COUR A IV T, Besturen en JÈdministratiën. 'Nieuwstijdingen* A.« 1843. 2 JUNIJ. SCHOUWING OP DE WEGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS'-der $la&]'ZlE]t'IKZEE verwittigen de daarbij belanghebbenden dat de gewone 'jaarlijksche omrid door bet Po'ortambacht bepaald is op Woensdag den 7 Junij eerstkomende, ten einde pon.;zich overtuige dat al d,egJjV<tgfln..behoor lijk gemaakt ;en geëffend do Slooten uitgedolven' en do Suatiemid- delen jich in goéden staat van onderhoud bevinden wordende de Gelanden mitsdien aangemaand om de gebreken welke in dezen beslaarp, vóór dien tijd naar behooren .te herstellen en in voldoende orde te brengen,, tot voorkoming van vervolging, waaraan, zich de tialatigen zouden blootstellen. Gedaan ten .Raadhuize der Stad Zicrikzee, den 29 Mei, 1843. Burgemeester en Wethouders 'voornpemd 1 1 DE.G RAN E. Ter ordonnantie, De Stads Secretaris W. 3. jP.if ROEF. V R IJ W I L L I G E J, E D IE N S T. BURGEMEESTER' en, WETHOUDERS, der Stad ZlEIjlKfrEE- brengen ter kennis van dé daarbij belanghebbenden.: dat ,de:vrijw'illigé overgang van Miliciens tot Zimek .Majbsteit.'s Marine, welke sedert den 28 December 1842 tot naderj order was. gesloten hij dispositie.; van het Departement van Oorlogdo dato 19 Apriljongstleden, j wederom geopend is geworden. Zicrilczceden 31 Mei 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd D E C R A S' if, it., Ter ordonnantie f ï)c Stads Secretaris W. J. P. K R O E F. De COMMISSIE van L'A N D-BQ W .in ZEE L AN D brengt hiermede ter kennis van allen diei, rcn.ige, .verzo.feken of vóórdragten inoglen willen doen of hierbij, eenigzins belang heb ben, dat zij hare gewone Vergadering zal houden in de Abdij te Middelburgop Maandag don 19 Junij 1843 des voormiddags ten JO-óferi Middelburg, den 31 Mei 1843. W. Pu. VIS; Secretaris der Commissie. FRANKRIJK-. —L PARIJS den 28 Mei. Door den. telegraaf heeft men berigten uit Algiers van den 23 ontvangen, welke eene overwinning der FranScheii bp de Arabieren bekend maakt. Be onzen hebben zich van dérij tuigen bedienden, tenten enz. van Ald-el-Kader meéSier g'crfiaakl-, zijne schatkist geplunderd éii de geregelde infanterie gedoott-ofver strooid. Vier vaandelseen kanon, Iwge affuiten een zëer groote buit, veel volk en talrijk vee zijn in handen.der ónzen gevallen. De laatste tijdingen uit Madrid zijn van. verontrustende!^ aard. Door de nieuwe ministers zijn twee besluiten genomen Waarschijnlijk tot, verzoening. Bij het eene besluit, van den minister van financiën ■wordt dé' teruggave aan Barcelona bevolen, vaiv de-drie millioen welke op die stad als brandschattinggelegd waren. Bij het andere besluit, van den minister van binnenlandsche zaken, wofdt' eene al- gemeene kwijtschelding tóegezegd. NEDERLANDEN. *sGRAVEN0AGE den 31 Mei. De eerste kamer der. staten- generaai heeft de drie voordragten van wet aangenomenbij de .tweede .kamer doorgegaan. De afgelooppn week is zeer gedenkwaardig geweest voor het vaderland. Er werd hij de iweede kamer van de stateq-generaal bene voordragt behandeld waarover de meest gewigtige grogden ten .voor- en ten nadeele werden aangevoerd. Aan heide zijden hoorde .men schitterende redevoeringen. Vier en dertig leden hphfien het woord gevoerd, waarvan 21 tegen .en 13 ten voordeele hebben ge sproken. De voordragt strekte tot .conversie der rente van een deel. der staats schuld tot aflossing van de schuld aan de handel-maatschappij tot voorziening in het tekort enz. De tegenstanders van deze voordragt waren niet tegen.epne con versie, maar meenden dat die op een anderen grondslag moest rusten dat men daartoe niet over mogt gaan, dan na volkomep ordening van de financiën en verevening van achterstanden, na kennisneming van de. voorgenomene bezuinigingen enz. Zij meenden, vooral, del door de conversie, op den voorgeslagen voet, het kapitaal.der schuld .veel te hoog werd bezwaard en in het verv.olg aan geen nieuwe rentevermindering meer tc denken viel; dat de beursspeculatiën daar door bevorderd wierden tot schade van den lande, Zij too.nden zich niet afkeerig de ministers te nnderstpunen doch hoopten dat deze in opgemelden geest zouden handelen. Dé ministers en de overige voorstander? der wet voerden, daartegen aan dat geen ander redmiddel (waprvan zij er verscheiden hadden hooren opgeven) zoo krachtig zou helpen als het voorgestelde dat gap dit kans had van wel te slagenterwijl andere con versiep] a'n hen zouden afstuiten op de uitvoering dat dó kapitaalsverhooging hiér minder in aanmerking kwam daar het rentehedrag eigenlijk het land zwaar' drukte; dat dit dus moest verminderd worden; dat de tegen woordige ministers het mogelijke deden om alles te ordenon en' te verbeteren doch dat het niet mogelijk was alles in eens te herstel- j letidat' men trapsgewijs te werk ging; dat het zaak was om het tegenwoordig hulpmidde) niet te verwerpen wilde men niet later misschien tot beraming van nieuwe belastingen de toovlugt moeteil nomen. Over en weder beschouwde men het toch als een pligt om 's lands crediet op te houden. Van dingsdag ochtend werd met de meeste kracht in dezen geest i beraadslaagd. Nu de aanneming, dan de Verwerping, scheen zeer wisselvallig.' De redevoeringen van de heeren van Nes, van Dam, Schooner,eld en van Rosentahl ten voordeele; van van HeiomaBoreel, van Rcchlcren, Luiac, van GoltsieinBruce en vooral van den grij zen Warin tegen maakten diepen indruk en men 'bewonderde om strijd hunne bekwaamheden. Zaturdag hoorde men de breedvoerige verdedigingen der ministers, die op nieuw met kracht het heilzame van den maatregel bepleitten. Nu, trad de voorzitter de heer Gevers, van den presidialen zetel en wikte de voor- en nadoelen van het ontwerp; hij verklaarde, dat. hij die met de meeste beradenheid had overwogen dat de nadoelen echter hij hem het overwigt hadden behouden. Hij ontwikkelde hoo Nederland gereed zou zijn de regering te schragen tot afkeering van het groote kwaad dat niemand hier te lande wil een staats-bankroet; en dat het doeltreffender was, voor zekeren bepaalden tijd eene be- 1 lasting op de inkomsten in te voeren ten einde in de behoeften van hot eerstvolgend tijdvak te voorzien liever dan nu voor altijd zijns iïiziepsj den weg tot rentevermindering af te snijden en een niet i geheel duidelijken financiëlen toestand te doen geboren worden. Zijn exc. de minister van financiën wees kortelijk op het vreemde verschijnseldat de voorzitter van do volks-vertegenwoordrgors eene I belasting aanpreesdie de regeringbij aanneming van deze voor dragt zeker niet zou behoeven die ook hare groote bezwaren had qnz.j Nu ging men na vier dag- en twee avondzittingen tot de gewigtige stemming over, die hier ter stede en elders met'eene uiterst, gespan nen belangstelling werd te gemoet gezien. De voordragt weri afgestemd met 30 tegen 24 stemmen.. Een aantal leden verlangden aanteekening in de notulen dat zij, zich, met het genomen besluit, niet hebben kutinen. vercenigfen. Dit zou plaats hebben. De indruk van de stemming in Amsterdam is zeer levendig geweest de fondsen zijn daarop gedaald; doch men mag aannemen dat als de regering en de kamers zich over nadere middelen van regeling en herstel beraden het vertrouwen ter beurze van lieverlede zal terug koeren. In de zitting.van de kamer van eergisteren zijn met nagenoeg alge- nveene stemmen aangenomen het ontwerp van wethetreffe-nde do boedelscheiding en dat wegens het tarief van doorvoer. Bij de.discussiën. over de laatste voordragt hebben vele leden huii genoegen betuigd wegens de tegenwoordigheid van 'z. exc. den minister van financiën., die daarop verklaard heeft dat uit zijne tegenwoor digheid nog. niet was af te leiden, dat ,z, exc. aan het bestuur zou blijven. Rij eene circulaire, van den 27 Mei, heeft z. exc. de minister van binnenlandsche zaken aan de heeren gedep. staten der onder scheidene provinciën kenbaar gemaakt, dat Z. M. na den raad van state te hebben géhoordbepaald heeft, dat, vermits de vervulling der gemeentelijke schoolonderwijzers-plaatsen eené zaak is uitsluitend behoorende aan de burgerlijke autoriteit, geene regten van ambachts-1 heeren, collatoren stemgeregtigden enz. daaromtrent kunnen worden erkenden dat derhalve voortaan de autorisatie lot aanstelling van zoodanige onderwijzers bepaaldelijk behoort te worden verstrekt op dé plaatselijke besturen. Men verzekert dat er dezer dagen bereids een ontwerp van wet tot vereenvoudiging van de regterlijke magt in Nederland op gemaakt is en dat wanneer de raad van state zich spoedig met do behandeling van deze voordragt zal bezig houdch Het' vtiorstel waar schijnlijk nog in de tegenwoordige zitting der kamers ter tafel zal worden gebragt. Men verzekert, dat er in het gehcele rijk slechts vijf hoven zullen worden gevestigd en dat de definitive hesparingen, die uit deze vereenvoudigingen in de regterlijke organisatie zullen voortvloeijen omstreeks 2'/i toniien gouds zullen bedragen. Deze vijf hoven zullen fcijn een voor Noord-Braband en Limburgeen voor Zuid-Holland en Zeeland een voor Nobrd-Holland en Utrecht';' een voor Gelderland-en Overijssel, en een voor Vriesland, Gronin gen en Drenthe. Wijders zullen bij hetzelfde ontwerpzes arrondis- sements reglbanken en twaalf kanton-geregten gesupprimeerd worden. Volgens de van regeringswege opgemaakte, staten telde 's rijks zeemagt op'dén 1 dezer, daaronder de in aanbouw zijnde begrepen-; 82 schepen en vaartuigen van oorlog gezamenlijk Voerende 2173 stukk'en. Onder deze heeft men twee van 84 vijf van'74, twee van 60 en elf van 44 stukken. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De huurrijtuigen te Brussel hebben 26 aangewezene stations; het getal derzelve bedraagt 310 waarvan 69 rijtuigen met twee paarden bespan nen en 241 vigilantes met een paard. Van Harderwijk zullen eerst daags Weder twee detachementen kolonialen ndar Oost-Indie vertrekken

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1