Advertentiën. Artemisia3. Betonie [Beltmica). 4. Schot kruyt Abrotanum5. Wyn Ruyt Ruta6. Self [Salvia). 7. Huysloock [Semper vivum ma- jus). 8. Wilde kaarden (Carduus fullonum.) 9. Lubsteek of de wortel daarvan [Levisticum). «Men moet van elk van deese bovenstaande krnyden een goede hand tol neemen waartoe men doet ses kannen waterdat men samen gesta dig laat kooken tot op twee kannen in een ketel digt toe gedektwaarna men het kout geworden synde doorslaat en op de volgende wyse inneemt. «Eerslelyk werd het gebruykt soo wel van menschen als van beesten alleen dat de menschen eeneen de beesten (boe sy ook naam hebben) twee kannen daarvan moeten drinken. En moet een mensch van de eene, en een beest van de twee kannen negen agter-een-volgende dagen inneemen. yder dag tweemaaldus verdeelt men de eene kan voor een mensch en de twee voor een beest in agtien deeltjens. «Men moet het inneemen des morgens nuchteren en twee uuren daar op vasten dan wederom des nademiddags om vier uuren en weer twee uren daar op vastenen twee uuren van te voren ook niet genut- tigt te hebben. «Menschen die gealtereert syn word niet beter geraaden als een ader gelaalen. »De kleederen die door een raasend dier besoetelt syn, moeten opge kookt, en klaar gewasschen worden. »Soo ook de beestendaarvan men twyffeltdat een hond onder ge weest is, daar vanse met schuym hesmet waaren, moeten soo mogelyk is in vlietend water, of anders in een diepe kolck over hals en kop twee of driemaal gedompeld worden. «Den drank moet suyver biyven sonder ergens mede gemengt te wor den soo een mensch of beest gebeeten is, doet men niet andersdan soo dikwyls als sy van den drank drinken de wonde met denselven drank te wasschen maar hiertoe moet men sooveel meer drank hebben die men hysonder doetom dat den drank door de wonde onrein en om te drin ken onbequaam en schadelyk gemaakt word. «Men moet de wonde soo lange open houden, als mogelyk isdaar men het soo dikwyls als men deselve wast, met een houtjen daar een doeksken om is opcnschropt, en de roof aflost, een mensch legt drie of vier dobbel geslagene doekskens daar op, die in den drank gedoopt syn met eenige blaatjes van de kruyden maar men moet sig vooral wagten drank, daar men meede wast, niet te vermengen met die men drinkt. »Soo de menschen of beesten al mogten raasenmoet men haar den drank tusscben beiden als het wat over issien in te geeven. «Men moet wel toesien dat 'er niets van gestort word. «Men mag ook geen reisen overslaan met in te neemen, of men soude weer op nieuws negen dagen van den drank moeten drinken; al die 'er met omgaan moeten ook van den drank gebruyken." Den 7 dezer is te Groningen de jaarlijksche vergadering gehouden der afdeeüng Groningen van bet Nederlandsche Zendeling-genootschap, waarin predikanten en andere werkende leden des genootschaps elkander mededeelden wat hun betreffende de uitbreiding des Chris tendomsbijzonder ook door ons nederlandscb genootschap, opmer kelijks was voorgekomen. Met hooge belangstelling werd vernomenwat deeerst uit Nederland afgezonden en thans in den dienst van het engelsche ge nootschap werkzame zendeling la Croix te Londen en later ook te Parijs in openlijke vergaderingen heeft medegedeeld betreffende Indien waaronder de bescherming van het engelsche gouvernement de euro- pesche beschaving aanmerkelijken invloed uitoefent en men verwachten mag dat bet Evangelie al meer en meer het aldaar verouderde en vervallende Heidendom zal overwinnen. Met genoegen merkte men op dat gelijk in Duitschland en elders zoo ook thans in Frankrijk, door het parijsche zendelinggenootschap met toenentenden ijver aan de uitbreiding des Christendoms wordt gewerktgelijk ook de Her vormde hoflandsche kerk in Noord-Amerika niet achterlijk blijft. De meer onpartijdige waardering en hoogschatting des Christendoms in eenige tijdschriften door geleerde Joden in Duitschland uitgegeven ontging de opmerkzaamheid der vergadering nietterwijl zij zich ook nu verblijdde ïn de gelukkige werkzaamheid van den hoogstverdien- Stelïjken en dezer dagen door den senaat der groningsche hoogesehool tot tbeoïogi® doctor benoemden Gntzlaff in China. In ons vaderland mogt men vooral na het meer bekend worden van den aard en de werking des genootschaps door het te Rotterdam uitgegeven stukje Het Nederlandsche Zendelinggenootschap in 1841," aanmerkelijk ver meerderde belangstelling zien zoodat in dit laatste jaar 837 nieuwe leden zijn aangewonnen eene belangstellingwelke men hoopte dat desgelijks verder zal toenemen, nu er ook een tijdschrift: «De Pro- lestantsehe Zendelingen onder de Heidenen" wordt uitgegeven waarvan het nommer verschenen en alom verkrijgbaar gesteld is. Als middel ter handhaving en bevordering van de uitbreiding des Chris tendoms is het hoogstwenschelijk voorgekomen dat zij in onzen tijd meer de aïgemeene zaak van onze geheele Protestantsche gemeenten mogt worden en in bet bijzonder ook in ons vaderland mannen van aanzien en invloed haar ter harte nemen. tJit Hanau (Duitschland) wordt van den 10 dezer het volgende gemeld Onze stad is dezen nacht het tooneel geweest van eene verschrik kelijke euveldaad. De brouwer Mainertz had een' eenigen zoonAdolf Chrisliaan een jongeling van 18 jaren, maar van een allerslechtst gedrag, en wat de vader ook mogt doenhet mogt hem niet gelukken den jon geling van zijn dwaalspoor terug te brengen. Woensdag 11. had de losbol ziehzelfs zoover vergeten vaD zijnen ouden vader te slaan waarop deze hem met de grootste bedaardheid al het schandelijke van zulk een vergrijp voorhield er bijvoegende hemzoo hij zich dit immer weder mogt vermeten r aan het geregt te zullen overleve ren, tot het bekomen van de bij de wet bepaalde straf. De jonge Adolf gaf niet bet minste antwoord maar mokte van dien oogenblik in stilte. Hij kocht zich eene vrij aanzienlijke hoe veelheid buskruiddie bij in eene blikken doos op zijn kamertje op de derde verdieping plaatste. Gisteren avond ging hij uitkwam eerst na middernacht weder te huis en eenige seconden daarna ont stak hij bet buskruid. De ontploffing was geweldig het geheele dak werd van het buk afgesmeten sommige balken vlogen op het dak van de kerk der Protestanten hetwelk zij insloegen. Het lijk van Adolf is onder de verwoesting der derde verdieping terug gevonden; de hersenpan was, waarschijnlijk door het daarop „ederkomen van iels zwaars, geheel verplet. Vier andere personen,, twee jonge dienstmeisjes een commies en een ambachtsman, dia mede op die verdieping gehuisvest waren zijn verdwenen zonder dat men tot dusverre eenig spoor van hunne lijken ontdekt heeft." Een speculant te Parijs houdt zich thans bezig met te trachten een genootschap te organiseren van een gemeenschappelijk kapitaal van 25 millioen frankentot het tusscben de Cbamps-Elysées en da straat van de voorstad S.'-Honoré oprigten van eenen wintertuin van de grootte van dien van het Palais-Royal. Die tuin van zeld zame bloemen en planten voorzien zou geheel overdekt en gestookt worden. Rondom zou dezelve opgeluisterd worden door winkels kolfijhuizen restauratiën dans- en concertzalen, boekerijen, eenen schouwburg en badinrigtingen. De toegang voor de enkele wandeling iou op een frank per persoon worden gesteld. De stedelijke regering van Weenen heeftmet bewilliging des keizershet eereburgerregt aan den baron Salomon von Rothschild geschonken als een blijk van erkentelijkheid voor de vele en gewig- tige diensten van denzelven jegens de monarchij en in het bijzonder jegens de hoofdstad. Bij de mededeeling biervan gewaagt het oos- tenrijksche regeringsblad van de steeds door den heer von Rothschild betoonde bereidvaardigheid om grootsche ondernemingen in den staal te bevorderen en bij groote rampen hulp te verleenen en tevens van de veelvuldige weldadendie hij in het verborgene aan de armen bewijst. MIDDELBURG, den 19 Junij. Wij vernemen dat op II. zatur- dag avond door het korps muzikanten der dienstdoende schutterij dezer stad aan den nieuw benoemden minister van financiënop deszelfs buitenplaats Ramsburgeene serenade is gegeven. Naar men verneemt is, achtervolgens art. 183 der wet op dé nationale militie, aan 5 miliciens, welke zich met onbepaald verlof binnen deze stad bevinden wegens het willekeurig achterblijven bij de laatstgehoudene inspectie en bet verwaarloozen hunner kleeding- stukken een provoost-arrest opgelegd van 4 dagenin den loop dezer week te ondergaan iri het burgerlijk en militair huis van ver zekering alhier. Den 21. Men verneemt, dat op den 19 dezer door den hoog welgeb. heer jh.r m.r J. A. ridder van der Heim van Duivendijke griffier van de staten der provincie Zeeland benoemd minister van financiën afscheid is genomen van al de ambtenaren van het pro vinciaal gouvernement alhier en dat de opregte en gevoelvolle toe spraak van zijn hoog welgeb. een diepen indruk bij die ambtenaren heeft verwekt, die, ofschoon verheugd over de hooge onderscheiding die zijn hoog welgeb. is ten deel gevallen echter het verlies van een deugdzaam kundig en regtvaardig opperhoofd betreuren wiens aandenken steeds bij ben met dankbaarheid voor de hun bewezene vaderlijke welwillendheid vereerd zal blijven. PRIJZEN der EFFECTEN te AMSTERDAM. Woensdag den 21 Junij 1843. Nederlanden 2'/, pC. Werk. Schuld 5 Amort. Syndikaat 4'/t pC. Handel-Maatschappij 41/, Oost-Indien 5 Rusland, Hope en Comp. 5 Spanje Negot. 1834 bij Ardoin 5 Oostenrijk, Bij Goll. en Comp. 5 Negot. Metaliek 5 gebleven. 537» pC, 1007,, 947, 1367» 997» 1067, 177, 108', MIDDENPRIJZEN van de volöende ARTIKELEN te ZIERJKZEE De Ned. Mudde. Graauwe Erwten f 0,00 a 0,00 Groene dito - 5,00 a 6,00 Geele dito - 0,00 a 0,00 Koolzaad - 0,00 a 0,00 Zaai-Lijnzaad - 0,00 a 0,00 Slag-Lijnzaad - 0,00 a 0,00 Raap-Olie te Zierikzee, f 34,00p.v. Patent-Olie -37,00 Lijn-OIie - 38,00 Raapkoeken ƒ00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 van den 22 De Ned. Mudde. O. Tarwe l^/», f 0,00 a 0,00 N. dito 1842. 8,00 a 9,00 Zomer-dito - 0,00 a 0,00 Ordinaire dito - 6,50 a 7,00 Rogge 7,00 a 7,75 N. Winter-Gerst - 4,80 a 5,20 Zomer-dito 4,30 a 4,50 Haver, 2,60 a 3,00 Paardeboonen 4,50 a 4,60 Witte dito 0,00 a 0,00 Bruine dito - 8,00 a 8,50 Heden werd op het alleronverwachtsdoor den dood van ons Ouderharten die betrekking op haar hadden ont rukt onze geliefde Dochter JANNA MARTINA, in den jeugdigen leeftijd van bijna 21 jaren. Strekkende deze tot aïgemeene kennisgeving voor Yrienden en Be kenden zoowel binnen als buiten de Stad. Zierikzee, M. COS TEE US. den 20 Junij 1843. T. COSTERUS, geb. Tuiten. Degenen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de Erven van wijlen den overledene A R I E van B ËN- DEGOM, Senior, Winkelier geweest zijnde te S.Annaland gelieven daarvan opgave te doen vóór den 31 Julij 1843, aan deszelfs huis, door een van de Erven bewoond. Z A A D-Z EIL E N te Huur bij J. E N Z L I N te 'Breit- ieershaven. te zikr1kzeb bij de wed. a. de vos en zoonstads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 2