N o 42. ZIERIKZEESCHE VRIJDAG A.° 1843. COURANT. 26 MEI. Besturen en Administr alien c nationale militie. Nieuwslij dingen INSPECTIE over de VERLOFGANGERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad zierikzee krengen door deze ter kennis van de daarbij belanghebbendendat de gewone drie-maandelijksche Inspectie over de Verlofgangers der Nationale Militie zal plaats hebben op Maandag den 29 dezer maand des voormiddags 10 ure, voor het Raadhuis alhier, waarvan echter Verschoond zijn de manschappen die nog niet gekleed en gewapend zijn. Zierikzéeden 19 Mei 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd DÉ CRANË, vt. Ter ordonnantie vaii dezelve De Stads Secretaris W. J. P. K R O E F. OPROEPING van VERLOFGANGERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad zierikzee. Ontvangen hebbende éerte circulaire van Zijne Excellentie don heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie dd. 18 dezer maand Pro vinciaalblad n.° 5-3.) Brengen door dëzé ter kennis van de Miliciens-Verlofgangers dezer Stad ligting 1&42, dat zij op den 1 Junij aanstaande bij hun korps tegenwoordig moeten zijn om tot den 31 Augustus dezes jaars in werkelijke dienst te blijven. Wijders, dat zij zich tot het bekomen van nadere inlichtingen om trent dén dag en het uur van vertrek voorzien van de repu's voor de gedeponeerde verlofpassen ten spoedigste ter Secretarie dezer Stad belmoren aan te melden. Zierikzee, den 22 Mei 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd D E CRANE, vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. IC R O E F. PUBLlCATÏE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad zierikzee in ervaring gekomen zijnde dat de plantsoenen en boomen in de openbare wandelplaats rondom de Stad door den moedwil van kwa- lijkgezindert eb kinderen zeer veel te lijdeh hebben en gestadig aan beschadiging zijn blootgesteld. Herinneren bij deze de Ingezetenen aan art. 45 van het Reglement Van Policie voor deze Stad luidende «Het is verboden, takken van boomen of plantsoen der Stad te scheuren te trekken of té kappert of dezelve te ontschorsen of te beschadigen onder Welk voorwendsel dit ook zoude mogen zijn eh zullen de overtreders hieromtrent incufreren de straf bij art. 71 van het reglement bepaald, ten ware dé gëpleëgde daad in de termen Vielom voigérts de artikelen 145 146 en 148 van het lijfstraffelijk wetboek te worden achtervolgd.*' Met waarschuwingdat de overtreders ten strengste zuilen worden gestraft en dat ouders of voogden voor de daden der kinderen aan sprakelijk zijn wordende een ieder uitgenoodigd om den moedwil in dezen te keer te gaan en het Restuur in de zorg voor het behoud der zoo fraaije publieke wandelplaats te willen ondersteunen terwijl der Policie bij vernieuwing wordt aanbevolen om het bestaande ver bod krachtdadig te handhaven. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwendezal dezó worden afgekondigd, aangeplakt, omgeroepen en in de Stads Cou rant geplaatst. Zierikzee, den 24 Mei 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd; DE CRANE, vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. RROE F; FRANKRIJK. PARIJS, den 20 Mei. Berigten uit Oran van den 6 Mei houden in dat het Abd-el-Kader gelukt schijnt om het grootste deel van den talrijken stam der Hachems tot opstand aan te zetten. Naar men verzekert heeft hij een lOOOtal goed gewapende ruiters onder die bevolking gelaten om dezelve bij elke mogelijke aanranding te Verdedigen en den moed onder dezelve levendig te houden. Welke plantten dat vijandelijke opperhoofd voor de toekomst heeftschijnt men niet te kunnen doorgronden. B L G I E. BRUSSEL den 20 Mei. Donderdag jl moet er te Gend tusscheri de leden van de nederlandsch-belgische commissiën die tot dat einde door de beide regeringen zijn benoemd eer.e overeenkomst getroffen zijn betrekkelijk de uitloozing van de wateren uit Vlaanderen in zee over hot nederlandsche grondgebied. Deze overeenkomst wordt als van belangrijken aard beschouwd, omdat men bij twee verschil lende gelegenheden in de 17d° en 18a" eeuw, vruchteloos tot lietzelfdè einde onderhandelingen gevoerd had. Den 21De nederlandsche en belgische commissarissen die in gevolge het Iondensch verdrag van den 19 April 1839te Antwerpen vergaderd waren hebben in de zitting van gisteren mede hunne werkzaamheden geëindigd. Na alloop dier zitting hebben de neder landsche commissarissen aan hunne belgische medeleden en aan andere personen van Brussel eu Antwerpen een gastmaal aangeboden alwaar do grootste hartelijkheid geheerscht heeft. Men verzekert dat er bepaald is dat de ratificatiën binnen den tijd van twee maanden te Antwerpen zullen uitgewisseld worden. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 24 Mei. Men zegtdat de heer baroft Anselrn von Rothschild op het laatst dezer week alhier wordt verwacht ten einde aan de kapitalisatie der nederlandsch-belgische schuld dó laatste hand te leggen. Van wege den minister Van financiën is bekend gemaakt, dat de middelprijzen der iulandsche granen voor het geheele rijk over het tijdvak van den 20 April jl. tot en met den 19 dezer per mud zijn geweest, tarwe f 7,43'/srogge f 6,74, boekweit f 6,26, gerst f 4,21 haver f 2,90 en ongepelde spelt f 3,82en dat de regten op den in- en uitvoer voor de maand Junij eerstkomende zijn gesteld per mud als volgt: tarwe en gepelde spelt 1 en vrij, rogge 15 c: en 30 c. boekweit 15 c. en 30 c. gerst en mout 50 c. en vrij haver 75 c. en vrijen ongepelde spelt 30 c. en vrij. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De geschillen tusschen de portügesche regering en den Pauselijkeri Stoel over de aanstelling van zekere bisschoppen kunnen als vereffend Worden beschouwd. Men zegt, dat Ook het nieuwe spaansche mi nisterie de bemiddeling van Frankrijk in de twisten tusschen Spanje en den PauSelijketi Stoel heeft 'aangenomen. Te Straatsburg zijn proe- Ven genomen met eene nieuwe soort van bomketelswelke door middel eener lading van 11 pond nodërlahdsch aan buskruid in eerie peervor mige kamer bevatden hollen kogel tot 4000 nederlandsche ellen verre werpen: de uitvinder ia de kolonel Ducltemin. Men mag wel vragen, wat bij zulk cene verbetering van het werpgeschut, alle omwalling en versterking eener groote en rijke stad kan baten. De beste wallen wor den thans Weder die van het oude Sparta. Van de drie paar schapen hier te lande uit Schotland aangebragt, is een paar in het park dp het LoO aangekomen. Dezelve zijn zwart, hebben eene lange fijne zachtfe wol, korte staart en eene hoogte van ongeveer 1 ned. el. Hun lartgë hals; fijne kop met gespleten boveidip, gropte oogen en staande ooreri geeft hen in den vorm eenige overeenkomst met een hart: O'Connell blijft ijverig bezig in het opruijeri der Ieren tegen de unie, en wordt daaritl langs hoe meer door de hoofden der R. K. geestelijkheid ondersteund. Men meldt uit Goes, dat de beroemde oog-arts d.r Mensérl, van Amster dam aldaar in de voorledene week eene belangrijke operatie van deaara- geborene graauwésiaar verrigt heeft aan het 5jarig dochtertje van den heer de Peval, med. doel. aldaar. Uit Amsterdam wordt als een be langrijke bijzonderheid medegedeeld dat de rendieren welke sedert Sep tember van het verleden jaar een deel der diergaarde van het zoölogischen genootschap Natura Artis Magislra aldaar uitmaken een levend jong hebben voortgehragt. De gezonde en krachtvolle slaat van het kalf doen de mogelijkheid vooronderstellen hetzelve in het leven te behouden. Dit Vooral strekke tot bewijs, dat zorgvuldige en doelmatige oppassing en voe ding het gemis van eigenaardig klimaat en voedsel hij vele diersoorten vergoeden kan. Alle brieven, welke men in den jongsten tijduit Griekenland in Munchen ontvangen heeft, stemmen overeen met het niet zeer troostrijke herigtdat de geldnood in dat jeugdige koningrijk nim mer grooter; of althans nimmer voelbaarder is geweest dan thans. De commissie, welke in hot kanton Freiburg (Zwitserland) aan het hoofd van het onderwijs staat, heeft de geheele schooljeugd het roo- kenals nuttelooskostbaarnadeelig voor de gezondheid en gevaar lijk wegens de aanleiding lot brand verboden en dè leermeesters ver maand om ten deze de jeugd met bun voorbeeld voor te gaan. Den 23 December jl. is te Padang (Sumatra) de eerste steen gelegd tot opbouw eener Protestantsche kerk. Bij de uitgravingen tot het aan leggen van den noorder-spoorweg in Frankrijk., heeft een der arbeiders, tusschen S.'-Leu-d'Essorans en Montatdire, een massive; als koord ge vormde, en zoo men vermoedtgaulische gouden keten gevonden diö 342 grammen Weegt én zonder de kunstwaarde te rekenen voor 880 fr; aan metaal-waai'de bevat. Uit Nijmegen wordt van den 21 dezer het volgende gemeld: «In den vroegen mórgen van heden Omstreeks ten 7 ure Ontstond er eeri vreesselijke brand in de woning van den landbouwer Gabriels, gele gen aan den dijk in de Ooygemeente Ubbergen. Er bevonden zich slechts in het gebouw twee hoogbejaarde liederi en kinderen do overige huisgenooten hadden zich in het naburige dprp ter kerk be- geyeu. Binnen weinige oogenblikken lag het geheele huis met daaraan belendende schuur, die ruim met granen voorzien wasin de asch. De geheele inboedel met eene koe verschillende kalveren en varkens werden der vlammen ten prooi. De Vermoedelijke oorzaak van dit betreurenswaardig opgeval schijnt aan boosaardige handelingen te moeten worden toegeschreven. Trou wens vestigde zich al dadelijk dé aandacht op zekeren rondreizenden schaarslijper die zich dén avond te voren, aan die woning aangemeld en nachtverblijf gevraagd zoude hebben hetgeen hein echter moet zijn

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1