N.o 41. ZIERIKZEESCHE Jf) y 7 DINGSDAG A.° 1843. COURANT» 23 MEI. Besturen on Administration. Wiemestij dingen. NATIONALE MILITIE. INSPECTIE over de VERLOFGANGERS. BURGEMEESTER cn WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen door deze ter kennis van de daarbij belanghebbendendat de gewone drie-maandelijksche Inspectie over de Verlofgangers der Nationale Militie zal plaatshebben op Maandag den 29 dezer maand, des voormiddags 10 ure, voor het Raadhuis alhier, waarvan echter Verschoond zijn de manschappen die nog niet gekleed en gewapend zijn. Zierikzeeden 19 Mei 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE, vt. Tér ordonnantie van dezelve, De Stads Secretaris W. J. P. KRO E F. OPROEPING van VERLOFGANGERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Ontvangen hebbende eene circulaire van Zijne Excellentie den heer Staatsraail Gouverneur dezer Provincie, dd. 18 dezer maand, (Pro- 'vinciaalblad n.° 5-3.) Brengen door deze ter kennis van de Miliciens-Verlofgangers dezer Stad liglihg 1842, dat zij op den 1 Tunij aanstaande bij hun korps tegenwoordig moeten zijn oin tot den 31 Augustus dezes jaars in werkelijke dienst te blijven. Wijders, dat zij zich tot het bekomen van nadere inlichtingen om trent den dag en het uur van vertrek voorzien van de reeu's voor de gedeponeerde verlofpassen ten spoedigste ter Secretarie dezer Stad behooren aan te melden. Zierikzee, den 22 Mei 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd D E C R A N E vt, Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KRO E F. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Gezien het besluit van II. E. G. A. de heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie vart den 28 April jl. n.° 4 PrövincAaalblad n.° 46 tot mededeeling van de opgave der goedgekeurde Springstieren in deze Provincie. Brengen door deze ter kennis van de daarbij belanghebbende Vee houders Dat voor deze Stad en het Poortambacht de driejarige zwartbonte Springstier van M. A. Bakker benevens de tweejarige zwartbonte en dric-en-een-halfjarige grijsbonte Springstieren van Willem van Wes ten bij de keuring zijn goed bevonden. Wordende de Veehouders bij vernieuwing opgewekt om tót het doen bespringen hunner Koeijen bij voorkeur gebruik te maken van die Stieren Welke bij de keuring bevonden zijn boven andere uit te munten als middel om het runderras steeds te verbeteren. Zierikzee, dén 22 Mei 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CBANE, vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. K K O E F. L O T E R IJ. Achtervolgens art. 3 van Zijner Majesteit's besluit van den 6 Ja- nuarij 1831 n.° 68 (Staatsblad n.° 2 heeft Zijne Excellentie de Minister van Financiën bij resolutie van den 18 dezer maand be paald de prijzen bet opgeld daaronder begrepen waarvoor do collec teursSplitters en debitanten der Koninklijke riedeflandschë Loterij de loten en gedeelten van dien voor de derde week der trekking van de laatste klasse der 189stè Loterij zullen mogen uitgeven te weten Bij verkoopBij verhuring Geheelo loten 83,00 Geheele loten 45,00 Halve 41,50 Halve - 22,50 Vijfde - 16,60 Vijfde - 9,00 Tiende - 8,30 Tiende - 4,50 Twintigste» - 4,15 Twintigste» - 2,25 Wordende dé belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voor noemd artikel van Zijner Majesteit's besluit uitdrukkelijk is vastgesteld dat de collecteurs splitters én debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Zierikzee, den 22 Mei 1843. Voor den Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland, De Burgemeester der Stad Zierikzee, DE CRANE. 1 NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 21 Mei. In de zitting van de tweede kamer der slaten-gcneraa! van gisteren is beraadslaagd over het ont werp van wet houdende intrekking en vervanging van titel VI boek IIdes wetboeks van burgerlijke regtsvordering handelende van het vereffenen van kosten, schaden en interessen, mitsgaders van de kosten van het proces; ter stemming overgegaan zijnde, werd het ontwerp niet aangenomen mot 27 tegen 21 stemmen en zou Z. M. alzoo eerbiedig worden verzóchtdit ontwerp in nadere overweging te nemen. Men verzekert dat Z. M. de koning van Hanoverdie zich binnen kort naar Londen begeeftboogstdeszelfs reis oVer de Neder landen nemen zal. Het provinciaal hof van Nöord-Braband beeft dezer dagen uit spraak gedaan in de zaak tegen Peter Berbers, oud 31 jaren gebo ren te Deurne en wonende te Asten beschuldigd van het schrijven en laten vertrekken van onderscheidene brandbrieven houdende be dreiging van brandstichting van woonhuizen indien niet bepaalde sommen gelds op de bij die brieven aangeduide plaatsen wierden ne- dergelegd. Het hof beeft denzelven schuldig verklaard en veroordeeld tot tentoonstelling en een confinement van 10 achtereenvolgende jaren, in een rasp-of tuchthuis 'en in de kosten. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De ingenieur Brunei, wien den 3 der vorige maand onder het spelen met eenige kinderen een halve souverein in de keel was geschoten van welk ongeval men de ergste gevolgen vreesde, heeft eindelijkden 13 dezer dit geldstuk door den mond weder opgegeven nadat bijin eene vooroverliggende houding geplaatstherhaalde malen slerk op den rug geslagen en daardoor hevig aan het hoesten gebragt was. De berigten uit de Havanah bevatten bijzonderheden nopens de teregtstelling van en de strafoefening aan de negers die aan eenen opstand aldaar deel ge nomen hadden. Tachtig dier negers werden doodgeschoten en 45 wer den streng gegeéseld wegens hunne poging tot herkrijging hunner vrij heid. De berigten uit Ierland luiden bij voortduring ongunstig voor de rust des lands. Sedert eenige dagen spreekt men in Belgie van eene nieuwe kolonisatieen wel op de Sandwich-Eilanden in den Stillen-Öceaan. Uit Chasseiieuil een der dorpen van la Charente in Frankrijk wordt gemeld dat men aldaar geheele kudden schapen plotse ling in de weide ziet doodvallen en dat de vee-artsen zulks toeschrijven aan het zich dit jaar in die streken menigvuldig bevinden van zekera plant, aan welke zij den naam van schelmsche renonhel geven en die men tot dusverre nog nimmer in het land had opgemerkt. Het verbran den van den schouwburg te Havre is hoogstwaarschijnlijk het gevolg vaa moedwillige brandstichting geweest. Onder dé te dezer zake gearresteer de personen bevindt zich een kapper, die, zoo men zegtzich aldus zou hebben willen wrekenvan zich de betrekking van tooneel-kapper te hebben zien weigeren. De persoon Storch, een der cipiers, dia betrokken waren in de zaak der ontvlugting van den ex-generaal van der Smissenweswege bij tot een jaar detentie w4s veroordeelddoch door den koning van Belgie begenadigd is in zijne functiën hersteld geworden en wel aan hét huis van detentie te Vilvoorden. Zoo zijn al de gevange- hiswaebters, die bij deze ontvlugting waren betrokkenen afgezet gewor den wederom van posten voorzien. Een engelsch kabinets-koerier de kolonel Townleydie den 11 dezer van Madrid te Bayonne aangeko men is, om zich over Parijs naar Londen te begeven, was, op slechts 2 mijlen van eerstgenoemde hoofdstad niettegenstaande bij een escorte van 14 ruiters bij zich bad door eene rooverbende aangevallen die vuur op het escorte gegeven en een man daarvan gekwetst heeft. Uit de 35"'° én 36,lc lijst van de vrijwillige giften voor de élagtoffers van Guade loupe blijkt, dat het bedrag derzelvc reeds tot 2,143,839 franken ge stegen is. Sedert 1836, het tijdstip, dat de verzending van franscha en éngelsche dagbladen gemakkelijker gemaakt is, zendt Engeland jaar lijks 750,000 dagbladen naar Frankrijk en Frankrijk naar Engeland omstreeks 350,000. Een te Genua woonachtig voormalig vriend van lord Byron heeft, naar verhaald wordt, ónder andere papieren, heni door dien beroemden difchter ter bewaring gegeven alvorens deze zich naar Griekenland begafwaar bij overlederi is, het bandschrift der 8 laatste zahgen van het dichtstuk Dort Jüan gevonden, vfiri hetwelk tot hiertoe alleen de 16 eerste zangen liet licht zien. De groote jaspis vaasdie, na lOjarigen arbeid op de steenslijperij in Kolijwan in Si berië, eindelijk gereed iBwórdt naar Petersburg vervoerd. Hetbovenstó stuk de eigenlijke vaas weegt alleen .1170 pud of 46,800 pond en wordt door 180 paarden voortgetrokken. Aan de duitsche univer siteiten zijn thans 72 studenten gevangen gezet. Zij hebben geen geheim genootschap willen stichten, maar zich alleen met elkander, wegenk zekere staatkundige aangelegenheden willen verstaanten einde bij voorkomende gebeurtenissen te weten waaraan zich te houden. De smirnasche bladen berigten dat een geweldige brand in de stad Magne sia zeer veel verwoesting heeft aangerigt. Het vuur is er des avonds vafi den 20 April in het middenpunt van den Bazar uitgebarsten en eerst den volgenden ochtend is men het meester geworden. Twee duizend win kels zijn in de asch gelegd gelukkiglijk echter beeft men de meeste koop waren kunnen redden. Volgens berigten uit Rome, van den 7 Mei, geleek de togt van den paus in de provinciën een zegetogt. Allerwège waren eerepoorten opgerigtte Valmontone en elders werden de paarden van bet rijtuig waarin Z. H. zatafgespannen eii dit door bet volk voortgetrokken. Ten gevolge van het ongeluk, 't.welk laatstelijk op den spoorweg tusschen Luik en Brussel beeft plaats gehadis er thans aan het belgische ministerie van de openbare werken eene commissie verga derd aan welke de taak is opgedragen de meest doeltreffende mid-

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 1