C O U E A N Té' Besturen en A.dmlnistratVên. Nieuwstijdingen A.° 1843* 6 JUNIJ. VRIJ W 1 LLI GE ZEEDIENST. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de vrijwillige overgang van Miliciens tót Zijnek Majestext's Marine.welke sedert den 28 December 1842 tot nader order was gesloten bij dispositie van bet Departement Van. Oorlog, do dato 19 'April jongstleden, 'wederom geopend is geworden., Zierihzeeden 31 .Mei 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE C R A N E vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. .1. P. K R E F. G R O O T-B R I T T A N N I E N. LONDEN den 31 Mei. Men leest in de engclscbe dagbladen dat de Sandwichs-Eilanden den 25 Februarij jl. aan de britsche kroon zijn afgestaan en den volgenden dag door lord G. Paulct zijn in bezit 'genomen. De ierscke dagbladen kondigen aan dat O'Connell, benevens 10 andere magistraatspersonen door bet iersch bewind van hunne regterlijke betrekking ontzet zijn. Dit is geschied om zoo mógelijk zijn invloeddié dagelijks toenam en waarvan hij meer en meer misbruik maakte te beperkenen aldus dé woeling in Ierland te doen bedaren. FRAN K R II K. PARIJS den 30 Mei. Men beeft nog eenige nadere bijzonder heden ontvangen nopens de jongste Wapenfeiten in Afrika. Hel, ge tal der gevangenen en van bel vermeesterde vee is zoo gróót en do buit zoo aanzienlijk geweest, dat de provincie. Titferio dien niet kan bevatteri. Onze ruiterij heeft zich bij die gelegenheid bijzonder onderscheiden Slaande dezelve orider bevel van den hertog van Aumale zeiven. Men verneemtdat het gouvernement uit Cliiria berigten ont vangen heeftinhoudende dat de keizer besloten heeft onmiddellijk vrijen toegang aan de Frans'cheri in zijne bezittingen te verleenen op d'enzelfden voét als aan de Eng'elscheri. Ingevolge deze tijding zal er een smaldeel in de chinésche zeeën gezonden worden onder hel bevel vail e'enén schout-bij-nacht hetgeen doret vermoeden dat hetzelve Uit verscheidene fregatten en andere odrlogschcpen zal bestaan. Dé brik Assas bebft order ontvangen zich naar het station van G&diS te begeven en zal met den eersten gunstigen wind de haven van Brest verlaten. Ook te Toulon moeten verscheiden schepen zich zeilreé houden wier bestemming insgelijks de kusten van Spanje zou zijn. Volgens particuliere brieven uit Madrid van dén 24 dezer warén de gemoederen aldaar zeer verdeeld cn heerschle eene sterkere gisting dan bijna ooit te voren. NEDERLANDEN. 's GRAVENIIAGE den 3 Junij. Zoo men algemeen verzekert, zouden er eenigé belangrijke bezuinigihgs maatregelen ten opzigte van het nederlandsche leger en dien ten gevolge groote verminderingen iri de begrootingd opgave voor het departement van oorlog plaats vinden. Onder atidëren zoude het regëment rijdende artillerie met 4 batterijen verminderd Worden eri een geheel regement kavnllcriebenevens een regement infanterie; vermoedelijk het 7ie régëmènt, gesupprimeerd worden. Ook dé ópper-officieren zouden in getale worden vermin derdeénige plaatselijke kommandementen zouden worden opgeheven welke betrekking door de chefs der aldaar in garnizoen liggende korp- Sën zoudèn worden waargenomen. Terwijl men ook Verhaaltdat dc stafmuzijk bij de verschillende korjisen weder zoude worden afgeschaft. Het oudste Schip van oorlog bij de nederlandsche marine is de Euridicevan 32'Stukken in .1802 te Rotterdam gebouwd; van de te water gcloopen schepen telt mén er van 1816-1820, 2; Vim 1821-1825, 9; van 1826-1830, 10; van 1831-1835, 7; van 1836-1840, 12, en van 1841-1843, 6. Hierbij komen nog 4 transportschepen; 10 gaffel-kanónncerbooteh h 1 mortier én 3 stukken 34 gaffel-Kanohneerbootèn groot model waarvan 8 in dienst; 35 gaffel-kanonneerhóoten klein mode! waar- Van 8 in dienst8 ioei-kanoniieerboötenwaarvan 3 in dienst. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Ten gevolge eener onlangs gedane telling is gebleken datbet .getal paarden in al dé dejiartementcn van Frankrijk nagenoeg drie millioen honderd duizend bedraagd. Onder de pruissische bezetting van Tor- gaubij Berlijnheersebt eene kwaadaardige typhus, welke in korten lijd nog al een groot aantal militairen heeft wéggenomen en buitengewone maatregelen schijnt te vereischen. Onder de bergbewoners van den Èifel heersebt, voor liet oógenblik, gebrek aan levensmiddelen zoodat de pruissische regering te rade is geworden om togen zeer billijke prijzen meel uit de magazijnen af te staan'. Ook aan voeder voor het vee begint aldaar groot gebrek te ontstaan. Hier en daar in Zwitserland vereeni gen zich tegenwoordig huisgezinnen om naar andere landen en wel naar Algiers, têverhnizen. Zoodanige landverhuizingen zijn in Zwitser- land iets ongewoons. Uit Duitschland trekken thans weder even als in vroegere jaren duizenden landverhuizers naar Noord-Amerika. Ook uit Noorwegen zijn dezer dagen eenigé honderden personenwaar onder vele die geenszins onbemiddeld zijn derwaarts onder zeil gegaan. De aan elkander gegroeide siamesche tweelingen die 8 of 9 jaren go- leden zich geruimen tijd to Parijs Londen Amsterdam enz. hebben opgehouden en sedert in Noord-Caroline wonenzijn volgens de new- yorksche nieuwsbladen op den 13 April met twee dochters van den land bouwer Tales in den écht getreden. In de omstreken van Munster heeft een vader zijnen zoon gewurgd. Oostonrijk's hoofdstad wordt met een groot gebouw verfraaid namelijk eene bad-en zwem-inrigling welke men ook des winters kan gebruiken dewijl er maatregelen geno men zijn om bet toe- en afslroomende water eene gelijke temperatuur te doen behouden. Uit Egypte schrijft men van den 21 April, dat de Engelschen in de Roode-Zee op de hoogte van Sauaken 2 mét sla ven beladen schepen hebben aangehouden de beide kapiteins aan den mastboom hunner schepen hebben opgehangen en de slaven in vrijheid gestoid. Do heer Guilliermachinist van bet thóatre des variétés tè Pa rijs heeft een brandladder uitgevonden van ijzerdraad welke men in eene lade van eene commode kan bergen. Woensdag jl. heeft te Haarlem de inwijding plaats gehad van de nieuw gestichte Roomsch- Katholijke kerk van den H. Josephus, in de Jansstraatop bet Begijn hof, in het bijzijn der gewestelijke en stedelijke overheden cn van eene overgroote schare. Deze kerk is het 50s10 bedehuis hetwelk door z. b. e. dén bisschop van Curium hier todande tol den H. dienst is ingewijd ge worden. Den 28 Mei heeft te Liverpool een felle brand drie maga zijnen in de asch gelegd waarin eene groote hoeveelheid katoen was opgeslagen. Te Keulen heeft zich een ambachtsman van het hoogste punt van den domtoren welke 180 voeten boog is naar beneden ge worpen. Dc ongelukkige kwam geheel verbrijzeld én verscheurd naast den hoofdingang des doms ter aarde. Te Amsterdam is den 1 dezer met goed gevolg te water gelaten hot barkschip de Koophandelbestemd voor do vaart op de Oost-Indien. Een bewoner der voorstad S.'- Antoinete Parijs houdt zich sedert geruimen tijd met het dresseren van een 50tal jonge arenden bezig van welke hij meent zich bij hot naar willekeur besturen van luchtballons te zullen kunnen bedienen. Hij beroemt zich op de vorderingen dezer krachtige en snelle, vogels ën is voornemens in de maand September eene openbare proef in het veld van Mars te nemen. De koning van Hanover is den 2,9 11. langs Luik eri Ostende naar Engeland vertrokken. Het nieuwe cngelschc stoom schip de Ilibcmia beeft den overtogfc van Noord-Amerika naar Engeland in don voorbeeldcloos korten tijd van iets meer dan 9 dagen gedaan. Thans wordt met ijver gearbeid in de nabijheid van de Kaag, op dfe hoogte van Sassenbeim aan do vestiging van bet kolossale werk tuig hetwelk den naam van de Leeghwatêr zal dragen en waarmode eënc eerste proeve zal worden gedaan ter uitmaling van bet Haarlem mer-Meer eene proeve, welke, indieh zij naar wensch uitvaltgelijk men naar alle redelijke berekeningen mng verwachtende vestiging van nog twee dergelijke werktuigen zal ten gevolge hebben welker vereenigde werking de uitgebreide waterpias van ongeveer 18,000 bunders in weinig meer dart een jaar tijds in droog en bebouwbaar land zal moeten herscheppen. Het werktuig bestaat uit een ge- metselden toren waarin de stóomcilinders zullen worden geplaatst en waaromheen 11 pompen zullen worden ingcrigt. De balansen dezer pompen zullen op de wanden van den toren rusten cn de pompen moeten gezamenlijk, niet eiken pompslag, 44 kubiek ellen waters opbrengen en uitstorten. Dc twee stoomcilinders zullen in elkander wordeti geiet. De binnenste, welke eerie middellijn van ongeveer 7 voeten bekomt, moet een zwaar tegeriwigt opvoeren bestemd om de balansen binnen den toren neder te drukken en al- zoo de zuigers der pompen op te beffen. De buitenste cilinder zal van de grootste soort zijn en eene middellijn van ongeveer 12 voeten bekomen. Die cilinder zal den stoom van den birinencilinder ont vangen om door eene nederdrukkende beweging de werking van het tegeriwigt te bevorderen. Aan het werktuig zijn voorts nog ver schillende inrigtingen verbonden welke van dp scherpzinnigheid der uitvinders getuigen en strekken zullen om dc geleidelijke werking van dit magtige gevaarte te verzekeren. Men verneemt dat bet heiwerk zon vér is gevorderd dat eerlang de eerste steen aan de Leèghwaler zal kunnen worden gelegd. Door do lefleti tart do sociëteit de Unie, të 's Hcrtogeriboscb is be sloten dat in de aanstaande itiaand Augustus een groote wedstrijd voor dc handboog-schutterijen over bet gehcele koningrijk der Neder-; landen zal plaats hebben, die, voor zooveel dezèlvë thans bekend zijn tot den wedstrijd zullen worden uitgenoodigd. De sociëteit zat dit jaar wederom drie prijzen ter mededinging aanbieden, bestaande in eeno gouden zilveren en bronzen medaille. Onbekende doch. gevestigde handboog-schutterijen die naar de prijzen zouden willen mededingen kunnen zich bij de directie der sociëteit aanmelden teil einde dit schuttersfeestzooveel mogelijk, algemeen te maken cn daaraan aüen luister bij te zetten. Vroeger is meermalen van gedenkschriften gesproken met wier zamenstelling Z. M. de koning der Franschcn zich sedert geruimen tijd zou bezig houden. Thans willen sommigen weten dat zij bereids gedurende de ballingschap van dien vorst in Zwitserland aangevangen zijn dat hijna eenige jaren achtereen door staatszaken in het ver volgen daarvan belet te wezen thans weder één uur van eiken dag daaraan toewijdt, en éindelijk dat hij, in een olografisch testament,

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1