ZIERIKZEESCHR A.® IMS. COURANT, VRIJDAG Besturen en JÊdministratiën W.o 46. diivB-Esru'D/iVG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Z1ERIKZEE Stijn voornemens op TEocnsdaji den 21 dezer maanddes middagsten Raadhgize in het openbaar aan den minsteischenden aan te besteden het indammen of overdekken met grond van het Sluisgehouw iiet verste Sas met de leverantie der benoodigdc Materialen Gereedschappen cn Arbeidsloonen alles overeenkomstig hot 'bestek dier werken vast gesteld door den Raad dezer Stad hetwelk van heden af voor de gegadingden ter Secretarie te lezen ligt terwijl op Maandag den 19 dezer des morgens om zes ure aanwijzing in loco zal gedaan worden door don Architect dezer Stad. Zierikzeeden 7 Junij 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie., De Stads Secretaris, W. J. P. K R O E'F. NEDERLANDEN. 's GBAVENHAGE den 7 Junij. Het word! h ier door meestal wel ondeirigte personen als voorbarig aangemerkt, nu reeds als met juistheid op te geven waarin de hij dë regering voorgenomen aan zienlijke bésjiariiigenniet name hij het departement van oorlog zouden bestaan, naardien, gelijk zij ineenen te weten, drie verschil lende planrieh deswege aan Z. M. den koning zouden zijn voorgelegd. Men verneemtdatingevolge den last van het departement van oorlog al de miliciens van de ligling van 1841, welke zich thans nog onder de wapenen bevinden met onbepaald verlof zullen worden gezonden. Meri herinnert zich riog ongetwijfeld het vroeger gegeven berigt aangaande den twist, welke lusscheri den heer Roos, luitenant der artillerie en den heer Munnich, officier van gezondheid der infanterie in de sociëteit de Harmonie, te Nijmegen onlangs heeft plaatsgehad, ten gevolge waarvan de eerste den heer Munnich zoodanig met een sabelsteek heeft verwond dat dezelve weinige oogenblikken daarna is overleden. Deswege is de genoemde hoer Rods door den krijgsraad van de provincie Gelderland schuldig verklaard aan manslag met provocatie en dien tert gevolge veroordeeld tot eené gevangenis van 15. maanden, welke veroordeeling des krijgsraad» door het Koog militair géreglshof is géapprobeerd geworden. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHÈ BERIGTEN. Te Groningen is thans een groningërlarids'che os te zien, welke 3000 oude ponden weegt. De koning van Hanover is te Londen aangeko men, over Calais. Het pruissische ministerie heeft beschermende maat regelen genomen voor de nachtegalen. De schadewelke de fransche kolonie Guadeloupe door de laatste aardbeving geleden heeft, wordt in officiële rapporten op ongeveer 120 millioeh franks berekend. De giften, ten behoeve dier kolonie beloopeii 21/, millioen. Bij. Voortduring worden van Engeland troepen en oorlogsbehoeften naar Ierland afgezon den cn de bezettingen alomme versterkt. Ook zal een zeker.aantal oor logsvaartuigen in het Iersche Kanaal en op de kust vereenigd worden. De berigten uit dit eiland luiden niet ongunstiger. Koning Leopold is haar belgisch Luxemburg vertrokken. Het is Z.r M.s ernstige begeerte, dat er nergens feesten zullen worden gegeven en dat verder de personen welke ten geboore begeeren te worden toegelaten zich van geëne staatsie kleederen zullen behoeven te voorzien. Op de beide Pinksterdagen zijn met den spoortrein van Amsterdam enz. vervoerd geworden 10,039 passagiers. Een schecpsbord waarop S'teamer-sliip President," is volgens brief van Philadelphia, van den 15 Meiop het eiland Teatcher aan strand gespoeld dit doet het vermoeden bevestigen dot gemeld stoomschip eenige dagen na deszelfs vertrek van New-York moet ver óngelukt zijn. Te Rotterdam is door de policie, bij eenen winkelier in pijpenkoppen in beslag genomen eenige beschilderde en tentoon gestelde koppen met afbeeldingen in strijd met de góede zeden. Te Boulogne is onlangs weder cene nieuwe wijze van smokkelen ontdekt waarvan de smokkelaars zich reeds een geruimen tijd hadden bediend. Des nachts werden er door visscliers in stilte blikken doozen op hel strand geworpen waarin zich allerlei koopwaren bevonden. Deze doozen wa ren geheel beschilderd en in den vorm van steenen door de zee opge worpen. Des morgens bragt men dezelve gemakkelijk binnen Boulogne. In de gemeente Lubersac (Corrèzc) is dezer dagen overleden Pierre Mer rierin den ouderdom van 109 jaren, 7 maanden en 17 dagen. Tot in de laatste jaren van zijn leven was het een sterk en gezond man. Op zijn 100sl° jaar-had hij verschil met den maire zijner gemeente dien hij in drift legen den1 grond wierp. Sedert een geruimen tijd worden to Rotterdam in onbewoonde panden weder diefstallen gepleegd van eenen Verontrustenden aard. Men meldt uit Utrecht, van don 3 dezpr het volgende«Gisteren avond, ongeveer ten 8 ure, is in de.gemeente Blaauwkapel, op een klein uur afstands van deze stad een meteoor- of luchtstcen neér- gevallen. Na eene lievige uitbarsting, uit 3 of 4 op elkander vol gende slagen beslaande, die eenige overeenkomst hadden met kanon schoten, werd een Huilend of huileni.bgejuid waargenomen, dat door zijne vreemdaardigheid bij de dorpbewoners eèno angstige verbazing Verwekte. De knecht van den landman Jan Teunisse Boschde paar den von het land brengende, zag, op korten afstand van zich, een zwaar ligchaam in den grónd slaan met zulk eene hevigheiddat het zand tot op eene groote hoogte in de lucht opvloog. Zich van oene spade voorzien hebbende, keerde hij naar die plaats terug en vond den steen op eeno diepte van 3 voet op de zandlaag, die zich onder den k'eibodcm uitstrekt. Dezelve weegt 7 ned. ponden, heeft cene onregelmatige langwerpige gedaante, cn is uitwendig met de aan deze raadselachtige ligcbamën eigene zwarte korst omgeven die slechts op eene plaats beschadigd is, waar de inwendige grijze .stof des steens te voorschijn komt." (Latere berigten houden in dat omtrent denzelfden tijd huiten de Waard achter het Lovehoutje nabij den Gageldijk een dergelijke luchtstcen onder een geweldigen slag is nedergevallen. De land man J. Verweijdie zich op zijn land bevond heeft dezen steen zien Den 2 dezer is aan boord van de brik Tartar, liggende te Southamp ton on geladen met een aantal stukken geschut benevens 1000 ge vulde bommen en eene groote hoeveelheid brandpijlcn brand ontstaan. De equipage is terstond aan land gevlugt en mon heeft toen het vaartuig van den wal af uit een 24ponder beschoten ten einde het zelve te doen zinken en alzoo grootere onheilen voor te komen deze pogingen zijn ten deele gelukt. Nadat ettelijke brandende vuurpij len en bommen naar allezijden heen geslingerd en gesprongen waren, is hot vreesselijk brandende en vuurbrakende schip eindelijk gezon ken zonder dat rrien verdere onheilen of schade van belang te be treuren heeft gehad. Dit schip was in Engeland bevracht voor reke ning van het mexikaansch gouvernement en naar Yera-Cruz bestemd. Den 1 Mei is in het dorp Prisselwitz tot den Broslauer Kreits be- lioorende een voorval gebeurd hetwelk liet droevige bewijs levert hoe ook nog in de 19de eeuw dwaze vrees de menschen zoozeer be- hêerschén kan dat zij door dezelve tot het verzuimeh der feërste hoofdpligten van Christelijke liefde geliragt worden. Op den gëzegderi dagdes middags ten 12 ure sterft in het genoemde dorp de bij den Katholijken boer B. dienende ongehuwde Anna Rósirta Willig 26 jaren oud, aan dë natuurlijke kinderpokken, welke ton gevolge van gevatte koude naar biiinen geslageö waren. De moeder der over ledene bewaakt het lijk kleedt het in het doódshembd en legt het anders bijna geheel naakt, doch met een laken toegedekt, op eeno slaapkamer van den hoer B. in eene bedstedewaaruit zij te vbreii het beddegoed weggenomen en het op, cene in de kamer staande kast gelegd had. Hierop gaat zijna de kamer van huiten gegrendeld to hebben naar Markt-Borauom den dood harer dochter aan den doctor te berigten en hem te verzoeken het lijk te komen bezigtigen vervolgens naar den Evangëlischen leeraar aldaar om de begrafenis to hestellen, en keert daarop, nadat zij te Prisselwitz omstreeks half 9 ure nog eenmaal in het huis van den hoer B. geweest is, haar Jackschönau'hare eigenlijke woonplaatsdie eene kwavtmijl van Prisselwitz gelegen is terug. De boer B. gaat tegen den avond iii het zoogenaamde Gehot doch zijne vrouw en een jongen vvolken zij in hunne dienst hebben, blijven te huis. Omstreeks 9 ure hooren zij een bonzen en geklop en de. jongen zegt tot de vrouwKan dat ook de baas zijn die naar huis komt en aan de deur klopt?" Neen, herneemt zij, «hij zal liet niet wezen, want hij heeft immers den huissleutel medegenomen." Zij bemerken nu dat het kloppen uit de kamer komt, in welke men liet lijk nedcrgelegd heeft, worden bang en wagen niet naar de kamer te gaan om do reden van het geraas te onderzoeken maar doen den boer B. balen. Deze komt, hoort het kloppen duidelijk en is overtuigd dat zijnen meid uit haren doodslaap weder ontwaakt, moet zijn maar in plaats van haar oogcnblikkelijk Ie hulp te snellen zendt hij eerst haar den nacht wacht, die inmiddels zelf de ongelukkige uit het venster heeft hooren roepen en daarop toekwam. Doch ook nu nog opent men voor haar de deur niet maar de wacht wordt eerst naar Jachschönan aan do moeder van hel meisje gezonden. Tegen 10 ure komt deze nu to Prisselwitz en is de eerste welke in ce kamer gaat waar zij met blijde verbazing'.hare dochter levend en ook reeds in haar bëd vindt. Deze verhaal! haar nu hoe zij plotseling oniwaakt was zich zeer kpud gevoeld en met verbazing bemerkt had hoe zii bijna naakt was. Zij kon niet begrijpen wat er met haar gebeurd was was naar de deur gesneld en had langen tijd aan dezelve geklopt en om hulp ge smeekt zij had ook gehoord en gezien dat menschen met licht, in de nabijheid der kamerdeur gekomen waren en had dringend, gebeden dat men haar toch slechts haar beddegoed zou geven doch te ver geefs men had baar niet geantwoord en zich weder verwijderd. Plotseling had zij nu in den donker aan de kast. gestooten en tot hare blijdschap bemerkt dat haar boddogood daarop lag, waarin zij zich danterstond gewikkeld had. Aan deze toevallige omstandigheid heeft het arme mcisjb ■waarschijnlijk haar levensbehoud te danken. Jntussclien moge bet gebeurde tot dubbele leering strekken voor eerst dat men niet te ligtelijk iemand voor geslorvhn boude' maar de ontwijfelbare teekenen der ■ontbinding afwachïe cn ten andere, dat men zich niet door bijgeloovige bangheid late terughouden om snel de hulp te verleenen die anders niet zelden te laat komt. De laatste berigten uit Aden'geven een nieuw bewijs van de zekere staatkunde, waarmede de Engelscben in hunne pas ver'worvene be zittingen te werk gaan. Wat vroeger Bombay in Ih'dié"was thans

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1