ZIERIKZEESCHE COURANT. tRIJDAG 23 JUNIJ. Hes turen en Administration. Nieuicstij dingen* 50. c? A.° 184l> LOTING VOOR DE SCHUTTERIJ. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Gezien de Wet op de Schutterijen,van .den 11 April 1827, Staats blad n.° 17 en art. 11 van Z.r M." besluit van den 28 Maart 1828 Staatsblad n.° 6,) brengen bij deze ter kennis van de daarbij be langhebbenden Dat de alphahelische naamlijst van al de personen die ingeschreven zijn om aande. Loting voor de Schutterij in dit jaar deel te nemen, op het Raadhuis dezer Stpd voor een ieder ter inzage zal liggen van heden toten met den 23 dezer maand ten einde de belanghebbenden in de gelegenheid te stellen om van de daarop voorkomende aanmer kingen kennis te kunnen geven aan de Lotings-Commissie. Dat de Loting, zal plaats hebben op Zaturdag den 24 dezer maand des voormij) dags 11 ure, in eene. der zalen van het Raadhuis alhier cn dat geene andere personen zullen worden toegelaten dan de inge schrevenen zelve of derzelver gemagtigden voorzien van het oproe pingsbiljet dat aan ,de woning van ieder hunner zal worden bezorgd.. En opdat een ieder hiervan kennis drage zal deze worden afge kondigd en in de Stads Courant geplaatst. Zierikzee, deit 17 Junij 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd I) F, CRANE, vt.. Ter ordonnantie van dezelve De Stads Secretaris W. J. P. K R O E F. G R O O T~B RITTANNIEN. LONDEN den 17 Junij. Het blijkt., dat de rust in Ierland nog wel nergens op eene gewelddadige wijze is gestoord maar dat de hartstogten der bevolking aldaar meer en meer worden gaande ge maakt terwijl het gebeurde, op dat eiland müaf al te zeer weder- werlting in het hritsche parlement uitoefent. O'Connel gaat voort het fend te doorreizen en in zeer talrijke volksvergaderingen dé ge moederen voor de intrekking der unie op tb winden. Het blijkt thans dat wel bij de verschijning van den engelsch smaldeS] voor de Sandwichs-Eilarideti de heerschappij dier eilanden door de inboorlingen aan Engeland is aangebodendóch dat het britsche bestuur dat aanböd niet heeft aa'nvahhl; FRANKRIJK. PARIJS, den 18 Junij. De jongste herigten uit Spanje komen alle daarin overeen dat de opstand zich tvederom meer en meer uitbreidt. Opmerkelijk is hetdat zieli daarbij nergens de naam der kóningin-weduwe doet booren en dat de insurgenten overal in, naam der jeugdige koningin handelen. Men houdt het er voor, dat dus de pogingen van Maria Christina, om wederom, eene sterke partij voor zich te winnen, niet gelukken zullen. Bovendien meent men, dat de jeugdige koningin in de eerste vergadering der corlesmeer derjarig en alzoo 'bekwaam zal worden verklaard om zelve de teugels van het bewind in handen te nemen. Als van gewigt kan het beschouwd worden, dat Barcelona zich bepaald bij den opstand gevoegd heeft vooral na de treurige gevol gen welke het eerste oproer in die stad heeft gehad. Het schijnt daaruit te blijken, dat de beweging vooraf wel moet berekend zijn en men zich van de goede uitkomst verzekerd houdt; daar Barcelona zich toch niet ligtelijk aan eéne twééde, ditmaal veel gestrengere bestraffing zou blootstellen. Een groot aantal in Frankrijk uilgeweken Spanjaards zetten zich in beweging om in hun land terng te keeren ieder hunner ver schaft zich een paspoortneemt geld op en gaat zijn invloed in deze bf gene provincie beproeven. NEDERLANDEN. 's GRAVÉNJ1AGE deii 21 Junij. Zondag avond zijn HIE KK. BH. de erf-groo't-bertög en êrf-groot-kerlogin (prinses Sophie der Neder landen) van Saksen-Weimar-Eisehach uit Weimar in deze residentie aangekomen. Z. >1. de koning en Z.' K. H. prins Hendrik, die fle vorstelijke personen waren ie genioel gereisd zijn met HH. KK. HH. in de hoofdstad teruggekeerd. Bij besluit van den IS dezer beeft Zijne Majesteit bepaald dat de hoofden der departementen van oorlog oil van marine den rang en titel zullen aannemen van minister. Naar men verneemt beeft het Z. M. den koning behaagd bij besluit van' dén 14 dezer, aan J. van de Laarschot, kwijtschelding te verleunen van de doodstraf mot den kogel waartoe hij ter zake van insubordinatie was veroordeeld door den krijgsraad in Noord- Holland en di'è straf verariderd in een confinement van 15 jaren De eerste kamer der staten-generaal hééft zich., ih hare zitting van eergisteren vcreenigd met het ontwerp van wet strekkende tot tijdelijke voorziening in de behoeften der schatkist. 'Üit Apeldoorn wordt van' den' 18 geschreven dat Z. K. H. prins Alexander, die zich sedert eenige dagen op het paleis 't Loo bevindt dagelijks de valkenjagt bijwoont welke iti de verloopene week door schoon weder begunstigd werd: GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANÖSCHE BERIGTEN. In den voornacht van vrijdag op zaturdag trof het dorp Hoogvliet aan de overzijde der Maasin het arrondissement Dordrecht gelegen eene, zware ramp door het uitbarsten vqn een brand door >velken 12 huizen, in minder dan 2 uren tijds, vernield en 21 huisgezinnen van woning en meerendeels van hunnen inboedel beroofd zijn. De ver- eeniging van liefhebbers van. duiven onder den naam van Socité libre d' Abeona, te Brussel heeft des morgens van den 11 Junij 175 duiven te Orleans doen uitvliegen, waarvan 6 in.den loop van dien dag.nog tp Brussel kwamen en dus een afstand van 100 uren hadden afgelegd de eerste kwam reeds des namiddags ten 4 ure 40 minuten. Het ge* reglshof te Cayenne, fransch Guyana, heeft zekeren kolonist Jean, Louis Pain, oud 42 jaren geboortig te Pons, in Frankrijk, lot 8 jaren d wangarbeid veroordeeld ais. hebbende oen jonge, slaaf Augustoud 12 jaren die zich een brood had laten ontstelen doen dood geeselen. De wreedheden van dézen man jegens zijne slaven gaan alle denkbeelden te boven. Te Amsterdam is een kring om de zon gezien door den be roemden Musschenbroek met den naam van Halo geïntituleerd. De fransche maarschalk Soult wilt voor zichzelven een standbeeld oprigten bestaande, in eene. groote zuil met elf kleintjes in de rondtewaarop al zijne.veldslagen zullen vermeld worden, Sn de Maas, bij Roermond, is in den nacht van den 6 op den 7 dezerdoor visschers een steur van het mannelijk geslacht 'gevangen dezelve woog. 110 nederl. ponden, was 8'/s voet lang en 4 voet hoog. Men wil op Guadeloupe alle huizen van ijzer bouwen. De bekwame duitsche schaakspeler Bledow heeft te. Berlijn zijnen franschen kunstgenoot Alexandre in drie achter eenvolgende partijen overwonnen. Volgens h.erig.ten uit. Salonica was de stad Tricala door eene hevige aardbeving bezochtdie vele huizen vernield en talrijke inwoners gedood had. Ook te Smyrna .waren .den 25 Mei verscheidene schokken van aardbeving.gevoeld. De duitsche dagbladen spreken van eene zamenkomst lustschep de, koningen van Pruissep en Denemarken die den 17 dezer op het eiland Rügen in de Oost-Zee, gehouden zou worden.. Die bladen zijn ook vervuld met de bijzonderheden wegens vreesselijke schade, den 3 en 4.dezer, door ónweders, storm en hagelslag ..in verscheiden streken van Bobeme aan- gerigt.. Onder anderen is,te Gravenstein het grafelijk slot der familie Clam-Gallas door. den bliksem getroffen en groolendeels afgebrand. In bet. kanton Wallis mag niemand taltak rooken voor den ouderdom van .25 jaren Zelf dan niet wanneer bij vroeger huwt, naardien het geval zjch reedsheeft voorgedaan dat jonge.lieden enkel en alleen ge huwd zijn om te kunnen rooken De opening der zeebaden te Dom burg zal plaats hebben op den 26 dezer. Men meldt uit Rio-Jaueiro (lat de huwelijksgift van .H. K. H. de prinses de Joinville bestaat in 4 millioen franks en 25 vierkante, mijlen gronds in de provincie S.l-Catha- rina. - Te Amsterdam is den 21 dezer op 'srijks werf van stapel ge- lóopen Z.' M." korvet Dan Spey/cgeboord voor 26 stukken. Uit het verslag der eerste aigem.eene vergadering der maatschappij lot bevordering der bouwkunst te Amsterdam den 30 Mei II. aldaar gehouden blijkt van de toenemende deelneming aan die maatschappij en dat .in 14 andere steden van ons vaderland waar zich een ge noegzaam aantal leden bevond correspondenten benoemd zijn welke heeren reeds niet weinig tot den bloei der i.nrigting hebben bijgedragen. Te Zierikzee is als,zoodanig benoemd, de heer.B, van der Velde, Cs., stads architect en ridder van de Militaire Willems-Orde. Door eenige letterkundigen in ons vaderland zal eene vereeniging daargesteld worden ten doel hebbende, om de achtbare overblijfsels der vroegere eeuwen aan de vergetelheid te ontrukken door de ge zamenlijke uitgave van Handschriften uit den vrocgsten lijd onzer Letterkunde lot het midden der XVI eeuw, en daarbij.te verbinden de opname van de. zeldzaam geworden drukwerken uit liet laatste van dat tijdvak, die, uit een geschied-, taal- of letterkundig oogpunt beschouwd eene vernieuwde uitgave waardig zijn. Voor liet lid maatschap betaalt men jaarlijks f 6. Uit Nijmegen wordt, van den 13 dezer het volgende gemeld.: Het treurig ongeval hetwelk dezer dagen aaii' den daglooner W. 1). Wouters, alhier, het leven koste, daar hij door aanraking van .eenon dollen hond, zelf door de watervrees werd aangetast terwijl tiet teven van een kind door een anderen dollen hond gehelen mede in gevaar werd gebragt stelde ons in de gelegenheid het volgende voorschrift tot een voorbehoed middel tegen do watervrees te bekomert. Hetzelve werd door edel mogende heeren staten dér provincie Gelderland in de laatste helft der vorige eeuw, voor eene aanzienlijke som gekocht en tot heil der mensch- heiilop last van hun edel mogeriden publiek gemaakt. Het verloop van tijd schijnt de bekendheid van dit middel en deszelfs heilzame uitwer king uit bet geheugen te hebben gewischlen het is om het nut, hetwelk wij hopen', door de vernieuwde bekendmaking, bij bet algemeen te mo gen bewerken dat wij bet voorschrift, in al deszelfs eenvoudigheid ert t'igenaardigen stijl van die dagen hier mededeelen RE ME lil E «Voor menschen en beesten die van raasende honden gebeeten syn of den adem van eenig creatuur dat de raaserny in 't gebloed beeftge schept hebben en 't geèn sedert jaaren herwaarts met goed succes ge- bruykt is. Gedrukt door ordre van deed: inogheeren van de reke ning in Gelderland op speciale aucLborisatie van de edmog: heeren staalen derselver provincie. »Dese!ve bestaat uyt deese navolgende kruyden »1. Neege kragt of meesterwofte! Imperatoria2. Booden Byvoéï

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1