ZIERIKZEESCHE C O I) R A N T. TSfi 47. DINGSDAG A.0 1843. 13 JUNIJ. Besturen en Administratiën. Nieuwstijdingen. Op Donderdag den 22 Junij 1843, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Staatsraad Gouverneur der Provincie Zeelandof bij deszelfs afwezigheid, door een der Leden van de Gedeputeerde Staten in hijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in deze Provincie, aan het lo kaal van het Gouvernement te Middelburg worden aanbesteedde noodzakelijke vernieuwingen en herstellingen aan de volgende Pro vinciale Waterstaats-Werken en Wegen te weten 1. Aan de Veerdammen van het Sloe. 2. Aan het Paalhoofd en den Steenen Dam buiten den Zeedijk van het Fort Bath. 3. Aan de Contr'escarpen der Stad Thohn. 4. Aan de werken behoorende tot het Posthaventje te Gorishoek. 5. Aan de Havenwerken der Stad Vere. 6. Aan de Havenwerken van Bre.ihens. 7. Aan de Havenwerken van Philippine. 8. Aan den Straatweg van Zierilc7.ee naar lijpe, en den daarbij behoorenden Stijger of Aanlegplaats. 9. Aan den Straatweg wederzijds de Stad Sluis. Daaronder begrepen het onderhoud van al de voorschrevene wer ken tot 1 Junij 1844; zullende het bestek ter lezing liggen op de plaatsen in deze Provincie waar zulks gewoonlijk geschiedt, en gedu rende drie dagen voor do Aanbesteding de noodige aanwijzingen worden gedaan; terwijl bij den Hoofd-Ingenieur te Middelburg voor de werken in het algemeen, en bij de Ingenieurs te Zierik'zeeGoes, Tholen en Breshens voor de werken onder elks ressort behoorende nadere informatiën te bekomen zijn. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland, VAN VREDENBURCH. AANBESTEDINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIEBIKZEE zijn voornemens op Woensdag "den 21 dezer maand, des middags, ten Raadhuize in het openbaar aan de minsteischenden aan te besteden de navolgende Werken te weten 1,° Eet indammen of overdekken met grond van hel Sluisgebouto het verste Sas en 2.» Eet uitvoeren van eenige voorzieningen in de ontgronding eener Beschoevjing voor de Werf de Gof.be Intentie door hel slaan van eene Baardreimet wormnagels bespijkerdbenevens eenige voorzieningen aan hel Steenen Slortebed van het higtste Sas. Beide perceelen met de leverancie der daartoe benooiligde materia len gereedschappen en arbeidsloonen alles overeenkomstig de be stekken voor deze werken vastgesteld door den Raad dezer Stad w'elke van heden af voor de gegadingdeti ter Secretarie te lezen liggen terwijl op Maandag den 19 dezer, des morgens, met hét lstc perceel te beginnen óm zes ure aanwijzing in loco zal gedaan worden door den Architect dezer Stad. Zierikzeeden 12 Junij 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J, P.KROI! F. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE verwittigen de Ingezetenen dat er op Maandag den 19 dezer maand eene algemeene Inspectie op de Brandbluschmiddelen te dezer Stede zal gehouden worden en herinneren mitsdien aan de bepalingen van de art. 44 45 en 46 van het Brand-Reglement voor deze Stad, opdat alles in goeden bruikbaren staat worde tentoongesteld en niemand alzoo door onwetendheid vervalle in de boeten tegen de nalatigen verordend. Zierikzee, den 12 Junij 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt., Ter ordonnantie, De Stads Secretaris W. J. P. KROE F. GROOT-B RITTANNIEN. LONDENden 7 Junij. Omtrent de bewegingen in Ierland zijn geene nadere belangrijke beriglen ontvangen dan dat lietnabij Dungannon tot een gevecht gekomen is tusschen de Protestanten of zoogenaamde Oranjelieden en de voorstanders van de herroeping der unie. Volgens de bladen der behoudende partij trokken de eersten uit de naburige plaatsennaar Dungannon opmaar bijna zonder vaandels of leuzen om aldaar eene vergadering van voorstanders der unie bij te wonen toen zij door eene groote menigte aangevallen werden die zij echterdoor anderen bijgestaan weldra uiteen dreven'. Verwoed over den aanval en over de bewijzen van wreed heid hunner tegenstanders koelden zij hunne wraak aan 17 wonin gen welke verbrand of op eene andere wijze vernield werden. Sedert waren tot wederwraakde huizen van verscheiden Protes tanten aangetast en eenige menschen mishandeld. Het bevestigt zich dat de regering het raadzaam geacht heeft eeu eskader aan de kust van Ierland te doen stationeren. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 11 Junij. Bij besluit van deri 29 Mei jl. heeft Z. M. bepaald, dat de gouden medailles, bij het koninklijk be sluit van den 24 Mei 1832 omschreven ter zake van aanmoediging of bevordering der koepok-inëntingniet meer zullen worden toege wezen, dan nog over het jongst verloopen jaar 1842. Tevens is het genoemde besluit van 1832 in deszelfs geheel ingetrokken en buiten werking gesteld doch Z. M. heeft zich voorbehouden om bij uitzon dering, buitengewone verdiensten en met goed gevolg bekroonde dien sten ter zake van de koepok-inëntingdoor het toekennen eener gou den medaille te vereeren. De bepalingen ter bevordering van het meer algemeen gebruik der koepok-inënting zoo als die vervat zijn in het koninklijk besluit van den 18 April 1818, blijven dienonverminderd behalve de reeds ingetrokken en huiten werking gestelde artikelen 9 en 10, van volle kracht. - Dit tegenwoordige besluit is genomen uit overweging «dat de, nu door eene ondervinding van meer dan 40 jaren, gestaafde waarde der koepok-inënting, zóó als voorbehoedmiddel tegen als ter wijziging van de natuurlijke kinderpok-ziekte geheel voldoende kan geacht worden, om eiken van Z.'M.' onderdanen aan te zetten om dezelve zich ten nutte Ie maken, en genoegzame zede lijke aansporing aan de geneeskunst-oefenaren aanbiedt, om dezelve te bewerkstelligen en te bevorderen, zonder dat daartoe verder aan moediging door het toekennen van openlijke eereblijken van gouver- nemenlswege, zoude noodzakelijk behoeven geacht te worden." In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van den 7 dezer is ingekomen eene koninklijke boodschap ten geleide van een ontwerp van wet, tot tijdelijke voorziening in de behoeften van da schatkist. Z. K. H. prins Eendrik der Nederlanden is in den avond van den 6, vergezeld van hoogstdeszelfs ordonnans-oCicierden luitenant ter-zee ridder van Rappardte Vlissingen aangekomen. Uit Luxemburg wordt geschreven dat de heer Gcllé, lid van den regeringsraad van het groot-hertogdom zich naar Arlon begeven heeftmet last van Z. M. den koning groot-hertog om namens hoogst- denzelvenden koning der Belgendie zich thans in de belgische provincie Luxemburg bevindt, te begroeten. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN, Volgens de officiële opgave bedroeg de bevolking van Belgie op den 31 December 1841, 4,117,602 zielen. Gedurende dat jaar zijn er 142,660 kinderen geboren hebben er 102.611 sterfgevallen plaats gehad zijn er 28,963 huwelijken gesloten en 22 ontbonden geworden. De koning der Belgen doet thans, voor de eerstemaal na zijne troonbeklimming, eene reis door Belgisch-Luxemburg. Te Brussel zegt men dat die vorst voornemens is, tegen het einde dezer maand een groot feest aan de voornaamde tnuzijkvereenigingen in Belgie te geven waarvan de kos ten ongeveer 80,000 fr. bedragen zouden. Het zoo stellig verspreid gerucht, dat de Sandwich-Eilanden in tiaam van Engeland bezet zouden wezenwordt ten sterkste wedersproken. Het prachtige paketschip de Great-Britain isop deszelfs reis van Londen naar New-York ten ge volge van bet beloopen van ecnen vrecsselijken orkaan vergaanzijnde het scheepsvolk ten laatste nog gelukkig door een schip, bestemd naar Boston met groote inspanning gered. De laatste beriglen uit Spanje stellen den toestand der openbare zaken daar te lande steeds als zeer hag- chelijk voor. Als een voorbeeld van snelle stoomvaart, wordt uit Hamburg van den 6 dezer gemeld dat het nederlandseb stoomschip Wil lem de Eerste, kapitein J. II. Savertde reis van Amsterdam naar die stad in 30 uren heeft afgelegd. Den 6 dezer is bij het provinciaal ge- regtshof van Zuid-Holland een aanvang gemaakt met de openbare be handeling der veel gerucht makende zaak van J. C. van Stents, loge menthouder te Utrecht beschuldigd van vergiftiging van zijnen te 'sHage wonenden aanverwant, den heer J. Mouthaan, door middel va» eene aan denzelven ten geschenke toegezondene pastij. Ruim 60 getuigen zijn in deze belangrijke zaak gedagvaard. Aangaande de schepen Allaïante, van Java naar Dordrecht, den 15 November bij Ascension gepraaid Margarelha Elisabeth, den 3 Jannarij van Newport naar Dordrecht en de Onderneming, in de maand November II. van'Nakskov tiaar Hol land vertrokken heeft men sedert niets vernomen. De aanhoudende regens hebben in Italic, met name in Ahruzzo, aan de helling der ber gen verscheiden aardstortingen teweeg geliragt. Oostwaarts van de stad Vasto, niet verre van de zee, is eene oppervlakte van eene italiaausche mijl in het vierkant, en met dezelve een weg, welks aanleg27,000 daal ders gekost had, verzonken. Op het gebied van Roccamontepiano ver nielde een aardval 10, te Guigliano 45 huizen en te Viola het geheele dorp. Bij de landing van den koning van Hanover op engelschen bodem is de ontvangst der verzamelde menigte juist niet zeer vleijend geweest; zelfs wil men dat alleen de eerbied voor zijne gevorderde jaren ergerlijke bewijzen van afkeuring heeft belet. Zes honderd fransche militaire veroordeelden zullen naar Algcrie gezonden worden, om aldaar aan de openbare werken le arbeiden. Onder de papieren in de tent van Abd-el-Kader gevonden bevindt zich zegt men een brief van den keizer van Marokko, waaruit blijkt, dat deze den emir ondersteuning toe zond, en den vervoer over zijn grondgebied van wapenen en ammunitie begunstigde, welke, altijd volgens geruchtvan engelschen oorsprong zouden geweest zijn. Naauwelijks was de groote, zoo veel gerucht makende komeet uit het gezigt verdwenen of de heer Mauvaiseen der

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1