Sectij din g éfi JÈ dv'ertentiën. 'delen op te sporen en aan te geven ten einde dusdanige onheilen in het vervolg zooveel mogelijk, voor te komen. Deze commissie heeftonder anderen den lieer Aertseen werktuigkundige te Ton geren voor zich doen ontbieden die uitvinder is van een toestel strekkende om eenen trein dadelijk te doen stilstaan. Ten gevolge van hetzelfde ongeluk heeft men op nieuw de aan dacht der regering gevestigd op een reeds vroeger ingediend ontwerp daartoe strekkende, dat er eenc soort van geneeskundige dienst voor de ijzeren wegen zou daargesleld worden, hierin bestaande, dat elke trein voorzien zou worden van de noodige hulpmiddelen om hij eenig ongeval dadelijk door eenen geneesheerdie zich onder de ■reizigers mogt bevinden te kunnen worden aangewend. Naar men verneemt is de brand veroorzaakt door het breken van eene groote flesch ether; welk vocht, doorlekkende op de nog gloei- jende kolen die op den weg lagendadelijk vlam vatte en deze vlam in den wagen voortplantte. Iii het graafschap Hoyaaan den Beneden-Wezerbeeft eene daad Van volkswraak plaats gehad die schaars hare weêrga heeft. In het 'dorp Asendorf woonde tot schrik dier geheele omstreek zekere familie HaselbracJidie sedert 20 jaren in verdenking stond van bijna alle diefstallen te hebben gepleegd welke men in het regtsgebied Hoya te betreuren gehad had zonder dal het der justitie mogelijk geweest was de schuld dezer lieden te bewijzen of hen onschadelijk te maken. Daarbij hadden zij de hoeren zoodanig in bestendige vrees weten te houden dat de bestolenen maar zeiden den diefstal aangaven veel tninder durfden zeggen dat zij de Haselbracks verdacht hielden daar zij vreesden, dat deze hunne huizen hoven hun hoofd zouden in brand steken hetgeen bij de strooijen daken aldaar zoer gemakkelijk is. In den nacht van den 22 op den 23 April jl. breekt een der ge broeders Ilaselbrach hij zijnen ouden aan eene zenuwkoorts doodziek .liggenden schoonvader in en steelt. Den anderen dag vervolgt men zijn spoor en juist op het oogenblik dat de kerk te Asendorf uitgaat, Wordt daar hekend gemaakt dat Haselbrack dien nacht weder een inbraak gedaan heeft. Aanstonds laat de schout de woning omsin gelen en de geheele massa van hoeren leent daarbij de hand. Men vindt ook werkelijk de dieven, alsmede de gestolen voorwerpen, doch de broeders wisten naar verschillende kanten te ontsnappen. Nu be gint eene jagt op de heide en 200 boeren met knuppels gewapend Vervolgen 2 menschen. Na verloop van een uur wordt de een doodmoede, gevangen, en kort daarop ook de ander in eene andere rigting. Bij deze gelegen heid alsmede bij het transport, ontbrak het natuurlijk niet aan knuppelslagen. Nu'stelt de schout den gevangene onder eene wacht Van hoeren om naar den anderen gevangene te gaan zien. Naauwe- lijks echter heeft hij zich verwijderd of een troep woédende boeren stormt, het huis binnen, en geeft den gevangene, onder voorwendsel van hem tot bekentenis te willen dwingen zulk eene dragt slagen dat hij onder dezelve den geest geeft. Zoo men zegt zijn er wel geene volstrekt tloodelijke wonden gevonden doch het benedenste gedeelte van den rng moet zoo geteisterd zijn dat men geene spier meer kon onderscheiden. Terwijl dit in Asendorf voorvalt sterft een half uur vorder op de andere broeder minder aan een groot aantal slagendan wel door eene wonde aan het hoofd. Aanstonds is in deze zaak door de justitie van Hoya eene instructie begonnen ten gevolge waarvan reeds een dozijn dor vermoedelijke daders gevangen zitten. Deze zijn meestal ter goede faam staande gedeeltelijk welvarende boeren. Dat de beweeggrond voor deze zaak niet alleen wraak was blijkt daaruitdat dezelve in die streek algemeen als eene daad van volks- fegtspleging beschouwd wordtwaarover de boor thans nog behoort ie juichen. De prefekt van policie te Parijs heeft onlangs ter kennis van het publiek gebragtdat tot zware ziekte-toevallen aanleiding heeft ge geven het gebruik van gekleurd papier, waarvan zich de kruideniers, suikerbakkers enz. dikwerf bedienen ais zakken of omkleedsel van eetbare en ten zoodanigen gebruike aangebodene zelfstandigheden. Het groene en Iichlblaauwe papier is, in dit opzigt het gevaarlijkstals zijnde met metaalsloöen geverwd. Brengt men zoodanig papier in aanraking met weeke, vochtige en vette voorwerpen zoo als reuzel boter, kaas enz. alsdan deelt zich een gedeelte der verwstof daaraan medewaaruitnaar gelang van de hoeveelheid der aan het voedsel medegedeelde verwstofmin of meer gevaarlijke gevolgen kunnen plaats grijpen. Een der dagbladen van Nancy meldt, dat in de vorige maand 3 jongelingen tot een deftig en welgesteld geslacht van S. arron dissement van Lunevillebehoorendede zoo walgelijke als noodlot tige weddingschap hebben aangegaan gehadvan een maal te zullen doen van eene salade zaamgesteld uit fijn gesneden varkenshaar en borstels, behoorlijk met olie en azijn toegemaakt; hij, die zijn aan deel zou laten staan zou aan do heide anderen 100 franken moeten betalen. De ligtzinnige jongelingen waren 3 neven alle 3 hebben hun aandeel ingesliktmaar ook weinige uren later gaven alle 3 in de hevigste stuiptrekkingen den geesthunne ouders aan de bitterste wanhoop overlatende. Te Toulon heeft men verschillende proeven in het werk gesteld fusschen de stoomfregatten de Labrador, met fransche werktuigen van 450 paardenkracht, en de Asmodée, met'engelsche werktuigen van gelijke krachtwelke proeven naar men verzekertzeer gunstige uitkomsten voor de fransche werktuigen opgeleverd hebben bijzonder wanneer de heide vaartuigen hij tegenwind en storm in holle zee voortstoomden. In dat geval won de Labrador de helft van den af- gelegden weg tegen do Asmodée. Het stoomwerktuig, 'twelk in de Labrador geplaatst isis het eerste van die krachthetwelk in Frank rijk is vervaardigd. Uit Petersburg meldt men het volgende: «Aan luitenant Ramstetl hebben wij eene gewigtige de aandacht van ons beschaafd publiek thans bijzonder wekkende uitvinding te danken. Door middel van eenen eiektro-galvanischen toestel van welke twee uit draad ver vaardigde leiders tot op den grond der zee afgelaten wordentrekt de heer Ramstett de zwaarste metalen ligchamen uit de grootste diepten naar boven. Met hulp der beide leiders bepaalt hij ook reeds vooruit de plaats in zee, waar die ligchamen verborgen liggen. In do verleden week deed hij hier op de Newa met zijnen toestel in het openbaar eene proefneming, die den besten uitslag had. Aan boord van eene boot trok hij, binnen 20 minuten tijds, uit den stroom een anker van 30 pud (1200 pond) gewigt naar boven aan welk anker nog een ketting van 15 pud zwaarte hing. Beide lagen in eene diepte van 6 vadempn (een russiscbe vadem staat gelijk met 7 voet engelsche maat). Een talrijk publiek, en onder hetzelve velen onzer bekwaamste zeelieden woonde deze merkwaardige proeve bij. De regering heeft den uitvinder een lOjarig octrooi tot uitsluitende uitoefening zijner uitvinding verleend." In den avond van den 3 April bevond zich het schip Furet, kapt. Coulinop de hoogte van de Kanarische-Eilandentoen men een schip of wrak ontdekte, hetwelk vol water en zonder masten dreef, en slechts een vlot scheen te zijn. Op dit wrak, welks spiegel geheel onder water lag, bevonden zich 8 personen vereenigd rondom het overgebleven stuk van den bezaans mast onder een stuk zeil, en welke ieder oogenblik hunne afgematte en vermagerde ligchamen door de .golven zagen overspoelen groot gevaar liep liet schip Furet van op dit wrak te stooten hetwelk echter door tijdig genonien voorzorgen nog voorkomen werd. Do lijd liet echter niet toe het wrak waarop zich deze 8 onge- lukkigen wanhopend hij elkander bewogen te naderen en ofschoon de zee zeer hol ging, kon kapt. Coulin niet afzijn van alle pogingen in het werk le stellen deze schipbreukelingen welker leven slechts aan een stuk mast afhing, het eenigsle wat hun van bet schip tot berging van hun leven was overgebleven te redden én welke bij liet ontdekken van de Furet wanhopend hunnen handen ten hemel hieven met de kreet «een boot, red ons!" Ofschoon van de 8 man der equipage van de Furet, 6 door de koorts waren aangetast, gaf kapt. Coulin alleen der menschlievendheid gehoor, liet dadelijk een boot in zeé en reddè alzoo de 8 schipbreukelingen van eenen go- wissen dood. Aan boord gekomen zijnde, vernam men dat het verongelukle schip was geweest het schip Thunder, van Portland met een lading planken naar Madera gedestineerd hetwelk den 16 Februarij op 35" n. br. en 30° w. 1. door een orkaan was overvallen en zoodanig was ontramponeerd dat hetzelve geheel wrak was geworden en op welk wrak zij dus 46 dagen hadden doorgebragt. Gelukkig was het voorschip zoo ver hoven water gebleven dat de equipage ofschoon ter halver lijf in het water staande zich aldaar had kunnen redden echter ieder oogenblik een wissen dood voor oogen hebbende. Twee dagen braglen zij door zonder eenig voedsel te kunnen ge bruiken doordien het geheele achterschip onder water lag en men zich niet zonder levensgevaar daar naar toe konden begeven toert dó honger de vrees overwon en een van hen om het leven van zijne kameraden te redden, zich naar het achterschip begaf, en het geluk ken inogt 2 vaten vleesch te redden dit gevoegd hij eénige door hen gevangen wordende visschen maakte raauw alleen hun voedsel uit terwijl zij de van tijd tot tijd vallende regen vöor drinken ver zamelden indien zij sliepen moesten zij zich aan bet sluk mast bevestigen ten einde niet door de golven weggespoeld te worden. Op dusdanige wijze bragten zij 46 dagen door niet anders ver wachtende dan hun graf in de golven te vinden eenige dogenhükken werden zij bemoedigd op het zien van 2 schepen welke zij door teokenen trachtten te seinen doch welke zij kort daarna weder uit het oog verloren. Eindelijk ontdekten zij de Furet, door welke zij werden gered hét gezigt van deze 8 ongelukkigen welke geheel vermagerd allen dooi de schorbut aangetast en met bloedende wonden wekte het mede- doogen van de geheele equipage oponmiddellijk Werden zij van drooge kleederen en voedsel voorzien en eindelijk te Gibraltar aange- bragt alwaar zij met al die zorg konden worden verpleegd welke hunne ongelukkige toestand zoozeer behoefde. BROUWERSHAVEN, don 22 Mei. Binnengekomen: het fregat schip Oud-Nederlandkapt. B. H. Kuipervan Batavia naar Rotter dam en het brikschip Newastleykapt. A. Ritchie, van Grangemouth naar Dordrecht. 189s' KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. vijfde klasse. Vijftiende Lijst. N.-Ö770 f 1000 Zestiende Lijst. N.° 21907 f 100Ö 9600 prem. - 1000 JOB PRINCE brengt hij deze ter kennis van zijne Mede- Ingezetenen, dat hij op nieuw het beroep van BLIK SLAGER, LOODGIETER en SCHALIEDEKKER uitoefenten heveelt zich als zoodanig hij vernieuwing aan zijns vroegere begunstigers aan. VERKOOP ING, ten overstaan van den Notaris M.' J. J. ER M EB. INS, op Donderdag den 1 Junij 1843, 's middags ten 12 ure op de Lammermarktte Zierikzsevan twee WAGENS op riemen en een KARRETJE op riemen. PUBLIEKE VERPACHTING. De Notaris C. J. van der. HALEN zal op Dingsdag den 13 Junij aanstaande des namiddags ten drie ure in de Herberg te Bommenede, ten verzoeke van de Heeren JACOB en CORNE- L I S H O C K E IOOGENBOOM, qq. in het openbaar ver pachten 14 Bunders 78 Roeden 90 Ellen BOUWLAND, in den Polder BlooisGemeente Bommenede, c. a. sectie A, n os 207, 212, 215, en 4 Bunders 18 Roeden 80 Ellen BOUWLAND, onder Zonnemairesectie A, n.° 129; bij biljetten breeder te omschrijven. TE ZIEBIKZEE BIJ DE WED. A. DE VOS EN ZOON STADS BRUKKEliS.

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 2