDERLANDEN. 's GBAVENHAGE don 9 Julij. Uit eèno statistieke tabel blijkt, dat sedert 1838 het getal veroordeelingen in Noord-Braband Gelder land Zuid-IIoIland Utrecht en Drenthe zijn toegenomen in Noord- Holland Zeeland Vriesland afgenomen en dat het in Overijssel op gelijken voet is gebleven. Z. M. heeft den 25 Junij een besluit genomen waarbij wordt aangewezen lot welke der cathcgoriën bij do wet van den '29 Mei 184! Staatsblad n.° 20,) omschreven de in dit besluit vermelde gestichten voor krankzinnigen behooren. Hierbij wordt bepaald dat onder anderen voorloopig tot bewaarplaatsbij de voormelde wet be doeld behoort liet liefdadig armen-geslicht van hot. Hervormd diaconie- bestuur le Zierikzee alsmede voorloopig en lijdelijk het ziek- en simpelhuis (gesticht n.° 2) te Middelburg beide voor krankzinnigen van heide kunnen. Bij resolutie van zijne exc. den minister van financiën van deii 16 Mei jIis aan de gouverneurs der provinciën te kennen gegeven,, dat het den molenaars die het maalloon bij den schep ontvangen is vrijgelaten om hot van den schep afkomstige graan of meel ook naar hunne woningen te vervoeren mits gedekt door het consent biljet bij art. 33 der wet op het gemaal gevorderd en verder onder toepassing daarop van het bepaalde hij art. 26 derzelfdé wet doch. dat in geen geval kan worden gedoogd dat het schepgraan of schept meel van uit der molenaars woningen wordt Verkócht. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. De werkzaamheden aan den ijzeren weg van Amsterdam over Utrecht naar Arnhem worden mot spoed voortgezeten men vieit zich dat nog in den loop van dit jaar het gedeelte tusschen Amsterdam en Utrecht zal kunnen geopend worden. Tusschen Kreukelen en Utrecht zal men binnen eenige weken proeftogten ondernemen. Bij de dezer dagen te Hanover gohoudene conferentiën over do aanstaande vereeniging van het 10',e duitsche armee-korps, heeft de oldenbutgsche regering voor haar contingent afstand gedaan van de gebruikelijke uitdeeling van brandewijn maar daarentegen pond vleesch per dian meer gevraagd. "Voor do afbraak van een gedeelte van den Hyppolitustoren te Delft met dtt daarin hangende zware klokken is geboden f 17,600. Naar men ver« noemt, is echter dit bod niet aangenomen. Ten blijke van dothans in Londen- heerschende kwijning der middelen van bestaan wordt aan gevoerd dat sedert, eenige weken zoo veel huisraad cn kledingstukken in do banken van leening ingebragt zijn dat liet mcerendecl der bank houders besloten heeft, om sommige artikelen, als bedden, hoeden en dergelijke, niet meer aan te nemen. Dezer dagen las men in een der dagbladen Waarom vergaatin onzen tijd zoo menigeen de lust om eene vrouw te riemen?" Op deze vraag zou men kunnen antwoorden «Omdat do juffers en burgerdochters zelfs thans gelijk zijn aan de lelicn dos ve.hls, die arbeiden noch spinnen en echter kostelijker gekleed zijn don Salomo in al zijne heerlijkheid." Er schijnen groote landver huizingen uit Spanje naar het noorden van Afrika plaats te hebben. Te Algiers zijn 4 met passagiers opgevulde vaartuigen uit Malaga Alicante, Barcelona on Valencia aangekomen: Terwijl in sommige streken, vaa

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1