Zeetijdingen. jfdvert en tië n 1833 in te dienen, zoomede de 'verzoeken tot Let bekomen van ak ten voor do jagt en visscherij en tot registratie van eigen jagten aan de houtvesters in te leveren ingevolge de wet van den 11 Julij 1814 n.° 29; zullende degenen, welke desniettemin hunne requesten op ongozegeld papier indienenhet aan zichzelven te wijten hebben wan neer daarop geen regard wordt geslagen of die requesten aan hen en te' hunnen koste worden teruggezonden. Yermits er thans weder behoefte aan manschappen voor Z.' M." Zeedienst begint te ontstaan is de vrijwillige overgang van miliciens bij de marinewelke tot nader order was gesloten bij dispositio van het departement van oorlogvan den 19 April 11. wederom geopend geworden. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. In den namiddag van den 4 dezer tusschen 4 en 5 ure is te Bedum in Groningen een zoo zware hagel gevallen als den oudsten menscben niet heugde. Het meerendecl der steenen had de grootte van een dui venei en een zelfs, van eene knolronde gedaante, over zijnen grootsten omtrek 7 ned. duimen in omvang. Daar de hagelbui van geen wind vergezeld gingheeft zij behalve het breken van eenige glasruiten gelukkig gceno schade veroorzaakt. In den nacht van den 2 April werden de bewoners van Grottamareeen stadje in Italiëdoor eene aardbeving bezocht, waarbij een rotsblok van den berg afscheurde-en cenige huizen verpletterde. Verscheidene personen vonden daarbij den dood. De gemeenschap tusschen: AnconaAscoli en het napelsche is daardoor gestremd. In eene onlangs te Odessa gestichte synagoge worden de predikatiën in het duitsch gehouden. Te Keulen is den 5 dezer eene vergadering van apothecars uit de Rijn-provincie gehouden ten einde te handelen over de bevordering der gemeenschappelijke be langen. Het aantal der aanwezigen bedroeg 200, en er is besloten tot het indienen van een adres aan den koning. Men verhaaltdat te Perouse in Italic een eigenhandig geschrift van Napoleon op eene zon derlinge wijze aan het licht is gekomen. Iemand, namelijk, die een vijffrankstuk in betaling ontvangen had hetwelk hij voor valsch aanzag, liet het door midden slaan en vond daarin eene order aan het leger benevens een wisselbrief, ten bedrage van 2 millioen franken aan de order van den generaal Massena. Een spaansch blad meldt dat thans, in het zuiden van Spanje, uit de oranje-appels, waarvan de laatste oogst zoo rijk was, dat men hetzelve bezwaarlijk buiten 'slands kon afzetten wijn wordt bereid die zeer voortreffelijk en vrij gelijk aan madera-wijn moet zijn. Het sap wordt uitgeperst en daarop, even als het druivensap aan gisting overgelaten maar dan zonder vermenging met alcohol of water op vaten gedaan. Dezer dagen zijn door de po- Jicre te Parijs onderscheidene geheimo speelhuizen ontdekt cn de zich aldaar bevindende meubelen in beslag genomen. Het kasteel Pozzallo op het eiland Sicilië is dezer dagen in de lucht gesprongen doordien de bliksem in de kruidkamer sloeg, alwaar 12 centenaars buskruid lagen. In eene in de nabijheid staande kerk van welke het dak is weggeslagen, was de godsdienstoefening kort te voren geëindigd zoodat slechts 2 per sonen zijn omgekomen anders zouden bij dit onheil eenige honderden rnonschen het leven hebben kunnen verliezen. Van wege het fransche ministerie van oorlog zullen binnen weinige dagen aanbesteed worden de werken voor het zestiende buitenfort nabij Parijs waarvan de onkosten op 3,500,000 franken geschat zijn. Dit fort zai S.'-Denisden grooten weg van Vlaanderen enz. bestrijken. Het genoegzaam voltooide fort van Vincenr.es bevat 8 a 10 bolwerken en oven zoovele overwelfde gor dijnen met schietgaten voor het klein geweer. Van binnen vindt men 18 gewelfde kazernen, met stallen en magazijnen, van welke 6 reeds bewoond worden. De verdienstelijke ncderlandsche schilder L. Meijer, bevindt zich thans aan den Helder zijnde door Z. M. Lodewijk Philips befast met het vervaardigen eener schilderij voorstellende de landing der Engelschen en Russen in 1799 aan den Heldervoor welk stuk den kunstenaar 20,000 franks is toegezegd. Het volkrijke hongaarsche vlek Dobrona is den 24 April door eenen verwoestenden brand bezocht. Bijna 300 huizen de Roomsche kerk de pastorij de klokkctorenshet stadhuis, de scholen en 2 herbergen liggen in asch en 2000 inwoners dwaTen zonder huisvesting rond daar hunne woningen geheel van hout gebouwd waren. Van de huizen is bijna geen spoor meer te ontdekken slechts hier en daar steken bakovens uit de puinhoopen op. Z. II. de paus heeft den 1 dezer eene reis door onderscheiden gedeelten zijner staten aangevangen om met de behoeften der bevolking meer van nabij bekend te worden. Van den 1 Januarij tot den 30 April dezes jaars Lebben de drukpersen te Parijs reeds weder 2112 boekwerken in verschil lende talen, 675 platen en 122 muzrjkwerken geleverd. Uit rs Gravenbage meldt men bet .volgende De instructie in zake ijer tienwegens het misdadig in omloop brengen van verminkte zilveren nationale gangbare muntspeciën gearresteerde personen woi.dt steeds met den meesten ijver voortgezet. Nog dagelijks wordt er een aantal personen als getuigen gehoord welke van de verdachten op eene verregaande wijze versch gesnoeide muntspeciën hebben ont vangen of wien dezen ter ontvangst zijn aangeboden doch die dezelve Lebben geweigerd. Indien men opklimt tot den oorsprongwaaraan het verachtelijk Landwerk van geldsnoeijen inzonderheid in de.laatste jaren deszelfs uitbreiding verschuldigd isdan zal men bevinden, dat zulks te wijten ïs aan het dwaalbegrip van hen die ter goeder trouw verminkte geldspeciën in omloop hebben gebragt. Onder de lagere standen immers schijnt men steeds in het denk beeld te hebben verkeerd en nog te verkeeren dat niemand terzake van het in omloop brengen van verminkte nationale gangbare munt speciën kan worden bemoeijelijktten zij men hem op heeterdaad op Let snoeijen zelve betrapt of althans de instrumenten tot dit mis dadig handwerk benoodigd in het huis of bezit van den van kwade irouw verdachten in omloopbrenger zijn gevonden. Men behoeft intusschen slechts de bestaande wet van 1836 op dit stuk ia te zien om zich van de ongegrondheid dezer stelling te over tuigen. Deze wet bedreigt strafbepalingen: 1." tegen het snoeijen zelve en 2.° tegen het misdadig in omloop brengen van gesnoeide muntspeciën. Eene veroordeeling ter zake van het in omloop brengen js dus zeer mogelijk zonder aan het snoeijen zelve te worden schuldig wrkfaard, Het al dan niet aanwezig zijn van het misdadigebe hoort uit de omstandigheden of liever uit aanwijzingen te worden opgemaakt. Zoo is zulks dan ook beslist bij arrest van den beogen raad van den 4 April jl. in zake Koekebahker c. s. gewezen. De hoogo- raad heeft alstoen bekrachtigd een arrest van het provinciaal geregtshof van Noord-Holland op het door ons vooruitgezet beginsel steunendeen waarbij twee personen ter zake van het misdadig in omloop brengen van versch gesnoeide muntspeciën tot de straf naast die des doods zijn veroordeeld, ofschoon zij, noch op de daad (het snoeijen zelve) betrapt zijn, noch instrumenten, of iets anders, te hunnen huize zijn gevonden." Den 3 dezer werd te Amsterdam in eene vergadering van touders van aandeelen in het kapitaal, bijeengebragt tot het daarstellen der Inrigting voor Armverzorging en Waterzuivering aldaar, door com missarissen onder voorzitterschap en bij monde van den heer B. Ti- demanverslag gedaan van hunne verrigtingen en verantwoordingen van hun beheer, waaruit onder/andoren bleek dat 42,890 brooden en een gelijk getal kommen kofïljvan '//ned. kan inhoud, in de verwarmde lokalen werden uitgedeeld en gebruikt, en aan 2347 personen nachtverblijf verschaftdat uit de gelden ter beschikking van commissarissen gesteld gedurende een goed deel van den winter eene extra uitdeeling heeft plaats gehad waartoe 3- a 400 gezinnen bezocht werden en aan ongeveer 100 daags toegang-kaartjes voor het lokaal op de Passeerdergracht werden gegeven terwijl dagelijks een 50tal kinderen van de Israëlitische Armenscholen in het lokaal op de Houtgracht uitdeeling ontving, Eindelijk bleek dat de waterzuivering volkomen is geslaagd, doch dat men zich nog onledig houdt met de noodige verbeteringen aan de werktuigen aan te brengenom de verhouding van de brandstof tot de. waterproductie voordeeliger te maken ten einde uit de opbrengsten der laatste de kosten der eerste te kunnen bestrijden. Het voorstel werd goedgekeurd en zal eerstdaags in werking ge bragt wordenom met deze inrigting eene spaarkas te verhinden door aan hen, welke van hunne meerdere verdiensten gedurende den zomer iets ter zijde leggen en dit in deze kas storten toe te zeggen dat zij daardoor in den volgenden winter toegangkaartjes voor ver minderden prijs zullen kunnen erlangen. Te Hamburg is de eerste verjaring der vreesselijke ramp, die deze stad tusschen den 5 en 9 Mei des vorigen jaars getroffen heeft gods dienstig herdacht. Bij deze gelegenheid deelen de dagbladen eene opgave mede van de ijverige pogingen lot herstelling van het vernielde. Vijftien der voornaamste afgebrande straten zijn bereids weder opge bouwd in andere is men insgelijks druk werkzaam en over het algemeen zal alles op eene ruimere en betere schaal dan vroeger in- gerigt wezen. Ook ziet men reeds aanstalten lot berbouwing der schoone S.'-Petrikerk maken. GOES den 11 Mei. Met genoegen mogen wij vernemendat het aan Z. M. onzen beminden koning behaagd heeftaan den veelbelo- venden jongeling J. van der Pijldie ter opleiding in bet kunstschil deren zich onder de leiding van den verdienstelijken Krusemante Amsterdam bevindt andermaal eene gratificatie te verleenen en wel ditmaal van ƒ150. Deze milddadigheid van den vorst, zoo welkom aan den jongeling die onlangs zijnen vader verloor wordt ook door onze stadgenooten die mede dien jongeling ondersteunden hoogge schat en is vooral aan zijne moeder .welke op hem al hare hoop vestigt hoogst aangenaam. ZIERIKZEE, den 15 Mei. Bij Zijner Majesteils besluit van den 9 dezer, zijn in de arrondissements regthank alhier benoemd: tot regters jonkb.1 m.r M. J. Schuurbeque Boeije en m.' A. W. Snouck Hurgronje, en tot griffier, m.' J. Berman. BROUWERSHAVEN den 15 Mei. Binnengekomen het fregat schip Mary Hillegondakapt. J. Marlenshet barkschip Johanna Maria, kapt. J. C. F. Lupcke, beide van Batavia naar Rotterdam, en het brikschip Norma, kapt. N. J. Bradbering, van Dantzig naar ^Antwerpen als bijlegger. Het schip Placiuskapt. S. J. Rotgans, den 19 Januarij van Batavia naar Amsterdam vertrokken, is den 11 dezer in Texel bin nengekomen, hebbende de uit- en thuisreize in 7 maanden en 15 dagen volbragt. 189" KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. viji'de klasse. Eerste Lijst. N.°53 prem. f 1000 TweedeDerde Tierde Vijfde en Zesde Lijst. Geene. Zevende Lijst. N.» 23995 1000 Achtste Lijst. 22069 1000 14675 ....- 100Ö 23379 prem. - 1000 De meerderjarige- cn Yoogdesse over de. minderjarige Erf- genamen van de onder het voorregt van Boedelbeschrijving aanvaardo nalatenschap van wijlen den Heer M.' M. B. ROST van TONNINGEN zullen, op Vrijdag den 19 Mei 1843 's namiddags ten 3 ure, voor liet Huis gemerkt letter D, n.° 471 over de Kraan,'te Zierikzeedoor het ministerie van een daartoe bevoegden Ambtenaar publiek presenteren te verknopen Eene partij MEUBELEN en H U'l S R A A D hehoorende tot de voormelde nalatenschap, welke aldaar tenzclfden dage, des voormiddags van 10 tot 12 ure voor een ieder te zien zijn. De Notaris M.r J. J. ER HË RINS zal, ten verzoeke van de Erfgenamen van wijlen JOSEPH LUC AS op Maandag den 22 Mei 1843, 's middags ten 12 ure, voor na te melden Gebouwen presenteren te verkoopen Een WOONHUIS en ERVE, aan de noordzijde van de Poststraat te Zierikzee, wijk B, n.° 13; een WOON HUIS en ERVE, aan dë westzijde van hel Maarstraatje, aldaar wijk B n.° 379 een W 'O O N H U I S met daar tegenover gelegene HOEF S M E D E RIJ met TRA- VAILLE, GEREEDSCHAPPEN en IJ ZliR- WERK, staande op de Lammermarktaldaar, wijk B, n.°s .263 en 329, ën eindelijk twee WOONHUIZEN, aldaarwijk Bn.™ 265 en 268. Nadere informatiën te bekomen ten Kantore van voornoemden Notaris. te zierikzee bij de wed. a. de vos en zoon stads drukkers.

Zierikzeesche Courant | 1843 | | pagina 2